Σελίδα 6 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 175

Θέμα: Καλοκαιρινό μπουφαν

  1. #76
    Με 4 εποχών είναι λογικό, πρέπει να καλυψουν και το κρύο οποτε δεν φτάνουν μόνο οι αεραγωγοί. Τα 4 εποχών ειναι πιο πολύ marketing. Στην ελλάδα μεταφράζεται 2,5 εποχων μιας και το καλοκαιρι μας μπορει να ειναι από ιούνιο ως σεπτέμβρη. Το καλοκαιρι θέλει καλοκαιρινό αλλά πάλι μπορει να ζεσταινεσαι ή και να ψιλοκρυώνεις κιολας. Το revit air πχ που έχω, μια χαρά κάνει τη δουλειά του σαν καλοκαιρινό, αλλά στους πήχεις σε στάσει ζεσταινεσαι. Απο την άλλη, βραδάκι μπορεί και να κρυώνεις αν βγεις παραοξω

  2. #77
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    βραδυ βεβαια σε ψιλοεπαρχια οχι αθηνα να φανταστω. μαλλον πρεπει να παρω και ενα αμιγως καλοκαιρινο τελικα

  3. #78
    Αθηνα, απλα κάποιες βραδιες ανεβαίνοντας βόρεια βγάζει μια δροσούλα.

  4. #79
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2008
    Μηνύματα
    160
    Τσίμπησα καλοκαιρινό μπουφάν suomy 80 από 179 ευρώ από mc motor import στη Μιχαλακοπούλου.
    Ήταν το τελευταίο μαύρο Νο 50, εξ' ου και η τιμή.
    Το φόρεσα, εντάξει μια σχετική ζέστη όταν είσαι σταματημένος υπάρχει. Σε κίνηση, είσαι καλά.
    Επιβάλλεται τόσο το μπουφάν όσο και το γαντάκι το καλοκαιρινό, σε μια πτώση (μακριά από μας) γλυτώνεις τουλάχιστον τα εγκαύματα τριβής...
    Τώρα κάτι nordcap κλπ, παιδιά δεν αξίζουν...

    Τον εξοπλισμό μια φορά τον πληρώνεις...τα δερμάτινα dainese μου τα 'χω 15 χρόνια και είναι σαν καινούρια (το μαύρο χρώμα, φυσιολογικά έχει ξεθωριάσει λίγο), μόνο μια φορά χρειάστηκε να αλλάξω φερμουάρ.
    Πάρτε επώνυμο και αν δε μπορείτε καινούριο, πάρτε μτχ...
    Το φτηνό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι

  5. #80
    Έχει φτιάξει κανείς φερμουάρ σε μπουφάν για να ταιριάζει με παντελόνι άλλης μάρκας; Πήρα ένα καλοκαιρινό παντελονάκι nordcap αλλά το μπουφανακι δεν με τρέλανε και σκέφτομαι μήπως πάρω κάτι αλλο...
    Έχετε υπόψη κάποιο ανοιχτοχρωμο (κατά προτίμηση εκρού όπως ειναι τα eolos της nordkap) που να έχει και αφαιρούμενη επένδυση;

  6. #81
    Το φερμουάρ του μπουφάν στις περισσότερες των περιπτώσεων έχει και το κομμάτι που ράβεται στο παντελόνι, οπότε ακόμα και αν δεν ταιριάζει το ένα με το άλλο μιά μοδίστρα θα σου δώσει την λύση.

  7. #82
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xaotikos Προβολή μηνύματος
    Το revit air πχ που έχω, μια χαρά κάνει τη δουλειά του σαν καλοκαιρινό, αλλά στους πήχεις σε στάσει ζεσταινεσαι.
    Πήγα και το δοκίμασα και μου έκατσε καλά το συγκεκριμένο της Ρεβιτ. Και είμαι μεταξύ αυτού και ένα και της Ηeld που επίσης μου έκατσε καλά. Σε χρήματα είναι αμελητέα η διαφορά. Κυρίως ρωτώ για την Held γιατί δεν ξέρω ουσιαστικά τίποτα για την εταιρία αυτή

    αυτό ειναι το held http://www.motoin.de/Clothing/Jacket...ml?language=en
    αυτο το ρεβιτ http://www.revzilla.com/motorcycle/revit-airwave-jacket
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  8. #83
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Σημερα πηρα το Dainese Air flux D1 στα 149€. Ειδα και αλλες μαρκες οπως Revit, Nordcap κλπ. Κανενα δεν ειχε τα "κοκκαλα" που ειχε το Dainese και κανενα δεν ηταν τοσο διαμπερες οσο αυτο. Αξιζει με 1000 η αγορα του καθως ειναι κατι που μενει. Οι προστασιες των υπολοιπων ειναι υποτυπώδης. Κατι αφρολεξ αμφιβολου εμπιστοσυνης.

    Ειχε και σε ασπρο αλλα το πηρα μαυρο καθως οι μετακινησεις μου στην Αθηνα μερα ειναι περιορισμενες (μια φορα το 2μηνο).

    Πολυ αερατο στο δρομο (Περιστερι-Κιφησος-Αττικη οδος) και ωραια εφαρμογη.

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tycho Moon
    Εγγραφή
    13/11/2014
    Μηνύματα
    398
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Σημερα πηρα το Dainese Air flux D1 στα 149€. Ειδα και αλλες μαρκες οπως Revit, Nordcap κλπ. Κανενα δεν ειχε τα "κοκκαλα" που ειχε το Dainese και κανενα δεν ηταν τοσο διαμπερες οσο αυτο. Αξιζει με 1000 η αγορα του καθως ειναι κατι που μενει. Οι προστασιες των υπολοιπων ειναι υποτυπώδης. Κατι αφρολεξ αμφιβολου εμπιστοσυνης.

    Ειχε και σε ασπρο αλλα το πηρα μαυρο καθως οι μετακινησεις μου στην Αθηνα μερα ειναι περιορισμενες (μια φορα το 2μηνο).

    Πολυ αερατο στο δρομο (Περιστερι-Κιφησος-Αττικη οδος) και ωραια εφαρμογη.
    Συμφωνώ απολύτως. Το έχω συνδυάσει και με μία πλάτη της Dainese και έχει γίνει το 2ο δέρμα μου τα τελευταία 2 καλοκαίρια.
    Ἀπὸ τὸ πάρκο στὴ Μυροβόλο τὸ μηχανάκι ἀστράφτει στὸν ἥλιο,
    ἀντανακλᾶ τὸ χαμόγελό σου καὶ μὲ διαλύει στὸ φῶς.

  10. #85
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.968
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    Πήγα και το δοκίμασα και μου έκατσε καλά το συγκεκριμένο της Ρεβιτ. Και είμαι μεταξύ αυτού και ένα και της Ηeld που επίσης μου έκατσε καλά. Σε χρήματα είναι αμελητέα η διαφορά. Κυρίως ρωτώ για την Held γιατί δεν ξέρω ουσιαστικά τίποτα για την εταιρία αυτή

    αυτό ειναι το held http://www.motoin.de/Clothing/Jacket...ml?language=en
    αυτο το ρεβιτ http://www.revzilla.com/motorcycle/revit-airwave-jacket

    Γερμανική φίρμα, δεν έχω άποψη για τα προϊόντα της, αλλά άγνωστη δεν την λες με τίποτα. Το Held Tropic κυκλοφορεί αρκετό καιρό στην αγορά, τελικά προτίμησα το Revit Air (πρόγονος του Airwave) γιατί μου ταίριαξε καλά και γιατί το Held έπρεπε να ανέβω Αθήνα να το δω. Αναφορικά με τις προστασίες που αναφέρθηκε, το Air της Rev'it που έχω εγώ, έχει προστασίες της Knox...

  11. #86
    Εγώ τελικά πήρα το eolos της nordcap, γνωρίζοντας την μέτρια ποιότητα σε σχέση με τα αντιστοιχα επώνυμων brands. Ειδα ότι ταιριάζουν πάνω οι knox προστασιες του revit air που έχω και γνωριζοντας εξαρχης ότι θα το μαζέψω στα πλευρά γιατί η εφαρμογή εκει πάσχει.
    Συνολο με την μεταποιηση ~100€. Ο λόγος που το επέλεξα ειναι ότι ήθελα για ταξίδι που θα κάνω καλοκαιρινό ανοιχτοχρωμο που να έχει εξτρά επένδυση για κίνηση και βραδάκι. Με κάμποσο παραπάνω έπαιρνα πιο επώνυμο αλλά θα έπρεπε να βρω λύση στην εξτρά επένδυση. Βέβαια έχω και το αντιστοιχο παντελόνι.

  12. #87
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Το μπάτζετ μου όπως είχα πει και πιο πίσω ήταν περιορισμένο.γισυτο πήρα το νορντκαπ με 40-50€ λιγότερο αποτι το ρεβιτ.
    Και μόνο που αντι για μία ζακέτα φοραω αυτό κέρδος είναι γιαννη..
    Go for it.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  13. #88
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xaotikos Προβολή μηνύματος
    Εγώ τελικά πήρα το eolos της nordcap, γνωρίζοντας την μέτρια ποιότητα σε σχέση με τα αντιστοιχα επώνυμων brands. Ειδα ότι ταιριάζουν πάνω οι knox προστασιες του revit air που έχω και γνωριζοντας εξαρχης ότι θα το μαζέψω στα πλευρά γιατί η εφαρμογή εκει πάσχει.
    Συνολο με την μεταποιηση ~100€. Ο λόγος που το επέλεξα ειναι ότι ήθελα για ταξίδι που θα κάνω καλοκαιρινό ανοιχτοχρωμο που να έχει εξτρά επένδυση για κίνηση και βραδάκι. Με κάμποσο παραπάνω έπαιρνα πιο επώνυμο αλλά θα έπρεπε να βρω λύση στην εξτρά επένδυση. Βέβαια έχω και το αντιστοιχο παντελόνι.
    Δε θα σου συνιστούσα να βασιστείς στην επένδυση του... είναι πλαστικούρα σκέτη, μία φορά που την χρειάστηκα έγινα μούσκεμα στον ιδρώτα από μέσα.
    Σημειωτέον, φορούσα βαμβακερή μπλούζα, δεν ξέρω αν το αποτέλεσμα θα άλλαζε με κάποιο ρούχο διαπνέον, αλλά και μόνο η αίσθηση ήταν... μπλιαχ

    Για επένδυση σκέφτομαι να επενδύσω σε αυτό: http://www.dainese.com/eu_en/d-mantl...-ws-74191.html
    για χρήση χειμώνα/καλοκαίρι.

  14. #89
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/06/2016
    Μηνύματα
    4
    Καλησπέρα και απο μένα. Ειμαι εντελώς νεος (3 μερα) στο αθλημα, και εχω ενα scooter για να πηγαινοέρχομαι στην δουλεια. Αυτη ειναι η χρήση μου. Πριν κανα 2μηνο αγόρασα το 1ο μου μπουφαν και συγκεκριμένα αυτό DAINESE Tempest D-Dry® blackhttp://www.motoexpert.gr/el/mpoufan/...st-d-dry-black το οποιο έχει αφαιρούμενη επενδυση την οποια εχω βγαλει. Το scooter το καβαλάω το πρωι για να παω και το απογευμα για να επιστρέψω. Μεχρι στιγμής αυτες τις 2-3 μερες δεν εχω ζεσταθει εννοειται γιατι δεν εχουμε και καυσωνα, και επισης εχει το μπουφαν φερμουαρ μπρος πισω που τα ανοιγεις και δημιουργει ενα ευχαριστο ρευμα αέρα.

    Η ερώτηση μου τωρα ειναι, για παιδια που έχουν ηδη καλοκαιρινό στύλ EOLOS ARCTIC GREY, εχει πολύ μεγαλή διαφορά ειναι θα αρκετα πιο δροσερο απο το δικο μου? Ρωταω για αν δω αν αξιζει να δωσω 70-80 ευρώ για καλοκαιρινό η θα ειναι μικρή η διαφορά σε σχέση με αυτό που έχω (και σε σχεση με την χρήση που κανω).

    Ευχαριστώ

  15. #90
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Amaretos1 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και απο μένα. Ειμαι εντελώς νεος (3 μερα) στο αθλημα, και εχω ενα scooter για να πηγαινοέρχομαι στην δουλεια. Αυτη ειναι η χρήση μου. Πριν κανα 2μηνο αγόρασα το 1ο μου μπουφαν και συγκεκριμένα αυτό DAINESE Tempest D-Dry® blackhttp://www.motoexpert.gr/el/mpoufan/...st-d-dry-black το οποιο έχει αφαιρούμενη επενδυση την οποια εχω βγαλει. Το scooter το καβαλάω το πρωι για να παω και το απογευμα για να επιστρέψω. Μεχρι στιγμής αυτες τις 2-3 μερες δεν εχω ζεσταθει εννοειται γιατι δεν εχουμε και καυσωνα, και επισης εχει το μπουφαν φερμουαρ μπρος πισω που τα ανοιγεις και δημιουργει ενα ευχαριστο ρευμα αέρα.

    Η ερώτηση μου τωρα ειναι, για παιδια που έχουν ηδη καλοκαιρινό στύλ EOLOS ARCTIC GREY, εχει πολύ μεγαλή διαφορά ειναι θα αρκετα πιο δροσερο απο το δικο μου? Ρωταω για αν δω αν αξιζει να δωσω 70-80 ευρώ για καλοκαιρινό η θα ειναι μικρή η διαφορά σε σχέση με αυτό που έχω (και σε σχεση με την χρήση που κανω).

    Ευχαριστώ
    Μόλις πάει 30+ θα δεις ότι το χειμερινό μπουφάν που έχεις δεν αντέχεται με τίποτα, οπότε τα συμπεράσματα δικά σου

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

Σελίδα 6 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καλοκαιρινό Μπουφάν - Επιγονατίδες
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 102
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2008, 08:52
  2. Καλοκαιρινό Μπουφάν
    από skous στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2007, 01:22
  3. Καλοκαιρινό μπουφάν
    από live_2_ride στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2005, 16:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF