Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: βοηθεια για βαψιμο(δωματιου)

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.458

    βοηθεια για βαψιμο(δωματιου)

    Μπογιαντζαρες μηχανοβιοι μια βοηθεια(ψεμματα ,πολλες θελω)Εχω να βαψω δυο δωματια.Απο χρωμα διαλεξα vitex,επειδη το ειχα δουλεψει σε αλλο σπιτι και ειναι το καλυτερο.Ομως απο οτι ειδα το βγαζει σε δυο ποιοτητες.Μια με 12ευρω το 5κιλο και μια (το καλο)με 18ευρω το 5κιλο.Τιμες εδω στην περιοχη που μενω.Να παρω το δευτερης ποιοτητας η την πρωτη;.Θα δω διαφορα;Παμε παρακατω:σε ενα σημειο απο την υγρασια εφυγε τελειως το χρωμα ,ο στοκος (αν το λενε ετσι)και βλεπεις μπετον.τι υλικο να παρω να περασω πανω στο μπετον ;μετα πανω απο αυτο το υλικο(που θα μου πειτε)θελει ασταρωμα πριν το βαψω;help

  2. #2
    Χμ... Μικρό σακκουλάκι έτοιμο σοβά για πάνω στο μπετόν και μετά στόκο, έχει και σκόνη στόκο και έτοιμο σε κουβαδάκι.
    Έχω δει μαστόρια να γεμίζουν τέτοιες αποκολλήσεις με γύψο καλλιτεχνίας ή γύψο καλλιτεχνίας με κόλλα πλακιδίων. Αναλόγως το πόσο "βαθύ" είναι το τραύμα, πράττεις. Και θυμήσου λεπτές στρώσεις, να στεγνώνει η πρώτη πριν βάλεις την δεύτερη γιατί αν είναι "βαθύ" και πας να το γεμίσεις με την μία, το πιθανότερο είναι να πέσει από το βάρος του όλο το υλικό.
    Πάντως δες τι υγρασία είναι, προσβολή απ' έξω, υγροποίηση από το εσωτερικό, γιατί είναι πολύ πιθανό να έχεις τα ίδια σύντομα.
    Αναλόγως την περίπτωση, ίσως να πρέπει να περάσεις με κάποιο υλικό το μπετόν; Χωρίς σαφή εικόνα ότι και να λέμε...

    Προφανώς ότι γεμίσεις και στοκάρεις θα το ασταρώσεις.

    Από ποιότητες χρώματος πάντα προτιμώ την "ακριβή" συνήθως βγαίνει μία η άλλη γιατί έχει καλύτερη απόδοση τετραγωνικών μέτρων στο λίτρο και καλύπτει με λιγότερα χέρια. Εκτός αν πρόκειται για αποθήκες κλπ όπου προφανώς θα πάρω ότι φτηνότερο γιατί το τελικό αποτέλεσμα είναι ήσσονος σημασίας.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Οτι ειπε ο αμυρου για το χρωμα. Παντα το πιο ακριβο. Οσο για το μερεμετι θα προτεινα ετοιμο ινοπλισμενο σοβα σε σακουλακια. Ταχει το πρακτικερ. Ισοματ προτιμησε. Αλλα για να σου αποκοληθει ο σοβας δες και για ποιο λογο τον πεταξε. Παντως το ινοπλισμενο εχει μεγαλιτερες αντοχες και δεν φευγει ευκολα.

  4. #4
    Αν εχει υγρασια ακομη δε θα κανεις και πολλα πραματα παντως..... Θα στα ξαναφτυσει....

    Γενικοτερα η υγρασια ειναι σκατοπραμα..... Οπου σκασει μυτη κανει ζημια.....

    Θα σου προτεινα πριν απο ολα να ασχοληθεις με αυτη
    πουτσ@@@@@@@@@

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Καλο καθαρισμα εκει που εχει τη ζημια απο την υγρασια.Μετα ψεκασμα η ραντισμα με χλωρινη και μετα απο 24 ωρες στοκαρισμα με κολλα πλακιδιων.Αν το προβληματικο σημειο ειναι σε μερος που δεν φαινεται το περνας μονο ενα χερι χρωμα.Οχι γυψο θα μεγαλωσει η ζημια.
    Προσφατα εβαψα με ενα χρωμα καλο και φθηο.Αν το θυμηθω θα στο πω,κανει ωραια επιφανεια και δεν μυριζει.Στο χρωμα ριξε καναδυο σωληναρια βανιλια αρωμα.



    Μονο βανιλια ΟΧΙ ζαχαρη.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.458
    μαλλον με την υγρασια δεν μπορω να κανω τιποτα.Το σπιτι ειναι παρα πολυ παλιο και μαλλον την βαζει απο κατω.Τουλαχιστον να κρατησει ο τοιχος λιγα χρονια και παλι εδω ειμαστε.Δλδ να τα παρουμε απο την αρχη:εχουμε το σημειο στον τοιχο που εχει πεσει ο σοβας και φαινεται το μπετον.Το πρωτο πραγμα που κανω ειναι να βαλω σοβα ,να περιμενω να στεγνωσει,να τριψω,να βαλω στοκο,να τριψω και μετα βαφω.Την ειπα σωστα τη σειρα καλα μου μαστορια;

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Μια χαρα την ειπες.Σου ξαναλεω ριξε χλωρινη και μετα τα υπολοιπσ.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Καλο καθαρισμα εκει που εχει τη ζημια απο την υγρασια.Μετα ψεκασμα η ραντισμα με χλωρινη και μετα απο 24 ωρες στοκαρισμα με κολλα πλακιδιων.Αν το προβληματικο σημειο ειναι σε μερος που δεν φαινεται το περνας μονο ενα χερι χρωμα.Οχι γυψο θα μεγαλωσει η ζημια.
    Προσφατα εβαψα με ενα χρωμα καλο και φθηο.Αν το θυμηθω θα στο πω,κανει ωραια επιφανεια και δεν μυριζει.Στο χρωμα ριξε καναδυο σωληναρια βανιλια αρωμα.



    Μονο βανιλια ΟΧΙ ζαχαρη.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Μια χαρα την ειπες.Σου ξαναλεω ριξε χλωρινη και μετα τα υπολοιπσ.
    ωπα γιατι μπερδευτικα.Εσυ μου ειπες μετα την χλωρινη στοκαρισμα με κολλα πλακιδιων.Εγω ειπα πρωτη δουλεια (αντε,μετα τη χλωρινη)σοβατισμα.Τι παει μετα τη χλωρινη;

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    ωπα γιατι μπερδευτικα.Εσυ μου ειπες μετα την χλωρινη στοκαρισμα με κολλα πλακιδιων.Εγω ειπα πρωτη δουλεια (αντε,μετα τη χλωρινη)σοβατισμα.Τι παει μετα τη χλωρινη;
    Καλο καθαρισμα εκει που εχει τη ζημια απο την υγρασια.Μετα ψεκασμα η ραντισμα με χλωρινη και μετα απο 24 ωρες στοκαρισμα με κολλα πλακιδιων.Αν το προβληματικο σημειο ειναι σε μερος που δεν φαινεται το περνας μονο ενα χερι χρωμα.Οχι γυψο θα μεγαλωσει η ζημια.

    Η κολλα πλακιδιων το αφηνει να αναπνει καλυτερα.Βαλε μονο κολλα και σαν πρωτο χερι και σαν δευτερο.Μην βαλεις αλλο υλικο.


    Αυτα απο την εμπειρια μου,δεν ειμαι επαγγελματιας.

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.156
    Το κακό με το πλαστικό χρώμα είναι ότι δεν αναπνέει με συνέπεια μόλις πλακώσουν βροχές , χειμώνας κ.λ.π θα στα πετάξει πάλι αμέσως αμέσως.
    Δώσε κάποια παραπάνω χρήματα και βρες καλό χρώμα που αναπνέει για να εκτονώνεται η υγρασία.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.458
    ευχαριστω εν Χριστω αδελφε Pan.Ηδη νιωθω καπως ετσι
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	diplopenies3.jpg 
Προβολές:	99 
Μέγεθος:	85,1 KB 
ID:	360331

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Το κακό με το πλαστικό χρώμα είναι ότι δεν αναπνέει με συνέπεια μόλις πλακώσουν βροχές , χειμώνας κ.λ.π θα στα πετάξει πάλι αμέσως αμέσως.
    Δώσε κάποια παραπάνω χρήματα και βρες καλό χρώμα που αναπνέει για να εκτονώνεται η υγρασία.

    μεγαλη κουβεντα. τα εχω σκασει σε ρενοβατ κι ειμαι ευχαριστημενος. το κακο ομως ειναι οτι οι τιμες της ειναι απλα απλησιαστες
    Γιαννης

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Η χλωρίνη που βοηθάει;
    Μόνο για την καταπολέμηση της μούχλας ξέρω ότι χρησιμοποιείται.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Το κακό με το πλαστικό χρώμα είναι ότι δεν αναπνέει με συνέπεια μόλις πλακώσουν βροχές , χειμώνας κ.λ.π θα στα πετάξει πάλι αμέσως αμέσως.
    Δώσε κάποια παραπάνω χρήματα και βρες καλό χρώμα που αναπνέει για να εκτονώνεται η υγρασία.
    Το καλο ειναι οτι με την κολλα πλακιδιων αυξανεται η αναπνοη και θα το πεταξει αργοτερα.Καποι παραπανω λεω αν ειναι δυνατον μονο ενα χερι στο προβλημα για να αναπνεει καλυτερα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Η χλωρίνη που βοηθάει;
    Μόνο για την καταπολέμηση της μούχλας ξέρω ότι χρησιμοποιείται.
    Οπου υπαρχει υγρασια δημιουργειται και μουχλα.Η μουχλα ειναι το χειροτερο και κανει την μεγαλυτερη ζημια.Και αυτο ειναι μια λυση αναγκης που θα παει το προβλημα λιγο παραπερα.

    Επισης οσοι γνωστοι μου χρησιμοποιησανε αντιμουχλικα,οικολογικα,αναπνεοντα χρωματα,απλα πεταξανε τα λεφτα τους.Αν ομως καποιος εχει δοκιμασει καποιο και εχει δει αποτελεσματα,ας μας το πει.Με ενδιαφερει ανεξαρτητα απο την τιμη.Να το εχει δοκιμασει ομως ο ιδιος και οχι να του "ειπαν".

  15. #15
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Σε ενα σημείο που που είχα ίδιο πρόβλημα,αφού εξυσα με σπάτουλα έβαλα αντιμουχλικη μαστιχη(αυτή που είναι σε σωληνάριο)την εφαρμοσα με σπάτουλα παλι,και εδώ και ένα χρόνο δεν έχει βγάλει το παραμικρό

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για μονοκύλινδρα αερόψυκτα
    από ctpanoramix στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 13:01
  2. Βοηθεια για επιλογη ελαστικων
    από agnostos71 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2004, 03:22
  3. Μια βοήθεια για Kawasaki
    από tidime στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 14:15
  4. βοηθεια για CRM 250
    από crmaris στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2004, 14:58
  5. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 01:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF