Σελίδα 9 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 164

Θέμα: προστιμο για κοκκινο σε ποδηλατη...

  1. #121
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sugariasgeorge Προβολή μηνύματος
    Άρθρο 40 ν.2696/1999

    Ειδικοί κανόνες για τους οδηγούς ποδηλάτων, μοτοποδηλάτων, μοτοσικλετών και τρίτροχων οχημάτων

    Οι οδηγοί ποδηλάτων, μοτοποδηλάτων, μοτοσικλετών και τρίτροχων οχημάτων, απαγορεύεται:

    α) Να ρυμουλκούνται από άλλο όχημα.
    β) Να ρυμουλκούν ή ωθούν διάφορα αντικείμενα.
    γ) Να μεταφέρουν αντικείμενα, τα οποία εμποδίζουν την οδήγηση του οχήματος τους ή εκθέτουν σε κίνδυνο τους λοιπούς χρήστες της οδού.
    δ) Να κινούνται ανά δύο ή και πλείονες παράλληλα.
    ε) Να σύρουν μαζί τους ζώα δεμένα με λουρί.
    στ) Να χρησιμοποιούν εν κινήσει ακουστικά που έχουν συνδεθεί με φορητά ραδιόφωνα, μαγνητόφωνα και άλλες παρεμφερείς ηχητικές συσκευές. Από τη διάταξη αυτήν εξαιρούνται ακουστικά και κεφαλόφωνα ανοικτής ακρόασης φορητών συσκευών ραδιοεπικοινωνίας, που χρησιμοποιούνται για την επικοινωνία σε μικρή
    απόσταση μεταξύ των οδηγών. Ποδηλάτων, μοτοποδηλάτων και μοτοσικλετών ή μεταξύ των οδηγών των οχημάτων αυτών και σταθμών βάσης ή άλλων κινητών σταθμών ραδιοδικτύων, καθώς επίσης και μεταξύ των οδηγών εκπαιδευτικών μοτοποδηλάτων και μοτοσικλετών και των εκπαιδευτικών αυτοκινήτων κατά τις φάσεις της εκπαίδευσης ή της εξέτασης των υποψήφιων οδηγών.
    ζ) Να χρησιμοποιούν εν κινήσει κινητό τηλέφωνο το οποίο δεν είναι τοποθετημένο σε ειδική θέση για ανοικτή ακρόαση.
    Τώρα, καλά κάνουμε και διαβάζουμε τις λεπτομέρειες του ΚΟΚ σαν δοκιμοι σε σχολή αστυφυλακων

    Ειδικά το Α. και κυρίως το Β. με έχουν κάνει να μετανιώνω για όσα "πατάκια " έχω ή μου έχουν κάνει.

    Ρε σεις, τι μενος είναι αυτό με τους ποδηλάτες;
    ΟΚ, υπάρχουν μαλάκες αλλά δεν είναι δα και το μεγαλύτερο πρόβλημα στον δρόμο.

    Έχω κινδυνευσει από ιχ, από μηχανάκια, από πεζούς, από ταξί, από λακουβες, από σκυλιά, γατια, λάδια, σαπουναδες, τρακτέρ και μια φορά από ένα άλογο που είχε λυθεί κι αφηνιασε... Από ποδήλατη ποτέ..

    Ναι, κάποιοι πάνε αργά σε δρόμους που δεν πρέπει και κολλάνε την κίνηση, αλλά πιο πολύ κολλάνε την κίνηση τα ταξί, τα πούλμαν, ο χεσμενος με το χρεπι κλπ

    Στο κάτω κάτω μηχανή έχουμε... Κάνουμε λίγο δεξιά-αριστερά μαι προσπερναμε.. Δλδ, αμα είχαμε αυτοκίνητο και τρώγαμε την μισή μας ζωή κολλημένοι στην κινηση τι θα κάναμε; θα τους παταγαμε;

  2. #122
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Καθε φορα τα ιδια..
    Προσεχω οσο μπορω τους ποδηλατες,αλλα αν σφαξει κοκκινο του την εχωσα ψυχρα.
    Αν δεν υπολογιζει αυτος τη ζωη του,θα την υπολογισω εγω για αυτον;;
    Nope.
    Επίσης άμα κάποιος πεζός περάσει με κόκκινο πάτησε τον τον πούστη ..καλά δεν το συζητάω για μηχανόβιο αυτόν πάτησε τον και μετά κάνε και όπισθεν να σιγουρευτείς ότι πήρε το μάθημα του.
    Δυστυχώς δεν μπορείς να διανοηθεί ότι όσο μαλάκας και να είναι ο άλλος μιλάμε για μια ανθρώπινη ζωή , μόνο οι δυστιχισμένοι άνθρωποι σκέφτονται σαν και σενα ..γιατί πολύ απλά δεν γνωρίζουν πόσο πολύτιμη είναι η ανθρώπινη ζωή .

  3. #123
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Επισης δεν καταλαβαινω γιατι γελας με το θεμα διηθησης? Εσυ δεν την κανεις? περιμενεις στοϊκα πισω απο τα αυτοκινητα στη Καλλιροης ή στο Καλαμακι ή στη Μεσογειων ή στο Καρεα ή στη Κιφησιας? Αν το κανεις μπραβο σου αληθεια!
    Δεν γελάω , προφανώς και δεν περιμένω αλλά γνωρίζω καλά ότι είμαι παράνομος και δεν πάω να κάνω κύρυγμα για τον ΚΟΚ στους άλλους όπως κάνουν τα παλικάρια μας.

  4. #124
    ηλικιωμενο μελος Το avatar του/της sugariasgeorge
    Εγγραφή
    30/01/2016
    Μηνύματα
    536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Τώρα, καλά κάνουμε και διαβάζουμε τις λεπτομέρειες του ΚΟΚ σαν δοκιμοι σε σχολή αστυφυλακων

    Ειδικά το Α. και κυρίως το Β. με έχουν κάνει να μετανιώνω για όσα "πατάκια " έχω ή μου έχουν κάνει.

    Ρε σεις, τι μενος είναι αυτό με τους ποδηλάτες;
    ΟΚ, υπάρχουν μαλάκες αλλά δεν είναι δα και το μεγαλύτερο πρόβλημα στον δρόμο.

    Έχω κινδυνευσει από ιχ, από μηχανάκια, από πεζούς, από ταξί, από λακουβες, από σκυλιά, γατια, λάδια, σαπουναδες, τρακτέρ και μια φορά από ένα άλογο που είχε λυθεί κι αφηνιασε... Από ποδήλατη ποτέ..

    Ναι, κάποιοι πάνε αργά σε δρόμους που δεν πρέπει και κολλάνε την κίνηση, αλλά πιο πολύ κολλάνε την κίνηση τα ταξί, τα πούλμαν, ο χεσμενος με το χρεπι κλπ

    Στο κάτω κάτω μηχανή έχουμε... Κάνουμε λίγο δεξιά-αριστερά μαι προσπερναμε.. Δλδ, αμα είχαμε αυτοκίνητο και τρώγαμε την μισή μας ζωή κολλημένοι στην κινηση τι θα κάναμε; θα τους παταγαμε;
    ...
    τουλαχιστον γελας γιωργη ...
    επειδη ειμαι παλιανθρωπος , γραφω τι λεει το γραμμα του νομου ,και μετα περιμενω να διαβασω τις αποψεις σας...
    ολες καλοδεχουμενες και σεβαστες παντα...ειτε συμφωνω ειτε διαφωνω...
    :ZZZ:

  5. #125
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapphire Προβολή μηνύματος
    Επίσης άμα κάποιος πεζός περάσει με κόκκινο πάτησε τον τον πούστη ..καλά δεν το συζητάω για μηχανόβιο αυτόν πάτησε τον και μετά κάνε και όπισθεν να σιγουρευτείς ότι πήρε το μάθημα του.
    Δυστυχώς δεν μπορείς να διανοηθεί ότι όσο μαλάκας και να είναι ο άλλος μιλάμε για μια ανθρώπινη ζωή , μόνο οι δυστιχισμένοι άνθρωποι σκέφτονται σαν και σενα ..γιατί πολύ απλά δεν γνωρίζουν πόσο πολύτιμη είναι η ανθρώπινη ζωή .
    Ειμαι πολυ δυστυχισμενος ναι.

  6. #126
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Καλε μου ανθρωπε μιας και εισαι ο πλεον σχετικος να κρινεις κατι λογο αρμοδιοτητων που εχεις, οταν ενα τοπικ εχει ενα θεμα οπως αυτο θα συζητησουμε γυρω απο τους ποδηλατες οριακα ετσι δεν ειναι?... Το θεμα ειναι η κληση που εφαγε ενας ποδηλατης ετσι δεν ειναι? Δεν μπορουμε να φτασουμε ως την ανατροφη των παιδιων απο τους γονεις ετσι δεν ειναι?

    Ηδη ειναι οριακα εξω απο το θεμα ολη η συζητηση. Αν ειναι προβλημα αυτο που ειπα πατε τη κουβεντα και στα γιουβαρλακια αλλα εφοσον ειπωνονται καποιες (θεωρω) σοβαρες αποψεις απο ανθρωπους που εινα ειδικοι στο θεμα δικυκλο (εξαιρω τον εαυτο μου γιατι ειμαι νεος σε αυτο το σπορ) καποιος που θα διαβασει αυτο το τοπικ θα θελει να παρει μια γενικη αποψη γυρω απο αυτο το θεμα. Εχω βρεθει απειρες φορες σε τοπικ που ειχε ενα θεμα Χ και μεχρι να βρω την απαντηση που εψαχνα ειχα φτασει στην 21 σελιδα.

    Γενικα εδω απο οτι εχω καταλαβει δεν ειναι πολυ αυστηρα τα πραγματα και καλα κανετε γιατι δεν παραπονιεται κανεις και περναμε ευχαριστα την ωρα μας (δε το λεω ειρωνικα)
    Ναι το θέμα είναι η κλήση και κατ' επέκταση η ψυχρή αντιμετώπιση βάση νόμων και κανονισμών σε όλους του χρήστες ποδηλάτου.
    Αλλά δε μπορείς να απαιτείς ψυχρή αντιμετώπιση μόνο σε αυτό που σε ενοχλεί! Η αυστηρότητα πρέπει να έχει εφαρμογή παντού. Όχι το θέμα μας δεν είναι οι υπόλοιποι χρήστες των δρόμων αλλά οι ποδηλάτες κινούνται στον ίδιο χώρο που χρησιμοποιούν και οι υπόλοιποι. Δε μπορείς λοιπόν να απομονώσεις την αντιμετώπισή τους απ' τους υπολοίπους. Η κλήση, δεν είναι και τρόπος αντιμετώπισης ενός προβλήματος? Αυτό το πρόβλημα, είναι ανεξάρτητο από τα υπόλοιπα που δημιουργούνται στον ίδιο χώρο, ώστε οποιαδήποτε αναφορά σε αυτά να μας βγάζει εκτός θέματος?

    Κάποιος που διαβάζει αυτό το θέμα μια χαρά θα πάρει τόσο το σφυγμό των απόψεων που επικρατούν όσο και των προβλημάτων που δημιουργούνται και για τις δύο μεριές.

    Η παιδεία και η οδηγική παιδεία δεν είναι μόνο η αιτία του προβλήματος αλλά και η ρίζα της λύσης αυτού. Όχι δεν θα ασχοληθούμε σε αυτό το θέμα με το τι πρέπει να γίνει σε αυτόν τον τομέα και σίγουρα δε θα πιάσουμε κουβέντα για γιουβαρλάκια, γιατί ο τοπικος μοντ παραφυλάει στη γωνία.

    Τελευταία τροποποίηση από amyroukai; 03/06/2016 στις 06:37.
    Sent from me using a computer.

  7. #127
    Έχω χτυπήσει με ποδήλατα δις με την μηχανή. Την μία μπροστά στο Pulp κάποτε, όπου πιτσιρικάς με κάτι "ακροβατικό" μπιεμέξ κατέβαινε πλακωμένος και έπεσε πάνω μου και άλλη μία σε κεντρικό δρόμο με κάποιον πάλι "αφηρημένο". Ζημιά μηδέν, δεν με έριξαν κάτω. Απλά πήραν το ποδήλατο και έφυγαν, ούτε να δω αν είναι ΟΚ, ούτε να δουν αν είμαι ΟΚ. Σαν νοοτροπία ανθρώπου, ακόμα και αυτό λέει πολλά.

    Προ ημερών, παραλίγο να κάνουμε χαλκομανία ένα ακόμα πιτσιρίκι που πέρασε χαλαρουίτο και σβέλτα το κόκκινο από καλλιθέα προς πειραιά, στο φανάρι μετά το μετροπόλιταν, χωρίς φώτα ανακλαστικά κλπ, 9 το βράδι. Λίγο αν δεν πρόσεχα, θα είχα τώρα το δίκιο μου μεν νομικά, θα με έτρωγε μέσα μου ότι σακάτεψα ένα παιδάκι 17-20 ετών. Τι να το κάνεις το δίκιο σε τέτοιες φάσεις;

    Και η επιχειρηματολογία τώρα έχει ξεπέσει στο "δεν δικαιούστε δια να ομιλείτε" αντί να είναι -ας πούμε- στο πως θα κάνουμε την κατάσταση καλύτερη όλοι μας για όλους μας. Είσαι μαλάκας με το κουτί, όχι εσύ είσαι πιο μαλάκας με το μηχανάκι, όχι είστε όλοι απόλυτα μαλάκες με το οτιδήποτε οδηγείτε ή και όταν περπατάτε. Μιά ομορφιά. Ή μιά μαλακία, δεν μπορώ να αποφασίσω.


    Ταπεινότατη γνώμη μου, Wise, η ανατροφή των παιδιών στο να μην γίνουν κάφροι σαν τους γονείς των έχει σημασία. Το πιτσιρίκι που πάει πχ σχολείο τετρακάβαλο και ακράνωτο στο παπιοσκούτερ με τον γονέα που οδηγεί όπως να'ναι αρκεί να φτάσει στο σχολείο ή στο σπίτι, πιστεύετε ότι μεγαλώνοντας θα φέρεται διαφορετικά;




    υ.γ. Το ότι τα πράγματα δεν είναι αυστηρά και περνάμε καλά 'δωμέσα δεν σημαίνει πως -όπως στο δρόμο που συζητάμε- επιτρέπεται το οτιδήποτε γιατί δεν θα γράψουν οι "τροχαίοι". Είναι τουλάχιστον άκομψο να χρησιμοποιείται σαν δικαιολογία το ότι "δεν έφαγα κλήση άρα έχω δίκιο". Την παρατήρηση για το πολύ σπαμ, να την λάβει το team σοβαρά ως προτροπή για περισσότερη κοπτοραπτική αφού ενοχλεί η φλυαρία ή ήταν απλά δικαιολογία στο πνεύμα της προηγούμενης δικαιολογίας; Ή ας πούμε, το ποστ #69, να το εκλάβει ως minimodding ή για απλή συζήτηση;

  8. #128
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.638
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapphire Προβολή μηνύματος
    Συγνώμη που στο λέω αλλά άμα σε κλειστές στροφές χωρίς ορατότητα τρέχεις ..προκαλείς την τύχη σου .. ότι και να βρεθεί στο δρόμο σου θα το πάρεις παραμάζωμα .


    Γελάω με τα σχόλια ..πραγματικά μερικοί είναι άσχετοι και θέλουν να κάνουν κήρυγμα για τον ΚΟΚ .
    Ας αναφέρω μερικά πράγματα απλά για όποιον ενδιαφέρεται να γνωρίζει δύο σωστά πράγματα
    Οδοί ταχείας κυκλοφορίας θεωρούνται αυτες που έχουν ειδική σήμανση και το όριο ταχύτητας είναι τα 110 χιλιόμετρα , σε αυτές απαγορευονται οι ποδηλατες.
    Χαρακτηριστική σήμανση Συνημμένο 360337 για οδούς ταχείας κυκλοφορίας

    Είναι οδός ταχείας κυκλοφορίας η λεωφόρος Συγγρού , η Κηφισίας , Πειραιώς κτλπ;

    Οχι το ανώτατο όριο είναι τα 80 χιλιόμετρα και δεν υπάρχει ειδική σήμανση .

    Επίσης όποιος πιστεύει ότι απαγορεύεται το ποδήλατο ας διαβάσει τις οδηγίες προς τους ποδηλάτες από το υπουργείο και την ελληνική αστυνομία
    http://www.astynomia.gr/index.php?op...=view&id=16013

    Να επισημάνω την παρακάτω οδηγία
    Κάποιες φορές είναι προτιμότερο να καλύπτω όλη τη λωρίδα κυκλοφορίας με το ποδήλατο, ώστε οι οδηγοί να με προσέχουν περισσότερο.

    Άντε..και από αύριο τα λέμε στην διήθηση νομοταγείς πολίτες .
    :a31:
    Επειδή κι εσύ προφανώς στο ίδιο καζάνι με εμάς τους υπόλοιπους βράζεις, αντί να μας λες ότι τον παίζουμε ή ότι είμαστε μαλάκες, προσπάθησε να μη διαβαζεις γενικά μόνο ότι σε συμφέρει.
    Έκανα την υπέρβαση μου και άνοιξα λινκ με url το astynomia.gr (!!!) για τη χάρη σου και δεν μου πήρε πολύ διάβασμα των οδηγιών (και όχι νόμων) για να διαπιστώσω πως επι της ουσίας και οι σμερφς προτείνουν τα αυτονόητα για κάποιους (όχι τους τουρ ντε φρανς παντως).
    Ενδεικτικά παραθέτω (πάει,τετελεσται μετα απο αυτο τι; ) :
    1)Αξιολογώ τον κίνδυνο της περιοχής που ποδηλατώ κάθε στιγμή.
    2)Ελέγχω πριν περάσω την διασταύρωση, ακόμη και όταν το φανάρι μου είναι πράσινο.

    Αν δεν έμπαινες αυτόκλητος Κούγιας στο θέμα θα διαπίστωνες ότι κι εμείς (πλην ελαχίστων) συζητάμε να υπάρχει εφαρμογή της κοινής λογικής.
    Ο φόβος φυλάει τα έρμα στην τελική.
    Όπως ειπωθηκε,αν ο κιτρινοκολανης είναι τόσο μαλακας που σφάζει το κόκκινο επιδεικτικά τότε το κρίμα στο λαιμό του.
    Ότι ακριβώς ισχύει δηλαδή και για όλους μας εδώ μέσα υπό την ιδιότητα του μηχανάκια.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapphire Προβολή μηνύματος
    Επίσης άμα κάποιος πεζός περάσει με κόκκινο πάτησε τον τον πούστη ..καλά δεν το συζητάω για μηχανόβιο αυτόν πάτησε τον και μετά κάνε και όπισθεν να σιγουρευτείς ότι πήρε το μάθημα του.
    Δυστυχώς δεν μπορείς να διανοηθεί ότι όσο μαλάκας και να είναι ο άλλος μιλάμε για μια ανθρώπινη ζωή , μόνο οι δυστιχισμένοι άνθρωποι σκέφτονται σαν και σενα ..γιατί πολύ απλά δεν γνωρίζουν πόσο πολύτιμη είναι η ανθρώπινη ζωή .
    Ρε παλικάρι,σοβαρά τις γράφεις αυτες τις...κουβέντες;


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Καθε φορα τα ιδια..
    Προσεχω οσο μπορω τους ποδηλατες,αλλα αν σφαξει κοκκινο του την εχωσα ψυχρα.
    Αν δεν υπολογιζει αυτος τη ζωη του,θα την υπολογισω εγω για αυτον;;
    Nope.
    Τους βλέπω να σφάζουν κόκκινο Πειραιώς με Χαμοστέρνας ρε φίλε και με πιάνει σύγκρυο!!!
    Δηλαδή μηδέν ένστικτο επιβίωσης.
    και τι σου φταίω εγω ρε Ολυμπιονίκη μαλάκα αν εσύ βγήκες να τζογάρεις με τη ζωή σου;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #129
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Ο φιλτατος καταλαβε απο τα λεγομενα μου οτι βγαινω εξω και σκορπαω τον τρομο,ενω η πρωτη μου προταση
    λεει ξεκαθαρα οτι τους προσεχω.
    Οταν ομως τρωει το κοκκινο και εγω φρεναρω σαν μαλακας να μην τον χτυπησω και με βριζει κιολας,νομιζω
    οτι κατι γινεται λαθος.
    Η Λαμια εχει ολο ανηφορες,και μπαινουν μεσα στο κεντρο που εχει δρομους που χωρα μονο ενα αυτοκινητο
    και παλευουν να ανεβουν την ανηφορα ενα τεταρτο,και στα παπαρια τους τι χαος αφηνουν πισω.
    Και ο ποδηλατοδρομος ειναι λιγο εξω απο τη Λαμια,χωρις ανηφορες
    Ε,ποσο τρομπεν των δασων εισαι;;
    Το ιδιο και με τα αυτοκινητα,τα μηχανακια τους πεζους κτλ,κανεις δεν σεβεται τιποτα
    Πρεπει καποια στιγμη να παψουμε να ειμαστε πιθηκοι στους δρομους,δεν γινεται παντα να βρισκεται
    καποιος να σε σωζει απο τη πατατα που κανεις απλα επειδη ετσι εμαθες.
    Εχω κανει κι εγω μαλακιες απο αφηρημαδα,τουλαχιστον ζητουσα συγνωμη και προσπαθω να μην τις επαναλαμβανω.

  10. #130
    Ενα ποδηλατο μπορει να το καβαλαει καποιος απο 3 εως 103 χρονων...αν ο ποδηλατης δεν εχει γνωση οχι μονο του κοκ αλλα και του ευατου του τοτε ας το αφησει στο σπιτι.Δεν μπορει ενας εντελως αγυμναστος να παει να ανεβει μεγαλη κλιση. Και θα ψοφησει αλλα και θα γινει επικυνδινος γτ θα εκνευρισει κοσμο και θα πηγαινει οκταρια.
    Εγω πραγματικα οποτε ειχα πετυχει αυτους τους τυπακους της παρασκευης πριν κανα 2 χρονια μου σηκωναν την πιεση. Ευτυχως στην Ελλαδα μια μοδα κραταει κανα χρονο.
    Εχω πετυχει ομως καθημερινα ποδηλατες και σε δυσκολα σημεια με κλιση που ηταν αψογοι και το ειχαν τροπο ζωης. Μαλιστα ο ενας που μιλουσαμε ηταν και μεγαλος και με πολλα χλμ. Φοβερος τυπος. Μη τσουβαλιαζετε ανθρωπους.
    Το χειροτερο απο ολα ειναι που οταν παμε με το γιο μ που ειναι 4 για να κανει ποδηλατο και του φοραω κρανος αλλοι γονεις τον κοιτανε σαν εξωγηινο. Απο εκει ξεκινανε ολα.

  11. #131
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ναι το θέμα είναι η κλίση και κατ' επέκταση η ψυχρή αντιμετώπιση βάση νόμων και κανονισμών σε όλους του χρήστες ποδηλάτου.
    .... Η κλίση, δεν είναι και τρόπος αντιμετώπισης ενός προβλήματος?

    πως φαινεται οτι εισαι mod στα "εργαλεια"...

    blitzer τουλαχιστον κιτρινη παει αυτο γιατι ειναι και εξουσια...

  12. #132
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapphire Προβολή μηνύματος
    Συγνώμη που στο λέω αλλά άμα σε κλειστές στροφές χωρίς ορατότητα τρέχεις ..προκαλείς την τύχη σου .. ότι και να βρεθεί στο δρόμο σου θα το πάρεις παραμάζωμα .


    Γελάω με τα σχόλια ..πραγματικά μερικοί είναι άσχετοι και θέλουν να κάνουν κήρυγμα για τον ΚΟΚ .
    Ας αναφέρω μερικά πράγματα απλά για όποιον ενδιαφέρεται να γνωρίζει δύο σωστά πράγματα
    Οδοί ταχείας κυκλοφορίας θεωρούνται αυτες που έχουν ειδική σήμανση και το όριο ταχύτητας είναι τα 110 χιλιόμετρα , σε αυτές απαγορευονται οι ποδηλατες.
    Χαρακτηριστική σήμανση Συνημμένο 360337 για οδούς ταχείας κυκλοφορίας

    Είναι οδός ταχείας κυκλοφορίας η λεωφόρος Συγγρού , η Κηφισίας , Πειραιώς κτλπ;

    Οχι το ανώτατο όριο είναι τα 80 χιλιόμετρα και δεν υπάρχει ειδική σήμανση .

    Επίσης όποιος πιστεύει ότι απαγορεύεται το ποδήλατο ας διαβάσει τις οδηγίες προς τους ποδηλάτες από το υπουργείο και την ελληνική αστυνομία
    http://www.astynomia.gr/index.php?op...=view&id=16013

    Να επισημάνω την παρακάτω οδηγία
    Κάποιες φορές είναι προτιμότερο να καλύπτω όλη τη λωρίδα κυκλοφορίας με το ποδήλατο, ώστε οι οδηγοί να με προσέχουν περισσότερο.

    Άντε..και από αύριο τα λέμε στην διήθηση νομοταγείς πολίτες .
    :a31:
    Η πλάκα είναι ότι σίγουρα το 90% των χρηστών δικύκλων (ο κόσμος εδώ δηλαδή) έχουν σίγουρα ξεκινήσει από ποδήλατα σε μικρή ηλικία...

    Τώρα πως γίνεται σε έναν 11χρονο να του κόβει να αποφεύγει δρόμους τύπου παραλιακής, Συγγρού (η οποία έχει όριο 90 by the way) κλπ και ένας 50χρονος να θεωρεί ότι είναι λογικό, επειδή θέλει να πάει στο Σύνταγμα, να βγαίνει παραλιακή και να κόβει 2 λωρίδες αριστερα για να ανέβει τη Συγγρού, είναι πραγματικά αντικείμενο ψυχιατρικής έρευνας

    Εδώ ξέρω ανθρώπους που δεν πάνε με 50αρια μηχανάκια να το κάνουν αυτό επειδή φοβούνται, εσύ θες να μας πεις ότι είναι λογικό να το κάνεις αυτό με το ποδήλατο που πάει βία 35~40 χλμ την ώρα....

    Από εκεί και πέρα το πρόβλημα νομίζω ότι και εδώ έχει να κάνει με την ρουφιάνα την κρίση

    Παλιά έβλεπες ανθρώπους συνειδητοποιημένους με ποδήλατα,

    Οι άλλοι, αυτοί που καταλαβαίναν ότι είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο το σπόρ, φορτώναν το ποδήλατο στο αμάξι, πηγαίναν Φλοίσβο, Καισαριανή, Πάρνηθα ή οπουδήποτε τέλοσπάντων, κάναν τη βόλτα τους, το ξαναφορτώναν στο αμάξι και πίσω

    Η μπάλλα χάθηκε όταν κάποιοι το θεώρησαν ως εναλλακτικό, πράσινο, hipster και κυρίως φτηνό τρόπο μετακίνησης

    Κάτι σαν αυτούς που ανεβήκαν πρώτη φορά σε μηχανάκι στα άντα τους, γιατί τους είπε ο φίλος τους ότι καίει το 1/10 από το Cherokee τους

    Ο Θεός να μας φυλάει με 2 λόγια...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  13. #133
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    οι περισσοτεροι hipsteraδες ποδηλάτες της Αθηνας, δεν έχουν ιδεα απο κυκλοφοριακή αγωγή δικύκλου γιατι κυκλοφορούσαν αμάξι η τίποτα. Είναι ΑΣΧΕΤΟΙ και ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟΙ. Να τους προσέχετε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ γιατι δεν έχουν και φλας για να ξέρεις πότε θέλουν να αλλάξουν λωρίδα ή να στρίψουν και πρέπει να μυρίζεις τα νύχια σου.

  14. #134
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    sapphire υπερασπιζεσαι μαζι με τους καλους και τους κακους ποδηλατες.Αν λες και κατι σοβαρο μεσα στα αλλα,χανει την αξια του.

    Οπως υπαρχουνε κακοι ποδηλατες,υπαρχουνε και κακοι μοτοσυκλετιστες.Οταν ομως καποιος παει να υπερασπιστει αυτους τους κακους μοτοσυκλετιστες τρωει κραξιμο απο εμας τους ιδιους.Εμεις ξερουμε να ξεχωριζουμε τους δικους μας μ@λακες,καποια στιγμη πρεπει να μαθεις να ξεχωριζεις και εσυ τους δικους σου.

    Τωρα στην ουσια.Δημιουργουνε απιστευτα προβληματα γιατι οι περισσοτεροι δεν ξερουνε να το κουμανταρουνε,πανε στη μεση του δρομου,λειτουργουνε εγωιστικα,πανε πορεις κατα εκατονταδες και δημιουργουνε παντου θεματα,παραβιαζουνε τα παντα και αλλα πολλα.Φυσικα και σε αυτο το χωρο υπαρχουνε πολλοι οι οποιοι ξερουνε τι κανουνε και γιατι το κανουνε,αλλα τους καταλαβαινεις ευκολα γιατι ποτε δεν δημιουργουνε προβληματα.

    Κατα την αποψη μου ολα ξεκινουνε απο τον λαθος τροπο σκεψης τους.Θελουνε να οδηγουνε καποιο τροχοφορα ,αλλα να φερονται οπως γουσταρουνε και να τους σεβομαστε οπως τους πεζους.Καποια στιγμη πρεπει να διαλεξουνε πλευρα.Η πεζοι θα ειναι,η οδηγοι τροχοφορου και θα οδηγουνε με βαση καποιους κανονες.


    ΥΓ Τα κιτρινα ανθρωπακια με τον τροπο που τα χρησιμοποιεις.δεν ενισχυουνε τα επιχειρηματα σου.Το αντιθετο θα ελεγα.

  15. #135
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος

    Και η επιχειρηματολογία τώρα έχει ξεπέσει στο "δεν δικαιούστε δια να ομιλείτε" αντί να είναι -ας πούμε- στο πως θα κάνουμε την κατάσταση καλύτερη όλοι μας για όλους μας. Είσαι μαλάκας με το κουτί, όχι εσύ είσαι πιο μαλάκας με το μηχανάκι, όχι είστε όλοι απόλυτα μαλάκες με το οτιδήποτε οδηγείτε ή και όταν περπατάτε. Μιά ομορφιά. Ή μιά μαλακία, δεν μπορώ να αποφασίσω.
    Δεν εγραψαν ολοι με αυτο το υφος. Ειπωθηκαν και ωραια πραματα

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Ταπεινότατη γνώμη μου, Wise, η ανατροφή των παιδιών στο να μην γίνουν κάφροι σαν τους γονείς των έχει σημασία. Το πιτσιρίκι που πάει πχ σχολείο τετρακάβαλο και ακράνωτο στο παπιοσκούτερ με τον γονέα που οδηγεί όπως να'ναι αρκεί να φτάσει στο σχολείο ή στο σπίτι, πιστεύετε ότι μεγαλώνοντας θα φέρεται διαφορετικά;
    Εδω στο "χωριο" που μεγαλωσα μικροι χτυπαγαμε στις αλανες με τα ποδηλατα και δε ετρεχε καστανο μετα ολα ξαφνικα εγιναν υπερπροστατευτικα ασφαλη, ενω τοτε δεν υπηρχε κανεις σοβαρος τραυματισμος ουτε καποια αλλη τρελη κατασταση ισως επειδη ειμασταν σε τουτο εδω το τοπο.... Αργοτερα οταν καβαλησαμε οχηματα ειτε κουτια ειτε μηχανακια ολοι ειμασταν με κρανος ζωνη κλπ (οι φιλοι μου τουλαχιστον). Οι γονεις μας απο την αλλη ηταν σχεδον """αντιθετοι""" στη ζωνη, ποτε δεν μας εδωσαν το καλο παραδειγμα, θυμαμαι τον εαυτο μου να τσακωνομαι με το πατερα μου χρονια γιατι δε τη φοραει αφου την εχει πατησει κιολας πολλακις...Οποτε θεωρω οτι ειναι λιγο υπερβολικο να θεωρουμε οτι η εξελιξη θα ειναι αυτη γιατι ο καθε ανθρωπος εχει και δικη του βουληση και αλλαζει ο χαρακτηρας του και το πως αντιλαμβανεται τον κοσμο οσο μεγαλωνει.

    Απο κει και περα μιας και τα πραγματα εχουν αλλαξει καλως ή κακως εγω θα πω το τετρημενο, ας κοιταξει ο καθε ενας πως θα αναθρεψει τα παιδια του με τον καλυτερο δυνατο τροπο για να γινουν σωστοι ανθρωποι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    υ.γ. Το ότι τα πράγματα δεν είναι αυστηρά και περνάμε καλά 'δωμέσα δεν σημαίνει πως -όπως στο δρόμο που συζητάμε- επιτρέπεται το οτιδήποτε γιατί δεν θα γράψουν οι "τροχαίοι". Είναι τουλάχιστον άκομψο να χρησιμοποιείται σαν δικαιολογία το ότι "δεν έφαγα κλήση άρα έχω δίκιο". Την παρατήρηση για το πολύ σπαμ, να την λάβει το team σοβαρά ως προτροπή για περισσότερη κοπτοραπτική αφού ενοχλεί η φλυαρία ή ήταν απλά δικαιολογία στο πνεύμα της προηγούμενης δικαιολογίας; Ή ας πούμε, το ποστ #69, να το εκλάβει ως minimodding ή για απλή συζήτηση;
    Εχεις κανει το τοσο αλλο τοσο.... αφου δεν υπηρχε θεμα αντιπαραθεσης στη τελικη και απλα ηταν δυο ποστ γιατι το δραματοποιεις? Εχω δει (και απο αλλα ποστ ορμώμενος) οτι δε σαρεσω. Ενταξει δε μπορω να κανω κατι γιαυτο.

    Και μου κανεις και βρουμ με σχολιο για κατι φαπες.... περιμενω να μου απαντησεις να δω τι εννοεις
    Τελευταία τροποποίηση από WiSe; 03/06/2016 στις 08:48.

Σελίδα 9 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2015, 18:31
  2. Ιδεες για "βαψιματα" σε Κρανη ...
    από crs-k στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2006, 21:30
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2005, 08:55
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2004, 08:32
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 15:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF