Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 24 από 24

Θέμα: Επιλογή σκούτερ

  1. #16
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Μιας και έχω ένα από τα σκούτερ που κοιτάς (atlantic) και παλαιότερα είχα μηχανές διαφόρων ειδών και κυβικών, να σου πω ότι θα σε καλύψει απόλυτα σε αυτά που θες.
    Είναι αρκετά βαρύ για μικρό μηχανάκι (170 κιλά πλήρες υγρών, σαν κανονική μοτοσυκλέτα) αλλά δεν το θεωρώ μειονέκτημα. Ίσα ίσα που είναι και σχετικά μακρύ και η οδική συμπεριφορά του θυμίζει αρκετά μοτοσυκλέτα, καθώς είναι στιβαρό και σταθερό.
    Βέβαια, αν το προορίζεις για κάθε μέρα κέντρο Αθήνας, Παγκράτι, Κυψέλη δε θα σε βολέψει, ούτε το βάρος ούτε ο όγκος. Σε αυτήν την περίπτωση καλύτερα να κοίταζες κάτι σε ελαφρύτερο και με πιο λεπτή σιλουέτα όπως πχ honda sh, aprilia sportcity κτλ.
    Σε κάθε άλλη περίπτωση όμως είναι άψογο.

    Από Βριλήσσια προς κέντρο Αμαρουσίου έκαιγε 4,1λ/100.
    Τώρα που πάω Παιανία έχει πέσει στα 3.6!
    Τα 5.5 που διάβαζα παραπάνω αυτό το μηχανάκι δε θα τα κάψει ποτέ! (μόνο αν τρυπήσει )

    O χώρος κάτω από τη σέλα είναι τεράστιος!! έχει φωτάκι (λεπτομέρεια μεν αλλά πολύ εξυπηρετικό) και πρίζα 12V.
    Εγώ έχω μόνιμα μέσα αδιάβροχα (παντελόνι, σακάκι, γάντια, γκέτες, κάλυμμα σέλας) και βάζω επιπλέον όποτε χρειαστεί κράνος/γάντια και ακόμα και το τσαντάκι του κολατσιού! ("πατικωμένο" αυτό βέβαια). Βγάζοντας το κράνος, μπαίνουν 2 σακούλες από το σούπερ μάρκετ και ακόμα 2-3 στο γάντζο μπροστά.
    Στα μεγάλα ζόρια, δένω πράγματα και στη σχάρα και έχω βάλει και μια μικρή ζαρτινιερίτσα ανάμεσα στα πόδια.
    Επιπλέον έχει ένα ντουλαπάκι κάτω από το τιμόνι με δύο αρκετά μεγάλες θήκες. Θα μπορούσες και εκεί να βάλεις το αδιάβροχο παντελόνι/σακάκι (ένα στην κάθε θήκη). Έχει μεγάλη σχάρα από τη μάνα του και τουλάχιστον εγώ δε βρίσκω λόγο για μπαγκαζιέρα (τις οποίες δε γουστάρω πια, αν και παλιότερα είχα ακόμα και στο cbr600!).

    Από γκάζια είναι πάρα πολύ καλό επίσης.
    Έχει 24 άλογα (νομίζω όλα τα 250άρια σκούτερ και μηχανές εκεί παίζουν πάνω κάτω. Λιγότερο θα έχουν είτε προπολεμικά είτε κινέζικα).
    Τραβάει πολύ ωραία από στάση (φεύγει σφαίρα στα φανάρια) αλλά και ρεπρίζ έχει εντυπωσιακή. Ακόμα και από 80-90 χλμ όταν ανοίξεις γκάζι αντιδράει και θα ανεβάσει χιλιόμετρα. Εντάξει...δε θα σε πάρει και θα σε σηκώσει σαν να ανοίγεις τετρακύλινδρο από τις 8000 στροφές, αλλά άμεσα καταλαβαίνεις αντίδραση και ό,τι έχει θα το ανεβάσει.
    (εν αντιθέσει με ένα SH 150 που είχα το οποίο μόνο από στάση καταλάβαινες ότι άνοιξες γκάζι. Αν άνοιγες από 50-60,έστριβες τσιγάρο και έπινες καφέ μέχρι να το καταλάβει και να πάει έστω και μια τρίχα παραπάνω)
    Με 2 γομάρια πάνω με έχει ανεβάσει με σταθερά και αβίαστα με 100χλμ την ανηφόρα στην αρχή της περιφερειακής Κατεχάκη/Αλίμου, χωρίς καρφωμένο το γκάζι στο τέρμα. (καλά μη φανταστείς, λίγο πριν ήταν, αλλά μια ανάσα ακόμα την είχε, δεν ήταν ξελιγομένο ή έτοιμο να εκραγεί, άνετα ανέβαινε).
    Τελική στην εθνική/αττική στο ίσιωμα γράφει λίγο πάνω από 130.
    Έχω μπει αρκετά Αττική και έχω αρκετά πέρα δώθε στην εθνική με Βοιωτία. Τα 110-120 τα έχει πάντα και παντού.
    Είμαι πεπεισμένος ότι δε θα προβληματίσει σε κανένα ταξίδι.

    Η θέση του επίσης είναι πολύ άνετη. Μπρος/πίσω σέλες τεράστιες, ένας θρόνος η κάθε μία!
    Για τον οδηγό έχει 2 θέσεις για τα πόδια, είτε μπροστά (σε στυλ κρουζερ) είτε κλασικά κάτω.
    Στην αρχή το μπροστά με ξένιζε, αλλά πλέον δεν το αποχωρίζομαι στιγμή!

    Από καιρό και νερά σε καλύπτει πλήρως. Σε χαλαρή βροχή, τα πόδια μου δε βράχηκαν καν, παρά μόνο στο τελευταίο φανάρι πριν το σπίτι που καθυστέρησε..
    Ξέρω από βέσπα!

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Εχεις 2 επιλογές..η την ψυχρή λογική, δηλαδή νούμερα-πρακτικότητα κτλ η θα μπεί και το συναίσθημα..δηλαδή τι θα σου κάνει κλικ..... η κάτι σε σκούτερ-παποειδές η σε μοτοσυκλέτα, μικρό μηχανάκι και ας μειονεκτεί και λίγο στην πρακτικότητα...

  3. #18
    κανένα από αυτά που ανέφερες, είναι όλα δύσκολα ώς scooter, με μικρούς τροχούς μεγάλο βάρος και δεν στρίβουν με τίποτα. Αν ντε και καλά θέλεις scooter, κοίτα να έχει 16" τροχούς ή έστω 15".
    Η ευκολία του μεγάλου χώρου κάτω από την σέλλα χάνεται βέβαια με τους 16άρηδες, αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα.

    Κοίτα και προς CB250, YBR250 ή και αυτό το Suzuki Inazuma 250 ως μεταχειρισμένα αφού και καινούργια δεν είναι ακριβά.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Σε scooter να ξερεις οτι τα sym ειναι αξιοπιστα και φθηνα.
    Ητε citycom ητε gts 250 η το παλιο 300 που ειναι 264 κυβικα θα σε καλυψουν πληρως.
    Το σκουτερ ταξιδευει δικαβαλο με 120 κοντερατα ( γυρω στα 100 πραγματικα ) δεν κουραζει και δεν κουραζεται.
    Η καταναλωση ειναι απο 3 εως 3.6 λιτρα στα 100 κμ.
    Το citycom εχει την τελεια καλυψη απο αερα βροχη ειδικα αν εισαι 1,80+ ενω το gts καλυπτει μεχρι 1,70+
    Το gts εχει μεγαλυτερο χωρο απο κατω 1 κρανος + μπουφαν γαντια πραγματα γενικα. Το citycom χωραει μονο ενα κρανος.
    Ιμαντα αλλαγη βαλε ανα 20 με 25 χιλ χλμ στα 80 ευρω και μπιλιες καθε 30 χιλ χλμ+
    Λαστιχα καθε 20 με 25 χιλ χλμ 100 ευρω.
    Το citycom εχει τροχους 16 αρηδες αλλα το gts με τους 13 αρηδες σου δινει μεγαλητερη σιγουρια στους ελιγμους. Και τα δυο εινα πολυ καλα στο να χωνονται και κινουνται ανετα μεσα στην κινηση.
    Το καλυτερο που εχεις με το σκουτερ απο την μηχανη ειναι οτι μπορεις να το χρησιμοποηεις ητε βραξει ητε χιονισει και δεν σκας για λαδωματα αλυσιδας.
    Και απο χωρους που μπορεις να πας βολτα και να μην κουβαλας στο χερι κρανη και μπουφαν.
    Η οικονομια που θα κανεις ειναι τεραστια σε σχεση με αυτοκινητο ητε παρεις σκουτερ ητε μηχανη. Αν το χρησιμοποιεις καθημερινα βεβαια.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2016
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Αφού κάνεις 50% χιλιομετρων εθνική ενα 250 τετράχρονο κάτι σε ybr 250 η αντίστοιχο HONDA και ο μικρός Dukas νομίζω.
    Δεν καίνε τίποτα, λίγο παραπάνω απο παπί αλλά στη εθνική καμία σχέση με παπι-σκούτερ.
    Λέω να επιλέξω το cbf 250 τελικά για αρχή και αργότερα βλέπουμε.
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας )

  6. #21
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Καλή επιλογή, θα το χαρείς
    Το ybr 250 είναι πιο όμορφο
    Ξέρω από βέσπα!

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teddster Προβολή μηνύματος
    Λέω να επιλέξω το cbf 250 τελικά για αρχή και αργότερα βλέπουμε.
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας )
    Πολύ καλή επιλογή φίλε μου! σιδερένιο το μηχανάκι και εσύ τα μάτια σου 14 γιατί δυστυχώς δεν μας υπολογίζουν... σε κάθε διασταυρωση σιγά και θα παραχωρείς προτεραιότητα, εκτός αν δείς ότι ο κουτάκιας σε είδε....
    Σωστή σκέψη για μοτοσυκλέτα! εχεις ακόμη καιρό για σκούτερ! εγω είμαι 48 και επιμένω μοτοσυκλετιστικά ακόμη!

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2016
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Πολύ καλή επιλογή φίλε μου! σιδερένιο το μηχανάκι και εσύ τα μάτια σου 14 γιατί δυστυχώς δεν μας υπολογίζουν... σε κάθε διασταυρωση σιγά και θα παραχωρείς προτεραιότητα, εκτός αν δείς ότι ο κουτάκιας σε είδε....
    Σωστή σκέψη για μοτοσυκλέτα! εχεις ακόμη καιρό για σκούτερ! εγω είμαι 48 και επιμένω μοτοσυκλετιστικά ακόμη!
    Κοιτα, εχοντας περασει σχεδον 8 χρονια ηδη στο τιμονι, εχω δει να συμβαινουν τα απιστευτα, αυτος ειναι κι ενας απο τους λογους που ειχα επιλεξει να μην παρω μηχανη μεχρι τωρα. Ωστοσο πλεον πιστευω οτι ειμαι σε θεση να ειμαι πραγματικα προσεκτικος κι επιφυλακτικος στο δρομο, ειτε με μηχανη, ειτε με αυτοκινητο. Σ'ευχαριστω πολυ!

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2016
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kachius Προβολή μηνύματος
    Καλή επιλογή, θα το χαρείς
    Το ybr 250 είναι πιο όμορφο
    Ε οχι και πιο ομορφο :-P
    Σαν να βγηκε απο ασπρομαυρη ταινια ειναι το κακομοιρο :-D

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Μια Βοηθεια Για Επιλογη Service
    από slaybas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2007, 10:57
  2. Επιλογή Supersport ελαστικών
    από Dean στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 19:53
  3. Βοηθεια για επιλογη ελαστικων
    από agnostos71 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2004, 03:22
  4. Βαγγέληη,τα φωώτα...σου(επιλογη μηχανης)
    από iagos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2004, 10:09
  5. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 01:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF