Σελίδα 6 από 15 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 212

Θέμα: Μπαταρία Μοτοσυκλέτας Λιθίου

  1. #76
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Και πες ότι ο χρήστης ξέρει, το μηχανάκι πώς θα το μάθει?
    το μηχανάκι τι να μάθει? η μπαταρια ειναι για μηχανάκι, δουλευει στο μηχανακι. ο φορτιστης ομως ειναι για 100 μπαταριες και θέλει ρυθμιση απο τον χρηστη για να κάνει τη δουλεια του. btw δεν ξερω ποσο αξιοπιστο ειναι το τροφοδοτικο του φορτιστη. τα κινεζικα budget τροφοδοτικα έχουν καψει πολλα σπιτια. μην τα αφηνετε μονα τους να δουλευουν.

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    το μηχανάκι τι να μάθει? η μπαταρια ειναι για μηχανάκι, δουλευει στο μηχανακι. ο φορτιστης ομως ειναι για 100 μπαταριες και θέλει ρυθμιση απο τον χρηστη για να κάνει τη δουλεια του. btw δεν ξερω ποσο αξιοπιστο ειναι το τροφοδοτικο του φορτιστη. τα κινεζικα budget τροφοδοτικα έχουν καψει πολλα σπιτια. μην τα αφηνετε μονα τους να δουλευουν.
    Εάν η μπαταρία είναι για μηχανάκι τότε τι balancing συζητάμε?

  3. #78
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Εάν η μπαταρία είναι για μηχανάκι τότε τι balancing συζητάμε?
    εννοεις οτι θα αναλάβει το εσωτερικο balancer?

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    εννοεις οτι θα αναλάβει το εσωτερικο balancer?
    Απο την μιά ναι από την άλλη εάν μιλάμε για shorai η άλλες που έχουν βίσμα για balancer ,αυτό δεν ταιριάζει με τα των RC.

  5. #80
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Απο την μιά ναι από την άλλη εάν μιλάμε για shorai η άλλες που έχουν βίσμα για balancer ,αυτό δεν ταιριάζει με τα των RC.
    θεωρητικα πάντα, εφοσον η shorai και η καθε shorai με ειδικο βυσμα φορτιστη, οταν φορτιζει απο τη μοτοσυκλετα κάνει balancing πάλι με το εσωτερικο. οποτε αν φορτισεις εσυ με rc charger κατευθείαν στους πόλους (κλασσικα) με σωστο ρευμα εισαι οκ. Το θέμα ειναι ο επεξεργαστης του rc charger θα βλέπει την μπαταρια οπως μια απλη λιπο που δεν εχει κυκλωμα μεσα? δεν ξερω πως γινετε η δουλεια αλλα πιστευω οτι αν ξερεις τα χαρακτηριστικα της μπαταριας σου τουλαχιστον θα δινεις το σωστο current για να ειναι οκ η μπαταρια.

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Το εργοστάσιο κατασκευής της μπαταρίας θα αναφέρει και τους φορτιστές που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  7. #82
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2016
    Μηνύματα
    2

    Μπαταρίες Λιθίου

    Εγώ εχω ένα KAZER και είχα αλλάξει 5 μπαταρίες μολύβδου τα τελευταία 3 χρόνια . Είχα βάλει όλες τις μάρκες YUASA , GK ,Varta , κλπ, οι μπαταριες ψοφαγανε μετα απο μια σαιζόν.
    Απελπισμένος έβαλα πριν ενάμιση χρόνο μια Skyrich λιθιου και γυρνάει την μίζα πριν πατησω το κουμπι...μονο με την σκεψη..χαχα
    Απιστευτη δυναμη χωρίς να έχω ριξει μια μανιβελια απο τοτε που την εβαλα επανω.

  8. #83
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Ωρες ωρες ειμαστε σκετη απελπισία...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.404
    Εγώ ξέρω ότι λέγανε παλιά οι μπαρμπάδες μου
    Αν το χει βάλει εκεί ο γιαπωνέζος κάτι ξέρει
    (μην το πειράζεις το γμδ)

  10. #85
    Νέο μέλος Το avatar του/της Stathis21
    Εγγραφή
    20/12/2018
    Μηνύματα
    3
    Σε 990 Adventure ,είχα βάλει ,τέλη του '18, λιθίου Skyrich Plus με 300 cca! Δουλεύει τέλεια ,αλλά θέλει τα "δικά" της.....και εξηγώ! Σε θερμοκρασίες κάτω από τους 6 βαθμούς, θέλει προθέρμανση (ή κάποια λεπτά με τα φώτα αναμμένα ,ή δυο τρεις μιζιές)και δεν έχει χρειαστεί φόρτιση( κάνει και απλός φορτιστής ,αλλά δεν την φορτίζει σωστά) !Επίσης δεν έχει κανένα θέμα με την ακινησία! Περισσότερες λεπτομέρειες αναφέρει στην σελίδα του αντιπροσώπου! https://www.batteryclub.gr/blog-news...ataria-lithiou

  11. #86
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Με άλλη μπαταρία είχες θέμα στο 990? Γιατί εγώ με μια motobatt αν το αφήσω καμία εβδομάδα μετά δεν παίρνει..

  12. #87
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Αν σε αφήνει μετά από εβδομάδα από μπαταρία πιο πιθανό μου φαίνεται να έχεις κάποια διαρροή ή/και πράγματα που λειτουργούν συνέχεια (συναγερμός, gps). Έχεις κοιτάξει αν τραβάει ρεύμα σβηστό;

  13. #88
    Νέο μέλος Το avatar του/της Stathis21
    Εγγραφή
    20/12/2018
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dorso Προβολή μηνύματος
    Με άλλη μπαταρία είχες θέμα στο 990? Γιατί εγώ με μια motobatt αν το αφήσω καμία εβδομάδα μετά δεν παίρνει..
    με την μαμά Yuasa ,ήμουνα οκ για 6,5 χρόνια και την άλλαξα προληπτικά πριν από ταξίδι στο εξωτερικό.....έβαλα τότε μια Banner gel(μου την πρότεινε κατάστημα) αλλά μετά από 7 μήνες σε κάποια δυνατά κρύα ,"μας χαιρέτησε" (μόλις μαλάκωνε το κρύο ,έπαιρνε κανονικά).Διαπίστωσα ότι τα Αμπερ εκκίνησης ήταν μόλις 190.....πολύ λίγα για το 990......τεσπα ....έβαλα τότε την Skyrich και μέχρι τώρα είμαι οκ!!!!!!!! το μόνο θέμα ,είναι η προθέρμανση στο πολύ κρύο!Στην μαμά yuasa ,τα CCA είναι 230 και στην skyrich plus 300+

  14. #89
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stathis21 Προβολή μηνύματος
    Σε 990 Adventure ,είχα βάλει ,τέλη του '18, λιθίου Skyrich Plus με 300 cca! Δουλεύει τέλεια ,αλλά θέλει τα "δικά" της.....και εξηγώ! Σε θερμοκρασίες κάτω από τους 6 βαθμούς, θέλει προθέρμανση (ή κάποια λεπτά με τα φώτα αναμμένα ,ή δυο τρεις μιζιές)και δεν έχει χρειαστεί φόρτιση( κάνει και απλός φορτιστής ,αλλά δεν την φορτίζει σωστά) !Επίσης δεν έχει κανένα θέμα με την ακινησία! Περισσότερες λεπτομέρειες αναφέρει στην σελίδα του αντιπροσώπου! https://www.batteryclub.gr/blog-news...ataria-lithiou
    + 1
    Ακριβώς την ίδια. Κανένα πρόβλημα μετά από δύο χρόνια. Ούτε φόρτιση, ούτε τίποτα. Η μηχανή έχει μείνει και πάνω από δέκα ημέρες σε ακινησία, με τον συναγερμό και το περιμετρικό του μόνιμα οπλισμένα και μετά η μίζα γύριζε σαν υστερική! (όπως πάντα). Η εργοστασιακή μπαταρία τα έπαιξε στο ίδιο διάστημα και με την ίδια χρήση. Για την προθέρμανση της, μου έχει γίνει συνήθεια πλέον να γυρίζω το κλειδί στο ON (οπότε ανάβουν και τα φώτα), μέχρι να βάλω κράνος, γάντια, να βγάλω λουκέτα και τελικά να πατήσω μίζα.

  15. #90
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Τελικά φαίνεται οτι οι Skyrich αξιζουν και με το παραπάνω. Κι εξηγω τι εννοώ.
    Εχω μια Skyrich LFP4 εδω και σχεδόν 3 χρόνια και όχι μόνο δεν έχει κανένα πρόβλημα αλλά ακόμα κι όταν πίστεψα οτι την πέθανα αυτη ξαναζωντάνεψε.
    Την είχα πάρει για να την χρησιμοποιω στο R6 που ειναι track bike και παει μόνο πίστα 1 φορά τον χρόνο και να την βάζω και στο Pantah όταν το χρησιμοποιώ.
    Ετσι είχα πάρει την LFP4 που αρκεί και για το Pantah ενω του R6 του πέφτει μεγάλη.
    Ολα καλά λοιπόν μέχρι που την έβαλα στο Pantah και πήγα Μεγαρα σε ενα event τον Οκτώβριο 2020.
    Το Pantah έχει μια μικρή διαρροή που δεν εχει εξιχνιαστεί ακόμα κι έτσι πρέπει παντα μετα την χρήση να αποσυνδέω την μπαταρία, αλλά εκείνη την ημέρα το ξέχασα.
    Το πήρα χαμπάρι μετά απο σχεδόν μια εβδομάδα και η μπαταρία είχε φτάσει να δείχνει 3 Volt στο πολύμετρο.
    Σύμφωνα με αυτα που ήξερα η μπαταρία δεν θα επανερχόταν αφού οι οδηγιες αναφέρουν οτι αν η τάση πέσει κάτω απο ένα σημείο καλύτερα να την πετάξεις.
    Εγώ την έβαλα σε εναν ήπιο φορτιστή που βγάζει 500 mA για μερικές ώρες και ανέβασε 12,5 Volt αλλά μετά απο λίγες ημέρες είχε πέσει στα 10,5.
    Την ξαναφόρτισα αλλες 2 φορές και τελικά επανήλθε πλήρως!
    Καπου εκει η μπαταρία του Hornet 900 αρχισε να ζορίζεται λόγω ηλικίας, κρύου και ακινησίας κι έτσι την έβαλα στο Hornetνα δω αν είναι ΟΚ στην χρήση πλέον.
    Εκτοτε κανένα πρόβλημα και συνεχίζει μετά απο 2 μήνες να γυρίζει την μίζα σφαίρα χωρίς κανένα πρόβλημα!

    Οταν ανοίξει η κατάσταση θα πάρω κι άλλη μια και τα R6/Pantah εμειναν χωρίς.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 6 από 15 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εκκίνηση αυτοκινήτου από μπαταρία μοτοσυκλέτας
    από motzin στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 80
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2009, 14:20
  2. Εγκατάλειψη Παλιάς Μοτοσυκλέτας
    από sourtaggias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2003, 21:03
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2003, 11:35
  4. Γιορτή Μοτοσυκλετας
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2003, 00:17
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 09:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF