Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 58

Θέμα: Open Riding Days @ ΜΕΓΑΡΑ

  1. #31
    Freddo Cappucino Racer Το avatar του/της fazerakis
    Εγγραφή
    02/02/2003
    Μηνύματα
    419
    Οπως και να το κανουμε, το να γινεται η πιστα περισσοτερο διαθεσιμη μονο καλο ειναι.

    Απο εκει και περα η καθε υλοποιηση εγκυμονει παγιδες και ειναι στην κριση του διαχειριστη της πιστας να κανει τη δουλεια του σωστα.
    Τιμή; μετρια. με €50 θα πρεπει να αποδειξει γιατι να μην παω σε οργανωμενο track day.
    Χωρις κριτες θα πρεπει να αποδειξει οτι αν φυγει κανεις στον πατο θα τον δουνε.

    Σιγουρα θα φανουν ελλειψεις στην αρχή. Και οι ελλειψεις δυστυχώς φαινονται στις δυσκολες καταστασεις.

    Θεωρω οτι αν μπορει κανεις να παει στο οργανωμενο, 1000 φορες καλυτερα απο open day. To ιδιο πιστευω και για τις Σερρες.
    Αλλα το να εχεις προσβαση ανα πασα στιγμη, γιατι για τον Α-Β λογο δεν σου "καθεται" να πας στο οργανωμενο ειναι καλη περιπτωση.
    I FEAR YOU HAVE MISTAKEN ME FOR SOMEONE WHO GIVES A SHIT
    Καλοκαιρινο Jacket Bering €30
    Richa Jacket Lady Χειμερινο €50

  2. #32
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Και εγω θετικά το βλέπω και προφανώς οπότε τύχει ευκαιρία καθημερινής θα είμαι εκεί. Όσον αφορά τη συζήτηση για το ποιος είναι ακριβός ο ιδιοκτήτης ή οι ομάδες, η απάντηση δεν είναι ξεκάθαρη.

    Αν το έβαζε φθηνότερα απο τις ομάδες τότε είναι σαν να ανταγωνίζεται τους πελάτες του. Θα χάσουν που θα χάσουν δουλειά οι ομάδες τώρα, δε χρειάζεται να τις εξαφανίσει κιόλας.

  3. #33
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/05/2014
    Μηνύματα
    12
    Η πιστα των σερρων εχει ανθρωπους σε καθε στροφη?? Η αν πεσει καποιος κι εκει δεν τον βρισκουν ποτε τις ελευθερες μερες??
    Θεμα κοσμου πιστευω πως θα υπαρχει! Μικροτερη πιστα απο σερρες -περισσοτερος ενδιαφερομενος κοσμος!
    Μαυρη σημαια πιστευω θα ειναι πιο ευκολη! Κανενα αγχος να κακοκαρδιστει ο πελατης!
    Θετικοτατο πως ανοιγει η πιστα ολες τις μερες! Χιλιες φορες Μεγαρα παρα Α. Ιωαννη....

  4. #34
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παιδιά, να ξεκαθαρίσουμε κάτι, το γεγονός οτι η πίστα θα ανοίγει πλέον όλες τις ημέρες είναι θετικό.
    Άλλωστε όλοι μας το λέγαμε πως θα έπρεπε να γίνει κάποια στιγμή.

    Αυτό όμως που χωράει συζήτηση, είναι το αν το κόστος θα έπρεπε να είναι ίσο με αυτό των οργανωμένων TDs ή χαμηλότερο.

    Κατα την γνώμη μου θα έπρεπε να είναι χαμηλότερο μιας και δεν προσφέρονται τα ίδια με τα οργανωμένα.
    Από την άλλη, η πίστα θα είναι ανοικτή όλες τις ημέρες με ρίσκο να υπάρχει το όποιο προσωπικό χωρίς κανέναν μέσα στην πίστα.

    Ίσως τελικά η χρυσή τομή μεταξύ ρίσκου και κόστους να βρέθηκε στο να είναι ίσο...

  5. #35
    Μέλος Το avatar του/της Vagelis26b
    Εγγραφή
    26/02/2013
    Μηνύματα
    210
    Οταν λεει βασικο εξοπλισμο,κ οχι απαραιτητα δερματινα,εννοει οτι θα χεις μπουφαν γαντια κρανος κ μποτες,αλλα μπορεις αν θες να φορας τζιν ας πουμε?δν ειρωνευομαι την ανακοινωση,απλα μια διευκρινηση θελω..

  6. #36
    Freddo Cappucino Racer Το avatar του/της fazerakis
    Εγγραφή
    02/02/2003
    Μηνύματα
    419
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vagelis26b Προβολή μηνύματος
    Οταν λεει βασικο εξοπλισμο,κ οχι απαραιτητα δερματινα,εννοει οτι θα χεις μπουφαν γαντια κρανος κ μποτες,αλλα μπορεις αν θες να φορας τζιν ας πουμε?δν ειρωνευομαι την ανακοινωση,απλα μια διευκρινηση θελω..
    Εννοει οτι μπορεις να μπεις και με cordura με προστασιες.
    Αν θες να κανεις τη βολτα σου γινεται. Αν εχεις απαιτησεις και κυνηγας τη σκια σου τοτε δεν προτεινεται.
    I FEAR YOU HAVE MISTAKEN ME FOR SOMEONE WHO GIVES A SHIT
    Καλοκαιρινο Jacket Bering €30
    Richa Jacket Lady Χειμερινο €50

  7. #37
    Μέλος Το avatar του/της Vagelis26b
    Εγγραφή
    26/02/2013
    Μηνύματα
    210
    Καλα εννοειται αυτο..απλα για καποιον π δν εχει μπει ποτε κ θελει να παρει απλα μια πρωτη ιδεα πως ειναι απο μεσα μια μερα χωρις κοσμο,δν ειναι κακη ιδεα..

  8. #38
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Παιδιά, να ξεκαθαρίσουμε κάτι, το γεγονός οτι η πίστα θα ανοίγει πλέον όλες τις ημέρες είναι θετικό.
    Άλλωστε όλοι μας το λέγαμε πως θα έπρεπε να γίνει κάποια στιγμή.

    Αυτό όμως που χωράει συζήτηση, είναι το αν το κόστος θα έπρεπε να είναι ίσο με αυτό των οργανωμένων TDs ή χαμηλότερο.

    Κατα την γνώμη μου θα έπρεπε να είναι χαμηλότερο μιας και δεν προσφέρονται τα ίδια με τα οργανωμένα.
    Από την άλλη, η πίστα θα είναι ανοικτή όλες τις ημέρες με ρίσκο να υπάρχει το όποιο προσωπικό χωρίς κανέναν μέσα στην πίστα.

    Ίσως τελικά η χρυσή τομή μεταξύ ρίσκου και κόστους να βρέθηκε στο να είναι ίσο...
    Χάρη καλά τα λες, και δίκιο έχεις.

    Το θέμα είναι ότι οι τιμές δε διαμορφώνονται μόνο με το "πόσα δίνω-πόσα θες= τί μένει τσέπη".

    Οι τιμές πάνε και με τη ζήτηση.

    Αν υπήρχε ζήτηση να μπαίνεις στην πίστα να κάνεις τη γυροβολιά σου χωρίς κριτές, χωρίς νοσοκόμους, χωρίς νερό, χωρίς ρεύμα, το "λογικό" θα ήταν να σου ζητούσαν 3,47 ευρώ που λέει ο λόγος.
    Αν το ζητούσαν όμως αρκετοί, μάλλον πάλι στο 50άρικο θα έπαιζε.

    Όταν αυξάνονται τα κόστη, ανεβαίνει η τιμή.
    Όταν μειώνονται τα κόστη, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα πέσει κιόλας


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fazerakis Προβολή μηνύματος
    Εννοει οτι μπορεις να μπεις και με cordura με προστασιες.
    Αν θες να κανεις τη βολτα σου γινεται. Αν εχεις απαιτησεις και κυνηγας τη σκια σου τοτε δεν προτεινεται.
    Κακό μεν αυτό, αλλά θα βολέψει πολλούς (εμού συμπεριλαμβανομένου).

  9. #39
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Λύσαμε όλα τα προβλήματα της πίστας και μας χάλασε το οικονομικό.

    Οι αμμοπαγίδες είναι σαν μπετό, έχει και μπετό στην έξοδο της 9 (εκτός αν το ξηλώσανε)
    Στην έξοδο της 6 αν το χάσεις, χάθηκες κλπ

    Το ξεπερνάμε όμως αυτό, εμένα προσωπικά μου αρέσουν τα Μέγαρα και όπως είναι/ήταν.

    Οι υπόλοιποι που φαγώνεστε για το οικονομικό, αν δλδ δεν ήταν 50 αλλά 40 ή 35 θα είσασταν χαρούμενοι; Πόσες φορές το χρόνο σκοπεύετε να μπείτε ώστε τα 10-15€ διαφορά να αξίζουν κάτι;

    Η πίστα ήταν, είναι και θα παραμείνει ακριβό σπορ για τον απλό χρήστη της, και πανάκριβο για τους γρήγορους/αγωνιζομενους - όχι στο κόστος συμμετοχής για το TD αλλά για όλα τα υπόλοιπα.

    Εκτός αν ο απλός χρήστης πάει εκεί για τουρισμό, οπότε ΟΚ, να συζητήσουμε τα 50€.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    όταν οι Σέρρες με αυτές τις προδιαγραφές έχουν 40 ευρώ το ολοήμερο τη καθημερινή τα Μέγαρα θα έπρεπε να έχουν 25 ευρώ.

    Πες ότι εγώ μπαίνω 1 φορά το μήνα και αντί για 50 ευρώ πληρώνω 25, τότε γλυτώνω (6 μήνεςΧ25) 150 ευρώ που τόσο κοστίζουν
    ένα σετ μεταχείρω D211 με τοποθέτηση. Δλδ με μια λογική κοστολόγηση κάνω απόσβεση τα λάστιχα του έτους.

  11. #41
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    όταν οι Σέρρες με αυτές τις προδιαγραφές έχουν 40 ευρώ το ολοήμερο τη καθημερινή τα Μέγαρα θα έπρεπε να έχουν 25 ευρώ.

    Πες ότι εγώ μπαίνω 1 φορά το μήνα και αντί για 50 ευρώ πληρώνω 25, τότε γλυτώνω (6 μήνεςΧ25) 150 ευρώ που τόσο κοστίζουν
    ένα σετ μεταχείρω D211 με τοποθέτηση. Δλδ με μια λογική κοστολόγηση κάνω απόσβεση τα λάστιχα του έτους.

    Δεν έχει λογική αυτό που λες. Δεν ζούμε δίπλα στα Σέρρας, οπότε και τζάμπα να ήταν δεν μου λέει κάτι.

    Κι άσε τα πες και τις υποθέσεις. Αν θες να πηγαίνεις 1 φορά το μήνα Μέγαρα, θες ένα ζευγάρι (και μάλιστα μεταχειρισμένα GP211) το χρόνο;
    Μας τρολάρεις ρε Μπαμπίνο ή δεν έχεις μπει ποτέ Μέγαρα;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    1. εχω ψόφιο μηχανάκι

    και

    2. ξέρω να κάνω οικονομία στο λάστιχο λόγω άριστης και υπεραρμονικής χρήσης της γκαζιέρας.

    ευχαριστώ.

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nathair Προβολή μηνύματος
    1) Ασθενοφόρο που δουλεύει, είναι νόμιμο, και με πλήρες πλήρωμα
    2) Περισσότερους κριτές
    3) Πλοηγούς στα γκρουπ αρχαρίων και ενδιάμεσων
    4) Βασικά μαθήματα στους αρχάριους
    5) Τεχνικό έλεγχο και βασική τεχνική υποστήριξη
    6) Μεταφορά στουκαρισμένης μοτό
    7) Μερικοί έχουνε νερά, άλλοι σουβλάκια, άλλοι τίποτα
    8) Μασάζ στο διάλειμμα (καλή ιδέα, το έχω προτείνει σε φίλη μου που κάνει μασάζ επαγγελματικά, να έρχεται σε TD να βγάζει μεροκάματο)

    Σε πόσο υψηλό/καλό επίπεδο είναι μερικά από τα παραπάνω είναι συζητήσιμο. Κάνουνε τίποτα οι κριτές χρήσιμο; Βγάζουν καμιά μαύρη ή μόνο κίτρινες; Εντοπίζουν κανέναν αργό αναβάτη να του αλλάξουνε γκρούπ να ανέβει το επίπεδο ασφαλείας για όλους; Κλπ κλπ.
    Τέλος κάποιος που κάνει οργανωμένο TD δίνει ένα σταθερό ποσό για την πίστα στον ιδιοκτήτη, έχει επίσης όλα τα παραπάνω ως σταθερά έξοδα, πλέον τον δικό του χρόνο & κόπο, και αναλαμβάνει το ρίσκο και την 'ανταμοιβή' του πόσο επιτυχημένη θα είναι η διοργάνωσή του και τι κέρδος θα έχει. Δεν βγάζουν όλα τα TD χρήματα, άλλα βγάζουν, άλλα μπαίνουν μέσα. Π.χ. βγάζει λίγα συννεφάκια, ριχνει και 2 σταγόνες το πρωί, και δεν πατάει κανένας στη πίστα ή έρχονται καμια 10ρια άτομα αλλά δεν βρέχει οπότε το TD γίνεται και δεν ακυρώνεται... Δεν "ξέρει" που γράφεις οτι "θα έχει παραπάνω κόσμο".
    1.ακριβως το ιδιο
    2.εναν παραπανω μονο οταν εχει πολύ κοσμο. ενας στην 6 και ενας γραμμη εκ/τερματισμου ηταν παντα. αλλαξε κατι?
    3. πλοηγο στους εδιαμεσους?>! ποτε εγινε αυτο και γιατι θεε μου?
    4.δεν με νοιαζει, ο αρχαριος ας παει td
    5.σε ποια χωρα? (μαλλον στον χαλαρη παιζει αυτο.)
    6.δεν το ηξερα. ωραιο και σωστο αλλα δεν ειναι και τιποτα φοβερο.
    7. δωρεαν?!
    8. τωρα μιλαμε

    οσο για τις σερρες που διαβασα. αν ηταν αυτη η πιστα στην αθηνα θα εκανε 100 και θα λεγαμε και ευχαριστω. στις σερρες που ειναι να τη #$σω.

  14. #44
    Freddo Cappucino Racer Το avatar του/της fazerakis
    Εγγραφή
    02/02/2003
    Μηνύματα
    419
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    όταν οι Σέρρες με αυτές τις προδιαγραφές έχουν 40 ευρώ το ολοήμερο τη καθημερινή τα Μέγαρα θα έπρεπε να έχουν 25 ευρώ.
    Η αναλογια ειναι ακυρη εντελως. Ουτε βάση μηκους δεν βγαινει. Το να ελεγες €40 μπορει και να το συζηταγαμε.

    Οπως και να χει, ναι μου κανει διαφορα το 50 με το 40. Γιατι αν εχω €200 να δωσω για τα Μεγαρα μπαινω 4 φορες στην μια περιπτωση ενω 5 στην αλλη. Ναι λοιπον μου κανει διφορα. Και αν σε αυτα προσθεσω αλλα €10 για ρευμα τοτε εχω +€100 παραραπανω το χρονο για τα Μεγαρα. Και αν θελω να παω και πανω απο 4 φορες ανεβαινει κι αλλο και στο τελος θα ειχα και ενα ζευγαρι λαστιχα εξτρα αν δεν ειχαν ολα €10 παραπανω.
    Αν καποιον δεν το νοιαζουν τα €10 να του δωσω λογαριασμο τραπεζης να μου τα στειλει...

    Περιμενω να δω την υλοποιηση και σχολια απο αυτους που θα πανε σε ελευθερη προπονηση για να κρινουμε απο δω και περα. Προς το παρον θα παω το Σαββατο να δω τι θα παιξει και αν αλλαξει κατι προς το καλυτερο στο οργανωμενο τρακ ντει (υπο την απειλη της ελευθερης προπονισης) και τα ξαναλεμε.
    I FEAR YOU HAVE MISTAKEN ME FOR SOMEONE WHO GIVES A SHIT
    Καλοκαιρινο Jacket Bering €30
    Richa Jacket Lady Χειμερινο €50

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    η ελευθερη προπονηση ειναι για τις μερες που τα τρακ ντει δεν θα μαζευαν κοσμο. καλοδεχουμενο οπως και ναχει. το κοστος εφοσον απασχολει ασθενοφορο (ολα τα λεφτα εκει ειναι) ειναι λογικο πιστευω.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Track Day, Μεγαρα 6/7-03-2006
    από Daemon στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2006, 01:38
  2. track day Μέγαρα 4/11/2005
    από Tigas στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2005, 09:08
  3. track day Μεγαρα 21/22-05-05
    από Valentino_Ptossi στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2005, 15:00
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2005, 13:26
  5. Prive Track Day @ Μεγαρα - Κυριακη 24/4
    από SF στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2005, 23:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF