Σελίδα 2 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 175

Θέμα: Καλοκαιρινό μπουφαν

  1. #16
    Καλοκαιρινό μπουφάν… μυστήριο ρούχο…
    Προσωπικά , το φοράω μόνο μέσα στην Αθήνα..
    Αν είσαι κολλημένος στην κίνηση , είναι ζεστό (όχι όμως όσο ένα κανονικό) αλλα αμα τσουλας ,είναι οκ.
    Από προστασία , οκ είναι καλύτερο από τι σερτ , αλλα σε σχέση με ένα κανονικό μπουφάν είναι αστείο.
    (ψιλα υφάσματα , φτηνές προστασίες κλπ). Ισως , σε κατι πολύ ακριβο τα πραγματα να είναι καλυτερα . εγω εχω ένα bering .

    Στο ταξιδι τωρα … ισχυουν όλα τα παραπάνω , όμως αμα σε πιάσει νυχτα σε βουνο ή επαρχιακό τότε κανει κρυο.θες τουλάχιστον να εχει ένα φλις μαζι σου να το βάλεις από μέσα.
    Για μενα , η καλύτερη λύση για καλοκαιρι ισως είναι η εντουραδικη ζακετα και από πανω φορας ότι νομίζεις … από θεμα αισθητικης βεβαια θα εισαι λιγο σαν τον Μιχαλη Ρακιντζη στην γιουροβιζιον αλλα ..σε λα βι….

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ζακ.jpg 
Προβολές:	294 
Μέγεθος:	6,3 KB 
ID:	360079

  2. #17
    Το να ιδρώσεις δεν το αποφεύγεις. Η ζέστη είναι ζέστη. Και εγώ συνήθως όταν βγάζω το μπουφάν είμαι μούσκεμα. Το τι κερδίζεις/τι χάνεις είναι επιλογές.

  3. #18
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Exmmm....Και δεν ανοιγεις τα μανίκια καλύτερα;
    http://www.ventz-range.com/
    Φίου φίου φι φι φίου

  4. #19
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.596
    τζιτζι, αν έχω πάντοτε μαζί μου τον πουφ, τότε δεν με νοιάζει
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #20
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Γαυρε,επειδηςςςς κι εγώ εντός πόλης δεν φοραγα κάτι πέρα από μπλουζάκι,ειπα να το πάρω να το φορέσω έστω και 10 φορές πχ.να πας και λίγο παραπέρα να πιεις ένα κοφι.
    Παίζουν κάποια ρεβιτ στα 130-140€ αλλά δεν ξέρω αν σε ψήνει να ανεβεις ένα 50€ πάνω.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  6. #21
    Νέο μέλος Το avatar του/της Blade Runner
    Εγγραφή
    04/05/2016
    Μηνύματα
    19
    Πολλη καλη επιλογη ειναι και τα RS TAICHI ειναι Ιαπωνικα και τα φερνει ο Τζορτζοπουλος
    http://www.tzortzopoulos.gr/newsite/...ct.php?id=6455

    εχω το προηγουμενο απο το συγκεκριμενο εδω και 3 χρονια και ειναι αψογο

    Πολλη καλες προστασιες και εξαιρετικα δροσερο
    Κατω απο τις μασχαλες ,στους αγκωνες εσωτερικα και οπου ιδρωνεις πιο πολλη
    εχει ενα σουπερ ενισχυμενο , λεπτο και ελαστικο διχτυ , το οποιο αν και λιγο kinky, κανει παρα πολλη καλη δουλεια .

    Το φοραω ανελλιπως τα καλοκαιρια στην Αθηνα ,πλενετε ευκολα , και ειναι σουπερ ..δροσιστικο .

    Γενικα παντως, οταν κυκλοφορεις νταλα μεσημερι κατακαλοκαιρο με μπουφαν στην Αθηνα ,σε κοιταζουν καπως οι σαγιοναρεοι ,στα φαναρια
    του στυλ μας το παιζεις παγκοσμιος κλπ
    αλλα στα αρκιdia mas..
    προφανως στο μαθημα της φυσικης κανανε κοπανα .

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    ξεκίνησα να γράψω για να σας κοροϊδέψω αλλο οχι θα σας αφήσω να πιστεύετε οτι βλακεία θέλει ο καθένας και απλα θα πω την αποψη μου.

    ειμαι χρήστης καλοκαιρινού AGV 4 χρονια το τελευταιο μπουφαν ειναι μια χαρα το εχω 2 χρονια. παρε οσο πιο ανοιχτόχρωμο βρεις. ομως απέφυγε το άσπρο γιατι οσο και να το πλενεις η γκρι μακα του καυσαερίου δεν φεύγει. οσο και να λερωθεί απο αλλους λογους ειναι καλοκαιρινό βγάζεις τις προστασίες και το πετας στο πλυντήριο μεχρι τους 60 και τελος. σε 4 ωρες εχει στεγνώσει κιόλας.
    ναι κανει ζεστη πολλες φορες ιδρωνεις στο φαναρι μεχρι και με κοντομάνικο, αλλα δεν σε καίει ο ηλιος και μολις ξεκινήσεις δροσιζεσε.
    τα συγκεκριμένα καλοκαιρινά που ειναι τελείως τρύπια ναι βράδυ γυρνώντας απο επαρχεία ισως κρυώνεις λιγο αλλα με ενα λεπτο φούτερ θα εισαι μια χαρα.
    οπσο για την ασφάλεια βάζεις οτι προστασίες θες, και τα σημαντικά σημεία τριβής ειναι cordura

    οποτε ναι παρε, ναι φόρα το και μεσα στην πολη , και ναι οταν βγενεις πιο εξω εχε μια τσαντα μαζι με ενα φουτερακι.
    ΠΡΟΣΟΧΗ στα ΜΕΓΕΘΗ να το δοκιμάσεις πρωτα. παρτο οσο πιο αεράτο γινετε ακομα και ενα νούμερο μεγαλυτερο πχ.(το θες να λειτουργεί διαφορετικά απο το χειμερινό θες να μπενει αερας.) και πηγενε και φαγωμένος να το δοκιμάσεις (εγω παίζω ενα νούμερο διάφορα)

  8. #23
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Γιάννη, κατά τη γνώμη μου, αξίζει να επενδύσεις σε καλοκαιρινό μπουφάν. Προχωρά το.

    Όπως έγραψαν και τα παιδιά, ακόμη κι αν ιδρώσεις μέσα στην πόλη, στα φανάρια, αυτό θα μεταφράζεται σε δροσιά, μόλις ξεκινας. Σίγουρα η ζέστη θα ειναι εντόνη στα σαραντάρια, αλλά καλύτερα προστατευμένος και δροσερός, παρα χύμα και ξεροψημενος.

    Γιά νύχτα σε επαρχία ή για υψόμετρο που έχει δροσουλα, βάζεις απο πάνω το αδιάβροχο (εγώ το έχω πάντα μαζί μου), ή ένα φωσφορίζων μοτοσυκλετιστικο γιλέκο (επίσης πάντα μαζί μου).
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  9. #24
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    ΠΑΝΤΑ μπουφάν, αλλιώς πήγαινε με τα πόδια. Κιλά ιδρώτα αξίζουν για αυτό που ΔΕΝ θα πάθεις ΑΝ πέσεις.

    Εγώ συνιστώ Dainese, χαίρεσαι να το φοράς. Βάλε και προστασία πλάτης της Dainese στην θήκη που έχει και προστασία θώρακα (για μένα απαραίτητη σε όλα τα μπουφάν, με έχει σώσει).

  10. #25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Επειδή είπες οποιαδήποτε γνώμη.
    Το θες για μες την πόλη ή για βόλτες ταξιδάκια.

    Γιατι αν το θες για μεσα στην πόλη...ξέχασε το, πόσο μαλλον οταν μου λές οτι ιδρώνεις και ευκολα.
    Ολα τα διατρητα/καλοκαιρινα μπουφαν εχουν φτιαχτει για τα καλοκαιρια της Νορβηγιας.

    3 είχα και τα πούλησα και τα 3.
    απο το 2009 εχω συνεχως το Bering Aero σε λαδι ανοιχτο χρωμα.
    σε πληροφορω οτι αποριπτει οσα λες,εχει απιστευτο αερισμο κ στην Αθηνα με νταλα ηλιο απο πανω ΔΕΝ ιδρωνεις με καμια δυναμη.
    το γεγονος οτι το υλικο κατασκευης (οπως ολα του ειδους) οταν το χτυπα ο ηλιος ζεστενεται κ αγγιζει το σωμα αμα φορας κοντομανικο ειναι αλλη υποθεση την οποια εχω επισης εξαλειψει φορωντας ενα μακρυμανικο βαμβακερο αντι κοντο μανικι.

    7 στα 8 καλοκαιρια χρησης χωρις καμια φθορα,απιστευτη ποιοτητα κατασκευης!θα στεναχωρηθω αν δεν βρω το ιδιο για να το αντικαταστησω...
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  11. #26
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.801
    https://www.skroutz.gr/s/6656205/Nor...los-Black.html
    Βρηκα αυτο, μετα απο 6 χρονια που ειχα το bering...
    Απλα, οπως ειπε και ο Ακης, δεν αξιζει να δωσεις παραπανω € για καλοκαιρινο μπουφαν...
    Εχει και μια επενδυση αδιαβροχου, που μπορεις να την φορας και για κανα βραδυ με αερακι...
    Απο αερα καλα κρατει που λενε! Εννοειται πως αν κατσεις νταλα μεσημερι στο φαναρι ιδρωνεις!
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  12. #27
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.596
    Ρε σεις...ποια δροσούλα;;; δουλευόμαστε;
    είμαι αυτός που Δεκέμβρη στην Τιθορέα με 5 κέλσιους έσκασε ιδρωμένος...
    Ξέρω και αναγνωρίζω τι σημαίνει οδηγω στην πολη με κοντομάνικο και, προφανώς, κάνω τις επιλογές μου.
    Τέσπα,κατα νορντκαπ μεριά με κόβω.
    Τα ιταλικα ξεφεύγουν σε τιμή.

    Τζανή αυτό το ίδιο έχω βάλει ρε συ στο πρωτο ποστ,απλά σε ανοιχτο χρωμα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #28
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Κάθε φορά που ξεκινάω από φανάρι είναι σα να άνοιξα το κλιματιστικό.

    Το να ιδρώνεις και λίγο όταν έχει πολύ ζέστη δεν είναι κακό για τον οργανισμό. Το να μην ιδρώνεις και να σε χτυπάει και ο ήλιος είναι ότι χειρότερο. Ο οργανισμός με την εφίδρωση προσπαθεί να δροσιστεί και δεν του το επιτρέπεις.

    Αν έχεις πρόβλημα με την εφίδρωση πάρε και πιο δροσερό που υπάρχει.
    Sent from me using a computer.

  14. #29
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Σήμερα με μία καλή ζεστούλα σκεφτόμουνα να επιχειρήσω την πρώτη βόλτα χωρίς μπουφάν.
    Δεν το επιχείρησα, την πρώτη βούτα την έφαγα πάντως. Τη στιγμή που έβρισκα στο έδαφος άκουγα το μπουφάν να ξύνει την άσφαλτο και ένα νοητικό ξεφύσημα ανακούφισης.
    Πλέον είμαι ο περήφανος ιδιοκτήτης ενός γκριζαρισμένου Nordcap Eolos.
    Στα φανάρια ζεσταίνομαι, στην κίνηση δροσίζομαι, στην πτώση προστατεύτηκα!
    Τελευταία τροποποίηση από gory; 01/06/2016 στις 01:56.

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    συμφωνω και εγω για το μπουφαν! να παρεις και ας σκας..για ολους αυτο. καλυτερα λιγο ιδρωτας παραπανω παρα αιμα. εγω προσωπικα εχω ενα 4ων εποχων AGV που και σημερα με 37 βαθμους ζεσταινομουν αλλα οταν ξεκινουσα ημουν οκ.

    https://www.toofast.gr/showprod.php?id=521

Σελίδα 2 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καλοκαιρινό Μπουφάν - Επιγονατίδες
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 102
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2008, 09:52
  2. Καλοκαιρινό Μπουφάν
    από skous στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2007, 02:22
  3. Καλοκαιρινό μπουφάν
    από live_2_ride στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2005, 17:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF