Σελίδα 3 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 175

Θέμα: Καλοκαιρινό μπουφαν

  1. #31
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Γιάννη οπωσδήποτε ανοιχτόχρωμο (αλλά όχι άσπρο)

    Όντως όταν σταματάς νιώθεις άσχημα, αλλά επειδή από όσο κατάλαβα το θες για εκτός πόλης, νομίζω ότι μια χαρά θα είσαι

    Βέβαια εγώ με το bering aero που έχω μετά τα 110~120 το νιώθω οτι θέλει να πάει βόλτα μόνο του, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  2. #32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Από προστασία , οκ είναι καλύτερο από τι σερτ , αλλα σε σχέση με ένα κανονικό μπουφάν είναι αστείο.
    (ψιλα υφάσματα , φτηνές προστασίες κλπ). Ισως , σε κατι πολύ ακριβο τα πραγματα να είναι καλυτερα . εγω εχω ένα bering .
    Γιώργο έχω ένα Dainese Zentex που είχα πάρει το 2007 άν θυμάμαι καλά, κάποια στιγμή σε μια κοντινή βόλτα είχα φάει μια καλή με το ΚΤΜ πατώντας κάτι με το μπροστινό και χάνοντάς το με αποτέλεσμα να συρθώ για αρκετά μέτρα στην άσφαλτο. Φορούσα την προστασία πλάτης και ένα καλοκαιρινό παντελόνι ρέβιτ. Το παντελόνι έγινε φυτίλια ανοίγοντας μια μεγάλη τρύπα στον κώλο (οριακά σταμάτησα πρίν αρχίσει να εξαφανίζεται και το μποξεράκι :P ) αλλά το μπουφάν παρόλο που έφαγε μεγαλύτερο ζόρι βγήκε μια χαρά, ακόμα και το διάτρητο έμεινε σε αρκετά καλή κατάσταση και το φοράω ακόμα.
    Τελευταία τροποποίηση από Mariner; 01/06/2016 στις 11:35.
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  3. #33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mariner Προβολή μηνύματος
    Γιώργο έχω ένα Dainese που είχα πάρει το 2007 άν θυμάμαι καλά, κάποια στιγμή σε μια κοντινή βόλτα είχα φάει μια καλή με το ΚΤΜ πατώντας κάτι με το μπροστινό και χάνοντάς το με αποτέλεσμα να συρθώ για αρκετά μέτρα στην άσφαλτο. Φορούσα την προστασία πλάτης και ένα καλοκαιρινό παντελόνι ρέβιτ. Το παντελόνι έγινε φυτίλια ανοίγοντας μια μεγάλη τρύπα στον κώλο (οριακά σταμάτησα πρίν αρχίσει να εξαφανίζεται και το μποξεράκι :P ) αλλά το μπουφάν παρόλο που έφαγε μεγαλύτερο ζόρι βγήκε μια χαρά, ακόμα και το διάτρητο έμεινε σε αρκετά καλή κατάσταση και το φοράω ακόμα.



    ναι Μαρίνο . γι αυτό λέω ότι θα πρέπει να είναι κάτι ακριβό και καλό γιατί συνήθως τα καλοκαιρινά μπουφαν τα παίρνουμε λοου μπατζετ (<100 ευρω) και αυτά δεν έχουν καλή ποιότητα.

    Σε ταξίδι, που κινείσαι συνέχεια και δεν κολλάς σε κίνηση , προτιμώ να φοράω ένα μπουφαν 4εποχων με φουλ εξαερισμούς σε χέρια , στήθος , πλάτη κλπ. Ειμαι ΟΚ από ζεστη και νοιωθω ότι εχω προστασία.
    Αλλα παλι δεν υπαρχει συνταγη. Ότι βολευει τον καθενα και τι λεφτά διαθέτει.
    Σιγουρα υπάρχουν καλοκαιρινά μπουφάν που κάνουν πολύ καλά την δουλειά τους.

    Εχω κι εγω ένα καλοκαιρινο παντελονι της alpinestars το οποιο σε μια χαλαρη τουμπα κοντα στο Κιατο εγινε σαν φορεμα της lady gaga….
    Τρυπες παντου και διαλυθηκε ολο ….

  4. #34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Σε ταξίδι, που κινείσαι συνέχεια και δεν κολλάς σε κίνηση , προτιμώ να φοράω ένα μπουφαν 4εποχων με φουλ εξαερισμούς σε χέρια , στήθος , πλάτη κλπ. Ειμαι ΟΚ από ζεστη και νοιωθω ότι εχω προστασία.
    Μαζί σου.. Το καλοκαιρινό το έχω αποκλειστικά για πόλη και καμια κοντινή βόλτα για καφέ που ξέρω πως δεν θα με πιάσει η νύχτα (η συγκεκριμένη πτώση που αναφέρομαι είχε γίνει λίγο έξω απο τα Βίλια)
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  5. #35
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Γιάννο, επειδή σε βάζω και στοίχημα άμα λάχει, χειρότερο πρόβλημα από μένα στο θέμα ζέστης ιδρώτα κλπ ΔΕΝ γίνεται να έχεις

    Για καλοκαιρινό μπουφάν τα έχω γράψει πολλές φορές σε άλλα θρεντ.

    Είτε dainese air flux είτε dainese air frame.

    Το flux είναι πιο σουρωτήρι, κάπως πιο δροσερό, έχει τις προστασίες του, και γενικά δε νομίζω να βρεις πιο δροσερό και ποιοτικό μπουφάν για καλοκαίρι.

    Το frame σουρωτήρι είναι κι αυτό, αλλά έχει σε κάποια σημεία λίγο περισσότερο ύφασμα, και παίρνει κι από μέσα ένα αντιανεμικό σαν επένδυση στις κλασικές περιπτώσεις "πήγα κάπου μεσημέρι, ίδρωσα, δεν έχω φανέλα να αλλάξω και φεύγω βράδυ που έχει βάλει ψύχρα με κίνδυνο να με πιάσει κόψιμο και να χ€σω τις κάλτσες μου".

    To flux το είχα χρόνια και το φορούσα τους 10 από τους 12 μήνες του χρόνου.
    Δυστυχώς πήρα κι άλλα κιλά, πλέον δε μου έκανε, και πήγα και πήρα ένα Held και μετάνοιωσα την ώρα και τη στιγμή και κυκλοφορώ χωρίς μπουφάν.

  6. #36
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    89
    συμφωνώ με τον προλαλήσαντα. καλύτερο μπουφάν, από θέμα ποιότητας, προστασιών (αν βάλεις και την πλάτη) και δροσιάς, δεν υπάρχει. επειδή είναι και παλιό μοντέλο, αν το βρεις συνήθως είναι και σε πολύ καλή τιμή.

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Ενα "προβλημα" που εχει ο πολυ ανοιχτοχρωμος μοτοσυκλετιστικος εξοπλισμος ειναι οτι μετα απο 2 - 3 βολτες θελει.. πλυσιμο.

  8. #38
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Παναή α μπεγκ του ντίφερ να πούμε

    Φίλοι,τα ιταλιάνικα φεύγουν 2 και 3 φορές πάνω σε λεφτά. Αν δε, αγορασθεί και η πλάτη που πωλείται χώρια,τότε εκτινάσσεται το (ανύπαρκτο) μπάτζετ!
    Επίσης θα θελα να σας πω ότι ένα ακριβότερο μπουφάν,δεν εγγυάται ότι θα μείνει άθικτο σε περίπτωση πτώσης.
    Στην πρώτη καλή τουμπα που χα αρπάξει πριν 2-3 χρόνια, το 3 εποχών Bering μου (το οποίο τότε εδώ πωλούταν απο γνωστό κόκκινο μαγαζί επί της Πειραιώς 283€) με έσωσε απο ζημιά μεν, έγινε φυτίλια δε. Και με ταχύτητα ~50χαω...
    Οι προστασίες είναι που σώνουν την κατάσταση.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #39
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Ακόμα και οι προστασίες των Dainese, π.χ. στους αγκώνες, δε συγκρίνονται με φθηνότερες μάρκες. Τουλάχιστον όσα έχω δει εγώ.
    Life begins at 45°.

  10. #40
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Ενα "προβλημα" που εχει ο πολυ ανοιχτοχρωμος μοτοσυκλετιστικος εξοπλισμος ειναι οτι μετα απο 2 - 3 βολτες θελει.. πλυσιμο.

    Ενώ μπορούμε να φοράμε βρωμερά και τρισάθλια σκουρόχρωμα, χωρίς κάποιο πρόβλημα...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ενώ μπορούμε να φοράμε βρωμερά και τρισάθλια σκουρόχρωμα, χωρίς κάποιο πρόβλημα...
    Ακριβως.

  12. #42
    Νέο μέλος Το avatar του/της Blade Runner
    Εγγραφή
    04/05/2016
    Μηνύματα
    19
    Φοβαμαι οτι πολλα απο τα μαυρα μπουφανια που κυκλοφορουν ,το μονο νερο που ξερουν ειναι το ..βροχινο ..

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Blade Runner Προβολή μηνύματος
    Φοβαμαι οτι πολλα απο τα μαυρα μπουφανια που κυκλοφορουν ,το μονο νερο που ξερουν ειναι το ..βροχινο ..
    Μήπως δεν ήταν πάντα μαύρα;


    Επί της ουσίας, είμαι και εγώ υπέρ του ανοιχτόχρωμου για το καλοκαίρι. Δεν γίνεται ποτέ ενοχλητικά ζεστό, όπως το μαύρο.
    Ιδρώνω μεν, αλλά μόλις κινηθώ λίγο είναι μια χαρά.

  14. #44
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ακόμα και οι προστασίες των Dainese, π.χ. στους αγκώνες, δε συγκρίνονται με φθηνότερες μάρκες. Τουλάχιστον όσα έχω δει εγώ.
    +1
    Στο καλοκαιρινό της Dainese που έχω τα προστατευτικά εφαρμόζουν τέλεια χωρίς να σκάω απο τη ζέστη τις νορμαλ μέρες που καίει
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  15. #45
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.819
    Παντως 200€ για καλοκαιρινο μπουφαν ειναι λιγο μ@λ@κια...
    προσέχουμε για να έχουμε!...

Σελίδα 3 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καλοκαιρινό Μπουφάν - Επιγονατίδες
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 102
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2008, 08:52
  2. Καλοκαιρινό Μπουφάν
    από skous στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2007, 01:22
  3. Καλοκαιρινό μπουφάν
    από live_2_ride στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2005, 16:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF