Σελίδα 8 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910111213 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 212

Θέμα: Μπαταρία Μοτοσυκλέτας Λιθίου

  1. #106
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Απο την στιγμή που θα πάρει μπρός και μετά δεν μας νοιάζει τόσο η εξωτερική θερμοκρασία όσο η θερμοκρασία της μπαταρίας.
    Για να καταλαβω, καθως δεν εχω ψαχτει με δαυτες.

    Στο γκαραζ εχω 13 βαθμους ... ξυπναω για δουλεια, βαζω μπρος. Easy!

    Παω δουλεια, και εχει -3 ... (σεναριο προ ημερων ετσι ... κανω το 8ωρακι μου και παω να βαλω μπρος.
    Αφηνω κλειδι ΟΝ για λιγο να ζεσταθει και βαζω μπρος.
    Δινει 14,5v ... η μπαταρια δεν θα ειναι ηδη σε χαμηλη θερμοκρασια;;
    pew pew pew pew pew pew !!!

  2. #107
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Τι εννοείς;

  3. #108
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Τι εννοείς;
    Ποσο καλο ειναι για μια λιθιου να φορτιζει στους ας πουμε 2-3 βαθμους ??
    Δεν νομιζω να προλαβαινει αμεσα να ερθει σε θερμοκρασια λειτουργιας αφου μιζάρεις στα πολλα κρυα...

    Απλα ειμαι επιφυλακτικος, δεν εχω ακουσει παραπονο μεχρι στιγμης, αλλα ρε γαμωτο, δεν μου καθεται καλα να εχω κατω απο τη σελα μου κατι τετοιο!
    Θα μου πεις βεβαια, το κινητο το εχεις στην τσεπη; το ηλεκτρονικο τσιγαρο;

    anyway...
    pew pew pew pew pew pew !!!

  4. #109
    Και γαμώ τα μέλη!!!
    Εγγραφή
    04/11/2004
    Μηνύματα
    141
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos988 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα.

    Σε R1 2008, με καθημερινή χρήση, κάθε χειμώνα επί τέσσερα συνεχόμενα έτη, έμενα από μπαταρία. Με τα πρώτα κρύα, πάρκαρα τη μηχανή Παρασκευή απόγευμα και την Δευτέρα δεν έπαιρνε μπροστά! Κάθε ΣΚ έβαζα τον φορτιστή για να είμαι σίγουρος ότι θα πάρει! Άλλαξα συνολικά 4 μπαταρίες μαμά Yuasa (made in Japan) τις οποίες αγόραζα 100-110 ευρώ από την ΥΑΜΑΗΑ!
    Στο τέλος βαρέθηκα και αγόρασα αυτήν: https://www.ballistic-batteries.com/...roducts_id=426 στα 215 ευρώ (από Ελλάδα).
    Τέσσερα χρόνια τώρα, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου! Την έχω αφήσει σχεδόν μήνα με συναγερμό και περιμετρικό και πήρε με την πρώτη μιζιά! Δεν έχει κάνει κιχ με τα κρύα! Δεν έχω βάλει ποτέ φορτιστή και μέχρι σήμερα δουλεύει άψογα!
    Σχετικά με τον φορτιστή, κάνουν όλοι όσοι φορτίζουν αυτόματα χωρίς πρόβλημα. Απλά, υπάρχουν μπαταρίες με εσωτερικό balancer και άλλες χωρίς (όπως η δικιά μου). Σε αυτές που είναι χωρίς, καλό είναι μία φορά το χρόνο, να την βάζεις σε ειδικό φορτιστή με ενσωματωμένο balancer απλά και μόνο για να την "στρώσει" και να έρθουν όλα τα κελιά στην ίδια φόρτιση.
    Εγώ προσωπικά δεν έχω βρει τον χρόνο να πάω από το μαγαζί που την πήρα να μου το κάνουν.


    Επανέρχομαι έχοντας κλείσει 6 χρόνια με την ίδια μπαταρία. Ειδικά τον τελευταίο χρόνο η μηχανή χρησιμοποιείται ελάχιστα. Εξακολουθεί να παίρνει μπροστά έστω και δύσκολα, μετά από 3-4 εβδομάδες ακινησίας με συναγερμό και περιμετρικό ενεργοποιημένα. Σήμερα την έβαλα μπροστά μετά από τρεις εβδομάδες και με το κρύο των ημερών και πήρε με την πρώτη μιζιά.
    Τα συμπεράμσατα δικά σας!!!
    Νίκος988
    Tα λέμε τις προάλλες!!!

  5. #110
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Ποσο καλο ειναι για μια λιθιου να φορτιζει στους ας πουμε 2-3 βαθμους ??
    Δεν νομιζω να προλαβαινει αμεσα να ερθει σε θερμοκρασια λειτουργιας αφου μιζάρεις στα πολλα κρυα...

    Απλα ειμαι επιφυλακτικος, δεν εχω ακουσει παραπονο μεχρι στιγμης, αλλα ρε γαμωτο, δεν μου καθεται καλα να εχω κατω απο τη σελα μου κατι τετοιο!
    Θα μου πεις βεβαια, το κινητο το εχεις στην τσεπη; το ηλεκτρονικο τσιγαρο;

    anyway...
    Να σου πω και εγω την εμπειρια μου. Χρησιμοποιω 2 μπαταριες λιθιου.
    Οταν πηρα την πρωτη φορα δεν ηξερα και δεν το ειχα ψαξει. Πηρα την μπαταρια που λεει ο καταλαγος για το 600αρι.
    Η μπαταρια που φορουσε απο το εργοστασιο 120cca. Ο καταλαγος για την καινουργια εδινε 140cca.
    Το καλοκαιρι που την πηρα ηταν τελεια. Μολις ηρθαν τα πρωτα κρυα γυριζε τον κινητηρα μιση στροφη με αποτελεσμα να αναβει λαμπακι κινητηρα.
    Ετρεχα να το σβησω. (το μηχανακι δεν εχει φωτα ουτε κατι αλλο για να ζεσταθει η μπαταρια)
    Μετα απο το ψαξιμο αλλαζω την μπαταρια μεσα στην εγγυηση με 240cca. (εδωσα απλα την διαφορα)
    Απο τοτε και μετα και με μειον παιρνει σαν να μην καταλαβαινει τπτ.

    Απλα η συμβουλη μου ειναι οποιος ενδιαφερεται για αγορα να παρει μπαταρια λιθιου με αμπερ εκκινησης τα διπλασια απο οτι εχει η μπαταρια που χρησιμοποιει τωρα.
    Γενικος κανονας ειναι πως η λιθιου εχουν την μιση αποδοση οταν ειναι κρυες.

  6. #111
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    Να σου πω και εγω την εμπειρια μου. Χρησιμοποιω 2 μπαταριες λιθιου.
    Οταν πηρα την πρωτη φορα δεν ηξερα και δεν το ειχα ψαξει. Πηρα την μπαταρια που λεει ο καταλαγος για το 600αρι.
    Η μπαταρια που φορουσε απο το εργοστασιο 120cca. Ο καταλαγος για την καινουργια εδινε 140cca.
    Το καλοκαιρι που την πηρα ηταν τελεια. Μολις ηρθαν τα πρωτα κρυα γυριζε τον κινητηρα μιση στροφη με αποτελεσμα να αναβει λαμπακι κινητηρα.
    Ετρεχα να το σβησω. (το μηχανακι δεν εχει φωτα ουτε κατι αλλο για να ζεσταθει η μπαταρια)
    Μετα απο το ψαξιμο αλλαζω την μπαταρια μεσα στην εγγυηση με 240cca. (εδωσα απλα την διαφορα)
    Απο τοτε και μετα και με μειον παιρνει σαν να μην καταλαβαινει τπτ.

    Απλα η συμβουλη μου ειναι οποιος ενδιαφερεται για αγορα να παρει μπαταρια λιθιου με αμπερ εκκινησης τα διπλασια απο οτι εχει η μπαταρια που χρησιμοποιει τωρα.
    Γενικος κανονας ειναι πως η λιθιου εχουν την μιση αποδοση οταν ειναι κρυες.
    Thanx για την πληροφορια.

    Ποια ειναι η μαρκα της μπαταριας που φοράς;
    pew pew pew pew pew pew !!!

  7. #112
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Thanx για την πληροφορια.

    Ποια ειναι η μαρκα της μπαταριας που φοράς;
    στο triumph Skyrich, στο απριλια Shido.

  8. #113
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Δε γράφει κάπου να μη φορτίζεται κρυα
    Προχθές φόρτισα το κινητό από 0% μετά από χιονοπόλεμο το οποίο ήταν παγωμενο

  9. #114
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Για να καταλαβω, καθως δεν εχω ψαχτει με δαυτες.

    Στο γκαραζ εχω 13 βαθμους ... ξυπναω για δουλεια, βαζω μπρος. Easy!

    Παω δουλεια, και εχει -3 ... (σεναριο προ ημερων ετσι ... κανω το 8ωρακι μου και παω να βαλω μπρος.
    Αφηνω κλειδι ΟΝ για λιγο να ζεσταθει και βαζω μπρος.
    Δινει 14,5v ... η μπαταρια δεν θα ειναι ηδη σε χαμηλη θερμοκρασια;;
    Οπως είπες, αφήνεις για λίγο τον διακοπτη ανοιχτό με φώτα αναμμένα πριν μιζάρεις.
    Αυτό το κάνεις για να ζεσταθεί η μπαταρία. Ετσι λοιπόν αφού ξεκινησεις η μπαταρία δεν ειναι πλέον σε τόσο χαμηλή θερμοκρασία.
    Ασε που εκτός του οτι ζεσταίνεται λόγω του οτι αναψες φώτα και μιζαρισες, μετά ζεσταίνεται αναγκαστικά και απο την θερμοτητα που εκπεμπει ο κινητήρας, λιγότερο η περισσότερο αναλόγως που ειναι τοποθετημένη.

    Σκέψου οτι τις χρησιμοποιούν σε snowmobiles, τις ζεσταίνουν πριν μιζάρουν με τον ιδιο τρόπο και μετά ειναι ΟΚ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #115
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Ωραια, λογικα μετα το καλοκαιρι θα γινει αλλαγη, καθως στη μηχανη μεσολαβει σιγουρα εβδομαδα ακινησιας για ενα 4μηνο το χρονο και η αποφορτιση της κλασσικης μολυβδου δημιουργει μονιμη φθορα.
    Εχω συντηρητη αλλα και παλι δεν γινεται να ειναι συνεχεια διασωληνομενο το μηχανακι βαλε βγαλε σελα αναλογα το αν θα το κυκλοφορησω η οχι...
    Απ οτι μετρησα κιολας, αν σβησει μετα απο 24ωρο και το λαμπακι του immo, δεν τραβαει τιποτα χωρις συναγερμο. (36-40mA!!)
    Thanks και παλι για τις πληροφοριες...

  11. #116
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    εχω να καταθεσω τα εξης....
    αφησα τη μηχανη ακινητη 10 μερες με συναγερμο αλλα ξεχασα πανω και εναν φορτιστη κινητου
    η μπαταρια πατωσε σε σημειο να μην αναβει ουτε τα λαμπακια
    εβαλα μπρος με μπαταρια αυτοκινητου επανηλθε πληρως και λειτουργει κανονικα

  12. #117
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Καλημερα!Οπου να ναι ειμαι για αλλαγη μπαταριας λογω του αυτη που εχω φετος με κανε κατι τσαλιμια κανα 3-4 φορες με αποτελεσμα να την βγαζω και να την φορτιζω.Σκεφτομαι να βαλω λιθιου και διαβαζοντας τα ποστ διαβασα η μπαταρια να ειναι τα διπλασια αμπερ εκκινησης.Για το μηχανακι μου(gsxr) απ οτι βλεπω η αντιστοιχη σε λιθιου απο την Skyrich ειναι η LFP-4 με 240ca και η LFP-4 Plus 300ca.Δε βρισκω καπου το ποσα αμπερ εκκινησης ειναι η μαμα μπαταρια που εχει.Λεω να παω για την 300ca να μαι καλυμμενος.Επισης εχετε να προτεινετε καποια συγκεκριμενη μαρκα μπαταριας η να αποφυγω πχ την ταδε?

  13. #118
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    η μολυβδου σε μενα ηταν 100CCA και η λιθιου που την αντικατεστησε 120CCA χωρις κανενα προβλημα
    τα διπλασια αμπερ δεν ισχυουν

  14. #119
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    η μολυβδου σε μενα ηταν 100CCA και η λιθιου που την αντικατεστησε 120CCA χωρις κανενα προβλημα
    τα διπλασια αμπερ δεν ισχυουν
    Πως εξηγείς σε μένα όταν πήγα εγώ σε μπαταρία λιθίου η πρώτη που πήρα με 145cca (ενώ η προηγούμενη 120) το καλοκαίρι που την άλλαξα όλα καλα ενώ μόλις ήρθε ο χειμώνας και τα κρύα να μην μπορεί να πάρει μπρος και να ανάβει check engine? Μην μου πεις για κατανάλωση πρώτα πριν βάλεις ή για ζεστάματα. Δεν έχω τέτοια…
    Αφού αλλάχτηκε με μέσα στην εγγύηση με την παραπάνω του παιδιού με 240cca δεν έχει ξαναπαρουσιαστεί ποτέ τπτ. Χειμωνα καλοκαίρι εδώ και δυο χρόνια κανένα πρόβλημα.

  15. #120
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Το εξηγω οτι ηταν ελαττωματικη και γι αυτο αλλαχθηκε στην εγγυηση

Σελίδα 8 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910111213 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εκκίνηση αυτοκινήτου από μπαταρία μοτοσυκλέτας
    από motzin στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 80
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2009, 15:20
  2. Εγκατάλειψη Παλιάς Μοτοσυκλέτας
    από sourtaggias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2003, 22:03
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2003, 12:35
  4. Γιορτή Μοτοσυκλετας
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2003, 01:17
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 10:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF