Σελίδα 2 από 15 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 212

Θέμα: Μπαταρία Μοτοσυκλέτας Λιθίου

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    σε μεγαλο μπαταριαδικο που ρωτησα οταν πηρα τη δικια μου μου ειπαν οτι ο ctek (που ειχα παρει απο εκει παλαιοτερα) δεν κανει για λιθιου
    εχουν δικους τους φορτιστες
    αυτο εμαθα απο ειδικους αυτο λεω.......

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    σε μεγαλο μπαταριαδικο που ρωτησα οταν πηρα τη δικια μου μου ειπαν οτι ο ctek (που ειχα παρει απο εκει παλαιοτερα) δεν κανει για λιθιου
    εχουν δικους τους φορτιστες
    αυτο εμαθα απο ειδικους αυτο λεω.......


    ενταξει, ειναι κριμα να αχρηστευθει ο φορτιστης για μια μπαταρια...
    γιατι το xr μπαταρια δεν εχει...μετα μενουν μονο τ'αμαξια...

    αλλα να παρω και 2ο φορτιστη για μπαταρια λιθιου δεν το κοβω εφικτο...

    toyar ξερουμε τι φορτιστες χρησιμοποιουν οι λιθιου? αν ειναι να το πηγαινω στον μαστορα για μια πληρη φορτιση μια στο τοσο...
    αλλα και αυτος δεν ξερω τι εχει (ή τι θα επρεπε να εχει)...

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    δεν εχω ψαξει τι φορτιστη θελουν γιατι δεν προκειται να παρω
    εβαλα λιθιου δοκιμαστικα στο cbf γιατι ηταν ιδια τιμη με yuasa taiwan οι οποιες δε μου βγαζουν ουτε 3 χρονια
    αν βγαλει τα ιδια θα ξαναπαω σε μολυβδου
    αν βγαλει παραπανω δε χρειαζομαι φορτιστη
    υποτιθεται οτι οι λιθιου βγαζουν και εξαμηνο σε ακινησια
    θα δειξει.....

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    παιδια επειδη εχω ασχοληθει αρκετα με τις li-ion και τις li-po εχω να σας πω τιν δικη μου αποψη και ας μην την οιοθετησει κανενας,ακομα και η φωρτηστες που ειναι εξιδικευμενη και φωρτιζουν [1] pd [2] li-po [3] li-ion [4] ni-mh [5] ni-cd απο τους οποιους εχω αρκετους λογω αερομοντελισμου δεινουν το αναλογω ρευμα με την καθε διαφορετικη μπαταρια,αλλα σαν παροχη ρευματος εχουν απο 12-14,5 volt οτι δηνη και μια μηχανη.την στηγμη που η μπαταρια εχει εσωτερικα μεσα τις το balanser το οποιο ιδα ο ιδιος στην εκθεση σε μια μπαταρια li-ion που ειχαν σε τομη και τους ρωτησα επι τουτου[το μπαλανσερ το εχει εσωτερικα η μπαταρια ] και η απαντηση δεν μπορουσε να ειναι αλλη,απο το ναι ειναι μεσα εσωτερικα για να φωρτιζετε απο την μηχανη.προσωπικα εγω αν ηθελα να φωρτησω την σιγκεκριμενει μπαταρια ,θα την φορτιζα με τον κλασικο φορτιση που εχω για την μοτο.
    και οταν θα βαλω li-ion ετσι θα την φορτηζω [αυτη δικη μου αποψη] και οτι κανετε το κανετε με δικη σας ευθηνη.

    ΥΓ.η μπαταριες li-ion και li-po αντεχουν αρκετα αρκει να μην της κανει βαθεια εκφωρτιση γιατη τοτε μπορει να καψουν ενα κελι.και απο 12,60 volt να πεσει στα 7,40 volt.αλλα πρεπει να εισαι πολλη σκραπας για να το κανεις αυτο,και ενω δεν περνει μπροστα να βαρας μιζα δυο ωρες.
    Τελευταία τροποποίηση από andreastwin; 26/04/2018 στις 21:08.

  5. #20
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Πάρε μια Yuasa Japan από την αντιπροσωπεία (γύρω στα 85€ πήρα την δικιά μου) κ ξεμπερδεψες.
    Κ ο φορτιστής δεν θα πάει χαμένος κ χρόνια αρκετά θα βγάλεις (9 δεν νομίζω αλλά κ 5-6 αν δεν έχει συναγερμό σίγουρα).
    Ride(s) the wind of change...

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.789
    Οι μπαταρίες λιθίου έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΟ πλεονέκτημα στο να ζυγίζουν ελάχιστα και να αποφορτίζονται με σχεδόν 10 φορές χαμηλότερο ρυθμό από τις κοινές μπαταρίες. Αν κάποιος θέλει αυτά τα πλεονεκτήματα πάει σε λιθίου.
    Εγώ όπως έχω γράψει χρησιμοποιώ τα τελευταία 6-7 χρόνια χωρίς πρόβλημα. Απώλεια βάρους 3.2 κιλά σε σχέση με την stock μπαταρία.
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Εχω αυτη εδω και 5 χρονια σχεδον.
    Την ειχα παρει 110€ αλλα μεσω προμηθευτη.
    Μου κανει εντύπωση οτι πωλειται τοσο οταν πριν 5 χρονια ειχε 180.
    Με εξαιρεση τον χειμωνα που δεν κινω πολυ την μηχανη... Ειναι κομπλε.
    2 φορες που ξεφορτισε λογω 15μερης απουσιας και κρυου εβαλα τον φορτιστη απο τα... LIDL και σε 30λεπτα...μπορει και λιγοτερο ηταν παλι οκ.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Screenshot_20180427-084118~01.jpg‎  

  8. #23
    Shit high and watch! Το avatar του/της s2k_1_
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    81
    https://www.amazon.co.uk/Motorcycle-.../dp/B00CXYPWEA

    εγω εχω αυτη απο το Φεβρουαριο του '16 και δεν εχει βγαλει κανενα απολυτως προβλημα!
    Yamaha TDM 900 2004 Galaxy Blue

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrIoannis Προβολή μηνύματος
    Οι μπαταρίες λιθίου έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΟ πλεονέκτημα στο να ζυγίζουν ελάχιστα και να αποφορτίζονται με σχεδόν 10 φορές χαμηλότερο ρυθμό από τις κοινές μπαταρίες. Αν κάποιος θέλει αυτά τα πλεονεκτήματα πάει σε λιθίου.
    Εγώ όπως έχω γράψει χρησιμοποιώ τα τελευταία 6-7 χρόνια χωρίς πρόβλημα. Απώλεια βάρους 3.2 κιλά σε σχέση με την stock μπαταρία.
    εχει χρειαστει να την συντηρησεις-φορτισεις αυτα τα χρονια? και αν ναι με τι φορτιστη?
    τι χρηση κανεις στην μηχανη?


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από g_m900 Προβολή μηνύματος
    Εχω αυτη εδω και 5 χρονια σχεδον.
    Την ειχα παρει 110€ αλλα μεσω προμηθευτη.
    Μου κανει εντύπωση οτι πωλειται τοσο οταν πριν 5 χρονια ειχε 180.
    Με εξαιρεση τον χειμωνα που δεν κινω πολυ την μηχανη... Ειναι κομπλε.
    2 φορες που ξεφορτισε λογω 15μερης απουσιας και κρυου εβαλα τον φορτιστη απο τα... LIDL και σε 30λεπτα...μπορει και λιγοτερο ηταν παλι οκ.

    ενδιαφερον το οτι φορτισε με "κανονικο" φορτιστη...
    τωρα οσον αφορα την τιμη, ειναι αστα να πανε η κατασταση...
    ζητανε οτι τους λειπει...
    π.χ. η okyami για το δικο μου στην Ελλαδα εχει 186..
    η ιδια μπαταρια απο Ιταλια χωρις τα μεταφορικα εχει 85€!!

    ακομα και τα μεταφορικα να βαλεις στον εναν θα πληρωσω 193€ και στον αλλον αντε να βαλω 20€ να ειμαι μεγαλοκαρδος...αν και την magneti marelli μου την στελνουν με 10€...απλα ο συγκεκριμενος πωλητης δεν εχει τιμη...θα παει στα 105€...

    δλδ 90€ καπελακι λογω μεταφορικων....100€ σε καθαρο προϊον...ετσι γιατι μπορουν...

  10. #25
    Και γαμώ τα μέλη!!!
    Εγγραφή
    04/11/2004
    Μηνύματα
    141
    Καλησπέρα.

    Σε R1 2008, με καθημερινή χρήση, κάθε χειμώνα επί τέσσερα συνεχόμενα έτη, έμενα από μπαταρία. Με τα πρώτα κρύα, πάρκαρα τη μηχανή Παρασκευή απόγευμα και την Δευτέρα δεν έπαιρνε μπροστά! Κάθε ΣΚ έβαζα τον φορτιστή για να είμαι σίγουρος ότι θα πάρει! Άλλαξα συνολικά 4 μπαταρίες μαμά Yuasa (made in Japan) τις οποίες αγόραζα 100-110 ευρώ από την ΥΑΜΑΗΑ!
    Στο τέλος βαρέθηκα και αγόρασα αυτήν: https://www.ballistic-batteries.com/...roducts_id=426 στα 215 ευρώ (από Ελλάδα).
    Τέσσερα χρόνια τώρα, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου! Την έχω αφήσει σχεδόν μήνα με συναγερμό και περιμετρικό και πήρε με την πρώτη μιζιά! Δεν έχει κάνει κιχ με τα κρύα! Δεν έχω βάλει ποτέ φορτιστή και μέχρι σήμερα δουλεύει άψογα!
    Σχετικά με τον φορτιστή, κάνουν όλοι όσοι φορτίζουν αυτόματα χωρίς πρόβλημα. Απλά, υπάρχουν μπαταρίες με εσωτερικό balancer και άλλες χωρίς (όπως η δικιά μου). Σε αυτές που είναι χωρίς, καλό είναι μία φορά το χρόνο, να την βάζεις σε ειδικό φορτιστή με ενσωματωμένο balancer απλά και μόνο για να την "στρώσει" και να έρθουν όλα τα κελιά στην ίδια φόρτιση.
    Εγώ προσωπικά δεν έχω βρει τον χρόνο να πάω από το μαγαζί που την πήρα να μου το κάνουν.
    Νίκος988
    Tα λέμε τις προάλλες!!!

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos988 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα.

    Σε R1 2008, με καθημερινή χρήση, κάθε χειμώνα επί τέσσερα συνεχόμενα έτη, έμενα από μπαταρία. Με τα πρώτα κρύα, πάρκαρα τη μηχανή Παρασκευή απόγευμα και την Δευτέρα δεν έπαιρνε μπροστά! Κάθε ΣΚ έβαζα τον φορτιστή για να είμαι σίγουρος ότι θα πάρει! Άλλαξα συνολικά 4 μπαταρίες μαμά Yuasa (made in Japan) τις οποίες αγόραζα 100-110 ευρώ από την ΥΑΜΑΗΑ!
    Στο τέλος βαρέθηκα και αγόρασα αυτήν: https://www.ballistic-batteries.com/...roducts_id=426 στα 215 ευρώ (από Ελλάδα).
    Τέσσερα χρόνια τώρα, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου! Την έχω αφήσει σχεδόν μήνα με συναγερμό και περιμετρικό και πήρε με την πρώτη μιζιά! Δεν έχει κάνει κιχ με τα κρύα! Δεν έχω βάλει ποτέ φορτιστή και μέχρι σήμερα δουλεύει άψογα!
    Σχετικά με τον φορτιστή, κάνουν όλοι όσοι φορτίζουν αυτόματα χωρίς πρόβλημα. Απλά, υπάρχουν μπαταρίες με εσωτερικό balancer και άλλες χωρίς (όπως η δικιά μου). Σε αυτές που είναι χωρίς, καλό είναι μία φορά το χρόνο, να την βάζεις σε ειδικό φορτιστή με ενσωματωμένο balancer απλά και μόνο για να την "στρώσει" και να έρθουν όλα τα κελιά στην ίδια φόρτιση.
    Εγώ προσωπικά δεν έχω βρει τον χρόνο να πάω από το μαγαζί που την πήρα να μου το κάνουν.


    κατατοπιστικοτατος!!

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    εχει χρειαστει να την συντηρησεις-φορτισεις αυτα τα χρονια? και αν ναι με τι φορτιστη?
    τι χρηση κανεις στην μηχανη?





    ...
    Δυστυχώς ελάχιστη χρήση το Χειμώνα. 1 φορά την εβδομάδα καμιά 15λεπτη ή ανά 15 ημέρες κάτι πιο μακρινό. Καλοκαίρι πιο συχνά. 1 μόνο φορά που μου πήρε με την 3η χρησιμοποίησα φορτιστή. Λόγω ενσωματωμένο balancer με απλό φορτιστή που είχε όμως τις σωστές προδιαγραφές.
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/07/2018
    Μηνύματα
    1
    Είχα για τέσσερις μήνες φέτος τον χειμώνα αυτήν εδώ την μπαταρία σε ένα Suzuki FX125, με άριστες εντυπώσεις. Πανάλαφρη σαν πούπουλο, η μίζα στο FX γυρνούσε σαν τρελή, καμία σχέση με οποιαδήποτε νορμάλ μπαταρία που είχα βάλει. Βέβαια, δεν την είχα ζορίσει και ιδιαίτερα σε αποφόρτιση, το μεγαλύτερο διάστημα που έμεινε το μηχανάκι σε ακινησία ήταν περίπου μια βδομάδα, και όταν έβαλα μπροστά το FX η μπαταρία δεν φαινόταν να είχε την παραμικρή πτώση στην τάση, και με το τεστ του μετρητή της έδειχνε φόρτιση στο 100%.

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    ,αυτη η μπαταρια ειναι λιθιου, ειναι οτι ποιο δυνατο σε μπαταρια και σε διαρκεια χρονου.

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    http://www.energybatteries.gr/images...FP-04-PLUS.jpg

    μεχρι την παρασκευη ελεγα οτι εχω βαλει μια yuasha taiwan και την εχω δυο χρονια χωρις προβλημα, η μπαταρια σκοτωνε απο ρευμα. δευτερα απογευμα μπαταρια καπουτ. και σημερα πηγα και πηρα την μπαταρια αυτη 100 Ευρο με ενα χρονο εγγυηση. 12V 10Ah 300A (YTX12-BS, YTX14-BS, YTZ10S, YTZ12S,

Σελίδα 2 από 15 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εκκίνηση αυτοκινήτου από μπαταρία μοτοσυκλέτας
    από motzin στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 80
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2009, 15:20
  2. Εγκατάλειψη Παλιάς Μοτοσυκλέτας
    από sourtaggias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2003, 22:03
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2003, 12:35
  4. Γιορτή Μοτοσυκλετας
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2003, 01:17
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 10:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF