Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 164

Θέμα: προστιμο για κοκκινο σε ποδηλατη...

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987

    προστιμο για κοκκινο σε ποδηλατη...

    ειδηση..

    λετε να βαλουν μυαλο και να το κοψουν το κακο συνηθειο αμα ξεκινησουν οι τσεοι να τιμωρουν?

    εχθες παλι μετα το αεροδρομιο προς Περαια, αναβει κοκκινο και ειμαστε εν κινησει σχεδον με την ιδια ταχυτητα με τον αγαπητο armstrong/tour de France...
    σταματαω πρωτος...με περναει, κοβει...κοιταει τον οδηγο αμαξιου που βρισκεται στον δρομο που εκοβε καθετα τον δικο μας, ο οποιος εχει πρασινο και χωρις να κατεβασει ποδι κατω περναει επιδεικτικα απο μπροστα του με 20χλμ..

    ο αλλος, εντελως αποσβολωμενος, παρακολουθει την σκηνη και βλεπω την απορια στο βλεμμα του..

    εγω ξεκαθαρα θα ξεκινουσα...και ειδικα αν ημουν με αμαξι που στα @@ μου κιολας αν γρατζουνιστει το φτερο...
    αϊ σιχτιρ με τον καθε κατσαπλια που νομιζει οτι ο δρομος του ανηκει...:a37:

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Και μένα με ενοχλεί η οδική συμπεριφορά κάποιων ποδηλατών. Και ενώ μου αρέσει πολύ το ποδήλατο αποφεύγω να ποδηλατώ με ομάδες και ποδηλάτες που πάνε χύμα. Γενικώς δεν μου αρέσει αυτό με το κόκκινο, πέρα από επικίνδυνο είναι και προκλητικό για τους υπόλοιπους χρήστες. Και ναι κάποια στιγμή μακαρι να αρχίσουν οι τροχαίοι να μοιράζουν κλίσεις γιατί εμείς οι Γιουνάν, μόνο ετσι καταλαβαίνουμε.

    Ομως επειδή κυκλοφορώ αρκετά με το ποδήλατο όλο τονν χρόνο, δυστυχώς και ντρέπομαι για αυτό σαν μοτοσυκλετιστής, βλέπω καθημερινά ότι οι περισσότεροι που περνούν με κόκκινο είναι οι δικυκλιστές με σκούτερ και πα[ιά, αλλά και με μεγάλες μοτο. Τώρα είναι εποχιακοί, βλαμμένοι δεν ξέρω, το θέμα είναι ότι γίνεται χαμός σε κάθε φανάρι.

    Δεν το γράφω για αντιπαράθεση, απλά είναι μια διαπίστωση.




    Και επειδη έχω κάνει ποδήλατο και έξω, πχ εχω γυρίσει με το ποδήλατο το Βερολίνο, δεν υπάρχει περίπτωση ποδηλάτης να περάσει με κόκκινο. Μάλιστα εκεί πέρα από τα κανονικά φανάρια υπάρχουν και πιο μικρά για τα ποδάλατα. Αλλά και στο Βελιγράδι οι ποδηλάτες προσέχουν, καμμιά σχέση με εμάς.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Γιώργης
    Εγγραφή
    29/06/2014
    Μηνύματα
    103
    Κοιτάξτε λογική από ποδηλατική σελίδα: https://www.facebook.com/permalink.p...29666583817216
    Αυτό το είμαστε υπεράνω του νόμου και ο δικός μας ο κώλος πρέπει να αντιμετωπίζεται ξεχωριστά μου την δίνει αφάνταστα! Και δεν είναι θέμα μόνο ποδηλατικό ή μοτοσυκλετιστικό ή γουατέβα, μου την δίνει που έτσι έχουμε μάθει να εξαιρούμε τον εαυτό μας όποτε μας βολεύει σε οποιαδήποτε πτυχή της ζωής!

    Επειδή είναι κουραστικό το σταμάτα ξεκίνα λέει με το ποδήλατο να περνάμε αέρα πατέρα λες και είμαστε μόνοι μας στον δρόμο! Ε και δεν θα γίνει και τίποτα μικρή μάζα έχεις λέει!
    Όλα είναι δρόμος

  4. #4
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Εγώ απο καιρό λέω πως θα έπρεπε να ασφαλίζεται κάθε ποδηλάτης . Παρά πολύ εύκολα μπορεί να προκαλεσεί ατύχημα ακόμα και θανατηφόρο . Και τότε ποιος πληρώνει ?
    Modenas Kriss 125

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Πω πω τι λες τώρα όλα τα άλλα τα λύσαμε οι ποδηλάτες μας έμειναν και είναι και χιλιάδες ρε γαμώτο .. εδώ περνάει ο άλλος ο μαλάκας/ μαλακισμένη (80%) με 1,5 τόνο όχημα με κόκκινο που μπορεί να σε κάνει τσίχλα και εσένα σε πείραξε ο ποδηλάτης ; Σοβαρευτείτε ..

  6. #6
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapphire Προβολή μηνύματος
    Πω πω τι λες τώρα όλα τα άλλα τα λύσαμε οι ποδηλάτες μας έμειναν και είναι και χιλιάδες ρε γαμώτο .. εδώ περνάει ο άλλος ο μαλάκας/ μαλακισμένη (80%) με 1,5 τόνο όχημα με κόκκινο που μπορεί να σε κάνει τσίχλα και εσένα σε πείραξε ο ποδηλάτης ; Σοβαρευτείτε ..
    Ο μαλακας με το ποδηλατο να εισαι σιγουρος οτι εχει και αυτοκινητο.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Έτσι όπως το θέτεις θα είναι ακόμα προσεχτικότερος στα φανάρια όταν οδηγάει για να μην χτυπήσει κάποιον ποδηλάτη γνωρίζοντας πως και ο ίδιος περνάει με κόκκινο όταν ποδηλατεί.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    καλα του εκαναν..δεν τους παω καθολου τους τυπους με τα ποδηλατα που κλεινουν 1 λωριδα σχεδον..αν θελουν να πηγαινουν στο δρομο να πληρωνουν τελη κυκλοφοριας να εχουν διπλωμα για το ποδηλατο και ασφαλεια οχηματος σαν εμας..αλλιως πουλο παρτε το στο χερι

  9. #9
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapphire Προβολή μηνύματος
    Έτσι όπως το θέτεις θα είναι ακόμα προσεχτικότερος στα φανάρια όταν οδηγάει για να μην χτυπήσει κάποιον ποδηλάτη γνωρίζοντας πως και ο ίδιος περνάει με κόκκινο όταν ποδηλατεί.






    O γραψαχιδας σταρχιδιστης παρτακιας,θα κοιταξει να στην "κανει"ακομα και με τριαξονικο φορτηγο.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  10. #10
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Εδώ στην απέναντι όχθη πέφτουν βόμβες και σφαίρες και εσείς ασχολείστε με τον ΚΟΚ;!
    Life begins at 45°.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    καλα του εκαναν..δεν τους παω καθολου τους τυπους με τα ποδηλατα που κλεινουν 1 λωριδα σχεδον..αν θελουν να πηγαινουν στο δρομο να πληρωνουν τελη κυκλοφοριας να εχουν διπλωμα για το ποδηλατο και ασφαλεια οχηματος σαν εμας..αλλιως πουλο παρτε το στο χερι
    Τα τέλη κυκλοφορίας ξέρεις για ποιόν λόγο τα πληρώνεις ; (προφανώς όχι ) Και να έχουν δίπλωμα για ποδήλατο τι νόημα έχει ; νομίζεις αυτοί που περνάνε με κόκκινο δεν έχουν δίπλωμα για αυτοκίνητο η για μηχανή ; Ασφάλεια υπάρχει αλλά δεν είναι υποχρεωτική . Καλά που έχουμε και τα λαμπρά μυαλά με τις ιδέες εδώ στην Ελλάδα .. θα μου πεις τόσο ζώα είμαστε που θα καταλήξουμε να πληρώνουμε τέλη και για το ποδήλατο .

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapphire Προβολή μηνύματος
    Τα τέλη κυκλοφορίας ξέρεις για ποιόν λόγο τα πληρώνεις ; (προφανώς όχι )

    Τα τέλη κυκλοφορίας -αν δεν απατώμαι- δημιουργήθηκαν σαν προσωρινό μέτρο να μαζευτούν χρήματα για τον σεισμό της Κεφαλονιάς το 1953.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapphire Προβολή μηνύματος
    Τα τέλη κυκλοφορίας ξέρεις για ποιόν λόγο τα πληρώνεις ; (προφανώς όχι ) Και να έχουν δίπλωμα για ποδήλατο τι νόημα έχει ; νομίζεις αυτοί που περνάνε με κόκκινο δεν έχουν δίπλωμα για αυτοκίνητο η για μηχανή ; Ασφάλεια υπάρχει αλλά δεν είναι υποχρεωτική . Καλά που έχουμε και τα λαμπρά μυαλά με τις ιδέες εδώ στην Ελλάδα .. θα μου πεις τόσο ζώα είμαστε που θα καταλήξουμε να πληρώνουμε τέλη και για το ποδήλατο .
    πως φαινεται οτι εισαι ποδηλατης

  14. #14
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Καλά του έκανε, βούτυρο και μέλι στο ψωμί μου που λένε και στα χωριά της Αχαΐας. Δεν γίνεται να τον μεταθέσουν για 2-3 μήνες στην Πάτρα. Θα του δείξω 4 κομβικές διασταυρώσεις και θα θέλει 10 μπλοκάκια στην βάρδια.
    Προχθές πάλι π@π@ρας ποδηλάτης παραβίασε κόκκινο κι έκοψε κάθετα την Βενιζέλου όταν τα οχήματα που κινούνταν σε αυτή είχαν το λιγότερο 60χ/ω. Τράκτορας με φορτωμένη ρεμούλκα άφησε όλο το λάστιχο στον δρόμο για να μην τον κάνει αλοιφή. Και αυτός στην κοσμάρα του, είχε και τ' ακουστικά από το κιν. στα αφτιά του και δεν έδωσε την παραμικρή σημασία.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  15. #15
    Αρχάριος Το avatar του/της nathair
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    699
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    καλα του εκαναν..δεν τους παω καθολου τους τυπους με τα ποδηλατα που κλεινουν 1 λωριδα σχεδον..αν θελουν να πηγαινουν στο δρομο να πληρωνουν τελη κυκλοφοριας να εχουν διπλωμα για το ποδηλατο και ασφαλεια οχηματος σαν εμας..αλλιως πουλο παρτε το στο χερι
    Μπράβο, μπράβο, άντε πότε θα κάνεις κυβέρνηση να περάσεις όλα αυτά τα ωραία και δίκαια μέτρα; Μέχρι τότε ...

Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2015, 18:31
  2. Ιδεες για "βαψιματα" σε Κρανη ...
    από crs-k στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2006, 21:30
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2005, 08:55
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2004, 08:32
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 15:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF