Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 92

Θέμα: Κόστος και ποιότητα service

  1. #61
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.129
    Καλορίζικο λοιπόν και καλές βόλτες!
    Η Τ έχει ξεχωριστό χαρακτήρα στα μηχανάκια της.

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Confused Προβολή μηνύματος
    Απο αναρτησεις/φρενα/γκαζι κ δε ξερω γω τι αλλο.Πραγματικα ξεχασα τι οδηγουσα πριν, για να μην πω τι εχω οδηγησει μεχρι τωρα.
    καλά ηρέμησε λίγο

    καλές βόλτες

  3. #63
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2018
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    καλά ηρέμησε λίγο

    καλές βόλτες
    Αληθεια, δε ξερω αν εχεις οδηγησει το ιδιο ή και καλύτερα, αν σου δοθει η ευκαιρια να το κανεις παντως

    Σας ευχαριστω πολυ παιδια Ας ελπισουμε να μην επιβεβαιωθουν και τα αρνητικα της βεβαια

  4. #64
    Νέο μέλος Το avatar του/της dimitris23
    Εγγραφή
    28/04/2020
    Μηνύματα
    69
    Καλές βόλτες φίλε και πάντα όρθιος. Κάτοχος street triple 675 εδώ. Κάποια στιγμή θα ήθελα να οδηγήσω το 765 για να δω κατά πόσο διαφορετικό είναι σε σχέση με το δικό μου

  5. #65
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Confused Προβολή μηνύματος
    Για λαδια/φιλτρο μου ειπε εξωφρενικη τιμη παντως.

    Παιδια εκανα την ανταλλαγη. Δεν πιστευα οτι θα ελεγα τα ιδια με τους αλλους, αλλα το μηχανακι ειναι αλλου...επαθα πλακα! Απο αναρτησεις/φρενα/γκαζι κ δε ξερω γω τι αλλο.Πραγματικα ξεχασα τι οδηγουσα πριν, για να μην πω τι εχω οδηγησει μεχρι τωρα.
    Άρα λογικά αυτός που πήρε το 09 αυτή τη στιγμή κάθεται σε μια γωνιά και κλαίει.

    Πέρα απ τη πλάκα, χαίρομαι που σου ταιριάζει. Να το χαρείς, καλοτάξιδο.

  6. #66
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2018
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitris23 Προβολή μηνύματος
    Καλές βόλτες φίλε και πάντα όρθιος. Κάτοχος street triple 675 εδώ. Κάποια στιγμή θα ήθελα να οδηγήσω το 765 για να δω κατά πόσο διαφορετικό είναι σε σχέση με το δικό μου
    Δυστυχως δεν εχω οδηγησει το συγκεκριμενο για να μπορεσω να σου πω γνωμη, αλλα αν σου δοθει η ευκαιρια αρπαξε την

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Άρα λογικά αυτός που πήρε το 09 αυτή τη στιγμή κάθεται σε μια γωνιά και κλαίει.

    Πέρα απ τη πλάκα, χαίρομαι που σου ταιριάζει. Να το χαρείς, καλοτάξιδο.
    Κανονικα αυτο θα επρεπε αν κρινουμε απο την οδηγικη συμπεριφορα των δυο, αλλα τον βολεψε παρα πολυ η θεση οδηγησης και του αρεσε Ενταξει περα απο την πλακα, το 09 ειναι πολυ ωραιο μηχανακι αλλα το καθενα ειναι φτιαγμενο για να υπερτερει σε διαφορετικη χρηση με άλλα θετικα και αρνητικα

    Ευχαριστω πολυ

  7. #67
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.039
    Για πές, τί λέει το μηχανάκι μετα απο τόσο καιρο?

    Εχω αρχίσει και ψήνομαι και εγώ...
    Vi døde ikke...
    vi har aldri levd..

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Καλημέρα στην παρέα.
    Νέος ιδιοκτήτης Tiger 800 xc '11
    Σαν πρώτη επαφή ήθελα να το πάω για μια αλλαγή λάδια και φίλτρο λαδιού, να μου σβήσει την ένδειξη του σέρβις από το καντράν και να ρίξει μια γενική ματιά για την κατάσταση της μηχανής, χωρίς όμως να πειράξει κάτι άλλο.
    Αυτό τον έλεγχο, αποφάσισα να τον κάνω στον Κόντη, στο Πολύγωνο Αττικής, μια και διάβασα καλά σχόλια για το εν λόγο συνεργείο, βέβαια διάβασα και σχόλια για υπερβολικές χρεώσεις, όπως και για φυσιολογικές τιμές για εξουσιοδοτημένο συνεργείο.
    Αποτελέσματα, έκανε τα προαναφερόμενα και χρέωσε, 15€ φίλτρο λαδιού, 57€ για 3,8 lt. λάδια 10-50 Castrol, και 28€ εργασία, σύνολο 100€
    Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.

  9. #69
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raccoon Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα στην παρέα.
    Νέος ιδιοκτήτης Tiger 800 xc '11
    Σαν πρώτη επαφή ήθελα να το πάω για μια αλλαγή λάδια και φίλτρο λαδιού, να μου σβήσει την ένδειξη του σέρβις από το καντράν και να ρίξει μια γενική ματιά για την κατάσταση της μηχανής, χωρίς όμως να πειράξει κάτι άλλο.
    Αυτό τον έλεγχο, αποφάσισα να τον κάνω στον Κόντη, στο Πολύγωνο Αττικής, μια και διάβασα καλά σχόλια για το εν λόγο συνεργείο, βέβαια διάβασα και σχόλια για υπερβολικές χρεώσεις, όπως και για φυσιολογικές τιμές για εξουσιοδοτημένο συνεργείο.
    Αποτελέσματα, έκανε τα προαναφερόμενα και χρέωσε, 15€ φίλτρο λαδιού, 57€ για 3,8 lt. λάδια 10-50 Castrol, και 28€ εργασία, σύνολο 100€
    Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.
    60 ευρώ η εργατοώρα.... αούτς
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #70
    Νέο μέλος Το avatar του/της dimitris23
    Εγγραφή
    28/04/2020
    Μηνύματα
    69
    Τσέκαρε τιμές στα ανταλλακτικά από άλλο μαγαζί. Σε κάποιο συνοικιακο συνεργείο ίσως γλίτωνες 15€. Αλλά πλήρωσες σέρβις θεωρητικά σε έναν από τους καλύτερους στη συγκεκριμένη εταιρία με ότι έξοδα έχει ο ίδιος. Και προφανώς σου έχει κόψει απόδειξη που κάπου αλλού ίσως να μην είχαν κόψει. Συμφωνώ ότι 100€ για λάδια φίλτρο είναι πολλά.

  11. #71
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Φίλε τα μεταξωτά βρακιά θέλουν καί επιδέξιους κώλους λέει η παροιμία, λάδια και φίλτρα κανονικές τιμές συνεργείου.Οι τιμές εργατωρας στα εξουσιοδοτημένα αρχίζουν από 45 ευρώ την ώρα με ΦΠΑ.Αρα άμα έκανε μισή ώρα για τον έλεγχο της μοτό και την αλλαγή λάδιων και φίλτρου τότε μια χαρά σε χρέωσε.Αν ήθελες κάτι που να μην σε τσούζει στην τσέπη ας αγόραζες παπί.Η μοτό,- και ειδικά η δικιά σου κατηγορία premium ευρωπαϊκής μοτό -ειναι ακριβό σπορ.

  12. #72
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raccoon Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα στην παρέα.
    Νέος ιδιοκτήτης Tiger 800 xc '11
    Σαν πρώτη επαφή ήθελα να το πάω για μια αλλαγή λάδια και φίλτρο λαδιού, να μου σβήσει την ένδειξη του σέρβις από το καντράν και να ρίξει μια γενική ματιά για την κατάσταση της μηχανής, χωρίς όμως να πειράξει κάτι άλλο.
    Αυτό τον έλεγχο, αποφάσισα να τον κάνω στον Κόντη, στο Πολύγωνο Αττικής, μια και διάβασα καλά σχόλια για το εν λόγο συνεργείο, βέβαια διάβασα και σχόλια για υπερβολικές χρεώσεις, όπως και για φυσιολογικές τιμές για εξουσιοδοτημένο συνεργείο.
    Αποτελέσματα, έκανε τα προαναφερόμενα και χρέωσε, 15€ φίλτρο λαδιού, 57€ για 3,8 lt. λάδια 10-50 Castrol, και 28€ εργασία, σύνολο 100€
    Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.
    Σόρι αλλά γέλασα με την ώρα που έγινε το ποστ. Σε έκανα εικόνα να γυρνάς στο κρεβάτι σου χωρίς να σε παίρνει ο ύπνος και να μονολογείς "Άκου εκεί 100€ τον άτιμο...".

    Εμένα πάντως νορμάλ τιμή μου φαίνεται για μηχανή που παίρνει 4 λτ. Άντε να ήταν και 90.

  13. #73
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Σόρι αλλά γέλασα με την ώρα που έγινε το ποστ. Σε έκανα εικόνα να γυρνάς στο κρεβάτι σου χωρίς να σε παίρνει ο ύπνος και να μονολογείς "Άκου εκεί 100€ τον άτιμο...".

    Εμένα πάντως νορμάλ τιμή μου φαίνεται για μηχανή που παίρνει 4 λτ. Άντε να ήταν και 90.
    ακριβως. νομιζω ειναι εξουσιοδοτημένο κιολας.

  14. #74
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Επίσης έχει να κάνει και με τι επιπλέον ελέγχους έκανε. Μου έχει τύχει εξουσιοδοτημένο συνεργείο που τηρεί κατά γράμμα τη λίστα ελέγχου του κατασκευαστή (μέχρι τη διαδρομή του φρένου, όλα τα φώτα και την κόρνα), καθαρίζει και λιπαίνει αλυσίδα, γρασάρει μανέτες και πλαγιοστάτη. Εκεί δικαιολογείς επιπλέον χρήματα. Αφιερώνει ο μηχανικός 30 λεπτά επιπλέον, όσο περιμένει να κρυώσει ο κινητήρας, αλλά μπορεί να σε γλιτώσει από διάφορες φθορές που θα μπορούσαν να προκύψουν από ελλιπή συντήρηση (π.χ. αυξημένη τριβή συρματόσχοινου).

    Για αλλαγή λαδιών με εργασία έχω δώσει από 55€ χωρίς αλλαγή φίλτρου (2,3L) έως 65€ με φίλτρο λαδιού (2,6L). Στο αμάξι δίνω 45€.

    Πάντως, αν θέλεις να είσαι τυπικός στη συντήρηση, χρειάζονται μερικές επιπλέον εργασίες. Για παράδειγμα το ψυκτικό υγρό θέλει αλλαγή ανά 3 χρόνια, τα υγρά φρένων ανά δύο έτη, τα σωληνάκια ανά 4 έτη, η μπροστινή ανάρτηση θέλει συντήρηση ανά 40.000km. Αν ακολουθήσεις τον πίνακα συντήρησης του κατσκευαστή, εύκολα βγαίνεις από το συνεργείο με μερικές εκατοντάδες ευρώ, χωρίς να υπολογίζω αλλαγή μπαταρίας και ελαστικών, που κι αυτά απαξιώνονται με την πάροδο του χρόνου (+400€).
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 22/04/2023 στις 12:21.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raccoon Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα στην παρέα.
    Νέος ιδιοκτήτης Tiger 800 xc '11
    Σαν πρώτη επαφή ήθελα να το πάω για μια αλλαγή λάδια και φίλτρο λαδιού, να μου σβήσει την ένδειξη του σέρβις από το καντράν και να ρίξει μια γενική ματιά για την κατάσταση της μηχανής, χωρίς όμως να πειράξει κάτι άλλο.
    Αυτό τον έλεγχο, αποφάσισα να τον κάνω στον Κόντη, στο Πολύγωνο Αττικής, μια και διάβασα καλά σχόλια για το εν λόγο συνεργείο, βέβαια διάβασα και σχόλια για υπερβολικές χρεώσεις, όπως και για φυσιολογικές τιμές για εξουσιοδοτημένο συνεργείο.
    Αποτελέσματα, έκανε τα προαναφερόμενα και χρέωσε, 15€ φίλτρο λαδιού, 57€ για 3,8 lt. λάδια 10-50 Castrol, και 28€ εργασία, σύνολο 100€
    Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.
    Τους τελευταίους 12 μήνες έχουν ακριβύνει αισθητά κάποια πράγματα, και ειδικά λάδια και λάστιχα έχουν κάνει V1 (=απογείωση).

    Η τιμή για εξουσιοδοτημένο, δεν είναι υπερβολική, δεν είναι και οικονομική βέβαια. Οπως έγραψαν σε μη-εξουσιοδημένο συνοικιακοό μπορεί να γλύτωνες κανά 15ρι, ίσως και 30ρι σου λέω εγώ, πάλι 70-80 ευρώ θα φεύγανε. 70-80 με 100 δεν είναι μεγάλη διαφορά.

    Πρίν λίγες διάβασα σε group στο FB για τύπο με Vstrom 650, μεγάλο σερβις μοτέρ με βαλβίδες, με αλλαγή τσιμουχών-λαδιού στο πηρούνι και καρβουνάκια μίζας....900 ευρώ το κόστος.

    Διπλή τιμή απότι θα έπαιρνε ένα μέσο συνεργείο για όλα αυτά.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΚΤΜ owner Manuals και WP Service Manuals
    από darkCount στο forum KTM
    Απαντήσεις: 137
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2019, 18:26
  2. Βάρος και ποιότητα κύλισης.
    από astrahan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2013, 09:00
  3. Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2012, 22:29
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/04/2008, 19:23
  5. YouTube και ποιότητα video
    από Nik0s στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2007, 11:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF