Σελίδα 7 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 175

Θέμα: Καλοκαιρινό μπουφαν

  1. #91
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gory Προβολή μηνύματος
    Δε θα σου συνιστούσα να βασιστείς στην επένδυση του... είναι πλαστικούρα σκέτη, μία φορά που την χρειάστηκα έγινα μούσκεμα στον ιδρώτα από μέσα.
    Σημειωτέον, φορούσα βαμβακερή μπλούζα, δεν ξέρω αν το αποτέλεσμα θα άλλαζε με κάποιο ρούχο διαπνέον, αλλά και μόνο η αίσθηση ήταν... μπλιαχ

    Για επένδυση σκέφτομαι να επενδύσω σε αυτό: http://www.dainese.com/eu_en/d-mantl...-ws-74191.html
    για χρήση χειμώνα/καλοκαίρι.
    Το γνωρίζω και δεν περιμένω πολλά από αναπνοή. Περισσότερο το θέλω σαν backup αν δεν με καλύπτει το ισοθερμικό που έχω. Έχω ταξίδι ιταλία τέλος αυγούστου-αρχές σεπτέμβρη με αρκετά χιλιόμετρα και στάσεις για περπάτημα οπότε θέλω κάτι ελαφρύ αλλά επειδή ενδεχετε να μας πιάσει και βραδάκι σε κάποιες διαδρομες προτιμώ τα περισσότερα layers.
    Αυτό που έβαλες ειναι χειμερινό, δεν νομιζω ότι θα την παλέψεις καλοκαιρι. Καλύτερα ένα ισοθερμικό χειμερινό και ένα καλοκαιρινό.
    Edit: sorry τώρα πρόσεξα ότι το δίνει και για καλοκαίρι..

  2. #92
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Τα " καλοκαιρινά" μπουφάν είναι πεταμένα λεφτά. Καλύτερα να επενδύσετε σε ένα ακριβότερο κράνος ή επώνυμο χειμωνιάτικο μπουφάν με αφαιρούμενη επένδυση.
    Το χειμωνιάτικο μπουφάν μια χαρά φοριέται και το καλοκαιράκι αν του βγάλεις την επένδυση.
    Τώρα για διαδρομές μέσα στη πόλη με καύσωνα και ταχύτητες 40-50 δεν την παλεύεις παρά μόνο με πουκαμισάκι μακρυμάνικο

  3. #93
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Τα " καλοκαιρινά" μπουφάν είναι πεταμένα λεφτά. Καλύτερα να επενδύσετε σε ένα ακριβότερο κράνος ή επώνυμο χειμωνιάτικο μπουφάν με αφαιρούμενη επένδυση.
    Το χειμωνιάτικο μπουφάν μια χαρά φοριέται και το καλοκαιράκι αν του βγάλεις την επένδυση.
    Τώρα για διαδρομές μέσα στη πόλη με καύσωνα και ταχύτητες 40-50 δεν την παλεύεις παρά μόνο με πουκαμισάκι μακρυμάνικο
    Να φανταστώ εγώ που σκέφτομαι (και καθένας δλδ) να επενδύσει κάποια χρήματα είμαστε χαζοί? Δλδ το γεγονός ότι κάνω λόγω δουλειάς μ.ο. 80 με 100 χλμ τη μέρα στην Αθήνα και ενίοτε μακρύτερα στην Αττική θα πρέπει ακόμα και τώρα με τα 30αρια να κυκλοφορώ με το χειμερινό μπουφάν, δλδ να κάνω σάουνα σε σημείο λιποθυμίας όπως κάνω τώρα? ή να κινούμαι με το κοντομάνικο γιατί έλα μωρέ καλοκαιράκι? Μέσα στην πόλη δλδ δεν πέφτεις? Η αμα πέσεις δεν πονάς το καλοκαίρι? Επειδή για κακή μου τύχη έπεσα πρόσφατα με αμελητέα ταχύτητα είχα εκδορές όπου δεν είχα προστατευτικά. Φορούσα μπουφάν και δεν έφαγα ώμους αγκώνες. Δεν φορούσα γάντια είχα εκδορές στα χέρια.
    Ηδη έχω κλείσει μπουφάν ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟ να αντέχεται η ζέστη της Αθήνας και γάντια γιατί και τα χέρια πονάνε όταν χτυπάς. Μακάρι να μη πέσει ποτέ κανένας ξανά αλλά επειδή στατιστικά όσο κινείσαι τόσο μεγαλώνουν οι πιθανότητες να πέσεις, καλό είναι να ΕΠΕΝΔΥΕΙΣ σε εξοπλισμό. Οπότε συγγνώμη αλλά διαφωνώ κάθετα στο "πεταμένα λεφτά". Φιλικά.

    edit: Εκτός και αν είναι ειρωνικό το μνμ και το παρεξήγησα!! Αυτό είναι το κακό της απρόσωπης επικοινωνίας!
    Τελευταία τροποποίηση από Nik0s_Dk; 10/06/2016 στις 21:22.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  4. #94
    Τα χειμερινά ΔΕΝ κανουν για καλοκαίρι εκτός και αν μιλάμε για κίνηση αποκλειςτικά εθνική. Για κίνηση επαρχιακο-πολη και στάσεις απλά δεν παλευονται. Λίγο καλυτερα τα "4 εποχών" με αεραγωγους που και πάλι ειναι αρκετά ζεστά.
    Στην ουσία τα καλοκαιρινά τα φοράς για προστασία από έντομα, πετραδάκια κλπ, υποτυπώδη προστασία σε σύρσιμο και καλή προστασια σε αγκώνες, ώμο,πλάτη αναλογως την μάρκα και την ποιότητα. Αν ψαχνεις μόνο την προστασία και είναι πολυ δευτερεύουσα η άνεση, κοιτας σετάκι αεριζομενη προστασία τύπου downhill, enduro με προστασία αγκώνες, ώμους,πλάτη,θώρακα ή χειμερινό μπουφάν με κίνδυνο θερμοπληξίας και αφυδάτωσης.

  5. #95
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Όποιος έχει την οικονομική δυνατότητα και θέλει μπορεί να έχει και δύο μπουφάν για κάθε εποχή ή κάθε μήνα του χρόνου. Αλλά κάποιος που διαβάζει το νήμα και το μπατζετ του δεν φτάνει για δεύτερο μπουφάν τότε θα πρέπει να επενδύσει σε χειμωνιάτικο μπουφάν το οποίο μια χαρά φοριέται και το καλοκαίρι. Όχι φυσικά το καταμεσήμερο μέσα στη πόλη. Αλλά εκεί δεν φοριέται ούτε το "καλοκαιρινό" όσο μαζόχας και να είσαι.
    NiKos_Dk@ έχεις ξαναφορέσει μπουφάν άλλο καλοκαίρι; γιατί καλό είναι από αυτά που υποστηρίζουμε να έχουμε κάποια εμπειρία. Τι κράνος φοράς, τζετ ή φουλ φέις; Στη φωτογραφία στο προφίλ βρε μπαγάσα με το κοντομάνικο κι ακράνωτος είσαι ή μήπως δεν είσαι εσύ :P

  6. #96
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    νικμα που μένεις;

  7. #97
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Όποιος έχει την οικονομική δυνατότητα και θέλει μπορεί να έχει και δύο μπουφάν για κάθε εποχή ή κάθε μήνα του χρόνου. Αλλά κάποιος που διαβάζει το νήμα και το μπατζετ του δεν φτάνει για δεύτερο μπουφάν τότε θα πρέπει να επενδύσει σε χειμωνιάτικο μπουφάν το οποίο μια χαρά φοριέται και το καλοκαίρι. Όχι φυσικά το καταμεσήμερο μέσα στη πόλη. Αλλά εκεί δεν φοριέται ούτε το "καλοκαιρινό" όσο μαζόχας και να είσαι.
    NiKos_Dk@ έχεις ξαναφορέσει μπουφάν άλλο καλοκαίρι; γιατί καλό είναι από αυτά που υποστηρίζουμε να έχουμε κάποια εμπειρία. Τι κράνος φοράς, τζετ ή φουλ φέις; Στη φωτογραφία στο προφίλ βρε μπαγάσα με το κοντομάνικο κι ακράνωτος είσαι ή μήπως δεν είσαι εσύ :P
    1) Η φωτο είναι από το καλοκαιρι του 2005, ήμουν μόλις 19, οχι μηχανή δεν είχα τότε ούτε πατίνι. Ανέβαινα συνοδηγός ή μόνο για φωτογραφίες. Εγω είμαι πάντως.
    2)Φοράω μπουφαν 2 χρόνια συνεχόμενα, χειμώνα καλοκαίρι. Αυτή τη στιγμή έχω 2 μπουφάν, ενα χειμωνιάτικο dainese και το πρώτο που πήρα ένα 4 εποχών ΑGV που τώρα το φοράω καλοκαιρι μόνο. Το καλοκαιρι Το έχω βγάλει σύνολο καμιά 10αριά φορές πέρσι όταν χτύπησε 40+ και ναι δεν παλευοτανε.και Οπως έγραψα και απο πάνω μπορεί να κάνω από 80 μέχρι 180 χλμ καθημερινα στην αθηνα γιαυτό χρειάζομαι ένα καθαρά καλοκαιρινό μπουφάν.
    3) Εχω 2 κράνη, ένα που μας πήραν στην δουλειά της Camberg to Duke "σπαστο" και εγώ αγόρασα ώς πρώτο κράνος το ΙS 17 της HJC φουλ..
    Κάποια άλλη απορία να λύσω?
    edit: Ξέχασα να αναφέρω πως έχω ματώσει για να πάρω ότι έχω μέχρι στιγμής, δεν έχω την τόση οικονομική άνεση και θα ματώσω να πάρω και το καλοκαιρινό. Ίσως όχι όσο για το χειμερινό αλλά και πάλι δε περισσεύουν και πολλά. Το γράφω μιας και ανέφερες οικονομική δυνατότητα.
    Τελευταία τροποποίηση από Nik0s_Dk; 11/06/2016 στις 00:24.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  8. #98
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Ζεύκας@ μένω Χανιά Κρήτης
    ΝικΟς_Dk@ Δε σε κατηγόρησε κανείς που επενδύεις σε προστατευτικό εξοπλισμό και οι περισσότεροι ζοριζόμαστε οικονομικά και αυτός είναι ένας επιπλέον λόγος για να κάνουμε στοχευμένες αγορές.
    Σου ξαναεπαναλαμβάνω ότι έχεις κάθε δικαίωμα εφόσον το θες και κάνεις τόσα χιλιόμετρα την ημέρα να έχεις όποιο εξοπλισμό γουστάρεις και πιστεύεις ότι σου είναι απαραίτητος. Ας το προσπεράσουμε αυτό κι ας δούμε κάτι άλλο. Αρχικά πήρες ένα μπουφάν 4άρων εποχών γιατί πίστεψες προφανώς ότι θα σε κάλυπτε όλο το χρόνο. Όταν σφίξανε τα κρύα πήρες κι ένα χειμωνιάτικο γιατί δεν την πάλευες με το 4season. Τώρα ετοιμάζεσαι να πάρεις ένα καλοκαιρινό γιατί λες του π@ύστη καλοκαιρινό το βαφτίσανε άρα δε θα με ζεσταίνει.
    Θα μου πεις γούστο μου και καπέλο μου κι έπεται και δερμάτινο άμα λάχει.
    Ok αλλά κάποιος που διαβάζει το νήμα μπορεί να μην επιθυμεί να μπει σε αυτή τη διαδικασία και να κάνει πειράματα.

  9. #99
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Δε κρατιεμαι και λεω να την πω την κακια μου........

    Ρε παιδες... τι μπατζετ και ξεμπατζετ??? Θα πατε να παρετε ενα μπουφαν καλοκαιρινο με αφρολεξ για να σας προστατευσει απο τι???? Απο τις μυγες να μη πονατε? Θα δωσετε 80 ευρω σωστα? μαζεψτε αλλα 70 και παρτε ενα με κοκκαλα!!!!!! Τι λογικη ειναι αυτη και δεν μιλαει και κανεις????

  10. #100
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.641
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Δε κρατιεμαι και λεω να την πω την κακια μου........

    Ρε παιδες... τι μπατζετ και ξεμπατζετ??? Θα πατε να παρετε ενα μπουφαν καλοκαιρινο με αφρολεξ για να σας προστατευσει απο τι???? Απο τις μυγες να μη πονατε? Θα δωσετε 80 ευρω σωστα? μαζεψτε αλλα 70 και παρτε ενα με κοκκαλα!!!!!! Τι λογικη ειναι αυτη και δεν μιλαει και κανεις????
    Παιχταρα μου δεν είναι τόσο απόλυτη η φάση.
    Ειδικα τώρα που τα οικονομικά των περισσότερων παραπαίουν.
    Εγώ πήρα τελικά το εολος.79 ευρωπαϊκά.
    Ναι έχει αφρολεξ στην πλάτη.
    Του κοτσαρα μια πλάτη knox που είχα από ένα μπερινγκ και ήρθε κι έδεσε.
    Το έξτρα 70αρι που μένει θα το κάνω ετήσια.με πιάνεις;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #101
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gayros Προβολή μηνύματος
    Παιχταρα μου δεν είναι τόσο απόλυτη η φάση.
    Ειδικα τώρα που τα οικονομικά των περισσότερων παραπαίουν.
    Εγώ πήρα τελικά το εολος.79 ευρωπαϊκά.
    Ναι έχει αφρολεξ στην πλάτη.
    Του κοτσαρα μια πλάτη knox που είχα από ένα μπερινγκ και ήρθε κι έδεσε.
    Το έξτρα 70αρι που μένει θα το κάνω ετήσια.με πιάνεις;
    Ετσι ναι σε πιανω και σωστο! Αλλα ωμους αγκωνες? Τι γινεται με την αντοχη τριβης του υφασματος?

    Γενικα ποσο κοστολογουμε τον τραυματισμο μας?

  12. #102
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Έχω αυτά για καλοκαιρινά

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160611_101828-1200x2133.jpg 
Προβολές:	121 
Μέγεθος:	69,0 KB 
ID:	360901

    Απο μπροστά είναι έτσι διάτρητο και το πάνω και το κάτω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160611_101917-1200x2133.jpg 
Προβολές:	122 
Μέγεθος:	104,9 KB 
ID:	360902




    Και απο πίσω έτσι
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160611_101946-1200x2133.jpg 
Προβολές:	121 
Μέγεθος:	109,5 KB 
ID:	360903






    Τα φοραω καθημερινά στην δουλειά, κυρίως το παντελόνι,δεν εμπνέουν τρελή ασφάλεια αλλά απο το τίποτα....
    Το μπουφάν έχει προστασίες σε ωμους ,αγκώνες και πλάτη που είχε ενα αφρώδες αλλά το άλλαξα και εγώ με άλλο.
    Το παντελόνι είχε μόνο στα γόνατα, αλλά εραψα εσωτερικές τσέπες και έβαλα προστασίες στους γοφούς.
    Τα βράδια εδώ όμως το κρύο η την υγρασία ρην καταλαβαίνω, έχω παντα όμως τα αδιάβροχα που τα φοραω απο πανω και όλα καλά

  13. #103
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Έχω αυτά για καλοκαιρινά

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160611_101828-1200x2133.jpg 
Προβολές:	121 
Μέγεθος:	69,0 KB 
ID:	360901

    Απο μπροστά είναι έτσι διάτρητο και το πάνω και το κάτω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160611_101917-1200x2133.jpg 
Προβολές:	122 
Μέγεθος:	104,9 KB 
ID:	360902




    Και απο πίσω έτσι
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160611_101946-1200x2133.jpg 
Προβολές:	121 
Μέγεθος:	109,5 KB 
ID:	360903






    Τα φοραω καθημερινά στην δουλειά, κυρίως το παντελόνι,δεν εμπνέουν τρελή ασφάλεια αλλά απο το τίποτα....
    Το μπουφάν έχει προστασίες σε ωμους ,αγκώνες και πλάτη που είχε ενα αφρώδες αλλά το άλλαξα και εγώ με άλλο.
    Το παντελόνι είχε μόνο στα γόνατα, αλλά εραψα εσωτερικές τσέπες και έβαλα προστασίες στους γοφούς.
    Τα βράδια εδώ όμως το κρύο η την υγρασία ρην καταλαβαίνω, έχω παντα όμως τα αδιάβροχα που τα φοραω απο πανω και όλα καλά
    Εμενα η σαγιοναρα μαρεσε!

  14. #104
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Εμενα η σαγιοναρα μαρεσε!
    BLUE - YELLOW
    VALE # 46

  15. #105
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    BLUE - YELLOW
    VALE # 46

Σελίδα 7 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καλοκαιρινό Μπουφάν - Επιγονατίδες
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 102
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2008, 08:52
  2. Καλοκαιρινό Μπουφάν
    από skous στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2007, 01:22
  3. Καλοκαιρινό μπουφάν
    από live_2_ride στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2005, 16:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF