Σελίδα 5 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 175

Θέμα: Καλοκαιρινό μπουφαν

  1. #61
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Σε εξωτερικες θερμοκρασιες, λεει, που υπερβαινουν το 36,6 (θερμοκρασια σωματος), το χειμερινο μπουφαν μπορει να κανει καλυτερη δουλεια απ το καλοκαιρινο διοτι θα διατηρησει την θερμοκρασια του σώματός μας στο 36,6, ενω το καλοκαιρινο θα επιτρεψει στην εξωτερικη θερμοκρασια που υπερβαινει αυτη του σώματός μας να ερθει σε αμεση επαφη με το σωμα μας και να μας ζεστανει περισσοτερο.

    Ετσι οπως μου το περιεγραψε νομιζω οτι εχει μιά λογικη. Ομως δεν το χω δοκιμασει κι ουτε προκειται· λιωνω μόνο που το σκεφτομαι
    Είναι αυτό που έγραψα παραπάνω. Ο οργανισμός θέλει να ιδρώσει για να δροσιστεί και δεν τον αφήνεις.
    Μέσα στην πόλη μια χαρά ιδρώνει με το καλοκαιρινό σε τέτοιες θερμοκρασίες και το αεράκι που μπαίνει μέσα τον δροσίζει.

    Στην εθνική με τις ίδιες συνθήκες όμως είναι επικίνδυνο. Ο οργανισμός αποβάλει συνέχεια υγρά μέσω της εφίδρωσης που όμως δε βρίσκει στόχο γιατί το μπουφάν μας έχει τρύπες ενώ η θερμοκρασία αέρα είναι μεγαλύτερη απ' αυτή του σώματος. Τα υγρά αυτά δε μπορούμε - προλαβαίνουμε να τα αναπληρώσουμε. Είναι πολύ εύκολο να την πατήσει κάποιος σε τέτοιες συνθήκες.

    Το ίδιο μπορεί να συμβεί μέσα στην πόλη φορόντας κοντομάνικο.
    Sent from me using a computer.

  2. #62
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Είναι αυτό που έγραψα παραπάνω. Ο οργανισμός θέλει να ιδρώσει για να δροσιστεί και δεν τον αφήνεις.
    Μέσα στην πόλη μια χαρά ιδρώνει με το καλοκαιρινό σε τέτοιες θερμοκρασίες και το αεράκι που μπαίνει μέσα τον δροσίζει.

    Στην εθνική με τις ίδιες συνθήκες όμως είναι επικίνδυνο. Ο οργανισμός αποβάλει συνέχεια υγρά μέσω της εφίδρωσης που όμως δε βρίσκει στόχο γιατί το μπουφάν μας έχει τρύπες ενώ η θερμοκρασία αέρα είναι μεγαλύτερη απ' αυτή του σώματος. Τα υγρά αυτά δε μπορούμε - προλαβαίνουμε να τα αναπληρώσουμε. Είναι πολύ εύκολο να την πατήσει κάποιος σε τέτοιες συνθήκες.

    Το ίδιο μπορεί να συμβεί μέσα στην πόλη φορόντας κοντομάνικο.
    Με εξωτερικη θερμοκρασια περιπου στους 40,και φουλ δερματα διατρητα δεν ενιωθα ιδιαιτερα ασχημα οσο ημουν εν κινησει.
    Βεβαια οταν εφτασα σπιτι και για ενα 3μερο περιπου ημουν κατακοκκινος σαν π@υτσοκεφαλος...............
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  3. #63
    ηλικιωμενο μελος Το avatar του/της sugariasgeorge
    Εγγραφή
    30/01/2016
    Μηνύματα
    536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Με εξωτερικη θερμοκρασια περιπου στους 40,και φουλ δερματα διατρητα δεν ενιωθα ιδιαιτερα ασχημα οσο ημουν εν κινησει.
    Βεβαια οταν εφτασα σπιτι και για ενα 3μερο περιπου ημουν κατακοκκινος σαν π@υτσοκεφαλος...............
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	b542ecae07fe3e7fa2b9-1428191301.jpg 
Προβολές:	290 
Μέγεθος:	1,7 KB 
ID:	360221

    και καπακι εκδρομουλα εδω ...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	AFTOEINAIXWRIO.jpg 
Προβολές:	289 
Μέγεθος:	22,0 KB 
ID:	360222

    θα κανεις θραυση λεμε !!!:rotflmao::rotflmao::rotflmao:
    :ZZZ:

  4. #64
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gayros Προβολή μηνύματος
    Παναή α μπεγκ του ντίφερ να πούμε

    Φίλοι,τα ιταλιάνικα φεύγουν 2 και 3 φορές πάνω σε λεφτά. Αν δε, αγορασθεί και η πλάτη που πωλείται χώρια,τότε εκτινάσσεται το (ανύπαρκτο) μπάτζετ!
    Επίσης θα θελα να σας πω ότι ένα ακριβότερο μπουφάν,δεν εγγυάται ότι θα μείνει άθικτο σε περίπτωση πτώσης.
    Στην πρώτη καλή τουμπα που χα αρπάξει πριν 2-3 χρόνια, το 3 εποχών Bering μου (το οποίο τότε εδώ πωλούταν απο γνωστό κόκκινο μαγαζί επί της Πειραιώς 283€) με έσωσε απο ζημιά μεν, έγινε φυτίλια δε. Και με ταχύτητα ~50χαω...
    Οι προστασίες είναι που σώνουν την κατάσταση.
    Φυτιλια θα γίνει το κάθε μη δερμάτινο μπουφάν.
    Ποσο μάλλον αν δεν ειναι και γερή κορντουρα, αλλα καλοκαιρινό σι θρου σαν τις φανέλες που φοραγανε Ψάλτης-Γαρδελης-Μιχαλοπουλος οταν πηγαίνανε στη ντίσκο

    Δεν ξέρω τί να σε πω.

    Εγω όπως σου έγραψα πήρα το held (που παίζει να ειναι και πιο ακριβό απο το frame ή το flux), και μετανοιωσα την ώρα και τη στιγμή.
    Και D3 προστατευτικά (έτσι δε λέγονται?) και ποιοτικότατο μπουφάν απ'οσο γνωρίζω (δεν την έχω για καμια μάρκα μ'εκαψες τη held).

    Δε στρώνει πάνω μου, ειναι βαρύ, το ύφασμα του ειναι παράξενο και το αισθάνομαι ενοχλητικό σα να κολλάει πάνω μου οταν αρχίζω και γίνομαι παπι.

    Το dainese ηταν σα να μην το φοραγα.

    Ειναι και τι κάθεται στον καθένα.

  5. #65
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.702
    Προφανως ενα μπουφαν με προστασιες προστατευει καλυτερα απο ενα αμανικο ή απο το κοντομανικο...
    Τωρα τι ποιοτητα κ αντοχη εχει το καθενα(κ σε τι ειδους πτωση) ειναι αλλη κουβεντα!!
    Ride(s) the wind of change...

  6. #66
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Τα καλοκαιρινά είναι για πόλη και μικρές ταχύτητες. Για εθνική υπάρχουν πιο ενισχυμένα με αεραγωγούς που δουλεύουν άριστα σε αυτές τις ταχύτητες. Την Φουλ διάτρηση την χρειαζόμαστε στις μικρές ταχύτητες της πόλης με τα φανάρια κτλ όχι στην εθνική. Χωρίς να μπορούν να κάνουν αλλιώς, την ίδια λογική ακολουθούν και οι προστασίες. Το καλοκαιρινό που σε προστάτευσε και διαλύθηκε στις ταχύτητες πόλης, έκανε άριστα τη δουλειά του.

    Τώρα θα μου πείτε, δε μπορούμε να έχουμε 10 τζάκετ. Το ξέρω, ούτε εγώ μπορώ!
    Sent from me using a computer.

  7. #67
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Και D3 προστατευτικά (έτσι δε λέγονται?)
    D3O
    Sent from me using a computer.

  8. #68
    Μπινια!!!!! Το avatar του/της Dalt0n
    Εγγραφή
    11/09/2014
    Μηνύματα
    535
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Saxon Προβολή μηνύματος
    Καλά τα λέτε παιδιά αλλά κακά τα ψέματα δεν πολύ παλεύεται με μπουφάν και 40 βαθμούς π.χ. από θέμα προστασίας είναι καλά. Εκτός και αν μένεις κατά εδώ πάνω Δ.Μακεδονία και έχεις 3 μήνες χειμώνα και άλλους 9 βρυχειμωνια τότε αλλάζει το θέμα :Ρ
    Δικός μας
    Μπινια!!!!

  9. #69
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    ΠΑΝΤΑ μπουφάν, αλλιώς πήγαινε με τα πόδια. Κιλά ιδρώτα αξίζουν για αυτό που ΔΕΝ θα πάθεις ΑΝ πέσεις.

    Εγώ συνιστώ Dainese, χαίρεσαι να το φοράς. Βάλε και προστασία πλάτης της Dainese στην θήκη που έχει και προστασία θώρακα (για μένα απαραίτητη σε όλα τα μπουφάν, με έχει σώσει).
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από manianisg Προβολή μηνύματος
    απο το 2009 εχω συνεχως το Bering Aero σε λαδι ανοιχτο χρωμα.
    σε πληροφορω οτι αποριπτει οσα λες,εχει απιστευτο αερισμο κ στην Αθηνα με νταλα ηλιο απο πανω ΔΕΝ ιδρωνεις με καμια δυναμη.
    το γεγονος οτι το υλικο κατασκευης (οπως ολα του ειδους) οταν το χτυπα ο ηλιος ζεστενεται κ αγγιζει το σωμα αμα φορας κοντομανικο ειναι αλλη υποθεση την οποια εχω επισης εξαλειψει φορωντας ενα μακρυμανικο βαμβακερο αντι κοντο μανικι.

    7 στα 8 καλοκαιρια χρησης χωρις καμια φθορα,απιστευτη ποιοτητα κατασκευης!θα στεναχωρηθω αν δεν βρω το ιδιο για να το αντικαταστησω...
    χθες ειπα να ριξω μια ματια καθαρα ερευνητικη ωστε να ξερω οταν θα ρθει η ωρα της αντικαταστασης του τιμιοτατου Bering...
    δοκιμασα το Eolos της Nordcap κ το Hydra Fluex απο την Dainese...

    σαφως ΔΕΝ υπαρχει θεμα συγκρισης ουτε σε ποιοτητα,
    ουτε σε εφαρμογη,
    ουτε σε αισθηση στο σωμα λογω υλικων κατασκευης
    αλλα ΟΥΤΕ κ στο θεμα προστατευτικων οπου οι Ιταλοι ειναι απλα μια κατηγορια απο μονοι τους!!
    (αυτο νομιζω πως μας ενδιαφερει περισσοτερο)

    ναι σωστα το ενα κοστιζει (αν παρεις κ την προστασια πλατης) 3 φορες πανω απο το αλλο..ομως η διαφορα ειναι χαοτικη.
    αν ομως καποιος θελει ενα φθνο τιμιο εποχιακο μπουφανακι ωστε να ειναι προστατευμενος τοτε το βορειο ακρωτηρι ειναι οτι καλυτερο!!
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Γνωστό μοτομάγαζο της Λ.Βουλιαγμένης έχει 20% έκπτωση στις 2 μάρκες μπουφάν που αναφέρθηκαν στο πρώτο post αλλά και σε όλα του τα είδη νομίζω...η έκπτωση ισχύει μέχρι τις 8 Ιουνίου στο διαδικτυακό τους κατάστημα,εικάζω πως θα ισχύει το ίδιο και στο φυσικό.Ψήνομαι για το Dainese Air Flux D1 που βγαίνει στα 127€ τελική τιμή αν και νομίζω πως αυτή η έκπτωση κερδίζεται και σε άλλα μαγαζιά με παζάρι.Ίσως έχει ενδιαφέρον σε κάποια κράνη.

  11. #71
    Προσφορές λόγω κλεισίματος κάνει και η wintex στην καλλιρόης, δίπλα σχεδόν στο brakeshop

  12. #72
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    αύριο θα με βγάλει ο δρόμος απο Βουλιαγμένης,θα το τσεκαρω.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #73
    Α ραααααααα Το avatar του/της Hayate
    Super Moderator
    Εγγραφή
    21/01/2010
    Μηνύματα
    1.372
    3 χρόνια τώρα πάντως που έχω το AirFlux της Dainese το μόνο σημείο που κάαααααααααααααααααααποια στιγμή ίδρωσε ήταν η πλάτη επειδή έχω την προστασία και αυτό πάντα λόγω της μικρής και φυσιολογικής ταχύτητας στην πόλη.Βέβαια εγώ κουβαλάω και 2η μπλουζίτσα στο γκραφείο οπότε δεν προβληματίζομαι ιδιαίτερα.Απο ποιότητα κατασκευής πάντως και προστασίες είναι κορυφή μπορεί να κοπανάνε λιγουλάκι αλλά τα βγάζει τα λεφτά του.Συνήθως δε το καταλαβαίνω οτι το φοράω είναι τόσο ελαφριά η πλέξη του και ανασαίνει πααααααααααααααααααρα πολύ καλά ειδικά αν ανοίξεις κ τους 2 μικρούς αεραγωγούς που έχει λίγο κάτω απο τους ώμους.

  14. #74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Γνωστό μοτομάγαζο της Λ.Βουλιαγμένης έχει 20% έκπτωση στις 2 μάρκες μπουφάν που αναφέρθηκαν στο πρώτο post αλλά και σε όλα του τα είδη νομίζω...η έκπτωση ισχύει μέχρι τις 8 Ιουνίου στο διαδικτυακό τους κατάστημα,εικάζω πως θα ισχύει το ίδιο και στο φυσικό.Ψήνομαι για το Dainese Air Flux D1 που βγαίνει στα 127€ τελική τιμή αν και νομίζω πως αυτή η έκπτωση κερδίζεται και σε άλλα μαγαζιά με παζάρι.Ίσως έχει ενδιαφέρον σε κάποια κράνη.
    Μπορείς να πεις πιο μαγαζί έστω και με πμ?

  15. #75
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    ρε παιδια τοοοσο καλο αυτο το dainese? το agv που εχω νιωθω εναν ιδρωτα γενικα ακομα και στα χερια στους πηχεις...βεβαια ειναι 4ων εποχων αυτο και παρολο που ειναι αρκετα διατρητο εχω αυτο το θεμα

Σελίδα 5 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καλοκαιρινό Μπουφάν - Επιγονατίδες
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 102
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2008, 08:52
  2. Καλοκαιρινό Μπουφάν
    από skous στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2007, 01:22
  3. Καλοκαιρινό μπουφάν
    από live_2_ride στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2005, 16:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF