Σελίδα 3 από 15 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 212

Θέμα: Μπαταρία Μοτοσυκλέτας Λιθίου

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    ποιος ο λογος που δεν κανει ο φωρτιστης που ειχε για την πρωηγουμενη μπαταρια του!!!αφου η καινουργια μπαταρια li-ion εχει εσωτερικα μεσα στην μπαταρια το balanser και φωρτιζει κανωνικα απο την μηχανη!!
    το ρευμα ειτε απο φωρτιστη ειτε απο την μηχανη περναει πρωτα απο το μπαλανσερ και μετα μειραζετε στα ισια στα κελια τις li-ion.
    μιας και εβαλα και εγω μπαταρια ιλιθιου βρηκα και αυτες τις πληροφορίες που αναφερουν οτι για τον φωρτιστης, ναι μεν υπαρχει ειδικος, αλλα φωρτηζει και με απλο, αρκει να ειναι κατω απο 15 volt. σας βαζω και το κειμενο απο μεταφραση.


    Κανονικό φορτιστή μετασχηματιστή
    Αυτό είναι πολύ δημοφιλές φορτιστή με τον καταναλωτή. Φορτίζει μια μπαταρία σε συνεχές ρεύμα. Τα καλύτερα ποιοτικά μπορούν να μεταβούν αυτόματα για να συνεχίσουν τη λειτουργία φόρτισης επίπλευσης όταν φτάσει στο μέγιστο φορτίο τάσης. Έτσι μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί ως συντηρητής για μια μπαταρία Lead Acid. Για να φορτίσετε μια μπαταρία λιθίου Skyrich, βεβαιωθείτε ότι ο φορτιστής αυτός διαθέτει λειτουργία οριακής τάσης.

    Έξυπνο φορτιστή 3 σταδίων

    Αυτός είναι ο φορτιστής ποιότητας ένα πρόγραμμα φόρτισης τριών σταδίων: σταθερό φορτίο ρεύματος, φόρτιση σταθερής τάσης και χρέωση συντήρησης. Αυτός ο φορτιστής είναι πολύ κατάλληλος για τη φόρτιση μπαταρίας λιθίου Skyrich.

    Φορτιστής αποθείωσης
    Αυτός είναι ένας επαγγελματικός σχεδιασμένος φορτιστής που μπορεί να ανακτήσει τη σούλφωση σε μια μπαταρία Lead Acid μέσω φορτίου υψηλής τάσης ή παλμικού φορτίου. Αυτή η ρουτίνα θα βλάψει μια μπαταρία λιθίου λόγω του προγράμματος φόρτισης υψηλής τάσης. Μην εφαρμόζετε αυτό το είδος φορτιστή για φορτιστή μπαταρίας λιθίου Skyrich.

    Φορτιστής πολλαπλών χρήσεων
    Αυτός ο φορτιστής προσφέρει πολλές επιλογές φόρτισης ρεύματος. Κάνει δυνατή την γρήγορη φόρτιση, καθώς είναι διαθέσιμος ο ρυθμός πολλαπλής φόρτισης. Επειδή η μπαταρία λιθίου έχει σχεδιαστεί με υψηλή απόδοση ρυθμού μετά από αίτημα έκτακτης ανάγκης, είναι δυνατή η γρήγορη φόρτιση 10C. Φυσικά, το καλύτερο ποσοστό φόρτισης είναι πάντα μικρότερο από 5C. Συνιστώμενη τιμή φόρτισης μπορεί να βρεθεί στην ετικέτα φόρτισης.

    Σημείο κλειδί:
    Το πιο σημαντικό: βεβαιωθείτε ότι η φόρτιση της τάσης παραμένει πάντοτε κάτω από 15.0V. Φορτίο φόρτισης χαμηλότερο από 5C καλύτερα για μέγιστη ισχύ και διάρκεια ζωής της μπαταρίας.

  2. #32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Πάρε μια Yuasa Japan από την αντιπροσωπεία (γύρω στα 85€ πήρα την δικιά μου) κ ξεμπερδεψες.
    Κ ο φορτιστής δεν θα πάει χαμένος κ χρόνια αρκετά θα βγάλεις (9 δεν νομίζω αλλά κ 5-6 αν δεν έχει συναγερμό σίγουρα).
    αν και δεν έχει χρησιμότητα η πληροφορία,έτσι για την ιστορία να πω ότι η επίσημη αντιπροσωπεία φέρνει αυτές που φοράνε πάνω από καινούρια,δλδ Furukawa κι όχι Yuasa. αυτά
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  3. #33
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    αν και δεν έχει χρησιμότητα η πληροφορία,έτσι για την ιστορία να πω ότι η επίσημη αντιπροσωπεία φέρνει αυτές που φοράνε πάνω από καινούρια,δλδ Furukawa κι όχι Yuasa. αυτά
    Made in Japan να λεει κ ας γραφει ο,τι θελει.
    Ride(s) the wind of change...

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    άρα εγώ -που δεν σκαμπάζω πολύ από ηλεκτρολογικά- που έχω έναν συντηρητή 12V ctek
    μπορώ να συντηρώ όλες τις μπαταρίες λιθίου ή μόνo αυτές που έχουν balancer?

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    άρα εγώ -που δεν σκαμπάζω πολύ από ηλεκτρολογικά- που έχω έναν συντηρητή 12V ctek
    μπορώ να συντηρώ όλες τις μπαταρίες λιθίου ή μόνo αυτές που έχουν balancer?
    [1] με απλο φορτιστη μονο αυτες που εχουν balance και ο φορτιστης δεν ξεπερναει τα 14,5 volt.
    [2] οσες δεν εχουν balance φορτιζωνται με ειδικο φορτιστη ο οποιος εχει αυτος balance και κανεις την μπαταρια οτι θελεις .τις κανεις αποφορτιση --τις κανεις storage. κτλ. https://hobbyking.com/media/catalog/.../_/2_21_17.jpg

    αυτος ειναι ενας απο τους φορτιστες που εχω. για οποια παιδια δεν ξερουν,φορτιζη θα ελεγα σχεδον ολες τις μπαταριες.

    Features:
    • Microprocessor controlled
    • Delta-peak sensitivity (NiMH/NiCd)
    • Individual cell balancing
    • Li-ion, LiPo, LiFe and LiHv capable
    • Ni-Cd, NiMH and Pb capable
    • Large range of charge currents
    • Store function allows safe storage current
    • Time limit function
    • Input voltage monitoring. (Protects car batteries at the field)
    • Data storage (Store up to 5 packs in memory)
    • Battery break in and cycling.



    Specs:
    Input Voltage: 10~18V
    Circuit Power: Max Charge: 50W / Max Discharge: 5W
    Charge Current Range: 0.1~6.0A
    Discharge Current Range: 0.1~2A
    NiMH/NiCd Cells: 1~16
    LiIon/LiPoly Cells: 1~6
    Pb battery Voltage: 2~20V
    Weight: 355g
    Τελευταία τροποποίηση από andreastwin; 03/08/2018 στις 18:54.

  6. #36
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/04/2009
    Μηνύματα
    20
    εχω shorai made japan 7 χρονια τωρα...ακομα ειναι οπως στην αρχη φοβερη μπαταρια και ποιοτητα κατασκευης.αξιζει τα ευρο της με το παραπανω.δεν εχει χρειαστει ακομα να φορτιστει.

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    άρα εγώ -που δεν σκαμπάζω πολύ από ηλεκτρολογικά- που έχω έναν συντηρητή 12V ctek
    μπορώ να συντηρώ όλες τις μπαταρίες λιθίου ή μόνo αυτές που έχουν balancer?
    να μπεις στο site της ctek να κατεβάσεις το λεπτομερές μάνουαλ να δεις αν εχει desulfation mode. αν έχει δεν κάνει.

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από husby Προβολή μηνύματος
    εχω shorai made japan 7 χρονια τωρα...ακομα ειναι οπως στην αρχη φοβερη μπαταρια και ποιοτητα κατασκευης.αξιζει τα ευρο της με το παραπανω.δεν εχει χρειαστει ακομα να φορτιστει.
    https://www.shoraidirect.com/images/...x500/case4.png
    αν εβρισκα αυτην την μπαταρια στην ελλαδα σιγουρα θα επερνα αυτη. γιατη οπως ειδα εχει το balance εξωτερικα τις μπαταριας οπως φενετε στην φωτογραφια ακριβος στο κεντρο που φαινονται τα πινακια.

  9. #39
    Νέο μέλος Το avatar του/της Stathis21
    Εγγραφή
    21/12/2018
    Μηνύματα
    3
    Στο 990 ,η μπαταρία που είχε "μαμά" (YUASA-Made in Japan-Gel)έβγαλε απροβλημάτιστα 6,5 χρόνια και αλλάχτηκε προληπτικά ,πριν από ταξίδι στο εξωτερικό. Έβαλα μια Banner gel και στο 7μηνο ,σε μια πρωινή παγωνιά, τα έφτυσε.........μόλις η μέρα μαλάκωσε ,η μπαταρία ζωντάνεψε..............πέρασε με τον φορτιστή "αγκαλιά" ο πρώτος χειμώνας και μόλις ξαναέπιασαν τα κρύα ,μία από τα ίδια! Μετά από προτροπή ηλεκτρολόγου (μου είπε ότι όλες οι gel ,έχουν "θέμα" με τα δυνατά κρύα) θα πάω και εγώ σε λιθίου! Είμαι ανάμεσα σε δύο ....... Skyrich 11Ah LFP-4 Plus ή SHIDO!

  10. #40
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Εγώ πάντως έβαλα μια κινέζικη λιθίου στο sym magic εδω και 5 μήνες και μια φορά την μανιβέλα δεν την έχω χρησιμοποιήσει.Και βαράω τουλάχιστον 50-60 μιζιές την μέρα.Το βολτόμετρο δεν το έχω δεί ποτέ κάτω από 12.1v

  11. #41
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάντως έβαλα μια κινέζικη λιθίου στο sym magic εδω και 5 μήνες και μια φορά την μανιβέλα δεν την έχω χρησιμοποιήσει.Και βαράω τουλάχιστον 50-60 μιζιές την μέρα.Το βολτόμετρο δεν το έχω δεί ποτέ κάτω από 12.1v
    Όταν φτάσεις στο insight παίξε μας τα φώτα να καταλάβουμε.....
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    update
    η μπαταρια εκλεισε 14 μηνες
    η μηχανη εμεινε τις τελευταιες 15 μερες ακινητη σε θερμοκρασιες αθηνας 2-8 περιπου
    σημερα πριν μιζαρω μετρησα 13+ volt
    με θερμοκρασια 4 βαθμους στο μιζαρισμα αρχικα δεν μπορουσε αλλα μετα απο λιγο συνηλθε και γυρισε καπως κουρασμενα
    αφου εκανα 2-3 χλμ επανηλθε πληρως
    το γονατισμα πιθανον οφειλεται στα καρβουνακια της μιζας κι οχι στην μπαταρια
    μπαταρια μολυβδου δεν ειχε τοσο καλη συμπεριφορα και ακομα κι αν εβαζε μπρος μηδενιζε το ρολοι απο πτωση τασης
    συνεχιζουμε.....

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.789
    Όλες οι μπαταρίες λιθίου στο κρύο και από καινούργιες στην 1η-2η μιζιά μπορεί να μην πάρουν. Είναι θέμα χημείας.
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrIoannis Προβολή μηνύματος
    Όλες οι μπαταρίες λιθίου στο κρύο και από καινούργιες στην 1η-2η μιζιά μπορεί να μην πάρουν. Είναι θέμα χημείας.
    αυτο^

    αν δεν εχεις καταναλωτη (φωτα κυριως) να ζεσταθει λιγο πριν μιζάρεις μπορει να μεινεις εκει κανα 10λεπτο. ειναι ενα απο τα μειονεκτήματα τους και γιαυτο δεν πουλάνε και πολύ σε κρυες χωρες τυπου καναδα.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    α ναι;
    οκ να το ξερω για την επομενη φορα

Σελίδα 3 από 15 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εκκίνηση αυτοκινήτου από μπαταρία μοτοσυκλέτας
    από motzin στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 80
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2009, 15:20
  2. Εγκατάλειψη Παλιάς Μοτοσυκλέτας
    από sourtaggias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2003, 22:03
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2003, 12:35
  4. Γιορτή Μοτοσυκλετας
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2003, 01:17
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 10:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF