Σελίδα 8 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 175

Θέμα: Καλοκαιρινό μπουφαν

  1. #106
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.642
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Ετσι ναι σε πιανω και σωστο! Αλλα ωμους αγκωνες? Τι γινεται με την αντοχη τριβης του υφασματος?

    Γενικα ποσο κοστολογουμε τον τραυματισμο μας?
    Νομίζω απο τη μα να του Knox φοράει σε ώμους αγκώνες.
    Το ύφασμα ας γίνει φυτίλι στην πτώση,στον γκιωνη μας.
    Ούτως ή άλλως (και το έχω γράψει πιο πισω) κι από θεωρητικά ακριβό Bering που είχα πτώση με λίγα, η κορντουρα φυτίλι έγινε.με προστάτεψε όμως και αυτό είναι το ζητούμενο.

    Το τελευταίο ερώτημα το βρίσκω άτοπο και λίγο τσιτάτο αν με ρωτας.
    Ναι προφανώς και αν τα φράγκα δεν με/σε/μας ενοιαζαν,θα έπαιρνα τα κορυφαία και μάλιστα από δύο να χω να αλλάζω.
    Βλέπεις φαντάζομαι που πάω με αυτό το σκεπτικό.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Δε κρατιεμαι και λεω να την πω την κακια μου........

    Ρε παιδες... τι μπατζετ και ξεμπατζετ??? Θα πατε να παρετε ενα μπουφαν καλοκαιρινο με αφρολεξ για να σας προστατευσει απο τι???? Απο τις μυγες να μη πονατε? Θα δωσετε 80 ευρω σωστα? μαζεψτε αλλα 70 και παρτε ενα με κοκκαλα!!!!!! Τι λογικη ειναι αυτη και δεν μιλαει και κανεις????
    ποια καλοκαιρινά έρχονται με σκληρη πλάτη; Ποσο διαφορετικό συντελεστή τριβής έχει το διάτρητο τμημα του φθηνού με του λίγο πιο ακριβου; Το μη διάτρητο;

  3. #108
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Ok αλλά κάποιος που διαβάζει το νήμα μπορεί να μην επιθυμεί να μπει σε αυτή τη διαδικασία και να κάνει πειράματα.
    Καλημέρα. Άλλο το γεγονός να μην θέλει κάποιος να μπει σε διαδιακασία για πειράματατα, άλλο αυτό που έγραψες αρχικά πως είναι πεταμένα λεφτά. Το καλοκαιρινό δεν είναι ότι δε θα με ζεσταίνει (φαντάζομαι σίγουρα όχι όσο το βαρύδι το AGV) ΑΛΛΑ είναι σιγουρα πιο ελαφρύ, είναι πιο διάτρητο και για τις ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ (ίσως και άλλων αλλά για μένα μιλάω) συνθήκες πολύ πιο ιδανικό. Τα χιλιόμετρα τα κάνω γιατί κάπου πάω προφανώς. Μπες βγες σε εταιρίες τράπεζες εφορίες κλπ, πολύωρες αναμονές δεν είναι και ότι πιο ευχάριστο να φοράς και ένα εντελώς ακατάλληλο μπουφάν.

    Wise όσα καλοκαιρινά βρήκα ειναι με προστασιες ώμους αγκώνες και εχει και αυτό που λες το υποτυπώδες αφρολέξ στην πλάτη. όπως είπε ο gayros βάζεις μια πλάτη αν έχεις (ή αγοράσεις μελλοντικά) και είσαι μια χαρά. Δεν θα το βάλω να πάω ταξίδι το μπουφάν. Και τα κόστη δεν είναι τόσο απαγορευτικά. Από 80 μέχρι 150 έχω βρει, από NordCap μέχρι Dainese. Και σκέφτομαι να δώσω κάπου στη μέση για ένα Held μιας και δεν έχω τη δυνατότητα να έρθω στην ετήσια!!!
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  4. #109
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Θεωρω τοπ τα Dainese απο πτωση που ειχα και συρθηκα πολλα μετρα (100χλμ/ω) με το χειμερινο μου με ελαχιστα σημαδια απο το δρομο. Κατα την αποψη μου Σιγουρα οτι πληρωνεις παιρνεις ΚΑΙ στα καλοκαιρινα. Αν κατσω και ψαξω συντελεστες τριβης κλπ ειμαι σιγουρος οτι τα επωνυμα οπως Dainese και Alpinestars θα ειναι τα τοπ στη λιστα.

    Η πλατη δεν ειναι το θεμα μας. Αν εισαι συνηδειτοποιημενος και εχεις πλατη στο χειμερινο σου τη βαζεις και στο καλοκαιρινο σου. Το θεμα μας ειναι το υφασμα η διατρηση του υφασματος και τα κοκκαλα.

    Ο καθενας ας κανει οτι θελει. Εγω προτιμησα να αφησω τα λαδια στη μηχανη αλλα 1000χλμ και να τα αλλαξω τον αλλο μηνα και να παρω μπουφαν σωστο.

  5. #110
    Συγχώρεσέ με που δεν διάβασα όλες τις σελίδες και σου απαντώ.

    Αγόρασα πριν 2-3 χρόνια ένα καλοκαιρινό μπουφάν από το louis. Fastlane η μάρκα και το πήρα μέσα-τέλος Ιούλη που είχαν ήδη αρχίσει οι προσφορές, μιας και στις βόρειες χώρες η μοτοσυκλετιστική σεζόν είναι μικρότερη. Το είχα πάρει 49€ (αν θυμάμαι καλά) και το έχω φορέσει ΚΑΙ στην Ελλάδα. Μιας και οδηγώ σαν αυτοκίνητο, δηλ. όχι ανάμεσα από οχήματα, το έχω φορέσει στους 37C κολλημένος στην Βουλιαγμένης 2μμ και ήμουν μια χαρά. Με το που ξεκινάς να ρολάρεις ο αέρας σε δροσίζει πάντα. Τις προστασίες για τους ώμους και τους αγκώνες νομίζω τις πήρα ξεχωριστά, αλλά ήταν φθηνές.

    Είμαι κότα και φοράω πάντα φουλ εξοπλισμό, ακόμη και στους 40C ντάλα καλοκαίρι. Προτιμώ να ιδρώσω παρά να αφήσω δέρμα, σάρκα και οστά στην άσφαλτο...

    Το μπουφάν μπορείς να το δεις στο παρακάτω βίντεο και μπορώ να σου στείλω φωτογραφίες:

    BMW R69S

  6. #111
    Μέλος Το avatar του/της oneos
    Εγγραφή
    15/06/2016
    Μηνύματα
    46
    Χαιρετω την παρεα,πρωτο μηνυμα στο φορουμ .. Προσφατα μπηκα στη διαδικασια αγορας εξοπλισμου μιας και μολις μπηκα στον κοσμο του δικυκλου. Οι περισσοτεροι με απετρεψαν απο την αγορα καλοκαιρινου μπουφαν αλλα ευτυχως δε τους ακουσα. Dainese hydraflux d dry!! Ακομα και αυτοι που ελεγαν τι να το κανεις μωρε το καλοκαιρινο οταν το πηρα και το ειδαν επαθαν πλακα.. Επειδη προσφατα περασα τη διαδικασια του διπλωματος ,περασα καποιες ωρες οδηγησης μεσημερι με φουλ ηλιο και πολυ μικρες ταχυτητες... Μπορω να σου πω οτι με το μπουφανακι ημουν πιο ανετος απ οτι με ενα σκετο κοντομανικο οπως ειπε και ενας φιλος παραπανω.. Το συγκεκριμμενο εχει και μια εσωτερικη επενδυση για τη βροχη η οποια κανει καλη δουλεια και στον αερα φυσικα αν χρειαστει να το φορεσεις βραδυ με δροσια πχ.

  7. #112
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    ααα... πολυ σωστο! δε το ειχα παρει χαμπαρι αυτο! Ποσο πηγε το μαλλι?
    TO AVOID PAIN, THEY AVOID PLEASURE
    TO AVOID DEATH, THEY AVOID LIFE
    54°10'02.9"N 4°28'40.5"W

  8. #113
    Μέλος Το avatar του/της oneos
    Εγγραφή
    15/06/2016
    Μηνύματα
    46
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    ααα... πολυ σωστο! δε το ειχα παρει χαμπαρι αυτο! Ποσο πηγε το μαλλι?
    190!

  9. #114
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από oneos Προβολή μηνύματος
    190!
    Αρχοντας.... επρεπε να το κοιταξω γμτ..... μεγειες και αχρειαστο!
    TO AVOID PAIN, THEY AVOID PLEASURE
    TO AVOID DEATH, THEY AVOID LIFE
    54°10'02.9"N 4°28'40.5"W

  10. #115
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Καλά μεταξύ μας ας κάνει κάνα 40αρι για 3~4 μέρες και μετά ξανασυζητάμε για το πόσο δροσερά και ευκολοφόρετα είναι τα μπουφάν...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  11. #116
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Προσωπικά, φοράω καλοκαιρινό μπουφάν, με κάποιου είδους επένδυση όταν χρειάζεται, τουλάχιστον 8 στους 12 μήνες. Αν διάλεγα μόνο ένα, θα ήταν καλοκαιρινό κι όχι χειμερινό.
    Life begins at 45°.

  12. #117
    Μέλος Το avatar του/της oneos
    Εγγραφή
    15/06/2016
    Μηνύματα
    46
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Καλά μεταξύ μας ας κάνει κάνα 40αρι για 3~4 μέρες και μετά ξανασυζητάμε για το πόσο δροσερά και ευκολοφόρετα είναι τα μπουφάν...
    Ισως δεν ειμαι ο καταλληλοτερος να λεω πολλα λογω της απειριας μου αλλα τις μερες που το φοραγα ειχε 35.. Κατα τη γνωμη μου μεγαλο ρολο παιζει οτι γλιτωνεις την απευθειας εκθεση στον ηλιο..

  13. #118
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από oneos Προβολή μηνύματος
    Ισως δεν ειμαι ο καταλληλοτερος να λεω πολλα λογω της απειριας μου αλλα τις μερες που το φοραγα ειχε 35.. Κατα τη γνωμη μου μεγαλο ρολο παιζει οτι γλιτωνεις την απευθειας εκθεση στον ηλιο..
    Βασικά ακόμα δεν έχει κάνει ζέστη (δυστυχώς)...

    Είναι άλλο το 35άρι όταν μια βδομάδα πριν είχε συνέχεια 27~28, και είναι εντελώς διαφορετικό το 35άρι όταν έχουν προηγηθεί 3~4 μέρες με 40άρια

    Σύντομα θα με θυμηθείς

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  14. #119
    Μέλος Το avatar του/της oneos
    Εγγραφή
    15/06/2016
    Μηνύματα
    46
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος

    Σύντομα θα με θυμηθείς
    Και καπου εκει ερχεται η ερωτηση κατω απ το nickname?

  15. #120
    Μέλος Το avatar του/της morgangr
    Εγγραφή
    14/06/2016
    Μηνύματα
    44
    Καλημέρα
    Έχω διάτρητο. Δύσκολη ως επικίνδυνη η χρήση του στα καλοκαιρινά φανάρια, με κίνδυνο να πάθεις μέχρι και πνευμονία, γιατί ιδρώνεις και στεγνώνει απανωτά πάνω σου. Βολεύει για μάκρυνες καλοκαιρινές αποστάσεις και ταξίδια.

Σελίδα 8 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καλοκαιρινό Μπουφάν - Επιγονατίδες
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 102
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2008, 08:52
  2. Καλοκαιρινό Μπουφάν
    από skous στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2007, 01:22
  3. Καλοκαιρινό μπουφάν
    από live_2_ride στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2005, 16:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF