Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: 8 συχνά μοτο-λάθη!

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818

    8 συχνά μοτο-λάθη!

    Στην οδήγηση μοτοσυκλέτας, όπως και σε κάθε άλλο τομέα της ζωής, πολλές φορές γίνονται λάθη, τα οποία πρέπει να αντιμετωπίζονται και να μη διαιωνίζονται. Πολλοί αναβάτες, πάνω στην απειρία τους, την καθημερινή αφηρημάδα τους αλλά ίσως και στην υπερβολική σιγουρία τους, κάνουν κάποια λάθη στην χρήση της μοτοσυκλέτας τους, τα οποία καλό είναι να επισημαίνονται και να διορθώνονται! Μάλιστα, αρκετά απο αυτά τα λάθη είναι αποτέλεσμα λανθασμένων συμπεριφορών, οι οποίες διαιωνίστηκαν.

    Δείτε μια λίστα που σας ετοιμάσαμε, με λάθη που κάνουν οι αναβάτες, συνειδητά ή ασυνείδητα και των οποίων η αντιμετώπιση ισοδυναμεί με την βελτίωση μας ως μοτοσυκλετιστές!

    1. Αμελούμε τη χρήση εξοπλισμού

    Ένα λάθος που γίνεται καθημερινά, ειδικά αν σκοπεύουμε να διανύσουμε μικρή απόσταση, για την οποία είμαστε σίγουροι ότι "σιγά μην γίνει τίποτα, εδώ δίπλα θα πάω". Όπως είναι λογικό, ο κίνδυνος και το ατύχημα δεν ρωτούν για απόσταση και ταχύτητα και η χρήση εξοπλισμού επιβάλλεται, σε κάθε πιθανή χρήση της μοτό μας!

    2.Δεν κοιτάμε σωστά, όταν οδηγούμε

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	MISTAKES_3.jpg 
Προβολές:	616 
Μέγεθος:	35,8 KB 
ID:	360184

    Αυτό είναι ένα λάθος που το κάνουμε μάλλον όλοι. Όταν οδηγούμε, είτε εντός είτε εκτός πόλης, τα μάτια μας δεν κοιτούν εκεί που πρέπει. Όταν κινούμαστε στο δρόμο, το βλέμμα μας πρέπει να κοιτά ανοιχτά, μακριά και εκεί που θέλουμε η μοτοσυκλέτα να πάει. Ειδικά σε δρόμο με καμπές, τα μάτια μας πρέπει να κοιτούν πάντα την έξοδο της στροφής μας! Το να εξασκηθούμε να κοιτάμε μακρύτερα και πιο ανοιχτά βελτιώνει άμεσα και δραματικά την οδήγησή μας και μπορεί να μας κάνει να αντιληφθούμε κάποιο πιθανό εμπόδιο η κίνδυνο αρκετά νωρίς, δίνοντας μας χρόνο να αντιδράσουμε.

    3.Χρησιμοποιούμε τα φρένα μας λάθος

    Πάρα πολλοί αναβάτες χρησιμοποιούμε λάθος τα φρένα μας: Κάνουμε κατάχρηση του πίσω φρένου, τις περισσότερες φορές, αλλά κάποιες άλλες φορές δεν το χρησιμοποιούμε καθόλου! Επίσης, πολλοί αναβάτες κακώς φοβούνται ότι η μοτοσυκλέτα τους ίσως...ανατραπεί από ένα δυνατό φρενάρισμα με το εμπρός φρένο, το οποίο αναλαμβάνει το 80% του φρεναρίσματος, τουλάχιστον,, με αποτέλεσμα να μη το χρησιμοποιούν σωστά. Το φρενάρισμα στη μοτοσυκλέτα πρέπει να γίνεται και με τα δύο φρένα, και μάλιστα με έμφαση στο εμπρός φρένο, ενώ πρέπει να αποφεύγουμε το μπλοκάρισμα του πίσω τροχού.

    4.Δεν χειριζόμαστε σωστά τη μοτοσυκλέτα μας

    Ίσως αναρωτηθείτε: "Μα τι ακριβώς εννοούν; Εγώ χειρίζομαι πολύ σωστά τη μοτοσυκλέτα μου...Πάντα φτάνω εκεί που θέλω". Δεν εννοούμε, όμως αυτό! Ακόμη και ο τρόπος που θα καθίσει κάποιος στη μοτοσυκλέτα παίζει ρόλο: Οι περισσότεροι απο εμάς καθόμαστε υπερβολικά μπροστά, ενώ ρίχνουμε πολύ βάρος στο τιμόνι. Αυτό είναι μεγάλο λάθος: Το βάρος μας πρέπει να το στηρίζουμε με τα πόδια μας, σφίγγοντας το τεπόζιτο ή "κοντράροντας" στην ποδιά, αν μιλάμε για scooter, ενώ τα χέρια μας πρέπει να είναι πάντα χαλαρά στο τιμόνι και να μην επιβαρύνονται.

    Επίσης, ένα ακόμα λάθος που κάνουμε είναι να μην ακολουθούμε τις κλίσεις που παίρνει η μοτοσυκλέτα στις στροφές. Φτάνουμε πολλές φορές και στο σημείο να γείρουμε αντίστροφα, με την ψευδαίσθηση ότι σταθεροποιούμε την μοτοσυκλέτα περισσότερο! Αυτό είναι ένα σημαντικό λάθος, και πρέπει να αποφεύγεται: Πάντα ακολουθούμε τις κλίσεις της μοτοσυκλέτας μας στις στροφές, ποτέ δεν πάμε αντίθετα.

    5.Δεν υπολογίζουμε τον κίνδυνο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	MISTAKES_2.jpg 
Προβολές:	616 
Μέγεθος:	45,3 KB 
ID:	360185

    Κακά τα ψέμματα, είναι πολλές οι φορές που οδηγούμε με μεγάλη σιγουριά χωρίς να υπολογίζουμε πιθανό κίνδυνο, με αποτέλεσμα η προσοχή μας να μειώνεται. Ωστόσο, ειδικά αν κινούμαστε σε πόλη, αυτό μπορεί να γίνει αρκετά επικίνδυνο, καθώς μιλάμε για ένα περιβάλλον όπου απαιτείται μεγάλη εγρήγορση και όλα μπορούν να συμβούν από τη μία στιγμή στην άλλη! Για αυτό, ας μην ξεχνιόμαστε!

    6.Κάνουμε κατάχρηση της κόρνας

    Η κόρνα...αχ αυτή η κόρνα! Δυστυχώς στους Ελληνικούς δρόμους, πάρα πολλοί οδηγοί αντικαθιστούν το...φρενάρισμα με κορνάρισμα, οδηγώντας σε καταστάσεις εξαιρετικά επικίνδυνες! Για αυτό λοιπόν, φροντίζουμε πρώτα την επιβράδυνσή μας και την προσπάθεια αποφυγής ενός κινδύνου, και κατόπιν κορνάρουμε -και μάλιστα, εάν χρειάζεται! Ακόμη και αν δε φταίμε εμείς, το να επισημάνουμε το λάθος του άλλου χρήστη του δρόμου δεν μας βγάζει από μια πιθανή επικίνδυνη κατάσταση, έτσι απλά!

    7.Κινούμαστε με μεγαλύτερη ταχύτητα από ότι πρέπει

    Πολλές φορές και επειδή...το γκάζι είναι γλυκό, εμείς οι μοτοσυκλετιστές κακώς αυξάνουμε ταχύτητα πάνω από το όριο του δρόμου, αλλά και των δυνατοτήτων μας. Πριν κινηθούμε ταχύτερα, πρέπει να είμαστε βέβαιοι ότι μπορούμε να το κάνουμε. Και φυσικά... πρέπει να μην κάνουμε υπερβολές μέσα σε κατοικημένες περιοχές και μποτιλιάρισμα!

    ...


    Πηγη: http://mototriti.gr/data/news/previe...TES_109675.asp

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    8.Δεν ελέγχουμε την μοτοσυκλέτα πριν ξεκινήσουμε

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	MISTAKES_8.jpg 
Προβολές:	615 
Μέγεθος:	45,7 KB 
ID:	360187

    Αυτό και αν το κάνουμε όλοι! Δυστυχώς, δεν ελέγχουμε την μοτοσυκλέτα μας, πριν την βάλουμε μπροστά για την πρώτη διαδρομή της ημέρας μας...Και δεν εννοούμε κάτι δύσκολο, αλλά πολύ απλά στον έλεγχό τους σημεία: Να κοιτάξουμε τα ελαστικά και τον αέρα τους, αν δουλεύουν όλα μας τα φώτα, ή ακόμα και αν έχουμε διαρροή κάποιου υγρού από τη μοτοσυκλέτα! Η μέρα μας μπορεί να χαλάσει πολύ γρήγορα, αν ξαφνικά διαπιστώσουμε εκ κινήσει, ότι η μοτοσυκλέτα μας χάνει λάδι ή έχει ένα ξεφούσκωτο λάστιχο!

    Πηγη: http://mototriti.gr/data/news/previe...TES_109675.asp




    Υ.Γ. Τελικα κανουμε μονο αυτα, η πολυ περισσοτερα?

  3. #3
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Ολα σωστα και αυτο με τα φρενα! Αυτο που λεει να μην ριχνουμε βαρος στο τιμονι πραγματικα μου ειναι δυσκολο και με κουραζει πολυ

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Ολα σωστα και αυτο με τα φρενα! Αυτο που λεει να μην ριχνουμε βαρος στο τιμονι πραγματικα μου ειναι δυσκολο και με κουραζει πολυ
    Αυτο εχει να κανει και με την θεση οδηγησης καθε μηχανης.Και εγω ριχνω βαρος,αλλα σιγουρα λιγοτερο απο εσενα και περισσοτερο απο ενα που εχει v-strom.

  5. #5
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Αυτο εχει να κανει και με την θεση οδηγησης καθε μηχανης.Και εγω ριχνω βαρος,αλλα σιγουρα λιγοτερο απο εσενα και περισσοτερο απο ενα που εχει v-strom.
    Σιγουρα θα βοηθανε τα αντιολισθητικα ντεποζιτου σε αυτο. Σκεφτομαι εδω και καιρο να τα παρω και γιαυτον τον λογο.

  6. #6
    Comandante Bananas Το avatar του/της christoi
    Εγγραφή
    06/08/2012
    Μηνύματα
    85
    Όταν κοιτάς μακρυά, δεν μπορείς να δεις τις άπειρες τρύπες που δεν φαίνονται καθαρά, να πέσεις μέσα και στην καλύτερη να βρίζεις για το απότομο τίναγμα. Αν κοιτάς τις τρύπες, δεν μπορείς να δεις -ορθώς- μακρυά.

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από christoi Προβολή μηνύματος
    Όταν κοιτάς μακρυά, δεν μπορείς να δεις τις άπειρες τρύπες που δεν φαίνονται καθαρά, να πέσεις μέσα και στην καλύτερη να βρίζεις για το απότομο τίναγμα. Αν κοιτάς τις τρύπες, δεν μπορείς να δεις -ορθώς- μακρυά.
    Εκπαιδεύεις και αξιοποιείς την περιφερειακή όραση.
    Think faster than you ride

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από christoi Προβολή μηνύματος
    Όταν κοιτάς μακρυά, δεν μπορείς να δεις τις άπειρες τρύπες που δεν φαίνονται καθαρά, να πέσεις μέσα και στην καλύτερη να βρίζεις για το απότομο τίναγμα. Αν κοιτάς τις τρύπες, δεν μπορείς να δεις -ορθώς- μακρυά.
    Αν κοιτάς τις τρύπες θα πέσεις μέσα...... πάντα κοιτάμε να τις αποφύγουμε.
    Πως; κοιτώντας τα πιθανά σημεία που μπορούμε να περάσουμε για να τις αποφύγουμε.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Συχνό και σημαντικό λάθος είναι να εμπιστευόμαστε τους καθρέφτες , πάντα πρέπει να γυρνάμε κεφάλι όταν αλλάζουμε λωρίδα η όταν κάνουμε μια σημαντική αλλαγή στην πορεία μας .Οι καθρέφτες βοηθάνε μόνο στο να ελέγχεις την κίνηση ακριβώς πίσω σου από εκεί και πέρα είναι άχρηστοι .

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 15:16
  2. Συναγερμός ΜΟΤΟ
    από smavrid στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 20:05
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2003, 14:13
  4. Ιδρυση Νεασ ΛεσΧησ Μοτο...
    από parji στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 15:02
  5. Καλημερα Σε Ολο Το Μοτο...............
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 13:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF