Σελίδα 7 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 234567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 164

Θέμα: προστιμο για κοκκινο σε ποδηλατη...

  1. #91
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Εχω υπαρξει για χρονια ποδηλατης και απο χομπι και απο αναγκη μετακίνησης, δρομου βουνου αγωνες dh κτλ.
    Αρχικά είναι ρίσκο να ποδηλατείς σε αυτή τη χώρα γιατι
    -με την κατάσταση των δρόμων (λακουβες σαμαρακια) μπορεις πανευκολα να φας τη σουπα σου και να σε περασουν απο πανω 3 αμαξια μεχρι να σε καταλαβουν
    -με την παιδεία του μέσου ελληνα οδηγου κινδυνεύεις.

    Ελάχιστοι ειναι οι οδηγοι που θα περιμένουν πισω απο ενα αργό οχημα με υπομονη να βρουν το ασφαλες σημειο για προσπέραση. Αμα ειναι φορτηγο/λεωφορειο απλα θα κανουν την σφηνα στην αλλη λωρίδα και δεν θα πουν τιποτα, αν ειναι ποδηλατο θα στριμωχτουν , θα περασουν 5ποντους απο το ποδηλατη και θα εχουν και την εκφραση "που πας με το ποδηλατο?". Πολλες φορές βγαίνει ενας χλευασμός και μια επιθετικότητα μονο και μονο επειδη κάποιος ειναι ποδηλάτης και μπορει να τους καθυστερήσει 5''.

    ΛΑΘΟΣ. Ο δρομος ανοίκει σε όλους και τα ίδια δικαιώματα έχουν και τα αργά οχήματα και αφου δεν υπαρχουν υποδομες με ποδηλατοδρομους πρεπει ολοι να τα σεβονται.

    Οι ποδηλάτες έχουν την ψυχολογία του αδύναμου (όπως και είναι) και για εμένα η οδήγηση πρέπει να είναι λίγο πιο επιθετική. Δηλαδή βλέπω οτι δεν χωραει να με περασει το αμαξι πχ σε μονοδρομο μια λαριδας, δεν θα στριμωχτώ δεξία για να φτάσει να με ακουμπίσει απλά θα καθήσω στη μέση της λωρίδας κάνοντας πετάλι γρήγορα και όπου υπάρχει άνοιγμα θα κάνω δεξιά να περάσει. Επίσης πρέπει να ειναι επιθετικοί και στο πετάλι για να μειώσουν οσο μπορουν την διαφορά ταχύτητας. Πολλοί λόγω της ψυχολογίας του αδύναμου ή επειδη απλα ετσι ειναι στην οδηγηση γενικαγίνονται πραγαμτικοί κάφροι. Φωνάζουν περνανε γρηγορα αναμεσα σε πεζους αλλάζουν κατευθυνση σαν τρελοι κτλ και προσπαθούν να την πουν σε οποιον οδηγαει κατι μηχανοκίνητο.

    ΛΑΘΟΣ επισης. Χρησιμοποιεί το δρόμο πρέπει να σέβεται τους κανόνες.

    Τωρα για περιστατικό με την κλήση, ήταν σωστή. Το θέμα που δημιουργεί αντιδράσεις είναι οτι εκατοντάδες κοκκινα σφάζονται καθημερινά και την κλήση την πήρε ο αδύναμος.

    Μια είναι η λύση, συνύπαρξη και αλληλοσεβασμός.

  2. #92
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.757
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Το θέμα που δημιουργεί αντιδράσεις είναι οτι εκατοντάδες κοκκινα σφάζονται καθημερινά και την κλήση την πήρε ο αδύναμος.
    Καλά τα είπες αλλά εδώ το έχασες. Δύσκολα θα γλύτωνε την κλήση οποιοσδήποτε με μηχανοκίνητο ενώ για τον ποδηλάτη έγινε είδηση.
    Sent from me using a computer.

  3. #93
    Αρχάριος Το avatar του/της nathair
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    699
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Καλά τα είπες αλλά εδώ το έχασες. Δύσκολα θα γλύτωνε την κλήση οποιοσδήποτε με μηχανοκίνητο ενώ για τον ποδηλάτη έγινε είδηση.
    Είδηση δεν είναι 'σκύλος δάγκωσε άνθρωπο', αλλά 'άνθρωπος δάγκωσε σκύλο'. Επομένως προφανώς και έγινε είδηση επειδή είναι σπάνιο...

  4. #94
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.757
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nathair Προβολή μηνύματος
    Είδηση δεν είναι 'σκύλος δάγκωσε άνθρωπο', αλλά 'άνθρωπος δάγκωσε σκύλο'. Επομένως προφανώς και έγινε είδηση επειδή είναι σπάνιο...
    Αυτό ακριβώς!
    Sent from me using a computer.

  5. #95
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eversman Προβολή μηνύματος
    Δέν χρειάζεται να γίνεσαι ειρωνικός, ούτε αγενής. Δέν υπάρχει λόγος. Άν γράφω για κάτι διαφορετικό, υπάρχουν αρμόδιοι να το κρίνουν.
    Ενω εμεις που κανουμε διαλογο εδω ειμαστε υποχρεωμενοι να μη μιλησουμε και να ανεχτουμε σε μια σοβαρη κουβεντα την γενικολογια εκτος του θεματος. Και επειδη κανεις μοντερατορας δεν αντιδρα παει να πει ειναι και σωστο... Σαν τα βηματα του Σπανουλη ενα πραμα.... Αφου δεν σφυριχτηκαν δεν ηταν και βηματα! Οπως επισης και αν ειμουν αγενης (που σιγουρα δεν ειμουν) υπαρχουν οι αρμοδιοι εδω να το κρινουν.... 1-1!



    Παντως το καλυτερο ποστ το εκανε ο pipe_smoker κατα την αποψη μου.... εχει δικιο! Αρα πιστευω οτι τελικα το θεμα ειναι οι ποδηλατοδρομοι που δεν υπαρχουν.......

  6. #96
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Εχω υπαρξει για χρονια ποδηλατης και απο χομπι και απο αναγκη μετακίνησης, δρομου βουνου αγωνες dh κτλ.
    Αρχικά είναι ρίσκο να ποδηλατείς σε αυτή τη χώρα γιατι
    -με την κατάσταση των δρόμων (λακουβες σαμαρακια) μπορεις πανευκολα να φας τη σουπα σου και να σε περασουν απο πανω 3 αμαξια μεχρι να σε καταλαβουν
    -με την παιδεία του μέσου ελληνα οδηγου κινδυνεύεις.

    Ελάχιστοι ειναι οι οδηγοι που θα περιμένουν πισω απο ενα αργό οχημα με υπομονη να βρουν το ασφαλες σημειο για προσπέραση. Αμα ειναι φορτηγο/λεωφορειο απλα θα κανουν την σφηνα στην αλλη λωρίδα και δεν θα πουν τιποτα, αν ειναι ποδηλατο θα στριμωχτουν , θα περασουν 5ποντους απο το ποδηλατη και θα εχουν και την εκφραση "που πας με το ποδηλατο?". Πολλες φορές βγαίνει ενας χλευασμός και μια επιθετικότητα μονο και μονο επειδη κάποιος ειναι ποδηλάτης και μπορει να τους καθυστερήσει 5''.

    ΛΑΘΟΣ. Ο δρομος ανοίκει σε όλους και τα ίδια δικαιώματα έχουν και τα αργά οχήματα και αφου δεν υπαρχουν υποδομες με ποδηλατοδρομους πρεπει ολοι να τα σεβονται.

    Οι ποδηλάτες έχουν την ψυχολογία του αδύναμου (όπως και είναι) και για εμένα η οδήγηση πρέπει να είναι λίγο πιο επιθετική. Δηλαδή βλέπω οτι δεν χωραει να με περασει το αμαξι πχ σε μονοδρομο μια λαριδας, δεν θα στριμωχτώ δεξία για να φτάσει να με ακουμπίσει απλά θα καθήσω στη μέση της λωρίδας κάνοντας πετάλι γρήγορα και όπου υπάρχει άνοιγμα θα κάνω δεξιά να περάσει. Επίσης πρέπει να ειναι επιθετικοί και στο πετάλι για να μειώσουν οσο μπορουν την διαφορά ταχύτητας. Πολλοί λόγω της ψυχολογίας του αδύναμου ή επειδη απλα ετσι ειναι στην οδηγηση γενικαγίνονται πραγαμτικοί κάφροι. Φωνάζουν περνανε γρηγορα αναμεσα σε πεζους αλλάζουν κατευθυνση σαν τρελοι κτλ και προσπαθούν να την πουν σε οποιον οδηγαει κατι μηχανοκίνητο.

    ΛΑΘΟΣ επισης. Χρησιμοποιεί το δρόμο πρέπει να σέβεται τους κανόνες.

    Τωρα για περιστατικό με την κλήση, ήταν σωστή. Το θέμα που δημιουργεί αντιδράσεις είναι οτι εκατοντάδες κοκκινα σφάζονται καθημερινά και την κλήση την πήρε ο αδύναμος.

    Μια είναι η λύση, συνύπαρξη και αλληλοσεβασμός.
    Επετρεψε μου να εχω τις ενστασεις μου. Ο δρομος ΔΕΝ ανηκει σε ολους. Οι ποδηλατες, ειτε σας αρεσει ειτε οχι, δεν εχουν κανενα δικαιωμα να ειναι στο δρομο. Και σε μια πιο ευνομουμενη πολιτεια θα επαιρναν κληση για παρακωληση συγκοινωνιων. Το εκαστοτε ποδηλατο δεν εχει πληρωσει τελη κυκλοφοριας. Δεν εχει ασφαλεια. Αν περασει με κοκκινο και προκαλεσει ατυχημα, ποιος θα πληρωσει; Και το εχω ξαναπει. Οσο δεν εχουν πινακιδες τα ποδηλατα, θα παρανομουν ασυστολα. Θεωρουν οι ποδηλατες, πως δε θα παθουν τιποτα. Καθεστως ατιμωρισιας. Καθεστως ασυδοσιας. Κοινως χαος. Κανω ο,τι θελω, οποτε θελω και δεν τιμωρουμαι. Η κληση που κοπηκε για κοκκινο ειναι σταγονα στον ωκεανο. Η συμπεριφορα των ποδηλατων ειναι απαραδεκτη.

  7. #97
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Εμ, βασικά και στις πιο ανεπτυγμένες χώρες επιτρέπονται τα ποδήλατα στους δρόμους.

  8. #98
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος


    Διαβασα τρελα μαργαριτάρια σε αυτο το θρεντ (που όπως ειπε σωστα ενας συναδελφος, καθε τοσο επανερχεται και καθε τοσο γραφουμε τα ίδια...), αλλα το παραπανω ειναι ογκολιθος ανοησίας.

    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Argumentum_ad_lapidem
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  9. #99
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Εμ, βασικά και στις πιο ανεπτυγμένες χώρες επιτρέπονται τα ποδήλατα στους δρόμους.
    Οι ανεπτυγμενες χωρες εχουν ομως:

    1) Πιο φαρδυς δρομους με πιο φαρδιες λωριδες και φυσικα καλυτερο οδικο δικτυο
    2) Καλυτερη παιδεια οι οδηγοι αυτοκινητων/μηχανων
    3) Καλυτερη παιδεια οι ποδηλατες
    4) Οχι τοσα νευρα
    5) Και ισως και λιγοτερη πιεση γενικα στη ζωη τους....


    Να πω και κατι που δεν ειπε κανεις ισως? Γιατι στην Αττικη οδο απαγορευονται τα ποδηλατα? Για τον ιδιο λογο θα μπορουσε να ισχυει αυτο και στις λεωφορους.

  10. #100
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Γιατι στην Αττικη οδο απαγορευονται τα ποδηλατα? Για τον ιδιο λογο θα μπορουσε να ισχυει αυτο και στις λεωφορους.
    Για τον ίδιο λόγο που απαγορεύονται και στις Ε.Ο. Επειδή είναι αυτοκινητόδρομοι και έχουν ελάχιστο όριο ταχύτητας. Οι λεωφόροι δεν έχουν.
    Life begins at 45°.

  11. #101
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Για τον ίδιο λόγο που απαγορεύονται και στις Ε.Ο. Επειδή είναι αυτοκινητόδρομοι και έχουν ελάχιστο όριο ταχύτητας. Οι λεωφόροι δεν έχουν.
    Ναι το ερωτημα ηταν ρητορικο σχεδον, το ειπα γιατι πρεπει να γινει και στις μεγαλες λεωφορους.

    Πηγα για μπανακι μετα τη Σαρωνιδα το μεσημερι με τη γυναικα και ξανα συναντησα μια λωριδα γεματη ποδηλατες..... ουτε συνοδεια ουτε τιποτα..... Τουλαχιστον ενα αμαξι να ειναι απο πισω ρπστμ......

  12. #102
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos888 Προβολή μηνύματος
    Επετρεψε μου να εχω τις ενστασεις μου. Ο δρομος ΔΕΝ ανηκει σε ολους. Οι ποδηλατες, ειτε σας αρεσει ειτε οχι, δεν εχουν κανενα δικαιωμα να ειναι στο δρομο. Και σε μια πιο ευνομουμενη πολιτεια θα επαιρναν κληση για παρακωληση συγκοινωνιων. Το εκαστοτε ποδηλατο δεν εχει πληρωσει τελη κυκλοφοριας. Δεν εχει ασφαλεια. Αν περασει με κοκκινο και προκαλεσει ατυχημα, ποιος θα πληρωσει; Και το εχω ξαναπει. Οσο δεν εχουν πινακιδες τα ποδηλατα, θα παρανομουν ασυστολα. Θεωρουν οι ποδηλατες, πως δε θα παθουν τιποτα. Καθεστως ατιμωρισιας. Καθεστως ασυδοσιας. Κοινως χαος. Κανω ο,τι θελω, οποτε θελω και δεν τιμωρουμαι. Η κληση που κοπηκε για κοκκινο ειναι σταγονα στον ωκεανο. Η συμπεριφορα των ποδηλατων ειναι απαραδεκτη.
    ακριβως τα ιδια ειπα στη δευτερη σελιδα..και ετσι ειναι. αλλα απο οτι φανηκε δεν αρεσε στους ποδηλατακηδες..αμεσως βγηκαν απο το λαγουμι απο αυτο που ειπα γιατι πολυ απλα ειναι γεγονος αυτο

  13. #103
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Ναι το ερωτημα ηταν ρητορικο σχεδον, το ειπα γιατι πρεπει να γινει και στις μεγαλες λεωφορους.
    Για την ακρίβεια, δεν υπάρχει ελάχιστο όριο ταχύτητας, αλλά απαγορεύονται τα οχήματα που δε μπορούν να αναπτύξουν >50 χλμ./ώρα.

    Πολλά θα έπρεπε να γίνουν. Το πρόβλημα είναι γενικότερο. Αλλά το συγκεκριμένο που θέτεις είναι αρκετά λεπτό και μετά θα μπούμε σε άλλα μονοπάτια (ποιες οδοί χαρακτηρίζονται ως λεωφόροι και γιατί και μπλαμπλαμπλα).
    Life begins at 45°.

  14. #104
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.638
    Λίγη τόση δα σύνεση,είναι δύσκολο να την δείξει ο ποδηλάτης;;;
    Δεν φαίνεται,δεν ακούει αλλά ούτε και ακούγεται , κι όμως παρόλα αυτα σφάζει το κόκκινο αέρα.
    Ρε λεβέντη αμα εσύ έχεις ντεθ γουις, εγω ο έρμος τι σου φταίω να σε κάνω χαλκομανία;
    Γιατι θα πρέπει εγώ να φορτωθώ τύψεις κι ενοχές ότι χτυπησα/σακατεψα/σκότωσα άνθρωπο, επειδή εσύ είσαι μαλάκας;
    Δικαίωμα για όλους στο δρόμο ναι, αλλά ο δρόμος έχει κανόνες.

    Εχω τσακωθεί με τσούρμο που το παίζανε τουρ ντε φρανς και μετά τις σχετικές αγιαστούρες που ακούσανε, τους υπέδειξα ότι ο ΚΟΚ (μεταξύ άλλων) απαγορεύει την παράλληλη οδήγηση 2τροχων.
    Ακεπούστε, ειμαι ο τελευταίος που θα το παίξει ιεροκήρυκας της νομιμότητας, αλλά ρε γαμημένε χιψτερ με το κιτρινο κολαν αφού το θράσος σου πλέον έχει φτάσει σε τέτοια επίπεδα γραψαρχιδισμού, τότε θα λάβεις και την αντίστοιχη αντιμετώπιση.
    Και αυτό πάει στέρεο για όλους ανεξαιρέτως τους χρήστες των δρόμων.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #105
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos888 Προβολή μηνύματος
    Επετρεψε μου να εχω τις ενστασεις μου. Ο δρομος ΔΕΝ ανηκει σε ολους. Οι ποδηλατες, ειτε σας αρεσει ειτε οχι, δεν εχουν κανενα δικαιωμα να ειναι στο δρομο. Και σε μια πιο ευνομουμενη πολιτεια θα επαιρναν κληση για παρακωληση συγκοινωνιων. Το εκαστοτε ποδηλατο δεν εχει πληρωσει τελη κυκλοφοριας. Δεν εχει ασφαλεια. Αν περασει με κοκκινο και προκαλεσει ατυχημα, ποιος θα πληρωσει; Και το εχω ξαναπει. Οσο δεν εχουν πινακιδες τα ποδηλατα, θα παρανομουν ασυστολα. Θεωρουν οι ποδηλατες, πως δε θα παθουν τιποτα. Καθεστως ατιμωρισιας. Καθεστως ασυδοσιας. Κοινως χαος. Κανω ο,τι θελω, οποτε θελω και δεν τιμωρουμαι. Η κληση που κοπηκε για κοκκινο ειναι σταγονα στον ωκεανο. Η συμπεριφορα των ποδηλατων ειναι απαραδεκτη.
    Επι της ουσιας δεν διαφωνω,αλλα απο την αλλη δεν ξερω και καμμια πολη στον κοσμο που απαγορευονται τα ποδηλατα.Ισως θα ητανε σωστο να τους υποχρεωσουνε να βαλουνε πινακιδες,η ακομη και να εχουνε μια,μικρη εστω,ασφαλεια.Φυσικα οι περισσοτεροι απο αυτους εχουνε διπλωμα,οποτε σε περιπτωση παραβιασης σηματοδοτη θα το εβλεπα δικαιο να εχουνε στις συνεπειες που θα ειχαν αν οδηγουσανε αλλο τροχοφορο.

    Σε περιπτωση που προκαλεσουνε ατυχημα τι γινεται,τα πληρωνουν απο την τσεπη τους?

Σελίδα 7 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 234567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2015, 18:31
  2. Ιδεες για "βαψιματα" σε Κρανη ...
    από crs-k στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2006, 21:30
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2005, 08:55
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2004, 08:32
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 15:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF