Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 39 από 39

Θέμα: ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ F650GS (ΜΟΝΟΚΥΛΙΝΔΡΟ)

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GsDakar
    Εγγραφή
    30/05/2010
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Αν επιτρέπεται, και καθαρά από περιέργεια, που το βρήκες αυτό; Σε τι τιμή; Στο USA τέτοια σετάκια είναι ευρύτατα διαδεδομένα, αλλά όταν έψαχνα εγώ έβρισκα κάτι αντίστοιχο από Αγγλία, αλλά σε ασύμφορη τιμή (σε σχέση με το να τα αγοράσω όλα ξεχωριστά).

    Με το καλό να παραλάβεις ότι παρήγγειλες και να ξεκινήσεις τη διαδικασία. Κάπου πρέπει να έχω κρατήσει και φωτορεπορτάζ αν θες να ψάξω να σου στείλω να δεις. Ακόμα καλύτερα, κανονίζεις με ένα φίλο που ξέρει, ώστε να είναι παρόν και να έχεις τη σιγουριά, εφόσον δεν το έχεις ξανακάνει.
    http://www.ebay.com/sch/i.html?_from...58311&_sacat=0

  2. #32
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Απλά βρήκα ότι υπάρχει αυτός ο κωδικός, δεν ξέρω εάν κυκλοφορεί σε εμάς. Αν κατάλαβα καλά, εκτός του οικονομικά ασύμφορου του πράγματος, εδώ δεν κυκλοφορεί το σετ.
    Πάντως ούτε το φίλτρο της BMW (που κοστίζει €13 όπως έγραψε και κάποιος παραπάνω) έχει μέσα τα Orings, αυτά κυκλοφορούνε σε ξεχωριστό κωδικό κι έχουν €3 το ένα.

    Υ.Γ. Αυτή η Castrol πόσες φορές θα αλλάξει τη συσκευασία στα λάδια της για να μας παιδεύει;
    Τώρα η BMW έχει τα δικά της original λαδάκια. Διέκοψε τη συνεργασία με castrol και ψωνίζει από Shell (αν άκουσα καλά).

    Έβαλε ο GSDakar ένα Link για το σετ, αλλά και πάλι άμα δεις και τα μεταφορικά... δε συμφέρει.

    Το ο-ring για το φίλτρο το είχα πάρει από τσιμουχάδικο αλλά δε χρειάστηκε να το αλλάξω ποτέ στα 5,5 χρόνια. Αν δεν το τσακίσεις, σκίσεις κλπ. δεν παθαίνει τίποτα. Το βουτάς πάντα στο φρέσκο λάδι πριν το τοποθετήσεις.

    Χάλκινη και αλουμινένια ροδέλα άλλαζα πάντα, εκτός από μια φορά που δεν βρήκα. Μετά ψώνισα μια και καλή και είχα stock
    Φύγαμε...

  3. #33
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Τώρα η BMW έχει τα δικά της original λαδάκια. Διέκοψε τη συνεργασία με castrol και ψωνίζει από Shell (αν άκουσα καλά).

    Έβαλε ο GSDakar ένα Link για το σετ, αλλά και πάλι άμα δεις και τα μεταφορικά... δε συμφέρει.

    Το ο-ring για το φίλτρο το είχα πάρει από τσιμουχάδικο αλλά δε χρειάστηκε να το αλλάξω ποτέ στα 5,5 χρόνια. Αν δεν το τσακίσεις, σκίσεις κλπ. δεν παθαίνει τίποτα. Το βουτάς πάντα στο φρέσκο λάδι πριν το τοποθετήσεις.

    Χάλκινη και αλουμινένια ροδέλα άλλαζα πάντα, εκτός από μια φορά που δεν βρήκα. Μετά ψώνισα μια και καλή και είχα stock
    Να σου πω την αλήθεια, 10 χρόνια που έκανα service σε συγκεκριμένο μάστορα παίζει να μην άλλαξε ροδέλες και o-ring ποτέ, πάντα είμαι μπροστά και ειλικρινά δεν θυμάμαι να είδα να τις αλλάζει, την χάλκινη νομίζω απλά την καθάριζε και την έβαζε ξανά. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια... Μιας και δεν ξέρω που μπορεί να βρω εδώ, θα μπει πάλι η ίδια.
    Για τα λάδια νομίζω στο advrider διάβαζα πρόσφατα ότι είναι Shell, δεν ξέρω εάν πριν ήταν Castrol, ξέρω ότι απλά είχαν συνεργασία και πρότεινε τα Castrol. Σκέφτηκα να δοκιμάσω τα αμερικάνικα τα Spectro ή τα Motorex, αλλά τελικά αφού είμαι ευχαριστημένος από τα Castrol δεν το έκανα. Ακολουθεί κι η χτεσινή στιχομυθία στον εδώ τοπικό αντιπρόσωπο της Castrol:

    -Έχετε καθόλου 15-50 της Castrol για μοτό;
    Μου φέρνει ένα κουτί με νέα συσκευασία όπως προείπα (στην αρχή ήταν πράσινο κι έγραφε Power 1GPS, μετά έγινε σκέτο Power1, τώρα το κουτί από πράσινο έγινε χρυσαφί).
    -Δεν είναι αυτό (καθώς είδα από μακρυά την νέα συσκευασία).
    -Αυτό είναι, 15-50.
    -Ημισυνθετικό έτσι;
    -(Κοιτάει πίσω στο κουτί, άπταιστα γερμανικά, δεν έγραφε κάτι) Full συνθετικό είναι φίλε.
    -Δεν κάνει, ημισυνθετικό βάζω στο μηχανάκι, σίγουρα είναι αυτό;
    -(Το ξανακοιτάει) Ημισυνθετικό είναι μωρέ, πάρτο, αυτό είναι!!!

  4. #34
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.964
    Όντως Shell είναι τελικά..."Made from a blend including Shell PurePlus base oils with Active Cleansing Technology"

    http://www.sierrabmwonline.com/produ...12365963-p-231

  5. #35
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Να σου πω την αλήθεια, 10 χρόνια που έκανα service σε συγκεκριμένο μάστορα παίζει να μην άλλαξε ροδέλες και o-ring ποτέ, πάντα είμαι μπροστά και ειλικρινά δεν θυμάμαι να είδα να τις αλλάζει, την χάλκινη νομίζω απλά την καθάριζε και την έβαζε ξανά. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια... Μιας και δεν ξέρω που μπορεί να βρω εδώ, θα μπει πάλι η ίδια.
    Για τα λάδια νομίζω στο advrider διάβαζα πρόσφατα ότι είναι Shell, δεν ξέρω εάν πριν ήταν Castrol, ξέρω ότι απλά είχαν συνεργασία και πρότεινε τα Castrol. Σκέφτηκα να δοκιμάσω τα αμερικάνικα τα Spectro ή τα Motorex, αλλά τελικά αφού είμαι ευχαριστημένος από τα Castrol δεν το έκανα. Ακολουθεί κι η χτεσινή στιχομυθία στον εδώ τοπικό αντιπρόσωπο της Castrol:

    -Έχετε καθόλου 15-50 της Castrol για μοτό;
    Μου φέρνει ένα κουτί με νέα συσκευασία όπως προείπα (στην αρχή ήταν πράσινο κι έγραφε Power 1GPS, μετά έγινε σκέτο Power1, τώρα το κουτί από πράσινο έγινε χρυσαφί).
    -Δεν είναι αυτό (καθώς είδα από μακρυά την νέα συσκευασία).
    -Αυτό είναι, 15-50.
    -Ημισυνθετικό έτσι;
    -(Κοιτάει πίσω στο κουτί, άπταιστα γερμανικά, δεν έγραφε κάτι) Full συνθετικό είναι φίλε.
    -Δεν κάνει, ημισυνθετικό βάζω στο μηχανάκι, σίγουρα είναι αυτό;
    -(Το ξανακοιτάει) Ημισυνθετικό είναι μωρέ, πάρτο, αυτό είναι!!!
    Χαχαχαχα Νταξ' μωρέ, πάρε, όλα λάδια είναι

    Τα Castrol τα άλλαξα σχεδόν αμέσως. Μου φαινόταν ότι "έσπαγαν" από τα 3Κ χλμ. Τα Torco μου αρέσανε πολύ και τελικά κατέληξα στα IPONE, τα οποία χρησιμοποιώ ακόμα και τώρα στον δικύλινδρο (εξάλλου ROTAX είναι κι αυτός ).
    Φύγαμε...

  6. #36
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Την πρώτη φορά μου πήρε η διαδικασία 5 ώρες Τις επόμενες όμως, σφαίρα Ότι θες ρωτάς. Και όπως περιμένεις να στραγγίξουν τα λάδια, ξεβίδωσε και το δεξί πλαστικό να βγάλεις και να φυσήξεις το φίλτρο αέρα.
    Για πρώτη φορά καλά τα πήγα, σκάρτο δίωρο Το φίλτρο δεν φύσηξα μόνο γιατί πολύ απλά δεν είχα κάποιο κομπρεσέρ, φαντάζομαι το να το φύσαγα με το στόμα δεν θα του έκανε και μεγάλη διαφορά... Περισσότερη μανούρα έχει να λύσεις τα πλαστικά, παρά η καθαυτού διαδικασία, αλλά ήταν απολαυστική ομολογουμένως. Την τάπα αποστράγγισης φοβήθηκα να σφίξω με αυτά που διάβασα, με το που ένιωσα αντίσταση έσφιξα ελάχιστα και το άφησα. Ευχαριστώ άπαντες για τις συμβουλές σας!!!

  7. #37
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Για πρώτη φορά καλά τα πήγα, σκάρτο δίωρο Το φίλτρο δεν φύσηξα μόνο γιατί πολύ απλά δεν είχα κάποιο κομπρεσέρ, φαντάζομαι το να το φύσαγα με το στόμα δεν θα του έκανε και μεγάλη διαφορά... Περισσότερη μανούρα έχει να λύσεις τα πλαστικά, παρά η καθαυτού διαδικασία, αλλά ήταν απολαυστική ομολογουμένως. Την τάπα αποστράγγισης φοβήθηκα να σφίξω με αυτά που διάβασα, με το που ένιωσα αντίσταση έσφιξα ελάχιστα και το άφησα. Ευχαριστώ άπαντες για τις συμβουλές σας!!!


    Όσο για το σφίξιμο, είπαμε: όσο πάει με το χέρι και μισή στροφή ακόμα με την καστάνια.

    Εναλλακτικά περιμένεις την επόμενη κλήρωση ενός δυναμόκλειδου από τον κ. Βράττη και









    ...κερδίζεις




    ΥΓ: α, και τα παλιά λάδια σε κατάλληλο δοχείο και σε κατάλληλο σημείο μάζωξης (συνεργεία, εταιρίες κλπ.) για ανακύκλωση.
    Φύγαμε...

  8. #38
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    ΥΓ: α, και τα παλιά λάδια σε κατάλληλο δοχείο και σε κατάλληλο σημείο μάζωξης (συνεργεία, εταιρίες κλπ.) για ανακύκλωση.
    Τα λάδια τα πήγα στα Goody's και τα πήραν, δεν ξέρω τι τα κάνουν...

  9. #39
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Τα λάδια τα πήγα στα Goody's και τα πήραν, δεν ξέρω τι τα κάνουν...

    Τι να σου πω, αφού χρησιμοποιούν 100% ελαιόλαδο πάντα.

    Φύγαμε...

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Φίλτρο λαδιού K&n στο Cb μου...
    από paris13 στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2008, 14:01
  2. Φίλτρο λαδιού, που είναι στο Gilera Runner???
    από stako στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2007, 14:56
  3. Σκουπίδια στο φίλτρο λαδιού.
    από spiros_klr στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2006, 22:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF