Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Προς μύηση...Need your lights!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2016
    Μηνύματα
    4

    Προς μύηση...Need your lights!

    Καλησπέρα παίδες και καλώς σας βρήκα...

    Λίγο history!
    Με λένε Μάνο και είμαι 28 χρονών. Δεν ήμουν ποτέ τρελός φαν του δίκυκλου και δεν έχω πολυασχοληθεί με το θέμα... Η εμπειρία μου σχετικά με μηχανές είναι η κλασική βόλτα ενος παπιου ή σκούτερ κάποιου φίλου μου στο χωριό!
    Παρόλο που λατρεύω τα αυτοκίνητα, το τελευταίο διαστημα εχω αγανακτήσει στο θέμα μποτιλιάρισμα και πάρκινγκ! Ετσι άρχισα σιγά σιγά να ακούω το κάλεσμα ("Come over to the dark side") του δίκυκλου και μέρα με την μέρα μεγάλωνε και η επιθυμία να αποκτήσω ένα δικό μου!Φυσικό επόμενο, γράφτηκα σε σχολή οδηγών να βγάλω δίπλωμα (απεριόριστο φυσικά).

    Του δε πόιντ!
    Εμένα μου αρέσουν οι μοτοσυκλέτες και οχι παπιά/σκούτερ... Σαν πρώτη μηχανή δεν θα ήθελα να ξεπεράσω τα 250cc μέχρι να πάρω το κολάι και να νιώθω σίγουρος για τις ικανότητές μου. Η χρήση που θέλω να της κάνω είναι 90% πόλη και 10% καμια βολτίτσα κοντινές αποστάσεις με την γυναίκα! Δεν κοιτάω για 125cc γτ λογικά θα ζορίζεται με 2 άτομα και αν χρειαστεί να βγω καμία περιμετρική να μην αγκομαχάει η ταλαίπωρη!
    Απο διαφορες μηχανές που εχω κοιτάξει μου αρέσει τρελά η SYM Wolf 250i καθώς και η Honda CB250F (δεν μου αρέσει μόνο που είναι ψηφιακό όλο το καντράν). Μια απορία που έχω οταν τις κοιτάω είναι εαν θα φαίνονται μικρές με εμένα επάνω τους (είμαι 1.87) και εαν θα είμαι άνετα!
    Δέν έχω λεφτά για ντούκου οπότε κοιτάω για αγορά μόνο με την μορφή των δόσεων και να μην ξεπερνάει συνολικά τα 4000Ε βαρια 4500Ε!

    Δώστε μου τα φώτα σας είμαι ανοιχτός σε προτάσεις για μοτοσυκλέτες που μπορεί να μην εχω σκεφτεί/δει!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.004
    xt660. ευκολο, φθηνο, φευγει γρηγορα, δεν κολωνει πουθενα, δεν θα το αλλαξεις σε ενα χρονο, δεν ειναι sym, δεν εχει γκαζι να φοβηθεις, δεν μοιαζει με μηχανακι απο τα πρακτικερ.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Συμφωνώ με μία διαφορά, έχει γκάζι που μπορείς να το διαχειριστείς! (Ο φίλος είναι άσχετος με μηχανάκι οπότε αν δεν προσέξει μπορεί να φοβηθεί το γκάζι του ΧΤ )

    εδιτ: κάτι σαν αυτό (τυχαία αγγελία) νομίζω θα τον εξυπηρετήσει!
    Τελευταία τροποποίηση από slzr; 02/06/2016 στις 23:41.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.004
    εγω 20 χρονων μηχανη και μαλιστα σε νεο δεν θα προτεινα. ασε που αυτο το μηχανακι ηταν καλο τοτε. καλα η τιμη ειναι ανεκδοτο. τοσο τα πουλανε σοβαρα?!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    CBF 500

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    εγω 20 χρονων μηχανη και μαλιστα σε νεο δεν θα προτεινα. ασε που αυτο το μηχανακι ηταν καλο τοτε. καλα η τιμη ειναι ανεκδοτο. τοσο τα πουλανε σοβαρα?!


    Το έβαλα ενδεικτικά σαν πιο ήπιο και φιλικό μηχανάκι για αρχάριο.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2016
    Μηνύματα
    4
    Ευχαριστώ για τις γρηγορες απαντήσεις... να διευκρινήσω οτι δεν μου αρέσουν ουτε οι τύπου enduro και θα ηθελα κατι σε naked οπως to cbf k to wolf! Επισης μου φαίνονται πάρα πολλα τα 660cc για αρχαριο, αντε βαρια να παρω 350cc αλλα παραπάνω για πρωτη μηχανη πιστευω ειναι too much!

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.004
    εισαι 1,87 και 70 κιλα η 110 κιλα? γιατι δικαβαλο αν εισαι και βαρυς το 250 δεν παει βημα. σιγουρα το υψος σου ειναι λιγο παραπανω αποσο θελουν αυτα τα μηχανακια αλλα δεν λεει και τιποτα αυτο. θα ανεβεις αλωστε πανω πριν τα αγορασεις. παρε φθηνα κατι που θα δωσεις ευκολα γιατι συνηθως η περιπτωση σου κραταει αυτα τα μηχανακια 8-18 μήνες.

    για την ακρίβεια η γιαλυνη σφαιρα μου λεει οτι σε ενα χρονο θα ψαχνεις vstrom και συντηρητη μπαταριας.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	image.jpg 
Προβολές:	280 
Μέγεθος:	22,5 KB 
ID:	360353

  9. #9
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Τα «τύπου εντούρο» που λες, δεν σου αρέσουν για αισθητικούς λόγους ή κάτι άλλο; (Πχ, ύψος, άνεση συνεπιβάτη, μακρινές διαδρομές)

    Εφόσον η έννοια σου είναι να νικήσεις το μποτιλιάρισμα, έχε υπ' όψιν σου ότι τα ψηλά μονοκύλινδρα είναι ασυναγώνιστα σε αυτόν τον τομέα, λόγω μεγάλης ορατότητας, γρήγορου ανοίγματος, είναι στενά και ελαφρά => χωράν παντού, φτηνά σε βενζίνη και συντήρηση, χαμηλό κόστος κτήσης, και άλλα πολλά.

    Με τα μισά λεφτα που διαθέτεις βρίσκεις κάτι σωστό. Και να αλλάξεις γνώμη και να το πουλήσεις δεν χάνεις πολλά.
    Αν πάλι δεν σου αρέσουν για κάποιον άλλο λόγο, πάσο.
    Επίσης τα κυβικά από μόνα τους δεν δίνουν ποτέ όλη την εικόνα, το FMX "Funmoto" της Honda πχ ήταν ήπιο μηχανάκι σχεδιασμένο για αρχάριους.

    Πρότασή μου: Κανα DR250/350 ή ανάλογο. To KLE μπορει να είναι κι αυτό μια λύση πιο σε commuter/enduro.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Kawasaki Versus γιατί οδηγείται εύκολα και θα σε πηγαίνει αξιοπρεπώς.

  11. #11
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Διαφωνώ για το Versys σε κάποιον που θα πάρει την 1η του. Έχει αρκετό γκάζι για τον άπειρο.

    Μια χαρά το wolf-ακι αδερφέ. Ωραίο σχολείο, αξιόπιστο, τίμιο σε όλα του και αρκετά όμορφο. go for it.

  12. #12
    Καλησπέρα και καλως όρισες.

    Μια χαρά ειναι το wolf και το suzuki inazuma για πρώτη μηχανή όπως και το cbf 250 και το ybr 250.

    Εγώ σε συμβουλεύω να πάρεις όποιο από τα παραπάνω σαρέσει αλλά μην πάρεις καινουργιο σε καμία περίπτωση. Μεταχειρισμένο πάρε καθώς κατα 80% σε 1,5 χρόνο το πολύ θα θες να το αλλάξεις σε κάτι που να έχει λίγο περισσότερη δύναμη και θα χάσεις πολλά χρήματα αν πάρεις καινούργιο ενώ με μεταχειρισμένο θα χάσεις πολύ λιγότερα. Δοκίμασε τα και μην τσιγκουνευτείς χρήματα στον εξοπλισμό ασφαλείας (κρανος, γάντια, μπουφάν, μπότες) καθώς αυτό είναι το Α και το Ω. Το δίκυκλο έχει πολύ μεγαλύτερους κινδύνους από ένα αυτοκίνητο οπότε κοίταξε προτίστως αυτό. Κάνε test δριωε στα προαναφερθέντα μηχανάκια, όλα είναι ιδανικά για πρώτη μηχανή.

    Τέλος και σημαντικότερο όλων μπαίνοντας στο χώρο των δικύκλων να ξέρεις και να σκέφτεσαι ως εξής:

    Δεν υπάρχει ερώτημα αν θα έχεις πτώση με την μηχανή παρα μόνο πότε θα πέσεις και εννοώ ακόμα και στατική πτώση. Οπότε σκέψου πόσο πολύ μπορεί να σε προστατέψει ένα κράνος στην πτώση. Μια γυροβολιά από ένα νοσοκομείο στα επείγοντα θα σε πείσει για του λόγου το αληθές.

    Εύχομαι να πάρεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο, να είσαι πάντα όρθιος διανύοντας πολλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα με το νέο σου όχημα.


  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    εγω απο την άλλη μόνο καινούργιο αν έχεις τη δυνατότητα, μιας και δεν είσαι και έμπειρος χρήστης. Να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και για ότι λαλακία γινει να φταίς εσύ. ή να υπάρχει η εγγύηση.

    νομίζω στα λεφτα αυτα που κοιτας πρέπει να δεις CBF250, Z250, SYM WOLF 250, Inazuma, YBR250, Duke200/390 όλα καλά είναι, όποιο σ' αρέσει πάρε και ταιριάζει με την τσέπη σου.

    στην Ελλάδα έχουμε ένα θέμα με τα κυβικά (κάτω απο 600αρι δεν καταδεχόμαστε να οδηγήσουμε γιατί είμαστε όλοι τρελοί χεράδες), αλλα μια χαρά γκάζι έχουν και τα 250, ειδικά για αρχάριο χρήστη.

    όμως αν ήταν να αγοράζαμε όλοι χιλιάρια, οδηγάγαμε και το αμάξι, το ίδιο καίει.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Με 1.87 , σε οτιδήποτε μή-εντουροειδές (on-off κλπ) θα φαίνεσαι λιγο...αστειος.
    Οπότε ξανασκέψου το.
    Όσον αφορα τα κυβικά που θέτεις όριο , δε χρειάζεται να ανησυχεις.
    Gas ist rechts , που λενε και οι γερμανοι , όσο θες το ανοίγεις.


  15. #15
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    [...]
    Όσον αφορα τα κυβικά που θέτεις όριο , δε χρειάζεται να ανησυχεις.
    Gas ist rechts , που λενε και οι γερμανοι , όσο θες το ανοίγεις.

    agree.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. τελωνειο.your lights please!
    από Catherinepan στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2016, 20:25
  2. Guiness youngest drifter needs your support for 2015 drift championship
    από 7Tolis στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2015, 23:12
  3. i need your help!
    από LLucky24 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2010, 09:57
  4. Does your girl need glasses?
    από Pokermon στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2006, 11:56
  5. Προς admins, moderatores και όποιος άλλος...
    από TManiac στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 08:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF