Σελίδα 14 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 49101112131415 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 196 έως 210 από 212

Θέμα: Μπαταρία Μοτοσυκλέτας Λιθίου

  1. #196
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Και ξαναλεω, 10 μηνες δεν ειναι benchmark μπαταριας.
    Τη μπαταρια την φθειρει η θερμοτητα ειτε του περιβαλλοντος, ειτε λογω φορτισης/χρησης.
    Αν ισχυριζοσουν οτι την εχεις στο καθημερινο σου οχημα για ενα χρονο, τοτε θα ειχε μεγαλυτερη βαρυτητα η γνωμη σου.

    Τον Μαρτιο του 19 οταν αγορασα τη μηχανη (1ο χερι) ο ιδιοκτητης μου ανεφερε πως ειχε "παλια" μπαταρια.
    Αφαιρουσε τον θετικο και την αφηνε σε ακινησια μηνες ολοκληρους. Ισως χρειαστει αλλαγη γιατι ειναι 3 χρονων, ειπε....
    Ο Μαρτιος του 23 μας αφησε και πλεον η μπαταρια ειναι 7 χρονων.
    Τη μηχανη την οδηγαω στην πιστα και σε μερικες καλες εκδρομες/βολτες το χρονο.

    Αν αντιστοιχη χρηση ερχοσουν και ανεφερες για λιθιου, θα ελεγα ΟΚ, εχω ενα μετρο συγκρισης, αλλα τι να κανουν 10 μηχανια και τι αποψη να σχηματισει καποιος γι'αυτο;

    Καλοπροαιρετα στο λεω ετσι;
    Οσες κριτικες και αν διαβασω, δεν με πειθουν πως μια λιθιου θα βγει πιο ανθεκτικη απο μολυβδου. ΕΙΔΙΚΑ σε καθημερινη χρηση!
    Το μονο πλεονεκτημα που βρισκω ειναι το μικροτερο βαρος.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  2. #197
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    659
    Προσωπικά το μόνο που με χαλάει στις λιθίου είναι ότι στα κρύα θέλουν υπομονή για να εκκινήσουν το μοτέρ , το μειωμένο βάρος παντως όποιον τον ενδιαφέρει είναι μεγάλο +
    Του ποζερα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

  3. #198
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Και ξαναλεω, 10 μηνες δεν ειναι benchmark μπαταριας.
    Τη μπαταρια την φθειρει η θερμοτητα ειτε του περιβαλλοντος, ειτε λογω φορτισης/χρησης.
    Αν ισχυριζοσουν οτι την εχεις στο καθημερινο σου οχημα για ενα χρονο, τοτε θα ειχε μεγαλυτερη βαρυτητα η γνωμη σου.

    Τον Μαρτιο του 19 οταν αγορασα τη μηχανη (1ο χερι) ο ιδιοκτητης μου ανεφερε πως ειχε "παλια" μπαταρια.
    Αφαιρουσε τον θετικο και την αφηνε σε ακινησια μηνες ολοκληρους. Ισως χρειαστει αλλαγη γιατι ειναι 3 χρονων, ειπε....
    Ο Μαρτιος του 23 μας αφησε και πλεον η μπαταρια ειναι 7 χρονων.
    Τη μηχανη την οδηγαω στην πιστα και σε μερικες καλες εκδρομες/βολτες το χρονο.

    Αν αντιστοιχη χρηση ερχοσουν και ανεφερες για λιθιου, θα ελεγα ΟΚ, εχω ενα μετρο συγκρισης, αλλα τι να κανουν 10 μηχανια και τι αποψη να σχηματισει καποιος γι'αυτο;

    Καλοπροαιρετα στο λεω ετσι;
    Οσες κριτικες και αν διαβασω, δεν με πειθουν πως μια λιθιου θα βγει πιο ανθεκτικη απο μολυβδου. ΕΙΔΙΚΑ σε καθημερινη χρηση!
    Το μονο πλεονεκτημα που βρισκω ειναι το μικροτερο βαρος.
    Όπως έγραψα αναφέρω για το διάστημα που την έχω σε συνάρτηση με την χρήση που κάνει τώρα κ έκανε κ με μολύβδου.
    Αν θα αντέξει στον χρόνο η όχι θα φανεί.
    Πχ στο σκούτερ που ετοιμάζεται για μπαταρία θα βάλω κ εκεί την λιθίου για δοκιμή. Εκεί έχει συχνότερη χρήση κ θα ξέρω καλύτερα.
    Απλά είχε αναφερθεί πως οι λιθίου κ στο εξάμηνο κλάνουν κ ζοριζονται να πάρουν κλπ κλπ.
    Ο χρόνος θα δείξει. 16 χρόνια είχα μολύβδου στο μεγάλο κ πίστεψε με ξέρω πως λειτουργούσε κ πόσο αντεχε.
    Θα καταλάβω εύκολα τώρα τι κάνει κ αυτή.

    Για μεγαλύτερης διάρκειας τεστ λιθίου έχει γράψει κ ο Άρης.
    Ride(s) the wind of change...

  4. #199
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Θυμισε μου, εχεις και συ Piaggio? Στο δικο μου, προσωπικα, δεν ψηνομαι για λιθιου!!
    Οχι τιποτε αλλο, αλλα ειναι κατω απο τη σελα, κατω απο τα @@ μου και ακριβως πισω απο το τεποζιτο !!!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  5. #200
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Θυμισε μου, εχεις και συ Piaggio? Στο δικο μου, προσωπικα, δεν ψηνομαι για λιθιου!!
    Οχι τιποτε αλλο, αλλα ειναι κατω απο τη σελα, κατω απο τα @@ μου και ακριβως πισω απο το τεποζιτο !!!
    Ναι ένα bev 350.
    Δεν έχω ακούσει κάτι για μπαμ.
    Έχεις τίποτα πληροφορίες?
    Κάνα σκηνικό?
    Ride(s) the wind of change...

  6. #201
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Ναι ένα bev 350.
    Δεν έχω ακούσει κάτι για μπαμ.
    Έχεις τίποτα πληροφορίες?
    Κάνα σκηνικό?
    Οχι αλλα καπου ειχε παρει το ματι μου, σχετικα με την απουσια bms σε λιθιου της Skyrich...
    Το δικο μου στο πολυοργανο του (Aprilia sr max 300) εχει βολτομετρο.
    Απο καινουριο μεχρι και τωρα, παρατηρω 14,5 μεχρι 14,9 σε πορεια, ειτε με αναμενα φωτα, ειτε σβηστα.
    Μονο στο ρελαντι πεφτει 13,6 αν παταω φρενο και εχω αναμενη την δυνατη σκαλα. Σπανια βεβαια, συνηθως κατω απο 14,2 ακομα και σταματημενος δεν πεφτει.
    Δεν μου καθεται καλα παντως να φορτιζω μια λιθιου στα 14,7 avg ποσο μαλλον σε καποιες που δεν εχουν bms.

    Και ξαναλεω, προσωπικα στο δικο μου, τοσο η φισα του ανορθωτη, τα καλωδια απο τα πηνια, η μπαταρια η ιδια και το τεποζιτο βρισκονται ολα ΠΟΛΥ κοντα μεταξυ τους.
    Ενα "τσαφ" να γινει και αντιο!!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  7. #202
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Κάπου πρέπει να το έχω ξαναπεί, έχουν βγάλει ανορθωτές για li-ion , πράγμα που κατά τη γνώμη μου σημαίνει ότι με τους υπάρχοντες δεν φορτίζουμε σωστά.
    Το οποίο έχει συνέπειες στην μακροζωία της μπαταρίας ασχέτως με το τι λένε οι κατασκευαστές τους.

  8. #203
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    όπως τα λέει ο πατέρας και ο pew. Αυτός είναι και ο λόγος που ακόμα στην χοντρή δεν έχω βάλει λιθίου παρ' όλο που όλοι τις εκθειάζουν. Έχω ανοίξει θρεντάκι για συμβατική μπαταρία στην χοντρή μιας και οι 2 odyssey που έβαλα κράτησαν μόνο 4 χρόνια με τιμή πολλαπλάσια των υπολοίπων. Πάλι συμβατική θα μπει για να έχουμε το κεφαλάκι μας ήσυχο. Γιατί αν κάνει μπάμ η χοντρή στο γκαράζ θα κλαίω 5 μηχανάκια
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  9. #204
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Παντός skyrich που έχω φορτίσει με φορτιστή lidl και παρακολούθηση με πολύμετρο,με κόλπο το μέγιστο φόρτισης που εφτασα ήταν μέχρι 15 volt, εκεί γράφει και η μπαταρία ότι είναι το όριο,, δεν ζεστάθηκε καν η μπαταρία,, και στην χρήση ζεσταίνεται μόνο από την εξάτμιση daytona 675.
    Πάνω στο μηχανακι μέγιστο βλέπει 14,3.

    Για να πάρουν φωτιά πρέπει να τρυπήσει,ίσως να μπει νερό η,να κάνει κάπως εσωτερικό βραχυκύκλωμα, και ίσως να φορτίσει με πολύ μεγάλο ρεύμα,, ,(χαλασμένος ανορθωτης) 16-17-19 βολτ,

    Έχασα 3,3 κιλά μόνο από την μπαταρία που είναι σημαντικό κέρδος,,
    Από εκεί που μιζαρα με 12,5 βολτ τώρα το κάνει με 13,5, και πιθανότατα έχεις καλητερη αναφλεξη-ρευμα στα μπουζί, τουλάχιστον έτσι γράφουν..

  10. #205
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Για να πάρουν φωτιά πρέπει να τρυπήσει,ίσως να μπει νερό η,να κάνει κάπως εσωτερικό βραχυκύκλωμα, και ίσως να φορτίσει με πολύ μεγάλο ρεύμα,, ,(χαλασμένος ανορθωτης) 16-17-19 βολτ,
    Μια μολυβδου, δε θα εκκραγει, δεν θα παρει φωτια. Θα λιωσει στοιχεια και θα ανοιξει το κυκλωμα. Το πολυ πολυ να φουσκωσει αν η βαλβιδα δεν λειτουργει και να τιναξει ζουμια απ'οπου ραγισει.
    Η λιθιου, εαν δεν καταναλωσει την καυσιμη υλη σε περιπτωση αναφλεξης, δεν σβηνει!

    Εαν εισαι τοσο σιγουρος πως ο ανορθωτης δεν θα δωσει ΠΟΤΕ πανω απο 15V τοτε τη βαζεις και εισαι ξεγνοιαστος. ΜΠΟΡΕΙΣ ΟΜΩΣ να βασιστεις σ'αυτο; Ενα το κρατουμενο.
    Δευτερον, η απουσια BMS σε πολλες μπαταριες ειναι No-go σεναριο. Καποια στιγμη καποια απο τα κελια της συστοιχιας, θα βρισκονται χαμηλοτερα ή υψηλοτερα απο τα υπολοιπα. Η μπαταρια υπολειτουργει, ειναι δυνητικα "επικινδυνη" και ισως και να κλαταρει πολυ συντομα!

    Το μοναδικο ουστιαστικο οφελος ειναι το πολυ μικροτερο βαρος και μεγεθος. Αυτα!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  11. #206
    Πάρτε noco με BMS.

  12. #207
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Μια μολυβδου, δε θα εκκραγει, δεν θα παρει φωτια. Θα λιωσει στοιχεια και θα ανοιξει το κυκλωμα. Το πολυ πολυ να φουσκωσει αν η βαλβιδα δεν λειτουργει και να τιναξει ζουμια απ'οπου ραγισει.
    Η λιθιου, εαν δεν καταναλωσει την καυσιμη υλη σε περιπτωση αναφλεξης, δεν σβηνει!

    Εαν εισαι τοσο σιγουρος πως ο ανορθωτης δεν θα δωσει ΠΟΤΕ πανω απο 15V τοτε τη βαζεις και εισαι ξεγνοιαστος. ΜΠΟΡΕΙΣ ΟΜΩΣ να βασιστεις σ'αυτο; Ενα το κρατουμενο.
    Δευτερον, η απουσια BMS σε πολλες μπαταριες ειναι No-go σεναριο. Καποια στιγμη καποια απο τα κελια της συστοιχιας, θα βρισκονται χαμηλοτερα ή υψηλοτερα απο τα υπολοιπα. Η μπαταρια υπολειτουργει, ειναι δυνητικα "επικινδυνη" και ισως και να κλαταρει πολυ συντομα!

    Το μοναδικο ουστιαστικο οφελος ειναι το πολυ μικροτερο βαρος και μεγεθος. Αυτα!
    Μπορείς να την βαζεις σε ειδκο φορτιστή μια φορά τον χρόνι να στρωνει το balance. Εγω δεν το ακανα ποτε σε αυτην ππου πεθανε, στην αλλη θα το κανω. Εχει ενας φιλος τετοιον φορτιστή.

    Εκτός απο το βαρος και το μεγεθος στα συν ειναι οτι δεν ξεφορτίζει οταν κάθεται, κατι πολυ σημαντικό για καποιους.
    Εγώ απο τοτε που πήρα skyrich δεν ξαναασχοληθηκα με φορτισεις κλπ. ενω παλιότερα φόρτιζα συνέχεια διάφορες μπαταριες.
    Τις χρησιμοποιω σε διαφορες μοτο αφου χωρανε, και ετσι με 1 μπαταρια δουλευω 3 μοτο που γενικά κάθονται και βγαινουν μια στο τοσο.

    Την βαζω και στο Ιταλικο Pahtah του 82 και δεν εχει εκραγει.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #208
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kouk Προβολή μηνύματος
    Πάρτε noco με BMS.
    Εχω διαβασει καλά λόγια γι αυτες.
    Αλλα ειναι διπλά λεφτά απο τις αντίστοιχες skyrich!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #209
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Έχω όργανο βολτόμετρο πάνω στη μηχανή δίπλα στα όργανα οπότε βλέπω πόσο φορτίζει στον δρόμο, για το bms δεν ξέρω, ίσως έχουν μερικές.

  15. #210
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αυτο που δεν εχω καταλαβει ακομα ειναι γιατι δεν πωλουνται στην Ελλάδα οι skyrich που εχουν BMS και προστασια υπερφόρτωσης εν ωστο εξωτερικο πωλούνται σε παραπλησεις τιμες με τις τιμες που παιρνουμε εδω τις απλες.
    Εμεις εδω εχουμε τις απλες και οχι πχ αυτες:
    https://www.skyrich.es/en/battery-wi...y-hjp9-fp.html

    Την εππομενη φορα θα παρεγγείλω skyrich απ εξω μου φαινεται.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 14 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 49101112131415 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εκκίνηση αυτοκινήτου από μπαταρία μοτοσυκλέτας
    από motzin στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 80
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2009, 14:20
  2. Εγκατάλειψη Παλιάς Μοτοσυκλέτας
    από sourtaggias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2003, 21:03
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2003, 11:35
  4. Γιορτή Μοτοσυκλετας
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2003, 00:17
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 09:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF