Σελίδα 4 από 15 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 212

Θέμα: Μπαταρία Μοτοσυκλέτας Λιθίου

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Εμενα παντως μια Skyrich που πηρα και εχω κανα 2μηνο...εβγαλε κανα μηνα σχεδον στο κρυο χωρις να κινηθει το μηχανακι και οταν πηγα να βαλω μπρος... Πηρε λες και του εβαλα νεφτι στον κωλο!!!
    Τσακμακι λεμε.
    Για Tdm900 με μιζα 15 χρονων μιλαμε.

  2. #47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από g_m900 Προβολή μηνύματος
    Εμενα παντως μια Skyrich που πηρα και εχω κανα 2μηνο...εβγαλε κανα μηνα σχεδον στο κρυο χωρις να κινηθει το μηχανακι και οταν πηγα να βαλω μπρος... Πηρε λες και του εβαλα νεφτι στον κωλο!!!
    Τσακμακι λεμε.
    Για Tdm900 με μιζα 15 χρονων μιλαμε.
    99€ την βρίσκω για το δικό μου,φορτίζεται ,λέει,και με φορτιστή απλό αρκεί να μην "δίνει" πάνω από 15v και να μην έχει παλμικό mode κι άρχισαν να μου μπαίνουν ιδέες...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από g_m900 Προβολή μηνύματος
    Εμενα παντως μια Skyrich που πηρα και εχω κανα 2μηνο...εβγαλε κανα μηνα σχεδον στο κρυο χωρις να κινηθει το μηχανακι και οταν πηγα να βαλω μπρος... Πηρε λες και του εβαλα νεφτι στον κωλο!!!
    Τσακμακι λεμε.
    Για Tdm900 με μιζα 15 χρονων μιλαμε.
    σημασια εχει ποση θερμοκρασια ειχε οταν πατησες μιζα
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    99€ την βρίσκω για το δικό μου,φορτίζεται ,λέει,και με φορτιστή απλό αρκεί να μην "δίνει" πάνω από 15v και να μην έχει παλμικό mode κι άρχισαν να μου μπαίνουν ιδέες...
    κάποιες έχουν εσωτερικο balancer αλλα οι περισσοτεροι φορτιστες δεν κάνουν γιατι ΔΕΝ εχουν off σε αυτο το mode.

  4. #49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    σημασια εχει ποση θερμοκρασια ειχε οταν πατησες μιζα

    κάποιες έχουν εσωτερικο balancer αλλα οι περισσοτεροι φορτιστες δεν κάνουν γιατι ΔΕΝ εχουν off σε αυτο το mode.
    μιλάω συγκεκριμένα για την Skyrich κι αυτά που γράφω υπάρχουν στο site τους.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    μιλάω συγκεκριμένα για την Skyrich κι αυτά που γράφω υπάρχουν στο site τους.
    συγκεκριμένα κάποιες skyrich έχουν bms (ισως ολες αλλα κάπου ειχα δει εναν που ελεγε οτι η δικη του δεν εχει σε παλαιο ποστ ξενου φορουμ). Για τον φορτιστη πρεπει να δεις το μανουαλ, αυτο ηθελα να σου πω.

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    την skyrich την εχω βαλει και εγω απο τις 3/8/18 ,και με αυτα τα κρυα προφανος εγω δεν την κυκλοφοραω γιατη εχω και το μικρο για υπηρετρια, αλλα οταν την ξεσκεπαζω για να την βαλω μπροστα να δουλεψει λιγο, περνει με την μια.για φωρτηση απ'οτι ειχα ρωτησει το μαγαζι δεν θελει πανω απο 14,5 v. εχει μπαλανσερ εσωτερικο η μπαταρια και μπαλανσαρι μονη της.οι αποψεις διιστανται για τις λιθιου,αλλα εμενα με εσωσε.

  7. #52
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Τα φώτα σας οι γνώστες παρακαλώ. Μετά από τρία απροβλημάτιστα χρόνια, η μπαταρία τα έφτυσε και λέω να την αντικαταστήσω με αυτήν εδώ. Η Yuasa άντεξε την καθημερινή χρήση του συναγερμού με περιμετρικό, πολλές φορές επί 24ώρου βάσεως, χωρίς να φορτιστεί ποτέ, αφού ο παλαιός μου φορτιστής αγνοείται εδώ και χρόνια.
    Να προχωρήσω στην αλλαγή; Αν ναι, να πάρω και έναν καλό φορτιστή; Τι προτείνεται;

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Triathlon 7 Προβολή μηνύματος
    Τα φώτα σας οι γνώστες παρακαλώ. Μετά από τρία απροβλημάτιστα χρόνια, η μπαταρία τα έφτυσε και λέω να την αντικαταστήσω με αυτήν εδώ. Η Yuasa άντεξε την καθημερινή χρήση του συναγερμού με περιμετρικό, πολλές φορές επί 24ώρου βάσεως, χωρίς να φορτιστεί ποτέ, αφού ο παλαιός μου φορτιστής αγνοείται εδώ και χρόνια.
    Να προχωρήσω στην αλλαγή; Αν ναι, να πάρω και έναν καλό φορτιστή; Τι προτείνεται;
    τι μηχανάκι έχεις?

  9. #54
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    τι μηχανάκι έχεις?
    CB 500XA

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Triathlon 7 Προβολή μηνύματος
    CB 500XA
    δεν βρισκω νοημα να μειωσω βάρος σε αυτο το μηχανάκι. Αν το ειχα εγω θα εβαζα μια καλή μολυβδου. Ειδικα εφοσον εχω συναγερμο.

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    την ιδια ακριβος εχω βαλει σε cb 1300 https://www.motorparts.com.gr/eshop/...0a-detail.html απο τον αυγουστο του 18. ησυχασε το κεφαλι μου απο το αν θα παρει μπροστα μετα απο 10-20-30 μερες ακινησια.περνει με την μια μπροστα , φωρτιζει πολυ γρηγορα, για φωρτιστη μην δωσεις τιποτα τρελλα λεφτα και με εναν απλο κανεις δουλεια σου ανετα, αρκει να μην ξεπερναει τα 14,5 volt. ασε που δεν θα χρειαστη να την φωρτησεις ποτε.

  12. #57
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    δεν βρισκω νοημα να μειωσω βάρος σε αυτο το μηχανάκι. Αν το ειχα εγω θα εβαζα μια καλή μολυβδου. Ειδικα εφοσον εχω συναγερμο.
    Δεν σκοπεύω στη μείωση του βάρους, αν και είναι ευπρόσδεκτη ακόμα και σε μία Gold Wing. Σκέφτομαι μήπως να έβαζα κάτι πιο σύγχρονο, τώρα που οι τιμές είναι πλέον ίδιες και στις δύο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    την ιδια ακριβος εχω βαλει σε cb 1300 https://www.motorparts.com.gr/eshop/...0a-detail.html απο τον αυγουστο του 18. ησυχασε το κεφαλι μου απο το αν θα παρει μπροστα μετα απο 10-20-30 μερες ακινησια.περνει με την μια μπροστα , φωρτιζει πολυ γρηγορα, για φωρτιστη μην δωσεις τιποτα τρελλα λεφτα και με εναν απλο κανεις δουλεια σου ανετα, αρκει να μην ξεπερναει τα 14,5 volt. ασε που δεν θα χρειαστη να την φωρτησεις ποτε.
    Συναγερμό έχεις; Διαβάζω ότι όταν τον χρησιμοποιείς για μεγάλο διάστημα, οι μολύβδου είναι καταλληλότερες. Βλέπω όμως ότι οι απόψεις διίστανται και εγώ σήμερα - το πολύ αύριο - πρέπει να παραγγείλω την καινούργια.

  13. #58
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Triathlon 7 Προβολή μηνύματος
    Δεν σκοπεύω στη μείωση του βάρους, αν και είναι ευπρόσδεκτη ακόμα και σε μία Gold Wing. Σκέφτομαι μήπως να έβαζα κάτι πιο σύγχρονο, τώρα που οι τιμές είναι πλέον ίδιες και στις δύο.



    Συναγερμό έχεις; Διαβάζω ότι όταν τον χρησιμοποιείς για μεγάλο διάστημα, οι μολύβδου είναι καταλληλότερες. Βλέπω όμως ότι οι απόψεις διίστανται και εγώ σήμερα - το πολύ αύριο - πρέπει να παραγγείλω την καινούργια.
    Skyrich LFP4 έχω βάλει κι εγώ στο R6 που έχω για την πίστα και την χρησιμοποιώ και στο Pantah μου και είναι μια χαρά, την έχω 10 μήνες.
    Το θέμα είναι οτι κανείς δεν μπορεί να σου πει τι θα κάνει αυτη η μπαταρία σε 3-4 χρόνια καθώς κανένας δεν την έχει τόσο καιρό αφού αυτες οι μπαταρίες δεν έχουν πολύ καιρό που ειναι στην αγορά. Εχει κατω απο 2 χρόνια που τις ξέρω εγω κι έψαχνα για τετοιες μπαταρίες στην Ελληνικη αγορά.

    Αυτη που εβαλες link του πέφτει σίγουρα too much του CB500X.
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 25/02/2019 στις 12:10.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #59
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αυτη που εβαλες link του πέφτει σίγουρα too much του CB500X.
    Διάβασα, εγώ ο ημιάσχετος με τα ηλεκτρικά, ότι σε λιθίου καλό είναι να βάζουμε όσο μεγαλύτερη παίρνει. Το παλληκάρι που έγραφε φαινόταν να ξέρει καλά τι γράφει.

  15. #60
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Triathlon 7 Προβολή μηνύματος
    Διάβασα, εγώ ο ημιάσχετος με τα ηλεκτρικά, ότι σε λιθίου καλό είναι να βάζουμε όσο μεγαλύτερη παίρνει. Το παλληκάρι που έγραφε φαινόταν να ξέρει καλά τι γράφει.
    Eγώ έχω την απλή LFP-4 και βάζει μπρός άνετα το Pantah που κανονικά έχει μεγαλύτερη μπαταρία απ το CB500X σου.

    To θέμα που πρέπει να σε ενδιαφέρει ειναι οτι δεν έχουμε ακόμα δεδομένα για την διάρκειά τους.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 4 από 15 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εκκίνηση αυτοκινήτου από μπαταρία μοτοσυκλέτας
    από motzin στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 80
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2009, 15:20
  2. Εγκατάλειψη Παλιάς Μοτοσυκλέτας
    από sourtaggias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2003, 22:03
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2003, 12:35
  4. Γιορτή Μοτοσυκλετας
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2003, 01:17
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 10:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF