Σελίδα 5 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 164

Θέμα: προστιμο για κοκκινο σε ποδηλατη...

  1. #61
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Και μεσα λοιπον απο αυτον τον δημοσιο διαλογο και απο χιλιους δημοσιους διαλογους που θα γινουν θα δημιουργηθει μια υποκουλτουρα που θα καθοδηγησει σιγα σιγα ολο το κοσμο προς τη σωστη κατευθηνση.
    Μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα, αλλά δε μπορώ να πιστέψω ότι κάποιος που παραβιάζει κόκκινα συνειδητά, θα σταματήσει να το κάνει, επειδή συμμετείχε σε μια εποικοδομητική κουβέντα. Δεν έχω τόση πίστη στους συμπατριώτες μου. Έχω αποδεχτεί πλέον ότι μόνο το μαστίγιο δουλεύει. Μακάρι να κάνω λάθος.
    Life begins at 45°.

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω τόση πίστη στους συμπατριώτες μου. Έχω αποδεχτεί πλέον ότι μόνο το μαστίγιο δουλεύει
    Δεν περίμενα τίποτα λιγότερο από έναν grammar nazi

  3. #63
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Η παράμετρος είναι θηλυκού γένους. Ευχαριστώ.
    Εμείς οι μάστοροι το λέμε και "τα παράμετρα". Κανα ζόρι;

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    καλα του εκαναν..δεν τους παω καθολου τους τυπους με τα ποδηλατα που κλεινουν 1 λωριδα σχεδον..αν θελουν να πηγαινουν στο δρομο να πληρωνουν τελη κυκλοφοριας να εχουν διπλωμα για το ποδηλατο και ασφαλεια οχηματος σαν εμας..αλλιως πουλο παρτε το στο χερι
    Ακραία θέση

  5. #65
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω τόση πίστη στους συμπατριώτες μου. στον άνθρωπο γενικά
    Εκτιμώ ότι περιορίζουμε παγκόσμια προβλήματα στην ελλαδίτσα.

  6. #66
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Παίδες, δεν έχετε καταλάβει ακόμη, ότι είμαστε για τον γάΐδαρο καβάλα? Τί σας κάνει εντύπωση? Έλεγχος μηδέν, υποδομές μηδέν, παιδεία μηδέν. Εντάξει ,έφαγε το πρόστιμο. Έ και?

    Όταν αρχίσει να το τρώει και ο μοτοσυκλετιστής, που παραβιάζει ερυθρό σηματοδότη και όριο ταχύτητας, όταν αρχίσει και το τρώει ο αυτοκινητιστής, ,που παραβιάζει προτεραιότητα σε διασταύρωση, όταν αρχίσει και το τρώει ο φορτηγατζής που προσπερνά μπαίνοντας στο αντίθετο ρεύμα, όταν αρχίσει και το τρώει ο πεζός, που πετά το μυξομάντηλο, όταν το ξαναφάει ο ποδηλάτης, γιατί δεν φοράει κράνος, τότε να ξανασυζητήσουμε.

    Μάς ενοχλεί δηλαδή ο πανηλίθος ο ποδηλάτης, αλλά όχι ο στόκμαν, που τραβάει σούζα και πάει με όσα, εκεί που παίζουν παιδάκια (τυχαίο παράδειγμα)? Όλα θα έπρεπε να μας ενοχλούν. Άς κοιτάξουμε ο καθένας ξεχωριστά, να βελτιωνόμαστε μέρα με τη μέρα, κάνοντας την αυτοκριτική μας και να αναλύουμε λίγο τις λάθος επιλογές μας.
    Ίσως έτσι, την επόμενη φορά, να μην περάσω με κόκκινο, με το ποδήλατο, να μην περάσω φίλερ από τον πεζό σε διάβαση, με την μοτό, να σταματήσω στο πορτοκαλί, με το αυτοκίνητο, να μην πετάξω το χαρτάκι από την τσίχλα κάτω, ώς πεζός.
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορεί να υπάρξει καθολική απαγόρευση. Και δεν είναι λογικό κατά τη γνώμη μου.

    Εντάξει στους κλειστούς αυτοκινητόδρομους. Μάλιστα, εκεί πρέπει να αποκλείονται όλα τα οχήματα που δεν μπορούν να κινούνται με την ελάχιστη προβλεπόμενη ταχύτητα.
    Στους δρόμους ταχείας κυκλοφορίας, να το κουβεντιάσουμε.
    Στους υπόλοιπους όμως;

    Θα απαγορεύσεις το ποδήλατο στις συνοικίες; Θα ορίσεις με τι θα κινηθεί ο πολίτης στο χωριό; Ή στο νησί;

    Ο κάτωθι πίνακας είναι από μελέτη του 2001 για το Υ.ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε και ορίζει συνοπτικά τη μέγιστη ασφαλή ταχύτητα ανά κατηγορία οδού καθώς και τα οχήματα που μπορούν κινούνται σ΄αυτή.

    Συνημμένο 360266
    Βλέπουμε στον πίνακα ότι στο σύνολο των οδών, ελάχιστες είναι εκείνες που δεν μπορούν να κινηθούν -για λόγους ασφαλείας- οχήματα που δεν μπορούν να αναπτύξουν ταχύτητα μεγαλύτερη των 60km/h

    Για όποιον ενδιαφέρεται, μπορεί να διαβάσει εδώ ολόκληρη τη μελέτη.

    Για μένα, η μόνη εφικτή λύση είναι η βεβαίωση των παραβάσεων του ΚΟΚ στους παραβάτες ποδηλάτες, με ιδιαίτερη έμφαση στην παραβίαση προτεραιότητας, ώστε να γίνει συνείδηση η τήρησή του.
    Είναι κάτι που το πρότεινα εγώ, οπότε ας το δούμε με λίγη παραπάνω λεπτομέρεια.

    Όσον αφορά τα αστικά κέντρα τουλάχιστον, αν απαγορευθεί η κυκλοφορία στους δρόμους που όλοι πάνω-κάτω συμφωνούμε πως δεν είναι για να κινούνται ποδήλατα, τότε το ποδήλατο παύει ουσιαστικά ν' αποτελεί λύση.
    Δηλαδή, άντε και η διαδρομή μου από το σπίτι στη δουλειά είναι Κυψέλη-Αμπελόκηποι ή Ηλιούπολη-Νέα Σμύρνη (για να μην πάρω κάποια μεγάλη απόσταση).
    Αν μου απαγορεύσεις την κυκλοφορία στους δρόμους που κανονικά θα έπρεπε, πως θα κάνω τη διαδρομή; Θα υπάρχει σχετική σήμανση σε όλους τους δρόμους που απαγορεύεται (ή επιτρέπεται) να κινηθώ; Αν όχι, θα πρέπει να μετρώ τους δρόμους για να καταλαβαίνω;
    Ουσιαστικά θα έχω το ποδήλατο μόνο για να κατεβαίνω μέχρι το περίπτερο. Αυτό όμως δεν έχει νόημα, δεν είναι «κυκλοφορία με ποδήλατο» είναι καθαρά ασχολία ελευθέρου χρόνου.

    Τώρα, για το νησί και το χωριό, ανέφερα ήδη:
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    Στην περίπτωση που υπάρχει κάποια πόλη η οποία τυγχάνει να έχει διαφορετική μορφολογία και να βολεύει η κίνηση με το ποδήλατο (πχ Λάρισα), να καταθέτει μια σχετική μελέτη και να ζητά κατ' εξαίρεση να επιτρέπεται η κυκλοφορία ποδηλάτων μέσα στα γεωγραφικά όρια που θα υποδεικνύει η μελέτη.
    Ανεξάρτητη και ισχυρή τοπική αυτοδιοίκηση δεν θέλουμε;
    Ας αναλάβει λοιπόν το θέμα η τοπική αυτοδιοίκηση στα μέρη όπου η χρήση του ποδηλάτου για μετακίνηση έχει περισσότερα οφέλη από προβλήματα και ας μπει σε μια κατάσταση ειδικού καθεστώτος.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    όσο αφορά τη παραβατικότητα των ποδηλατών αυτή δεν συμβαίνει μόνο στο Ελλάντα.

    βάλτε στο γούγλη "cyclist meme" να δείτε ότι υπάρχουν παράπονα παγκοσμίως

  9. #69
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eversman Προβολή μηνύματος
    Παίδες, δεν έχετε καταλάβει ακόμη, ότι είμαστε για τον γάΐδαρο καβάλα? Τί σας κάνει εντύπωση? Έλεγχος μηδέν, υποδομές μηδέν, παιδεία μηδέν. Εντάξει ,έφαγε το πρόστιμο. Έ και?

    Όταν αρχίσει να το τρώει και ο μοτοσυκλετιστής, που παραβιάζει ερυθρό σηματοδότη και όριο ταχύτητας, όταν αρχίσει και το τρώει ο αυτοκινητιστής, ,που παραβιάζει προτεραιότητα σε διασταύρωση, όταν αρχίσει και το τρώει ο φορτηγατζής που προσπερνά μπαίνοντας στο αντίθετο ρεύμα, όταν αρχίσει και το τρώει ο πεζός, που πετά το μυξομάντηλο, όταν το ξαναφάει ο ποδηλάτης, γιατί δεν φοράει κράνος, τότε να ξανασυζητήσουμε.

    Μάς ενοχλεί δηλαδή ο πανηλίθος ο ποδηλάτης, αλλά όχι ο στόκμαν, που τραβάει σούζα και πάει με όσα, εκεί που παίζουν παιδάκια (τυχαίο παράδειγμα)? Όλα θα έπρεπε να μας ενοχλούν. Άς κοιτάξουμε ο καθένας ξεχωριστά, να βελτιωνόμαστε μέρα με τη μέρα, κάνοντας την αυτοκριτική μας και να αναλύουμε λίγο τις λάθος επιλογές μας.
    Ίσως έτσι, την επόμενη φορά, να μην περάσω με κόκκινο, με το ποδήλατο, να μην περάσω φίλερ από τον πεζό σε διάβαση, με την μοτό, να σταματήσω στο πορτοκαλί, με το αυτοκίνητο, να μην πετάξω το χαρτάκι από την τσίχλα κάτω, ώς πεζός.
    Μας ενοχλει και η κλιματολογικη αλλαγη του πλανητη μας οπως και η διαστολη του συμπαντος αλλα σε αυτο το τοπικ μιλαμε για τους ποδηλατες θαρρω.

  10. #70
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Μας ενοχλει και η κλιματολογικη αλλαγη του πλανητη μας οπως και η διαστολη του συμπαντος αλλα σε αυτο το τοπικ μιλαμε για τους ποδηλατες θαρρω.

    Η κλιματολογικη αλλαγη του πλανητη μας οπως και η διαστολη του συμπαντος είναι τελείως άσχετα με το θέμα.

    Αυτα που έγραψε ο Eversman ειναι απολυτως σχετικά όμως.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #71
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος

    Η κλιματολογικη αλλαγη του πλανητη μας οπως και η διαστολη του συμπαντος είναι τελείως άσχετα με το θέμα.

    Αυτα που έγραψε ο Eversman ειναι απολυτως σχετικά όμως.
    Γιατι οταν λεμε για καποιο συγκεκρημενο θεμα πρεπει ΠΑΝΤΑ να γενικολογουμε στη συνεχεια βγαζοντας το κυριως θεμα σχεδον αθωο στη τελικη? Ειναι εκνευριστικο!

  12. #72
    Αρχάριος Το avatar του/της nathair
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    699
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    όσο αφορά τη παραβατικότητα των ποδηλατών αυτή δεν συμβαίνει μόνο στο Ελλάντα.

    βάλτε στο γούγλη "cyclist meme" να δείτε ότι υπάρχουν παράπονα παγκοσμίως
    Να δεις πόσα παράπονα υπάρχουνε παγκοσμίως (εκτός από τις χώρες στις οποίες επιτρέπεται, γιατί υπάρχουν και λίγες τέτοιες) για μας τους παλιομοτοσυκλετιστές κλπ και την διήθηση, κοινώς filtering...

  13. #73
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Μας ενοχλει και η κλιματολογικη αλλαγη του πλανητη μας οπως και η διαστολη του συμπαντος αλλα σε αυτο το τοπικ μιλαμε για τους ποδηλατες θαρρω.
    Δέν χρειάζεται να γίνεσαι ειρωνικός, ούτε αγενής. Δέν υπάρχει λόγος. Άν γράφω για κάτι διαφορετικό, υπάρχουν αρμόδιοι να το κρίνουν.
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  14. #74
    Αρχάριος Το avatar του/της nathair
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    699
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    δεν ξερω αλλα μεχρι να κανω και εσυ στην ακρη με το ποδηλατακι σου..τουλαχιστον ελπιζω εσυ να εισαι στους εννομους και οχι σαν αυτους που ειπαμε παραπανω
    Περισσότερο από τους πιο πολλούς μοτοσυκλετιστές που βλέπω στον δρόμο. Ασε που ενώ θα μπορούσα να κάτσω σχεδόν στην μέση του δρόμου και και να μην περνάει τίποτα, και να είμαι και 100% νόμιμος, οδηγάω το ποδήλατο όσο άκρη γίνεται χωρίς να πέσω βέβαια σε κανένα φρεάτιο. Δεν βλέπω κανέναν λόγο να εμποδίσω την κίνηση... Εκτός και αν είναι κανένας εξυπνάκιας, έ, εκεί μπορεί και να αξίζει κανείς να του κατσικωθεί και εκμεταλλευόμενος τον ΚΟΚ να μην τον αφήσει να περάσει ποτέ (δεν το έχω κάνει ακόμα αλλά επειδή εχω και καλό δικηγόρο αν με πατήσει, ίσως να το κάνω κάποτε!).

    Και φυσικά όμως κάνω και διήθηση, και με το ποδήλατο και με τη μηχανή, και φυσικά ανεβαίνω και στο πεζοδρόμιο, και με το ποδήλατο και με τη μηχανή, και φυσικά προσέχω εξαιρετικά όταν τα κάνω όλα αυτά, περισσότερο για τους άλλους παρά για τον εαυτό μου.
    Για να μην πω οτι ξεπερνάω και τα όρια ταχύτητος, ενίοτε και με το ποδήλατο... Υποθέτω όλοι οι άλλοι που βρίζουνε τους παλιο-ποδηλάτες δεν τα κάνουνε αυτά, έτσι δεν είναι;

    Για να μη μπερδευόμαστε βέβαια, πράγματι υπάρχουν αρκετοί ποδηλάτες με συμπεριφορά απαράδεκτη, εκνευριστική και επικίνδυνη. Είπαμε, κλήση, ας πρόσεχαν...

  15. #75
    Κυκλοφορώ καθημερινά. Σε ποικίλες διαδρομές. Σχεδόν πάντα με μοτοσυκλέτα και σπανιότερα με αυτοκίνητο. Επίσης, τρέχω πεζός σε συνοικιακούς δρόμους.

    Έχω γλυτώσει πάμπολλα εν δυνάμει επικίνδυνα ατυχήματα. Μπορώ να απαριθμήσω εκατοντάδες περιπτώσεις με πρωταγωνιστές αυτοκίνητα, δεκάδες με μηχανάκια και... δεν θυμάμαι καμία με ποδήλατο.

    Το παραπάνω φυσικά και δεν αναιρεί ότι ο ΚΟΚ πρέπει να εφαρμόζεται από όλους! Αλλά μη κάνουμε την τρίχα τριχιά.

    Τον παραπάνω πίνακα τον πρόσεξε κανείς; Ασφαλής ταχύτητα <70 στις αστικές αρτηρίες και <30 σε τοπικές οδούς;

    Θέλουμε αλήθεια να ληφθούν σοβαρά υπόψη οι μελέτες αυτές και να θεσπιστούν τα ανάλογα όρια; Ή θα λέμε "άλλο εγώ. Εγώ ξέρω και μπορώ". Όπως κάνουμε τώρα δηλαδή με τα υπάρχοντα όρια.

    Το ποδήλατο πρέπει να είναι μέσο μετακίνησης. Και να προωθείται μάλιστα αντί να απαγορεύεται η χρήση του. Με σαφείς όμως κανόνες και κυρώσεις για όσους δεν τους τηρούν.
    Think faster than you ride

Σελίδα 5 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2015, 18:31
  2. Ιδεες για "βαψιματα" σε Κρανη ...
    από crs-k στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2006, 21:30
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2005, 08:55
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2004, 08:32
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 15:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF