Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: περι διακοπης συμβολαιου..

  1. #1
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333

    περι διακοπης συμβολαιου..

    Μαζι με τον λογαριασμο του τηλεφωνου (κινητο και σταθερο σε ένα λογαριασμο) μου ηρθε και μια ειδοποιηση ότι στο κινητο καταργουνται λεει καποια παλια πακετα με αυτοματη μεταφορα σε αλλα, και εχει επισης νεες χρεωσεις ανα μοναδα... με αλλα λογια με την αλλαγη αυτή ο λογαριασμος θα μου ερχεται περιπου 8 ευρω πανω..
    (στο τελος υπαρχει σημειωση ότι λογω των αλλαγων αυτων μπορει ο συνδρομητης να καταγγειλει τη συμβαση αζημίως, με εξαιρεση οσες ειχαν αναβαθμιση συσκευης η εκπτωση παγιων)

    επειδή όμως τους εχω και λιγο παραπονο οσον αφορα την ταχυτητα του ιντερνετ, αποφασισα να την κανω με ελαφρα...
    το τελευταιο συμβολαιο που ειχα κανει για το κινητο ηταν 24μηνο με αρχη ισχυως τον μαρτη του 15...

    το σταθερο το ανανεωσα τηλεφωνικα τον γεναρη του 16 για δυο χρονια, με την υποσχεση ότι θα μου κανουν (αν παιρνει) αναβαθμιση στη γραμμη μου για μεγαλυτερη ταχυτητα ιντερνετ.. τελικα μου ειπαν ότι δυστυχως δε σηκωνει τετοια αναβαθμιση η γραμμη...

    τελος παντων μου ειπαν στο τηλεφωνο ότι αμα σπασω το συμβολαιο θα πρεπει να τους επιστρεψω ΟΛΟΚΛΗΡΟ το ποσο της αναβαθμισης συσκευης, δλδ 73 ευρω.. σημειωτεον η αναβαθμιση ηταν 65..
    στο σταθερο δεν ξερω αν μου ζητησουν καποια ποινη..

    πρακτικα ακομα και αν αναγκαστω να επιστρεψω ολο το ποσο, θα το εξοικονομησω απο αυτά που θα γλυτωσω αμα αλλαξω παροχο.. (εχω ηδη παρει προσφοορα..)

    επειδή ομως μου το παιζουν νταβατζιλικι, σκέφτομαι να τους δωσω τα @@@@ μου...

    κι ερωτω λοιπον.. σε αναλογες περιπτώσεις, τι κανατε, και τι συνεπειες ειχατε? νομικα τι ισχυει?

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.028
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    Μαζι με τον λογαριασμο του τηλεφωνου (κινητο και σταθερο σε ένα λογαριασμο) μου ηρθε και μια ειδοποιηση ότι στο κινητο καταργουνται λεει καποια παλια πακετα με αυτοματη μεταφορα σε αλλα, και εχει επισης νεες χρεωσεις ανα μοναδα... με αλλα λογια με την αλλαγη αυτή ο λογαριασμος θα μου ερχεται περιπου 8 ευρω πανω..
    αυτο ποτε δεν το καταλαβα. δεν σπας εσυ το συμβολαιο αλλα αυτοι οποτε γιατι πρεπει να πληρωσεις και ποινη? μηπως τα πακετα ειχα ημερομηνια ληξης εις γνωσην σου?

  3. #3
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    αυτο ποτε δεν το καταλαβα. δεν σπας εσυ το συμβολαιο αλλα αυτοι οποτε γιατι πρεπει να πληρωσεις και ποινη? μηπως τα πακετα ειχα ημερομηνια ληξης εις γνωσην σου?
    όχι ημερομηνια ληξης δεν ειχαν.. η αληθεια είναι ότι το συγκεκριμενο πακετο το εχω αρκετα χρονια.. και τωρα αποφασισε να το καταργησει μεταφέροντας με σε πακετο με μεγαλυτερο παγιο..

  4. #4
    Σε κάθε μονομερή τροποποίηση του συμβολαίου με αλλαγή τιμής προς τα επάνω, έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης ανεξόδως, πλην περιπτώσεων όπου έχεις λάβει επιδότηση για αγορά συσκευής.

    Οπότε καλά σου είπαν ότι πρέπει να πληρώσεις την συσκευή και ότι μαγκιά και αν κάνεις, δεν θα δικαιωθείς.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Και οι πιστολιες οσο αφορά τη τηλεφωνία/ίντερνετ φτάνουν στο τέλος τους μιας και που δημιουργείται ο αντίστοιχος Τειρεσίας.

  6. #6
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Σε κάθε μονομερή τροποποίηση του συμβολαίου με αλλαγή τιμής προς τα επάνω, έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης ανεξόδως, πλην περιπτώσεων όπου έχεις λάβει επιδότηση για αγορά συσκευής.

    Οπότε καλά σου είπαν ότι πρέπει να πληρώσεις την συσκευή και ότι μαγκιά και αν κάνεις, δεν θα δικαιωθείς.
    ρε συ δεν αντιλεγω,και δεν θα ειχα αντιρηση να πληρωσω αν μου ζητουσαν το ποσο που αντιστοιχει στην επιδοτηση για το υπολοιπο που απομενει μεχρι τη ληξη.. αλλα αυτοι λενε ότι πρεπει να του το δωσω ολοκληρο και μαλιστα ζητανε και παραπανω.. 65 ευρω η επιδοτηση, 73 θελουν αυτοι..

    το σταθερο το ανανεωσα τηλεφωνικα, βεβαια μου καναν σαν προσφορα μια επιπλέον εκπτωση αλλα αφου με το θεμα του ιντερνετ με γραψαν παλι κανονικα, αμα μου ζητησουν τιποτα εκει είναι που θα παρουν τα τετοια μου... αλλωστε εκει δεν εχω βαλει καμια τζιφρα..

  7. #7
    Το ηχητικό συμβόλαιο είναι έγκυρο. Αν έχει περίοδο υπαναχώρησης και είσαι μέσα, μπορείς να φύγεις χωρίς χρέωση. Αφού λες ιανουαριο μάλλον δεν φεύγεις χωρίς πέναλτι εκτός αν έγινε αύξηση.

    Για την επιδότηση, έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Ζήτησε εξηγήσεις και σε περίπτωση που δεν το δεχτούν, επιστολή στην ΕΕΤΤ.

  8. #8
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Για την επιδότηση που λες, κοίτα λιγο στο συμβόλαιο σου, και δες πως παει η απόσβεση του ποσού της επιδότησης.
    Παλαιότερα ήταν:
    0-6 μήνες - 100% επιστροφή του ποσού
    7 μήνες - 80% επιστροφή του ποσού
    8 μήνες - 70% επιστροφή του ποσού

    κοκ

    Μου φαίνεται λιγάκι παράλογο να έχεις συμπληρώσει 14-15 μήνες και να σου ζητούν όλο το ποσό

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της AggelakasK
    Εγγραφή
    03/03/2015
    Μηνύματα
    69
    ακριβως το ιδιο συνεβη και σε εμενα ...αυξηση κατα 5ευρω το πακετο , συν τα αναλογα τελη , συν φπα ...ενα 8ευρω γεματο !! και γιατι να μην το πω ? ψοφοτε! βεβαια εδωσαν 1 gb παραπανω ... οταν πηρα τηλ να διαμαρτυρηθω και να ζητησω εξηγησεις , μου ανεφεραν κατι για ενα αρθρο 8 ...στα ψιιιιιλααα γραμματα ...οποτε ...καλως μας μπηκε !! τι περιμενεις ? να δικαιωθεις? ουτε καν ...

  10. #10
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Για ποι-αν εταιρεία ομιλείτε?

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Εγω παντως δεν ανανεωσα στην wind ουτε σταθερο-internet αλλα ουτε κινητο 2 συνδεσεις και τωρα ειμαι ελευθερος να φυγω και με παιρνουν 3 φορες την μερα εδω και 1 βδομαδα...

    ΘΑ παρουν τα αρ#$@#α μου...

    Υ.γ.Στο σταθερο 1 χρονο συμβολαιο μου ανεβαζαν το παγιο ανα διμηνο περιπου και απο 20 πηγε 29 και τωρα που τελειωσε 36 ευρω...
    Στα κινητα απο 19 ευρω(το καθενα..) η συμφωνια για 24μηνο συμβολαιο εφτασε μετα απο 2 χρονια να ειναι 33+33=66 απο 38 στην αρχη..
    Ολα αυτα χωρις να με ρωτησουν ποτε και χωρις να μπορουν να μου απαντησουν το γιατι και φυσικα χωρις την δυνατοτητα διορθωσης..

  12. #12
    Βασικά, όπως είπα και νωρίτερα και στο άλλο νήμα που υπήρχε του Αριστείδη, είχες δικαίωμα να φύγεις... Δεν το ήξερες και πλήρωνες άδικα.

  13. #13
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    ο λογος που φευγω είναι γιατι μου αλλαζουν τις τιμες προς τα πανω στο κινητο, και επισης γιατι μετα από επανειλημενα παραπονα δεν εχω την επιθυμητη ταχυτητα ιντερνετ οποτε η υπηρεσια που μου υποσχεθηκαν δεν μου παρεχεται.. οποτε θα παρουν τα @@@ μου αμα μου πουν για πεναλτυ και μαλακιες.. αλλωστε στην τηλεφωνικη ανανεωση δεν μου ανεφερε κανεις ότι είμαι υποχρεωμένος να παραμείνω πελατης για δυο χρονια.. απλα ότι δεν θα μπορω να κανω αλλαγη πακετου μου ειπαν..
    οποτε εφ'οσον είμαι δυσαρεστημένος από τις υπηρεσίες που μου παρεχουν, μιας και δεν είναι αυτές που μου υποσχεθηκαν, μπορω να υπαναχωρήσω συμφωνα με τον αστικο κωδικα.. (αρθρο 540 αν ενθυμούμαι καλως)

  14. #14
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    611
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    ο λογος που φευγω είναι γιατι μου αλλαζουν τις τιμες προς τα πανω στο κινητο, και επισης γιατι μετα από επανειλημενα παραπονα δεν εχω την επιθυμητη ταχυτητα ιντερνετ οποτε η υπηρεσια που μου υποσχεθηκαν δεν μου παρεχεται.. οποτε θα παρουν τα @@@ μου αμα μου πουν για πεναλτυ και μαλακιες.. αλλωστε στην τηλεφωνικη ανανεωση δεν μου ανεφερε κανεις ότι είμαι υποχρεωμένος να παραμείνω πελατης για δυο χρονια.. απλα ότι δεν θα μπορω να κανω αλλαγη πακετου μου ειπαν..
    οποτε εφ'οσον είμαι δυσαρεστημένος από τις υπηρεσίες που μου παρεχουν, μιας και δεν είναι αυτές που μου υποσχεθηκαν, μπορω να υπαναχωρήσω συμφωνα με τον αστικο κωδικα.. (αρθρο 540 αν ενθυμούμαι καλως)

    ζήτα πρώτα ένα αντίγραφο cd της ηχογραφημένης συνομιλίας.
    πολύ πιθανόν να έχουν πει πράγματα που δεν στέκουν και έτσι μάλλον θα σε αφήσουν να φύγεις free.
    και λέω ότι είναι πολύ πιθανόν να έχουν πει μαλακίες στο τηλέφωνο , γιατί πάνω στην κάψα τους να φέρουν πωλήσεις και συμβόλαια, οι αγράμματοαμόρφωτοι πανύβλακες στα τηλεφωνικά κέντρα λένε ό,τι τους κατέβει προκειμένου να πεις το ναι.

    Πέρυσι πήραν τηλέφωνο τη γυναίκα μου και τη ρώτησαν εάν θέλουμε δωρεάν τα hd κανάλια (αποκρύπτοντάς της ότι αυτό επισύρει αυτόματη 24μηνη ανανέωση συμβολαίου)
    είπε ναι , αν και δεν είναι κάτοχος της γραμμής, (είναι στο όνομά μου) οπότε μετά από 7-8 μήνες αφού απήλαυσα τα hd τους πήρα τηλέφωνο ρωτώντας πότε εγώ συναίνεσα στην ανανέωση , ζήτησα τη συνμομιλία , οπότε και μετά από 2-3 μέρες απλά έκοψαν τα hd και μου είπαν ότι δεν ισχύει το 24μηνο.

    τελευταία μου πρήζουν τα @@ρια από τη @@@φον για αλλαγή πακέτου και τέτοιες μαλακίες , ζητώντας προφορικά τη συγκατάθεσή μου, ωστε να στείλουν μετά με κούριερ τα συμβόλαια,
    και κάθε φορά αφου το κάνω ότι το σκέφτομαι κανα δεκάλεπτο , ζητάω να μου απαγγείλουν πρώτα ολόκληρο το συμβόλαιο, όλες τις σελίδες , μαζί με τα μικρά γράμματα, αναφέροντας ρητά ότι στο γραπτό συμβόλαιο δεν υπάρχει ούτε ένας τόνος επιπλέον..
    φυσικά και δεν το δέχονται..............

    Επίσης , μην πηγαίνετε στα φυσικά καταστήματα για ΠΡΟΦΟΡΙΚΕΣ πληροφορίες (ειδικά της @@@φον), ζητάτε τα πάντα γραπτά και μόνο γραπτά.
    Τελευταία τροποποίηση από tzimidis; 26/05/2016 στις 23:00.

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    ο λογος που φευγω είναι γιατι μου αλλαζουν τις τιμες προς τα πανω στο κινητο, και επισης γιατι μετα από επανειλημενα παραπονα δεν εχω την επιθυμητη ταχυτητα ιντερνετ οποτε η υπηρεσια που μου υποσχεθηκαν δεν μου παρεχεται.. οποτε θα παρουν τα @@@ μου αμα μου πουν για πεναλτυ και μαλακιες.. αλλωστε στην τηλεφωνικη ανανεωση δεν μου ανεφερε κανεις ότι είμαι υποχρεωμένος να παραμείνω πελατης για δυο χρονια.. απλα ότι δεν θα μπορω να κανω αλλαγη πακετου μου ειπαν..
    οποτε εφ'οσον είμαι δυσαρεστημένος από τις υπηρεσίες που μου παρεχουν, μιας και δεν είναι αυτές που μου υποσχεθηκαν, μπορω να υπαναχωρήσω συμφωνα με τον αστικο κωδικα.. (αρθρο 540 αν ενθυμούμαι καλως)
    Αν υπάρχουν καταγραφές των παραπόνων σου με σχετική συχνότητα, μπορείς να το επικαλεστείς αυτό.

    Αλλά στα ψιλά γράμματα γράφει να οτι η ταχύτητα είναι "ενδεικτικη" και εξαρτάται από άλλους παράγοντες.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Περι Γαμου
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 18:46
  2. Περί Fazer600 o λόγος...
    από superfour στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 23:24
  3. Περί Αλυσίδας …
    από niko13g στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 14:38
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 01:48
  5. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 15:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF