Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Επιλογή σκούτερ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2016
    Μηνύματα
    19

    Επιλογή σκούτερ

    Καλησπέρα σας. Ενδιαφέρομαι να πάρω ένα σκούτερ γύρω στα 200-250cc. Το θέλω σαν οικονομικότερη εναλλακτική για το αυτοκίνητο. Αυτά που θέλω από το μηχανάκι είναι:
    Να είναι άνετο για κίνηση μέσα στην πόλη,
    Να μπορεί να κάνει κι ένα μικρό ταξιδάκι άνετα (γι'αυτό και κοιτάω στις κατηγορίες 200-250cc)
    Να είναι εμφανίσημο και γενικά οικονομικό όσο γίνεται. Ταχύτητα κ.λ.π δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα, απλά θέλω να μη ζορίζεται ούτε στο δικάβαλο, ανηφόρες κ.λ.π
    Χωρίς εμπειρία, κάποιες πρώτες επιλογές μου είναι οι εξής:
    Aprilia atlantic 250 i.e
    hyosung ms3 250
    sym gts 250
    Piaggion x9 250
    Sym joyride 200

    Τιμή: Θα ήθελα να δώσω μέχρι 1500 ευρώ για μεταχειρισμένο.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας και με συγχωρείτε αν το έγραψα σε λάθος μέρος.

  2. #2
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Σχεδόν όλα όσα σκούτερ βάζεις είναι μεν κατηγορίας "commuter" αλλά με μεγάλο βάρος και αδύναμους σχετικά κινητήρες 16-22Hp. Άνετες πολυθρόνες μεν αλλά δυσκίνητες δε σε αυτά τα κυβικά και όγκο. Θα σε βολέψουν αν μπαίνεις πχ για μικρές σχετικά αποστάσεις σε α/δ τύπου Κηφισός και ΑΟ. Για "ταξιδάκια" όπως υπολογίζεις και μάλιστα δικάβαλο δύσκολο το βλέπω. Ο κινητήρας θα τρώει ζόρια. Θα πρέπει να ανέβεις στα 300cc τουλάχιστον για να έχεις μια άνεση. Οικονομία δε θα κάνεις και τόσο με το σκούτερ γιατί ένα μεγάλο σερβις με μπίλιες και ιμάντα έχει από 120-200+€. Η απόλυτη οικονομία -αντικειμενικά- είναι το παπί το οποίο βέβαια εγώ δε θα καβαλούσα με τίποτα.

    και καλώς ήρθες
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    δεν θα σου πω γνωμη γι' αυτα τα πραγματα δεν τα ξερω τα σκουτερ. Σε αυτα τα λεφτα που θελεις, το 250αρι σκουτερ που θα παρεις καιει σαν μικρό αμάξι (κοιτα τις καταναλώσεις στα test, για παραδειγμα το καρμπυρατερατο SYM 250 μοντελο 2007 καιει 5.5 λίτρα /100χλμ, σαν να έχεις χιλιάρι αμάξι).

    ενα μοτοσυκλετάκι τύπου cbf250/ybr250 και λιγότερο καίει, και καλύτερο θα ναι στο ταξίδι και πιο ασφαλες θα ναι απο το μπανιεροειδες.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2016
    Μηνύματα
    19
    Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου.
    Τα ταξιδάκια θα τα κάνω μόνος μου (αν και όταν τύχει), απλά θέλω να μη χρειάζεται να ανησυχώ για το αν θα την παλέψει το εργαλείο για μια απόσταση 250-300 χλμ.
    Δικάβαλο απλά σε καμιά βόλτα μέσα στην πόλη το πιο πιθανό. Αν ανέβω στα 300cc όπως προτείνεις νομίζω πως θα ξεφύγω από την τιμή που στοχεύω.
    Όταν λέω οικονομία, εννοώ πάντα σε σχέση με το αμάξι, επειδή κάνω σχεδόν κάθε μέρα τη διαδρομή Πετρούπολη-Κηφισιά από εθνική, το αμαξάκι καίει τα κέρατά του. Είμαι αρκετά προσγειωμένος (αν και 24 χρονών) και δεν σκοπεύω να το πατάω πολύ, το θέλω μόνο και μόνο για να κάνω τη δουλειά μου πιο οικονομικά και για να γλυτώσω ένα μέρος από το χρόνο που περνάω στους δρόμους, ωστόσο δεν θα ήθελα να πάρω κάτι μεγάλο.
    Έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου να μου προτείνεις;

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2016
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    δεν θα σου πω γνωμη γι' αυτα τα πραγματα δεν τα ξερω τα σκουτερ. Σε αυτα τα λεφτα που θελεις, το 250αρι σκουτερ που θα παρεις καιει σαν μικρό αμάξι (κοιτα τις καταναλώσεις στα test, για παραδειγμα το καρμπυρατερατο SYM 250 μοντελο 2007 καιει 5.5 λίτρα /100χλμ, σαν να έχεις χιλιάρι αμάξι).

    ενα μοτοσυκλετάκι τύπου cbf250/ybr250 και λιγότερο καίει, και καλύτερο θα ναι στο ταξίδι και πιο ασφαλες θα ναι απο το μπανιεροειδες.

    Να σου πω την αλήθεια, άρχισα να ψάχνω το cbf250 που είπες (διαβάζω γι'αυτό εδώ και κανενα 2ωρο) και σαν να μου αρέσει θα έλεγα. Μπορείς να μου προτείνεις μερικές εναλλακτικές ακόμα για να έχω μια πιο σφαιρική άποψη;

  6. #6
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teddster Προβολή μηνύματος
    Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου.
    Τα ταξιδάκια θα τα κάνω μόνος μου (αν και όταν τύχει), απλά θέλω να μη χρειάζεται να ανησυχώ για το αν θα την παλέψει το εργαλείο για μια απόσταση 250-300 χλμ.
    Δικάβαλο απλά σε καμιά βόλτα μέσα στην πόλη το πιο πιθανό. Αν ανέβω στα 300cc όπως προτείνεις νομίζω πως θα ξεφύγω από την τιμή που στοχεύω.
    Όταν λέω οικονομία, εννοώ πάντα σε σχέση με το αμάξι, επειδή κάνω σχεδόν κάθε μέρα τη διαδρομή Πετρούπολη-Κηφισιά από εθνική, το αμαξάκι καίει τα κέρατά του. Είμαι αρκετά προσγειωμένος (αν και 24 χρονών) και δεν σκοπεύω να το πατάω πολύ, το θέλω μόνο και μόνο για να κάνω τη δουλειά μου πιο οικονομικά και για να γλυτώσω ένα μέρος από το χρόνο που περνάω στους δρόμους, ωστόσο δεν θα ήθελα να πάρω κάτι μεγάλο.
    Έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου να μου προτείνεις;
    Θα προτεινα κατι που να ειναι δυνατο και compact σε διαστασεις. Πχ ενα beverly 300ρι και μαζεμενο ειναι και εχει και χωρο κατω απο τη σελα να βαλεις κρανος σε σχεση με μοτοσυκλετακια cbf250. Τα δε σκουτερ που εχεις ποσταρει παραπανω εχουν ακομα περισσοτερο χωρο για να βαλεις πραγματα απο κατω. Και επειδη δε σε βλεπω να χεις εμπειρια γενικα παρα εισαι μαθημενος με αμαξι μαλλον ενα σκουτερ θα σε βολεψει καλυτερα γιατι δε σε κοβω να γουσταρεις να κουβαλας μαζι σου κρανη γαντια κλπ. Η επιλογη ειναι δικη σου. Παρε οτι σ αρεσει στο ματι φτανει να το ελέγξεις καλα μιας και θα ναι δευτερο χερι
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  7. #7
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teddster Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σας. Ενδιαφέρομαι να πάρω ένα σκούτερ γύρω στα 200-250cc. Το θέλω σαν οικονομικότερη εναλλακτική για το αυτοκίνητο. Αυτά που θέλω από το μηχανάκι είναι:
    Να είναι άνετο για κίνηση μέσα στην πόλη,
    Να μπορεί να κάνει κι ένα μικρό ταξιδάκι άνετα (γι'αυτό και κοιτάω στις κατηγορίες 200-250cc)
    Να είναι εμφανίσημο και γενικά οικονομικό όσο γίνεται. Ταχύτητα κ.λ.π δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα, απλά θέλω να μη ζορίζεται ούτε στο δικάβαλο, ανηφόρες κ.λ.π
    Χωρίς εμπειρία, κάποιες πρώτες επιλογές μου είναι οι εξής:
    Aprilia atlantic 250 i.e
    hyosung ms3 250
    sym gts 250
    Piaggion x9 250
    Sym joyride 200

    Τιμή: Θα ήθελα να δώσω μέχρι 1500 ευρώ για μεταχειρισμένο.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας και με συγχωρείτε αν το έγραψα σε λάθος μέρος.
    Γι αυτο που θες αυτο θα σε βολεψει απολυτως.
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7124466/
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Γιώργης
    Εγγραφή
    29/06/2014
    Μηνύματα
    103
    SH300 ABS ή Citycom 300 ABS

    έδιτ: Τώρα είδα διαθέσιμο ποσό. Καλύτερα cbf250/ybr250 σε αυτά τα χρήματα για οικονομία, περιστασιακό δικάβαλο και 300χλμ 1 φορά τον χρόνο.
    Όλα είναι δρόμος

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    σκουτερ+ταξιδι 300χλμ δεν συνδυαζονται
    κι αν πας σε μεγαλο για να τα συνδυασεις χανεις σε οικονομια που ετσι κι αλλιως δεν θα εχεις ουτε με μεσαιο σκουτερ
    για τη χρηση που ζητας θελεις μοτοσυκλετα 250-600 κυβικα και για ταξιδακια καλυτερα δικυλινδρο
    στα λεφτα σου παιρνεις και XT

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    στο CBF/YBR μπορεις να βαλεις μεγαλα σαμαρια (saddle bags) και φτηνα (με 50αρικο απο ebay.uk) και έχεις και αποθηκευτικούς χώρους.

    το XT600 δεν θα το παιρνα μιας και καιει παραπάνω απο CBF250/YBR250 (χωρίς να πεις οτι έχει και την τρελή παραπάνω δύναμη) και δεν είναι ανετο στο ταξίδι (κοσκίνισμα/αβολη σέλα).

    εναλακτικα στα λεφτα που θελεις μπορεις να βρεις και κανα KLE400.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.542
    http://www.moto.gr/forums/showthread...B1%CF%80%CE%B9

    Διαβασε το παραπανω...

    θα σε βοηθησει να καταλαβεις τι και αν θα σου δωσει την οικονομια που φανταζεσαι... Προσωπικα θα δεις οτι δεν ειναι τοσο οικονομικο το σπορ..

    Ο μονος τροπος για πραγματικη οικονομια κατα την γνωμη μου (και με μαθηματικα που να βγαινουν) ειναι αν καποιος θα καταργησει το αυτοκινητο για μεγαλα χρονικα διαστηματα.

    Αλλιως ξεκινας με το καλημερα :

    1500 οπως λες ταβανι για το οχημα (ας πουμε οτι δεν θελει ουτε ευρω και ειναι πραγματικα ετοιμο για τα παντα που αμφιβαλλω).
    500 κατ ελαχιστον για τυπικο βασικο εξοπλισμο. Αν παιζει και δικαβαλο αυτα ειναι επι δυο...

    Με το καλημερα εισαι ηδη στα 2 χιλιαρικα φετος και αρχισαν τα εξοδα του..

    Αν δεν εισαι και διατεθημενος να τρως κρυα βροχες κτλ τκλ τοτε το αυτοκινητο θα ειναι εκει για τις δυσκολες μερες (σαν την διαφημιση ) και βουαλα ηδη συντηρείς 2 οχηματα και η οποια αποσβεση ονειρευοσουν εχει μετατεθει για οταν η χωρα θα βγει απο τα μνημονια..
    Τελευταία τροποποίηση από Nostradamus; 28/05/2016 στις 18:20.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2016
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    http://www.moto.gr/forums/showthread...B1%CF%80%CE%B9

    Διαβασε το παραπανω...

    θα σε βοηθησει να καταλαβεις τι και αν θα σου δωσει την οικονομια που φανταζεσαι... Προσωπικα θα δεις οτι δεν ειναι τοσο οικονομικο το σπορ..

    Ο μονος τροπος για πραγματικη οικονομια κατα την γνωμη μου (και με μαθηματικα που να βγαινουν) ειναι αν καποιος θα καταργησει το αυτοκινητο για μεγαλα χρονικα διαστηματα.

    Αλλιως ξεκινας με το καλημερα :

    1500 οπως λες ταβανι για το οχημα (ας πουμε οτι δεν θελει ουτε ευρω και ειναι πραγματικα ετοιμο για τα παντα που αμφιβαλλω).
    500 κατ ελαχιστον για τυπικο βασικο εξοπλισμο. Αν παιζει και δικαβαλο αυτα ειναι επι δυο...

    Με το καλημερα εισαι ηδη στα 2 χιλιαρικα φετος και αρχισαν τα εξοδα του..

    Αν δεν εισαι και διατεθημενος να τρως κρυα βροχες κτλ τκλ τοτε το αυτοκινητο θα ειναι εκει για τις δυσκολες μερες (σαν την διαφημιση ) και βουαλα ηδη συντηρείς 2 οχηματα και η οποια αποσβεση ονειρευοσουν εχει μετατεθει για οταν η χωρα θα βγει απο τα μνημονια..

    Κατανοητά όλα αυτά που λες φίλε μου αλλά κοίτα να δεις πώς θεωρώ ότι η οικονομία θα είναι έτσι κι αλλιώς δεδομένη. Καθημερινά κάνω με το αμάξι 30-40χλμ για να πάω σπίτι-δουλειά-σπίτι. Αυτά τα χλμ γίνονται κατά 50% εθνική 50% μέσα (κατα προσεγγιση). Δεν ξέρω αν είναι προβληματικό το συγκεκριμένο αμάξι που έχω (seat ibiza του 2001) αλλά όσες φορές το έχω μετρήσει μου βγαίνει γύρω στα 15 ευρώ για 100 και κάτι χλμ. Αν υπολογίσουμε λοιπόν 5 ευρώ τη μέρα για βενζίνη (που μάλλον βγαίνει παραπάνω με το σταμάτα ξεκίνα στα μποτιλιαρίσματα του κηφισού και την κίνηση του δρόμου), δεδομένου ότι δουλεύω τουλάχιστον 26-28 μέρες το μήνα, τα μηνιαία έξοδα για βενζίνη ανέρχονται σε 135ευρω.(αν και συνήθως μου βγαίνει περίπου 40ευρώ την εβδομάδα). Βάλε και ασφάλεια που την πληρώνω 280 το χρόνο, βάλε 250 ευρώ τέλη, βάλε τα σέρβις του (φέτος μου πήγε 250 ευρώ το γενικό σέρβις, +200 ευρώ αλλαγή δίσκου) +κάποια θεματάκια ηλεκτρολογικά που προκύπτουν συνέχεια (όπως π.χ το παράθυρο που έπεσε 110 ευρώ για καινούριο γρύλο), αλλαγή μπαταρίας 70 ευρώ, η οθόνη που έχει το ράδιο έχει ψιλοκαεί (θέλει ενα 300αρι απ'ό,τι μου είπαν), οι κλειδαριές δεν δουλεύουν, ανοίγει μόνο με συναγερμό (δεν έχω μάθει ακόμα τιμή για επισκευή) και στην τελική θα σου πω και το άλλο. Πέρα από την οικονομία, είναι και θέμα άνεσης και χρόνου. Αντί να τρώω 2-3 ώρες στο δρόμο καθημερινά, θα τρώω 1. Και για μένα που δουλεύω άπειρες ώρες, αυτό είναι πολύτιμο. Με τα κρύα και τις βροχές δεν έχω κανένα πρόβλημα. Σκοπεύω να αντικαταστήσω εξολοκλήρου το αμάξι με μηχανή πλέον. Τουλάχιστον μέχρι να καλυτερέψουν τα οικονομικά μου.

    Χοντρικά είμαι ήδη στα 2400 για φέτος (Από τον Σεπτέμβρη του 15' βασικά μέχρι τώρα)
    Βέβαια δεν είναι μόνο θέμα ανάγκης, μη λέω κι εγώ βλακείες. Πάντα ήθελα να πάρω μηχανή αλλά αποφάσισα πως ο πειρασμός για "τρελίτσες" στο δρόμο θα ήταν μεγάλος. Τώρα το βλέπω πιο σοβαρά το θέμα και πιστεύω θα πετύχω τους στόχους μου (οικονομικά και από θέμα άνεσης) διασκεδάζοντάς το παράλληλα.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2016
    Μηνύματα
    19
    Επίσης θα ήθελα να μου πείτε ακριβώς τι θα χρειαστώ από εξοπλισμό. Κράνος, μπουφάν, γάντια φυσικά και θα πάρω. Υπάρχει κάτι άλλο που θα χρειαστεί;

  14. #14
    Ιπτάμενο Μέλος Το avatar του/της Kepler Fun
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    168
    Ο πιο οικονομικός τρόπος μετακίνησης για τα χλμ που γράφεις είναι το παπί.

    Φθηνό στο service και με τα λεφτά που διαθέτεις πλησίαζεις το καινούργιο.

    Scooter δεν είχα ποτέ δικό μου αλλά όσες φορές χρησιμοποίησα ποτέ δεν αισθάνθηκα ασφαλής επάνω του.
    'Η ανάγκη είναι η μητέρα της δημιουργίας'

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Αφού κάνεις 50% χιλιομετρων εθνική ενα 250 τετράχρονο κάτι σε ybr 250 η αντίστοιχο HONDA και ο μικρός Dukas νομίζω.
    Δεν καίνε τίποτα, λίγο παραπάνω απο παπί αλλά στη εθνική καμία σχέση με παπι-σκούτερ.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μια Βοηθεια Για Επιλογη Service
    από slaybas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2007, 10:57
  2. Επιλογή Supersport ελαστικών
    από Dean στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 19:53
  3. Βοηθεια για επιλογη ελαστικων
    από agnostos71 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2004, 03:22
  4. Βαγγέληη,τα φωώτα...σου(επιλογη μηχανης)
    από iagos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2004, 10:09
  5. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 01:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF