Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 92

Θέμα: Κόστος και ποιότητα service

  1. #76
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    28ε εργασία νομίζω είναι οκ.
    Τα λάδια γενικά είναι ακριβά πόσο μάλλον όταν τα αγοράζεις από το συνεργείο/αντιπροσωπεία.
    Στα του θέματος 200ε έδωσε φίλος μου χτες σε γενικό συνεργείο όχι με ταμπέλα εξουσιοδοτημένου για καθάρισμα καρμπυρατέρ-χωρίς να αλλάξει κάτι μέσα και άλλα 50 στο καπάκι για αλλαγή στα καλώδια μπουζί .
    Σε χίλια περίπου χλμ έλα να ρυθμίσουμε και τα καρμπς του είπε να σιγουρευτούμε για το χρώμα τους,έκανε μπερδέματα γενικά το cb400sf.
    edit σβήσιμο εσφαλμένης και υποθετικής κατάστασης χωρίς στοιχεία.
    Ε κάντε την σούμα .
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 24/04/2023 στις 21:22.
    when life gets complicated... i ride.

  2. #77
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Φίλε τα μεταξωτά βρακιά θέλουν καί επιδέξιους κώλους λέει η παροιμία, λάδια και φίλτρα κανονικές τιμές συνεργείου.Οι τιμές εργατωρας στα εξουσιοδοτημένα αρχίζουν από 45 ευρώ την ώρα με ΦΠΑ.Αρα άμα έκανε μισή ώρα για τον έλεγχο της μοτό και την αλλαγή λάδιων και φίλτρου τότε μια χαρά σε χρέωσε.Αν ήθελες κάτι που να μην σε τσούζει στην τσέπη ας αγόραζες παπί.Η μοτό,- και ειδικά η δικιά σου κατηγορία premium ευρωπαϊκής μοτό -ειναι ακριβό σπορ.
    Το "παρε κινεζικο να βρεις την υγεια σου" ξεχασες

  3. #78
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Είναι μερικές χρονοβόρες διαδικασίες, όπως το καθάρισμα και η ρύθμιση του καρμπυρατέρ ή ο καθαρισμός δαγκανών φρένων με πλήρες λύσιμο, που δύσκολα μπορούν να γίνουν με ποιοτικό τρόπο σε χαμηλή τιμή από επαγγελματία.

    Εκεί θέλει γνώσεις να το κάνεις μόνος σου. Ο επαγγελματίας είτε δεν θα ασχοληθεί πολύ, επειδή ξέρει ότι δεν μπορεί να ζητήσει πολλά χρήματα, είτε δεν θα κάνει τη δουλειά τόσο καλά όσο ο ερασιτέχνης που θα αφιερώσει ολόκληρη μέρα. Πιο πιθανό είναι να σου πει να αγοράσεις καινούριο σετ με λίγο περισσότερα χρήματα, παρά να σου προτείνει σωστό καθαρισμό με ένα μεγάλο ποσό που θα αντιστοιχεί στο πόσο εκτιμάει την εργατοώρα του.

    Φίλος στην Ολλανδία έλεγε ότι ένας από τους βασικούς λόγους που οι περισσότεροι έχουν αμάξια το πολύ πενταετίας (πέρα από τους μεγαλύτερους μισθούς που είναι ο προφανής λόγος) είναι ότι είναι τόσο ακριβή η εργατοώρα στα συνεργεία, ώστε καθίσταται ασύμφορη η συντήρηση παλαιού αυτοκινήτου. Προτιμούν να τα δίνουν σε χρονομίσθωση νέου οχήματος, αντί στα συνεργεία.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #79
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    227
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raccoon Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα στην παρέα.
    Νέος ιδιοκτήτης Tiger 800 xc '11
    Σαν πρώτη επαφή ήθελα να το πάω για μια αλλαγή λάδια και φίλτρο λαδιού, να μου σβήσει την ένδειξη του σέρβις από το καντράν και να ρίξει μια γενική ματιά για την κατάσταση της μηχανής, χωρίς όμως να πειράξει κάτι άλλο.
    Αυτό τον έλεγχο, αποφάσισα να τον κάνω στον Κόντη, στο Πολύγωνο Αττικής, μια και διάβασα καλά σχόλια για το εν λόγο συνεργείο, βέβαια διάβασα και σχόλια για υπερβολικές χρεώσεις, όπως και για φυσιολογικές τιμές για εξουσιοδοτημένο συνεργείο.
    Αποτελέσματα, έκανε τα προαναφερόμενα και χρέωσε, 15€ φίλτρο λαδιού, 57€ για 3,8 lt. λάδια 10-50 Castrol, και 28€ εργασία, σύνολο 100€
    Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.

    Για 4lit θα το υπολογιζα ενα 85€ που δεν απεχει και πολυ απο το 100αρι. Ειναι τσιμπημενη η εργασια αλλά τα άλλα σε γενικες γραμμες είναι νορμαλ.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Τους τελευταίους 12 μήνες έχουν ακριβύνει αισθητά κάποια πράγματα, και ειδικά λάδια και λάστιχα έχουν κάνει V1 (=απογείωση).

    Η τιμή για εξουσιοδοτημένο, δεν είναι υπερβολική, δεν είναι και οικονομική βέβαια. Οπως έγραψαν σε μη-εξουσιοδημένο συνοικιακοό μπορεί να γλύτωνες κανά 15ρι, ίσως και 30ρι σου λέω εγώ, πάλι 70-80 ευρώ θα φεύγανε. 70-80 με 100 δεν είναι μεγάλη διαφορά.

    Πρίν λίγες διάβασα σε group στο FB για τύπο με Vstrom 650, μεγάλο σερβις μοτέρ με βαλβίδες, με αλλαγή τσιμουχών-λαδιού στο πηρούνι και καρβουνάκια μίζας....900 ευρώ το κόστος.

    Διπλή τιμή απότι θα έπαιρνε ένα μέσο συνεργείο για όλα αυτά.
    Πραγματικα αουτς Του ειπε τουλαχιστον σ'αγαπω ;

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από runner Προβολή μηνύματος
    Πραγματικα αουτς Του ειπε τουλαχιστον σ'αγαπω ;
    Ο συνεργειάς είπε στον ιδιοκτήτη ''θα κάνω ωραίο Πάσχα χάρη σε εσένα''.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #81
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Συμφωνώ νεοσσέ αλλά μιλάμε για απλά πράγματα όπως αλλαγή λάδια.
    Σε τελική σέρβις σε καρμπ έκανε,καθάρισμα όχι καμία επισκευή .Α,είπε τα έβαλε σε ''ειδικό υγρό ''
    Πριν λίγο καιρό αφαίρεσα από το δέρμα μου ένα ας πούμε λίπωμα κοντά στο μάτι, πλαστικός χειρουργός με ιατρείο Α κατηγορίας και δεν με πήρε 200ε τι να λέμε.
    edit στο edit - ο αδερφός μου έχει συνεργείο , δεν ξέρω τι τους χρεώνει,το γράφω σε φάση δεν κάνω και crusade εναντίων τους αλλά κάπου ήμαρτον .
    when life gets complicated... i ride.

  7. #82
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Το "παρε κινεζικο να βρεις την υγεια σου" ξεχασες
    Ούτε Μ αυτό θα βρει την υγεία του,και σ αυτά το καλοπληρωνεις το σέρβις.Μονο με παπί βρίσκεις την υγειά σου.Η μοτό ειδικά από 300 και πάνω είναι ακριβό σπορ.

  8. #83
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Ούτε Μ αυτό θα βρει την υγεία του,και σ αυτά το καλοπληρωνεις το σέρβις.Μονο με παπί βρίσκεις την υγειά σου.Η μοτό ειδικά από 300 και πάνω είναι ακριβό σπορ.
    απο τα πιο φθηνα θα ελεγα. μετακινηση και χομπυ πακετο για ελαχιστα χρηματα. υπαρχουν μοτοσυκλέτες πολυ φθηνες στα 500 και 750 και τα κοστη πανε αναλογα τα χλμ. μπορεις να βγαλεις 5ετια πριν δωσεις λεφτα για οτιδηποτε παρα λάδια, ξυδια και ενα ζευγαρι λαστιχα. αμα θες να κανεις 10κ το χρονο προφανως θα τα πληρωσεις αλλα ακριβο σπορ δεν ειναι. παλαιοτερα δε, με ενα κλε500 μπορουσες να κανεις τα παντα με 250 ευρω το χρονο+ βενζινες. ποσα χομπυ/σπορ ειναι φθηνοτερα?

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Όπως είπα τα σχόλια δικά σας.
    Ακούστηκαν και οι δύο όψεις, ότι είναι πολλά και ότι είναι νορμάλ.
    Προσωπικά, η εργασία μου φάνηκε νορμάλ για εξουσιοδοτημένο, τα λάδια φίλτρο μου φάνηκαν υπερβολικά χρεωμένα.
    Ο καθένας, μπορεί να κάνει ότι νομίζει, εγώ έγραψα τι μου έτυχε.

  10. #85
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Σε τελική σέρβις σε καρμπ έκανε,καθάρισμα όχι καμία επισκευή .Α,είπε τα έβαλε σε ''ειδικό υγρό ''
    Προσωπικά παρόλο που μπορώ να το κάνω μόνος μου,
    για τετράδα βγάλσιμο λύσιμο μπάνιο μοντάρισμα τοποθέτηση θα τα έδινα τα 200.

  11. #86
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Και εγώ θα τα έδινα-και θα τα δώσω κάποια στιγμή αν είναι αυτές οι τιμές.
    Αυτό όμως δεν αλλάζει το γεγονός πως 2-3 ώρες δουλειάς μηχανικού ισοδυναμούν με ένα βδομαδιάτικο κάποιου και σε κάποιες περιπτώσεις περισσότερα .
    Επέτρεψε μου να έχω άλλη άποψη,όλα καλά.
    edit 200e για 2ώρες δουλειάς ντρέπομαι να ζητήσω από τους πελάτες μου.
    when life gets complicated... i ride.

  12. #87
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Πάντως με τέτοιες τετράδες το πρόβλημα δεν είναι τα λεφτά για τον καθαρισμό αλλά οι φθορές που θα βρει λόγω παλαιότητας
    Εγώ αν δουλεύουν σωστά δεν θα τα πειραζα

  13. #88
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Καλημέρα toyar,άσχετο με το αρχικό θέμα αλλά είναι ο δεύτερος μηχανικός τώρα.
    Του κάνει μπερδέματα το cb,άλλαξε μεμβράνες και διάφορα λαστιχάκια μέσα αλλά τα ίδια.
    Ο επόμενος ξεκίνησε με καθάρισμα ,άλλαξε μπουζοκαλώδια και βλέπουμε .
    Όλα αυτά κόστισαν ως τώρα ένα μηνιάτικο στον φίλο μου χωρίς να βάζω μέσα τα ανταλλακτικά.
    Σε αυτό που είπες συμφωνώ απόλυτα.
    when life gets complicated... i ride.

  14. #89
    αχ. Να στείλω την δικιά μου κάτω για σερβις; Πιο φθηνα θα μου ερθει μάλλον.
    done.

  15. #90
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    248
    Καλησπέρα.

    Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω ένα Speed 400 το καλοκαίρι για πείτε λίγο αν είναι ακριβά ή όχι τα σέρβις της Triumph συγκριτικά με άλλες μάρκες. Υπόψιν ότι αυτή την στιγμή έχω 300άρι ιταλικό σκούτερ.

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΚΤΜ owner Manuals και WP Service Manuals
    από darkCount στο forum KTM
    Απαντήσεις: 137
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2019, 17:26
  2. Βάρος και ποιότητα κύλισης.
    από astrahan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2013, 08:00
  3. Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2012, 21:29
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/04/2008, 18:23
  5. YouTube και ποιότητα video
    από Nik0s στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2007, 10:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF