Σελίδα 8 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 164

Θέμα: προστιμο για κοκκινο σε ποδηλατη...

  1. #106
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Επι της ουσιας δεν διαφωνω,αλλα απο την αλλη δεν ξερω και καμμια πολη στον κοσμο που απαγορευονται τα ποδηλατα.Ισως θα ητανε σωστο να τους υποχρεωσουνε να βαλουνε πινακιδες,η ακομη και να εχουνε μια,μικρη εστω,ασφαλεια.Φυσικα οι περισσοτεροι απο αυτους εχουνε διπλωμα,οποτε σε περιπτωση παραβιασης σηματοδοτη θα το εβλεπα δικαιο να εχουνε στις συνεπειες που θα ειχαν αν οδηγουσανε αλλο τροχοφορο.

    Σε περιπτωση που προκαλεσουνε ατυχημα τι γινεται,τα πληρωνουν απο την τσεπη τους?
    Συνηθως φευγουν απο τη σκηνη και αντε βρες τον. Και μενεις πισω να πληρωνεις τα σπασμενα.....

  2. #107
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    πως φαινεται οτι εισαι ποδηλατης
    Ναι είμαι ποδηλάτης κάμποσα χρόνια , ακόμα περισσότερα καβαλάω μηχανή και οδηγώ αυτοκίνητο ..Αυτό που μερικοί είναι τόσο επιθετικοί απέναντι στους ποδηλάτες δεν το καταλαβαίνω και περισσότερο με ενοχλεί η υποκριτικότητα που βγαίνει από πολλά σχόλια .Κάθε μέρα σαν μηχανόβιοι παραβιάζουμε το ΚΟΚ κάνοντας διήθηση και ξαφνικά μάθαμε τον ΚΟΚ και την "λέμε στους ποδηλάτες ως νόμιμοι πολίτες " ...

    εγω ξεκαθαρα θα ξεκινουσα...και ειδικα αν ημουν με αμαξι που στα @@ μου κιολας αν γρατζουνιστει το φτερο...
    αϊ σιχτιρ με τον καθε κατσαπλια που νομιζει οτι ο δρομος του ανηκει...
    Ακριβώς έτσι σκέφτονται και πολλοί κουτάκιδες για εμας , την επόμενη φορά που θα κάνεις διήθηση να σκέφτεσαι ότι μπορεί να βρεις κάποιον οδηγό αυτοκινήτου με τα μυαλά σου και να σε χτυπήσει γιατί πολύ απλά παρανομείς .
    Συμπέρασμα ας κοιτάμε τα μούτρα μας πριν αρχίσουμε το κήρυγμα για τον ΚΟΚ, αντί να ενθαρύνουμε 10 ανθρώπους που βγαίνουν με το ποδήλατο θέλουμε να τους απαγορευσουμε να κυκλοφορούν .. τραγικο

  3. #108
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.969
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Εγώ απο καιρό λέω πως θα έπρεπε να ασφαλίζεται κάθε ποδηλάτης . Παρά πολύ εύκολα μπορεί να προκαλεσεί ατύχημα ακόμα και θανατηφόρο . Και τότε ποιος πληρώνει ?
    Όχι μόνο να ασφαλίζεται, αλλά να έχει και πινακίδα κυκλοφορίας (όπως είχαν πολύ παλιά τα ποδήλατα).

  4. #109
    ηλικιωμενο μελος Το avatar του/της sugariasgeorge
    Εγγραφή
    30/01/2016
    Μηνύματα
    536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Οι ανεπτυγμενες χωρες εχουν ομως:

    1) Πιο φαρδυς δρομους με πιο φαρδιες λωριδες και φυσικα καλυτερο οδικο δικτυο
    2) Καλυτερη παιδεια οι οδηγοι αυτοκινητων/μηχανων
    3) Καλυτερη παιδεια οι ποδηλατες
    4) Οχι τοσα νευρα
    5) Και ισως και λιγοτερη πιεση γενικα στη ζωη τους....


    Να πω και κατι που δεν ειπε κανεις ισως? Γιατι στην Αττικη οδο απαγορευονται τα ποδηλατα? Για τον ιδιο λογο θα μπορουσε να ισχυει αυτο και στις λεωφορους.
    Άρθρο 29 ν.2696/1999 Κίνηση οχημάτων σε αυτοκινητόδρομους,οδούς ταχείας κυκλοφορίας

    1.Στους αυτοκινητόδρομους και στους οδούς ταχείας κυκλοφορίας,οι οποίες διακρίνονται απο τις ειδικές πινακίδες σήμανσης και στις οδούς εισόδου εξόδου εξ αυτών ,απαγορέυεται η κυκλοφορία πεζών,έφιππων,ζώων. ποδηλάτων,ζωήλατων οχημάτων και γενικά οχημάτων που δεν κινούνται με κινητήρα ως και μηχανοκίνητων οχημάτων τα οποία εξ υπολογισμού ή εκ κατασκευής ή εξ άλλης αιτίας δεν μπορούν να αναπτύξουν σε οριζόντια οδό ταχύτητα μεγαλύτερη των 50 χιλιομέτρων την ώρα.
    :ZZZ:

  5. #110
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    ετσι μπραβο..μονο απο τις απαντησεις φαινεται ποια ειναι η κοινη λογικη..αντε στο καλο πια με τους tour de france

  6. #111
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapphire Προβολή μηνύματος
    αντί να ενθαρύνουμε 10 ανθρώπους που βγαίνουν με το ποδήλατο θέλουμε να τους απαγορευσουμε να κυκλοφορούν .. τραγικο
    Να τους ενθαρυνουμε να κινουνται σωστα ομως. ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ. Αμα ειναι ετσι να κανουμε τζοκιν στη Ποσειδωνος στη μεσαια λωριδα με ανακλαστικο γιλεκο ή και πατινια, γιατι οχι......

    Επειδη την εχω πατησει με ποδηλατες ουκ ολιγες φορες ευτυχως οχι με ασχημη καταληξη για πολλους λογους γιαυτο και ποσταρω τοσο πολυ, επειδη θα μπορουσε εκεινο το βραδυ που ειμουν παραλιακη με το παλιο μου γρηγορο κουτι να τους ειχα παρει παραμαζωμα οταν ξαφνικα ειχαν κλεισει 1μιση λωριδα στις "κλειστες" τις βαρκιζας, οταν ειχαν κλεισει ολο το δρομο στις στροφες του Σουνιου (ευτυχως δεν ετρεχα) και οταν μου πεταχτηκε μολις πριν μια εβδομαδα την ωρα που ανοιξε πρασινο μια κυρατσα με το ποδηλατο μπροστα μου την ωρα που ξεκηνουσα και ειδα το χριστο φανταρο....................................

    Απο την αλλη μερια προσωπικα εχω κανει τον απολογισμο μου σαν μοτοσυκλετιστης, δεν τρεχω πανω απο τα ορια οταν υπαρχουν κ αλλα αυτοκινητα στο δρομο δεν κανω επικινδυνες σφηνες δεν στριβω σε στυλ Motogp οταν υπαρχουν αλλα οχηματα στο δρομο σεβομαι την υπομονη των αυτοκινητων οταν κανουμε διηθηση που αν και λαθος υπαρχει καποιος σχετικα σωστος τροπος να την κανεις κλπ κλπ κλπ που θεωρω εγω οτι ειναι σωστα. Οταν δεν κινηθικα οπως αρμοζε στην κατασταση την πληρωσα οπως επρεπε την νυφη. Και φυσικα μου εγινε μαθημα και φυσικα με εφτυσα στον καθρεφτη.

    Αρα μπορω να πω πιστευω και δυο πραγματα παραπανω εγω?

  7. #112
    ηλικιωμενο μελος Το avatar του/της sugariasgeorge
    Εγγραφή
    30/01/2016
    Μηνύματα
    536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gayros Προβολή μηνύματος
    Λίγη τόση δα σύνεση,είναι δύσκολο να την δείξει ο ποδηλάτης;;;
    Δεν φαίνεται,δεν ακούει αλλά ούτε και ακούγεται , κι όμως παρόλα αυτα σφάζει το κόκκινο αέρα.
    Ρε λεβέντη αμα εσύ έχεις ντεθ γουις, εγω ο έρμος τι σου φταίω να σε κάνω χαλκομανία;
    Γιατι θα πρέπει εγώ να φορτωθώ τύψεις κι ενοχές ότι χτυπησα/σακατεψα/σκότωσα άνθρωπο, επειδή εσύ είσαι μαλάκας;
    Δικαίωμα για όλους στο δρόμο ναι, αλλά ο δρόμος έχει κανόνες.

    Εχω τσακωθεί με τσούρμο που το παίζανε τουρ ντε φρανς και μετά τις σχετικές αγιαστούρες που ακούσανε, τους υπέδειξα ότι ο ΚΟΚ (μεταξύ άλλων) απαγορεύει την παράλληλη οδήγηση 2τροχων.Ακεπούστε, ειμαι ο τελευταίος που θα το παίξει ιεροκήρυκας της νομιμότητας, αλλά ρε γαμημένε χιψτερ με το κιτρινο κολαν αφού το θράσος σου πλέον έχει φτάσει σε τέτοια επίπεδα γραψαρχιδισμού, τότε θα λάβεις και την αντίστοιχη αντιμετώπιση.
    Και αυτό πάει στέρεο για όλους ανεξαιρέτως τους χρήστες των δρόμων.
    Άρθρο 40 ν.2696/1999

    Ειδικοί κανόνες για τους οδηγούς ποδηλάτων, μοτοποδηλάτων, μοτοσικλετών και τρίτροχων οχημάτων

    Οι οδηγοί ποδηλάτων, μοτοποδηλάτων, μοτοσικλετών και τρίτροχων οχημάτων, απαγορεύεται:

    α) Να ρυμουλκούνται από άλλο όχημα.
    β) Να ρυμουλκούν ή ωθούν διάφορα αντικείμενα.
    γ) Να μεταφέρουν αντικείμενα, τα οποία εμποδίζουν την οδήγηση του οχήματος τους ή εκθέτουν σε κίνδυνο τους λοιπούς χρήστες της οδού.
    δ) Να κινούνται ανά δύο ή και πλείονες παράλληλα.
    ε) Να σύρουν μαζί τους ζώα δεμένα με λουρί.
    στ) Να χρησιμοποιούν εν κινήσει ακουστικά που έχουν συνδεθεί με φορητά ραδιόφωνα, μαγνητόφωνα και άλλες παρεμφερείς ηχητικές συσκευές. Από τη διάταξη αυτήν εξαιρούνται ακουστικά και κεφαλόφωνα ανοικτής ακρόασης φορητών συσκευών ραδιοεπικοινωνίας, που χρησιμοποιούνται για την επικοινωνία σε μικρή
    απόσταση μεταξύ των οδηγών. Ποδηλάτων, μοτοποδηλάτων και μοτοσικλετών ή μεταξύ των οδηγών των οχημάτων αυτών και σταθμών βάσης ή άλλων κινητών σταθμών ραδιοδικτύων, καθώς επίσης και μεταξύ των οδηγών εκπαιδευτικών μοτοποδηλάτων και μοτοσικλετών και των εκπαιδευτικών αυτοκινήτων κατά τις φάσεις της εκπαίδευσης ή της εξέτασης των υποψήφιων οδηγών.
    ζ) Να χρησιμοποιούν εν κινήσει κινητό τηλέφωνο το οποίο δεν είναι τοποθετημένο σε ειδική θέση για ανοικτή ακρόαση.
    :ZZZ:

  8. #113
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    και θυμαμαι κατι μοδες τραγικες παλια πριν 3-4 χρονια που τις παρασκευες εβγαιναν πραγματικα χιλιαδες ποδηλατα για τουρ ντε φρανς..εγω εχω να ρωτησω ενα πραμα..ΚΑΙ? ΤΙ ΕΓΙΝΕ? ΤΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝΕ? γιατι προφανως το εκαναν απο αντιδραση και επειδη ηταν μεγαλη μαζα δεν μπορουσε να κανει κανεις τιποτα..τωρα που ειναι? στα καβουκια τους, και να μεινουν κ εκει..παρακωληση συγκοινωνιας σε ολη την αθηνα θυμαμαι..απο κηφισια μεχρι νοτια προαστεια..καραγκιοζιλικια. το κωλοκρατος που ζουμε δυστυχως δεν εχει υποδομη για ποδηλατες παρα κατι ελαχιστους ψευτοποδηλατοδρομους που κ που διασκορπα σε διαφορους δημους..καμια χρησιμοτητα δηλαδη αφου αναγκαζεσαι να μπεις παντα στον κανονικο δρομο για να συνεχισεις..αρα λοιπον να αποδεχτουν οτι το ποδηλατο στον δρομο απαγορευεται!!!

  9. #114
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sugariasgeorge Προβολή μηνύματος
    Άρθρο 40 ν.2696/1999

    Ειδικοί κανόνες για τους οδηγούς ποδηλάτων, μοτοποδηλάτων, μοτοσικλετών και τρίτροχων οχημάτων

    Οι οδηγοί ποδηλάτων, μοτοποδηλάτων, μοτοσικλετών και τρίτροχων οχημάτων, απαγορεύεται:

    α) Να ρυμουλκούνται από άλλο όχημα.
    β) Να ρυμουλκούν ή ωθούν διάφορα αντικείμενα.
    γ) Να μεταφέρουν αντικείμενα, τα οποία εμποδίζουν την οδήγηση του οχήματος τους ή εκθέτουν σε κίνδυνο τους λοιπούς χρήστες της οδού.
    δ) Να κινούνται ανά δύο ή και πλείονες παράλληλα.
    ε) Να σύρουν μαζί τους ζώα δεμένα με λουρί.
    στ) Να χρησιμοποιούν εν κινήσει ακουστικά που έχουν συνδεθεί με φορητά ραδιόφωνα, μαγνητόφωνα και άλλες παρεμφερείς ηχητικές συσκευές. Από τη διάταξη αυτήν εξαιρούνται ακουστικά και κεφαλόφωνα ανοικτής ακρόασης φορητών συσκευών ραδιοεπικοινωνίας, που χρησιμοποιούνται για την επικοινωνία σε μικρή
    απόσταση μεταξύ των οδηγών. Ποδηλάτων, μοτοποδηλάτων και μοτοσικλετών ή μεταξύ των οδηγών των οχημάτων αυτών και σταθμών βάσης ή άλλων κινητών σταθμών ραδιοδικτύων, καθώς επίσης και μεταξύ των οδηγών εκπαιδευτικών μοτοποδηλάτων και μοτοσικλετών και των εκπαιδευτικών αυτοκινήτων κατά τις φάσεις της εκπαίδευσης ή της εξέτασης των υποψήφιων οδηγών.
    ζ) Να χρησιμοποιούν εν κινήσει κινητό τηλέφωνο το οποίο δεν είναι τοποθετημένο σε ειδική θέση για ανοικτή ακρόαση.
    Φειβολαν το ποστ παρακαλω!

  10. #115
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Ενω εμεις που κανουμε διαλογο εδω ειμαστε υποχρεωμενοι να μη μιλησουμε και να ανεχτουμε σε μια σοβαρη κουβεντα την γενικολογια εκτος του θεματος. Και επειδη κανεις μοντερατορας δεν αντιδρα παει να πει ειναι και σωστο... Σαν τα βηματα του Σπανουλη ενα πραμα.... Αφου δεν σφυριχτηκαν δεν ηταν και βηματα! Οπως επισης και αν ειμουν αγενης (που σιγουρα δεν ειμουν) υπαρχουν οι αρμοδιοι εδω να το κρινουν.... 1-1!
    Δεν ξέρω αν ήσουν αγενής αλλά μάλλον ήσουν λάθος! Ο eversman δεν ήταν εκτός θέματος, στο είπε και ο sapilas. To να απομονώνεις κάτι δεν είναι πάντα η σωστή αντιμετώπιση ούτε θα βρεις τα αίτια του προβλήματος αν δε τα αναζητήσεις και σε κάποιους απ' τους τομείς που διαφάνηκαν μέσα από το ποστ του eversman.

    Όταν εγώ αδειάζω το τασάκι μου στο φανάρι (καιρό έχω να το δω αυτό) πως περιμένεις να είμαι σωστός όταν αφήσω το αμάξι και καβαλήσω το ποδήλατο? Όταν υιοθετούμε λάθος νοοτροπία (επειδή μπορούμε) οδηγώντας τη μηχανή μας γιατί να μη το κάνουμε και όταν πάρουμε το ποδήλατό μας? Μήπως οι ποδηλάτες έπεσαν με αλεξίπτωτο σε αυτό τον πλανήτη έχοντας ένα ποδήλατο στον κώλο τους και πρέπει να τους αντιμετωπίσουμε ξεχωριστά? Μήπως αν ασχοληθούμε πρώτα με κάποια άλλα θεματάκια που έχουμε, θα λυθεί και το πρόβλημα με τα ποδήλατα?

    Πως λες ότι είναι άσχετο αυτό που είπε ο eversman? Αν θέλεις τόσο ψυχρή αντιμετώπιση προς τους ποδηλάτες (απαγορεύσεις - τσεκουριές κτλ) ίσως αξίζεις την ίδια ψυχρή αντιμετώπιση και εσύ σαν πεζός, σαν αυτοκινητιστής, σαν μοτοσικλετιστής. Πόσο είναι το πρόστιμο της παραβίασης κόκκινου σηματοδότη από πεζό και πόσο όταν δεν χρησιμοποιεί τη διάβαση?

    Αν θέλεις θεώρησε άσχετα και τα παραπάνω. Δεν έχω κανένα πρόβλημα αν δε συμφωνήσουμε.
    Sent from me using a computer.

  11. #116
    ηλικιωμενο μελος Το avatar του/της sugariasgeorge
    Εγγραφή
    30/01/2016
    Μηνύματα
    536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Φειβολαν το ποστ παρακαλω!
    .
    τα άρθρα για το ποδήλατο σύμφωνα με τον νόμο 2696/1999 και την τροποποίηση αυτού σύμφωνα με τον νόμο 3542/2007.
    :ZZZ:

  12. #117
    ηλικιωμενο μελος Το avatar του/της sugariasgeorge
    Εγγραφή
    30/01/2016
    Μηνύματα
    536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Καθε ενηλικος ειναι υποχρεωμενος να γνωριζει τους νομους του κρατους που ζει.Δεν νοειται αγνεια νομου.


    Ο οδηγός κάθε οχήματος υποχρεούται, τηρουμένων των διατάξεων των άρθρων 12 παρ. 1 και 17 παρ. 6 του κ.ο.κ.
    :ZZZ:

  13. #118
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Επειδη την εχω πατησει με ποδηλατες ουκ ολιγες φορες ευτυχως οχι με ασχημη καταληξη για πολλους λογους γιαυτο και ποσταρω τοσο πολυ, επειδη θα μπορουσε εκεινο το βραδυ που ειμουν παραλιακη με το παλιο μου γρηγορο κουτι να τους ειχα παρει παραμαζωμα οταν ξαφνικα ειχαν κλεισει 1μιση λωριδα στις "κλειστες" τις βαρκιζας, οταν ειχαν κλεισει ολο το δρομο στις στροφες του Σουνιου (ευτυχως δεν ετρεχα)
    Συγνώμη που στο λέω αλλά άμα σε κλειστές στροφές χωρίς ορατότητα τρέχεις ..προκαλείς την τύχη σου .. ότι και να βρεθεί στο δρόμο σου θα το πάρεις παραμάζωμα .


    Γελάω με τα σχόλια ..πραγματικά μερικοί είναι άσχετοι και θέλουν να κάνουν κήρυγμα για τον ΚΟΚ .
    Ας αναφέρω μερικά πράγματα απλά για όποιον ενδιαφέρεται να γνωρίζει δύο σωστά πράγματα
    Οδοί ταχείας κυκλοφορίας θεωρούνται αυτες που έχουν ειδική σήμανση και το όριο ταχύτητας είναι τα 110 χιλιόμετρα , σε αυτές απαγορευονται οι ποδηλατες.
    Χαρακτηριστική σήμανση Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Greek-Road-sign-p26.svg.png 
Προβολές:	114 
Μέγεθος:	3,0 KB 
ID:	360337 για οδούς ταχείας κυκλοφορίας

    Είναι οδός ταχείας κυκλοφορίας η λεωφόρος Συγγρού , η Κηφισίας , Πειραιώς κτλπ;

    Οχι το ανώτατο όριο είναι τα 80 χιλιόμετρα και δεν υπάρχει ειδική σήμανση .

    Επίσης όποιος πιστεύει ότι απαγορεύεται το ποδήλατο ας διαβάσει τις οδηγίες προς τους ποδηλάτες από το υπουργείο και την ελληνική αστυνομία
    http://www.astynomia.gr/index.php?op...=view&id=16013

    Να επισημάνω την παρακάτω οδηγία
    Κάποιες φορές είναι προτιμότερο να καλύπτω όλη τη λωρίδα κυκλοφορίας με το ποδήλατο, ώστε οι οδηγοί να με προσέχουν περισσότερο.

    Άντε..και από αύριο τα λέμε στην διήθηση νομοταγείς πολίτες .
    :a31:

  14. #119
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Καθε φορα τα ιδια..
    Προσεχω οσο μπορω τους ποδηλατες,αλλα αν σφαξει κοκκινο του την εχωσα ψυχρα.
    Αν δεν υπολογιζει αυτος τη ζωη του,θα την υπολογισω εγω για αυτον;;
    Nope.

  15. #120
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω αν ήσουν αγενής αλλά μάλλον ήσουν λάθος! Ο eversman δεν ήταν εκτός θέματος, στο είπε και ο sapilas. To να απομονώνεις κάτι δεν είναι πάντα η σωστή αντιμετώπιση ούτε θα βρεις τα αίτια του προβλήματος αν δε τα αναζητήσεις και σε κάποιους απ' τους τομείς που διαφάνηκαν μέσα από το ποστ του eversman.

    Όταν εγώ αδειάζω το τασάκι μου στο φανάρι (καιρό έχω να το δω αυτό) πως περιμένεις να είμαι σωστός όταν αφήσω το αμάξι και καβαλήσω το ποδήλατο? Όταν υιοθετούμε λάθος νοοτροπία (επειδή μπορούμε) οδηγώντας τη μηχανή μας γιατί να μη το κάνουμε και όταν πάρουμε το ποδήλατό μας? Μήπως οι ποδηλάτες έπεσαν με αλεξίπτωτο σε αυτό τον πλανήτη έχοντας ένα ποδήλατο στον κώλο τους και πρέπει να τους αντιμετωπίσουμε ξεχωριστά? Μήπως αν ασχοληθούμε πρώτα με κάποια άλλα θεματάκια που έχουμε, θα λυθεί και το πρόβλημα με τα ποδήλατα?

    Πως λες ότι είναι άσχετο αυτό που είπε ο eversman? Αν θέλεις τόσο ψυχρή αντιμετώπιση προς τους ποδηλάτες (απαγορεύσεις - τσεκουριές κτλ) ίσως αξίζεις την ίδια ψυχρή αντιμετώπιση και εσύ σαν πεζός, σαν αυτοκινητιστής, σαν μοτοσικλετιστής. Πόσο είναι το πρόστιμο της παραβίασης κόκκινου σηματοδότη από πεζό και πόσο όταν δεν χρησιμοποιεί τη διάβαση?

    Αν θέλεις θεώρησε άσχετα και τα παραπάνω. Δεν έχω κανένα πρόβλημα αν δε συμφωνήσουμε.
    Καλε μου ανθρωπε μιας και εισαι ο πλεον σχετικος να κρινεις κατι λογο αρμοδιοτητων που εχεις, οταν ενα τοπικ εχει ενα θεμα οπως αυτο θα συζητησουμε γυρω απο τους ποδηλατες οριακα ετσι δεν ειναι?... Το θεμα ειναι η κληση που εφαγε ενας ποδηλατης ετσι δεν ειναι? Δεν μπορουμε να φτασουμε ως την ανατροφη των παιδιων απο τους γονεις ετσι δεν ειναι?

    Ηδη ειναι οριακα εξω απο το θεμα ολη η συζητηση. Αν ειναι προβλημα αυτο που ειπα πατε τη κουβεντα και στα γιουβαρλακια αλλα εφοσον ειπωνονται καποιες (θεωρω) σοβαρες αποψεις απο ανθρωπους που εινα ειδικοι στο θεμα δικυκλο (εξαιρω τον εαυτο μου γιατι ειμαι νεος σε αυτο το σπορ) καποιος που θα διαβασει αυτο το τοπικ θα θελει να παρει μια γενικη αποψη γυρω απο αυτο το θεμα. Εχω βρεθει απειρες φορες σε τοπικ που ειχε ενα θεμα Χ και μεχρι να βρω την απαντηση που εψαχνα ειχα φτασει στην 21 σελιδα.

    Γενικα εδω απο οτι εχω καταλαβει δεν ειναι πολυ αυστηρα τα πραγματα και καλα κανετε γιατι δεν παραπονιεται κανεις και περναμε ευχαριστα την ωρα μας (δε το λεω ειρωνικα)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapphire Προβολή μηνύματος
    Συγνώμη που στο λέω αλλά άμα σε κλειστές στροφές χωρίς ορατότητα τρέχεις ..προκαλείς την τύχη σου .. ότι και να βρεθεί στο δρόμο σου θα το πάρεις παραμάζωμα .
    Εχεις απολυτο δικιο! Συμφωνω με χιλια σε αυτο που λες.... Ομως δεν ετρεχα, ειχα το πολυ 60χλμ/ω. Ειπα με το γρηγορο κουτι μου ναι αλλα δεν υπονοουσα οτι ετρεχα.

    Επισης δεν καταλαβαινω γιατι γελας με το θεμα διηθησης? Εσυ δεν την κανεις? περιμενεις στοϊκα πισω απο τα αυτοκινητα στη Καλλιροης ή στο Καλαμακι ή στη Μεσογειων ή στο Καρεα ή στη Κιφησιας? Αν το κανεις μπραβο σου αληθεια!
    Τελευταία τροποποίηση από WiSe; 02/06/2016 στις 20:49.

Σελίδα 8 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2015, 18:31
  2. Ιδεες για "βαψιματα" σε Κρανη ...
    από crs-k στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2006, 21:30
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2005, 08:55
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2004, 08:32
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 15:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF