Σελίδα 19 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 914151617181920212223242969 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 271 έως 285 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #271
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Αυτό με το χαμηλό βάρος των ποδηλάτων που προορίζονται για ερασιτεχνική χρήση είναι τόσο υπερεκτιμημένο... (όσο και στις μοτοσυκλέτες On/Off φυσικά).

    Θα σας παροτρύνω να κάνετε μια βόλτα με ένα παλιό ατσάλινο ποδήλατο (υπάρχουν και σύγχρονα) και θα αφήσω να μου μεταφέρετε μετά μόνοι σας τα συμπεράσματα, θα υπάρξουν πολλά που θα σας αρέσουν!

  2. #272
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Αυτό με το χαμηλό βάρος των ποδηλάτων που προορίζονται για ερασιτεχνική χρήση είναι τόσο υπερεκτιμημένο... (όσο και στις μοτοσυκλέτες On/Off φυσικά).

    Θα σας παροτρύνω να κάνετε μια βόλτα με ένα παλιό ατσάλινο ποδήλατο (υπάρχουν και σύγχρονα) και θα αφήσω να μου μεταφέρετε μετά μόνοι σας τα συμπεράσματα, θα υπάρξουν πολλά που θα σας αρέσουν!

    Συμφωνώ ως προς το υπερεκτιμημένο του όλου πράγματος, διαφωνώ για το ατσάλι και γενικά για το υλικό κατασκευής. Το ατσάλινο είναι, κατά την γνώμη μου πάντα, επίσης ένας μύθος ο οποίος χρησοπληρώνεται στις μέρες μας για την "steel is real" αίσθηση.

    Aπό εκεί και έπειτα το +/- μισό κιλό, τα σασμάν και πολλά άλλα κοστίζουν πανάκριβα και έχουν ελάχιστο αντίκτυπο στην ερασιτεχνική χρήση. Μόλις ξεπεράσει κανείς το κατώφλι των 600 -700 ευρώ, αρχίζει να βρίσκει μια χαρά ποδήλατα και θα εκπλαγεί στο πόσο λίγο διαφορά έχουν με μοντέλα που κοστίζουν διπλα και τριπλά λεφτά ως αίσθηση και στον δρόμο. Μιλάμε πάντα για ερασιτεχνική χρήση.

  3. #273
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ ως προς το υπερεκτιμημένο του όλου πράγματος, διαφωνώ για το ατσάλι και γενικά για το υλικό κατασκευής. Το ατσάλινο είναι, κατά την γνώμη μου πάντα, επίσης ένας μύθος ο οποίος χρησοπληρώνεται στις μέρες μας για την "steel is real" αίσθηση.

    Aπό εκεί και έπειτα το +/- μισό κιλό, τα σασμάν και πολλά άλλα κοστίζουν πανάκριβα και έχουν ελάχιστο αντίκτυπο στην ερασιτεχνική χρήση. Μόλις ξεπεράσει κανείς το κατώφλι των 600 -700 ευρώ, αρχίζει να βρίσκει μια χαρά ποδήλατα και θα εκπλαγεί στο πόσο λίγο διαφορά έχουν με μοντέλα που κοστίζουν διπλα και τριπλά λεφτά ως αίσθηση και στον δρόμο. Μιλάμε πάντα για ερασιτεχνική χρήση.
    Εγώ είχα δει τεράστια διαφορά στη ποιότητα κύλισης με ατσάλινα πλαίσια. Και αυτό πριν από 10 χρόνια που δοκίμασα ατσάλινο ποδήλατο, και νομίζω πως για αυτό ευθύνεται το επιπλέον αυτοφερόμενο βάρος όχι το ίδιο το υλικό (μπορεί βέβαια να είναι και ο συνδυασμός). Γενικά δε τσιμπάω εύκολα στο μάρκετινγκ, δοκιμάζω και βγάζω προσωπικά συμπεράσματα. Φυσικά δε σημαίνει ότι ότι ισχύει για μένα ισχύει για όλους.

  4. #274
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Το ατσάλι λένε ότι έχει ελαστικότητες και αποσβαίνει τους κραδασμούς πιο αποτελεσματικά σε σχέση με το αλουμίνιο. Ωστόσο δεν έχει να κάνει με το υλικό και τις ιδιότητες του, όσο με το πως αυτό διαμορφώνεται σε σκελετό, με την ένωση διαφόρων τμημάτων. Που ενισχύουν, που επιτρέπουν ελαστικότητες και πως καθορίζουν την τιμή του φορτίου στο flex.


    Έχω κάνει βόλτα με Surly Long Haul Trucker, ατσάλινο touring για να γυρίσεις τον κόσμο, το οποίο ήταν "μπετό". Το ποδήλατο έχει φτιαχτεί για να κουβαλά +35 τουλάχιστον κιλά, πέραν του αναβάτη, σε αποσκευές και εξοπλισμό. Τότε αρχίζει να κάνει flex στα σημεία που πρέπει και να είναι άνετο. Χωρίς φορτίο, είναι εξαιρετικά άκαμπτο και "ξερό".


    Δεν διαφωνώ στο ότι μπορούν να κατασκευαστούν ατσάλινοι σκελετοί με πολύ καλά χαρακτηριστικά σε ποιότητα κύλiσης, απλά το ίδιο μπορεί να γίνει και με αλουμίνο και με carbon. Το αστάλι θα μπορούσε να έχει ένα εξαιρετικό πλεονέκτημα σε τιμή, επειδή η διαμόρφωση του είναι πιο εύκολη και λιγότερο κοστοβόρα σε σχέση με το αλουμίνιο ή το carbon, αλλά έχει γίνει πολύ της μόδας και το έχουν ξεσκίσει με τις τιμές!


    Δηλαδή, αν είναι δυνατόν, δεν μπορεί αυτό το ποδήλατο να κοστίζει 2.270 ευρώ, όσο και αν συμπαθώ την Kona, είναι κλεψιά και κοροϊδία! Απλά "ατσάλι" + "gravel" + "bikepacking" πλασάρισμα, είναι το νέο trend και τσιμπανε πολλοί.


    Λες και με ένα αλουμινένιο MTB 15ετίας με σχάρες, δεν μπορείς να κάνεις bikepacking, θες το τελευταίο ατσάλινο gravel της Kona για να πας...

  5. #275
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Το πιο ευκολα διαμορφουμενο υλικο και με καλλιτερη σχεση αποτελεσματος/κοστος ειναι το αλουμινιο. Το ατσαλι ειναι πιο φτηνο σαν υλικο αλλα οχι τοσο ευκολα ευπλαστο οσο το αλουμινιο. Για αυτο κιολας το 99% των σκελετων ειναι απο αλουμινιο.

    @STF θα διαφωνησω μαζι σου στο οτι τα ελαφρα με καλα περιφεριακα ποδηλατα ειναι μονο για επαγγελματιες. Την αισθηση πληρωνεις και αν καταλαβαινεις απο αισθηση και σε φτιαγνει αυτο που καταλαβαινεις, τοτε αξιζει να τα σκασεις. Ιδιες αλλαγες εχεις με ultegra και ιδιες με tiagra? Ετυχε ποτε να ανεβεις σε ποδηλατο με di2? Δε τα χρειαζεσαι ολα αυτα σε καμια περιπτωση, αλλα με αυτη την λογικη τιποτε δε χρειαζεσαι οποτε πεθαινεις με οτι χρηματα εχεις εξοικονομησει στη ζωη σου σε εναν λογαριασμο τραπεζης.

  6. #276
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Το πιο ευκολα διαμορφουμενο υλικο και με καλλιτερη σχεση αποτελεσματος/κοστος ειναι το αλουμινιο. Το ατσαλι ειναι πιο φτηνο σαν υλικο αλλα οχι τοσο ευκολα ευπλαστο οσο το αλουμινιο. Για αυτο κιολας το 99% των σκελετων ειναι απο αλουμινιο.

    @STF θα διαφωνησω μαζι σου στο οτι τα ελαφρα με καλα περιφεριακα ποδηλατα ειναι μονο για επαγγελματιες. Την αισθηση πληρωνεις και αν καταλαβαινεις απο αισθηση και σε φτιαγνει αυτο που καταλαβαινεις, τοτε αξιζει να τα σκασεις. Ιδιες αλλαγες εχεις με ultegra και ιδιες με tiagra? Ετυχε ποτε να ανεβεις σε ποδηλατο με di2? Δε τα χρειαζεσαι ολα αυτα σε καμια περιπτωση, αλλα με αυτη την λογικη τιποτε δε χρειαζεσαι οποτε πεθαινεις με οτι χρηματα εχεις εξοικονομησει στη ζωη σου σε εναν λογαριασμο τραπεζης.
    Στα περισσότερα ποδήλατα, το αλουμίνιο υπόκειται σε περίτεχνες διαμορφώσεις, με μεταβλητές διατομές, μεταβλητό πάχος τοιχωμάτων και δύσκολες κούρμπες, οι οποίες είναι πολύ πιο δύσκολο (αν όχι αδύνατο) να γίνουν με ατσάλι. Ως εκ τούτου, η συντριπτικη πλειοψηφία των ατσάλινων σκελετών, δημιουργούνται απο ευθύργαμμα τμήματα σωλήνων διαφορετικών διατομών, κολλημένους μεταξύ τους. Για αυτό τον λόγο, τα ατσάλινα θα έπρεπε κατά κανόνα να είναι φθηνότερα από τα αλουμινένια και μέχρι πριν μερικά χρόνια, όντως ήταν. Τωρα με την γενικευμένη χιπστερίτιδα το ατσάλι έχει τρελή δημοτικότητα και χρεώνουν τον κούκο αηδόνι κάνοντας τα @@δια μας ζέπελιν με τα κράματα, λες και θα καταλάβει κανείς διαφορά μεταξύ Reynolds 853 και Reynolds 725...

  7. #277
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Το πιο ευκολα διαμορφουμενο υλικο και με καλλιτερη σχεση αποτελεσματος/κοστος ειναι το αλουμινιο. Το ατσαλι ειναι πιο φτηνο σαν υλικο αλλα οχι τοσο ευκολα ευπλαστο οσο το αλουμινιο. Για αυτο κιολας το 99% των σκελετων ειναι απο αλουμινιο.

    @STF θα διαφωνησω μαζι σου στο οτι τα ελαφρα με καλα περιφεριακα ποδηλατα ειναι μονο για επαγγελματιες. Την αισθηση πληρωνεις και αν καταλαβαινεις απο αισθηση και σε φτιαγνει αυτο που καταλαβαινεις, τοτε αξιζει να τα σκασεις. Ιδιες αλλαγες εχεις με ultegra και ιδιες με tiagra? Ετυχε ποτε να ανεβεις σε ποδηλατο με di2? Δε τα χρειαζεσαι ολα αυτα σε καμια περιπτωση, αλλα με αυτη την λογικη τιποτε δε χρειαζεσαι οποτε πεθαινεις με οτι χρηματα εχεις εξοικονομησει στη ζωη σου σε εναν λογαριασμο τραπεζης.
    Εγώ πάντως δεν αναφέρθηκα καθόλου στα περιφερειακά. Είμαι φίλος του ποιοτικού και οπαδός του ο φτωχός πρέπει να αγοράζει ακριβά".
    Αυτό που λέω είναι πως σε ερασιτεχνική χρήση δεν έχει σημασία αν το ποδήλατο είναι 12 ή 10 κιλά. Αυτό, τίποτα άλλο.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 21/09/2019 στις 22:14.

  8. #278
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος
    Το ατσάλι λένε ότι έχει ελαστικότητες και αποσβαίνει τους κραδασμούς πιο αποτελεσματικά σε σχέση με το αλουμίνιο. Ωστόσο δεν έχει να κάνει με το υλικό και τις ιδιότητες του, όσο με το πως αυτό διαμορφώνεται σε σκελετό, με την ένωση διαφόρων τμημάτων. Που ενισχύουν, που επιτρέπουν ελαστικότητες και πως καθορίζουν την τιμή του φορτίου στο flex.


    Έχω κάνει βόλτα με Surly Long Haul Trucker, ατσάλινο touring για να γυρίσεις τον κόσμο, το οποίο ήταν "μπετό". Το ποδήλατο έχει φτιαχτεί για να κουβαλά +35 τουλάχιστον κιλά, πέραν του αναβάτη, σε αποσκευές και εξοπλισμό. Τότε αρχίζει να κάνει flex στα σημεία που πρέπει και να είναι άνετο. Χωρίς φορτίο, είναι εξαιρετικά άκαμπτο και "ξερό".


    Δεν διαφωνώ στο ότι μπορούν να κατασκευαστούν ατσάλινοι σκελετοί με πολύ καλά χαρακτηριστικά σε ποιότητα κύλiσης, απλά το ίδιο μπορεί να γίνει και με αλουμίνο και με carbon. Το αστάλι θα μπορούσε να έχει ένα εξαιρετικό πλεονέκτημα σε τιμή, επειδή η διαμόρφωση του είναι πιο εύκολη και λιγότερο κοστοβόρα σε σχέση με το αλουμίνιο ή το carbon, αλλά έχει γίνει πολύ της μόδας και το έχουν ξεσκίσει με τις τιμές!


    Δηλαδή, αν είναι δυνατόν, δεν μπορεί αυτό το ποδήλατο να κοστίζει 2.270 ευρώ, όσο και αν συμπαθώ την Kona, είναι κλεψιά και κοροϊδία! Απλά "ατσάλι" + "gravel" + "bikepacking" πλασάρισμα, είναι το νέο trend και τσιμπανε πολλοί.


    Λες και με ένα αλουμινένιο MTB 15ετίας με σχάρες, δεν μπορείς να κάνεις bikepacking, θες το τελευταίο ατσάλινο gravel της Kona για να πας...
    Να ξεκαθαρίσω πως δεν είμαι κανένας ειδικός σε ότι αφορά τις τεχνικές ανάπτυξης ενός σκελετού ή τις λεπτομέρειες στη διαμόρφωση γεωμετριών κτλ.
    Από την KONA που μου είναι επίσης συμπαθής δεν κοιτάω τα ποδήλατα με ατσάλινο σκελετό (μου αρέσει πολύ το Jake the Snake).
    Και φυσικά έχεις δίκιο πως τελευταία τα περί ατσάλινου έχουν γίνει μόδα. Αλλά εγώ είχα σχηματίσει την άποψη περί ποιότητας κύλισης πολύ πριν γίνουν μόδα. Επίσης έχω φίλο που έχει ένα αρχαίο κουρσάκι -νομίζω mercier- με λεπτό ατσάλινο σκελετό που ορκίζεται στο όνομα του.
    Αγαπώ το ποδήλατο ως μέσο και χαίρομαι να διαβάζω την ανταλλαγή απόψεων γύρω από αυτά. Μιλάω για όσα ξέρω και για όσα "ίσως" νομίζω πως ξέρω και δεν έχω πρόβλημα να αναθεωρήσω. Τα πράγματα αλλάζουν με ταχύτητα τριγύρω μας.

  9. #279
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάντως δεν αναφέρθηκα καθόλου στα περιφερειακά. Είμαι φίλος του ποιοτικού και οπαδός του ο φτωχός πρέπει να αγοράζει ακριβά".
    Αυτό που λέω είναι πως σε ερασιτεχνική χρήση δεν έχει σημασία αν το ποδήλατο είναι 12 ή 10 κιλά. Αυτό, τίποτα άλλο.
    Εχει σημασια γι αυτον που καταλαβαινει και απολαμβανει την διαφορα ασχετως του αν ειναι ερασιτεχνης η επαγγελματιας.

  10. #280
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Να ξεκαθαρίσω πως δεν είμαι κανένας ειδικός σε ότι αφορά τις τεχνικές ανάπτυξης ενός σκελετού ή τις λεπτομέρειες στη διαμόρφωση γεωμετριών κτλ.
    Από την KONA που μου είναι επίσης συμπαθής δεν κοιτάω τα ποδήλατα με ατσάλινο σκελετό (μου αρέσει πολύ το Jake the Snake).
    Και φυσικά έχεις δίκιο πως τελευταία τα περί ατσάλινου έχουν γίνει μόδα. Αλλά εγώ είχα σχηματίσει την άποψη περί ποιότητας κύλισης πολύ πριν γίνουν μόδα. Επίσης έχω φίλο που έχει ένα αρχαίο κουρσάκι -νομίζω mercier- με λεπτό ατσάλινο σκελετό που ορκίζεται στο όνομα του.
    Αγαπώ το ποδήλατο ως μέσο και χαίρομαι να διαβάζω την ανταλλαγή απόψεων γύρω από αυτά. Μιλάω για όσα ξέρω και για όσα "ίσως" νομίζω πως ξέρω και δεν έχω πρόβλημα να αναθεωρήσω. Τα πράγματα αλλάζουν με ταχύτητα τριγύρω μας.
    Δεν διαφώνω σε καμία περίπτωση με αυτά που γράφεις και φυσικά δεν θεωρώ την άποψη μου ευαγγέλιο. Στην τελική, το πιο ακλόντητο επιχείρημα για οποιαδήποτε αγορά - προτίμηση, είναι το "αυτό μου αρέσει" και εκεί το βουλώνουν όλοι. Κανένας δεν χρειάζεται να δώσει λογαριασμό στον άλλον, ούτε να απολογηθεί, απλή συζήτηση κάνουμε και δεν αναφερόμαστε επί προσωπικού.

    Για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις και παρερμηνείες, πιστεύω ότι οι προσεγγίσεις σε ότι αφορά στο ποδήλατο είναι δύο, χωρίς να σημαίνει ότι η μια αποκλείει την άλλη: Από την μια η προσωπική υπέρβαση, όπου τα γραμμάρια, οι σειρές των σασμαν και τα υλικά κατσκσκευής δεν παίζουν ρόλο και απλά βγαίνεις να πεταλάρεις πετυχαίνοντας τους στόχους που έχεις θέσει και από την άλλη, το να ποντάρεις πολλά στην βελτίωση και μέσω του ποδηλάτου, ασχολούμενος με το βάρος, τους σκελετούς και τα περιφερειακά. Το δεύτερο κοστίζει και άμα "νοσήσεις" σοβαρά, κοστίζει πάρα πολλά.

    Το καλοκαίρι, είδα μπροστά στα μάτια μου παραλαβή carbon τροχών από Γερμανία, στα 4.500 ευρώ το ζεύγος. Ερασιτέχνης τους αγόρασε. Το θεωρώ εντελώς παλαβό το σκηνικό, αλλά όπως είπα, κουμάντο στην κ@υλ@ του καθένα δεν θα κάνω, με γεια του και μαγκιά του και πραγματικά το χάρηκα έτσι όπως σπινθίριζε ολόκληρος όταν έκανε unboxing. Θα πάει πιο γρήγορα με τους κατά 200 γρ, ελαφρύτερους τροχούς από αυτούς (τους επίσης πανάκριβους) που ήδη έιχε; Πόσο; Άξιζε να δώσει αυτό το ποσό για το όποιο κέρδος σε ταχύτητα (αν υπάρχει...), όντας ερασιτέχνης; Έτσι του άρεσε! Tέλος συζήτησης.
    Τελευταία τροποποίηση από el_hymador; 22/09/2019 στις 00:42.

  11. #281
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος
    Έχω εδώ και κάτι μήνες ένα Giant Anyroad 2 το οποίο είναι ένα άνετο cyclocross / gravel. To αγόρασα επειδή ήθελα να κάνω τα πάντα, αφού μπορεί να παει πόλη, να μπει σε δασικούς και να κάνει και Light ταξίδια. Με 32άρια ελαστικά και κοντό σασμάν 48/32 δισκοβραχίονας με 11/34 κασέτα. Από stack και reach είναι εξαιρετικά φιλικό, σχεδόν σε touring γεωμετρία. Δεν είναι γρήγορο στην άσφαλτο σαν κούρσα και αυτό οφείλεται κυρίως στους πολύ ενισχυμένους και βαριούς τροχούς του αλλά μπορεί να πάει σβέλτα. Χαμηλώνοντας την πίεση στα ελαστικά πάει και χώμα ακόμα και σε μέρη που δεν το περιμένεις, φυσικά δεν είναι MTB, μιλάμε για διάσχιση δασικών. Πολύ ευχαριστημένος, αλλά είχα επίγνωση του τι αγόραζα και ήξερα ότι το ανταλλαγμα στην
    πολυχρηστικότητα, ήταν συμβιβασμοί σε όλα τα πεδία χρήσης. Η δική νμου έκδοση είναι η πιο προσιτή, με Sora αλλαγές και μηχανικά δισκόφρενα TRP (τα οποία σπέρνουν!)

    Βγαίνει και σε carbon έκδοση όμως με Τiagra και το υβριδικό υδραυλικομηχανικό σύστημα δισκόφρενων της Giant.

    Συνημμένο 409934
    Αγαπημένο ποδηλατάκι! Το είχα στοχοποιήσει πριν 2 χρόνια αλλά κόλλησα στο οικονομικό και δεν προχώρησα. Αν επιτρέπεται από που το πήρες;

  12. #282
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Από rutland αλλά η εμπειρία ήταν η χειρότερη και προτεινω σε όλους να αποφεύγουν αυτό το *δελο για καταστημα. Ωραίο πάντως είναι, σαν ποδήλατο, ακριβώς αυτό που ήθελα!

  13. #283
    Παλιοτερα υπηρχαν στην αγορα κατι προστατευτικα πιατα τροχων ...
    Κατι σαν αυτα που φορανε ποδηλατα κουρσας...αλλα τοτε ειχε και για bmx.
    Ξερετε αν υπαρχουν καπου ακομα ;

  14. #284
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάντως δεν αναφέρθηκα καθόλου στα περιφερειακά. Είμαι φίλος του ποιοτικού και οπαδός του ο φτωχός πρέπει να αγοράζει ακριβά".
    Αυτό που λέω είναι πως σε ερασιτεχνική χρήση δεν έχει σημασία αν το ποδήλατο είναι 12 ή 10 κιλά. Αυτό, τίποτα άλλο.
    Μεγάλη συζήτηση αυτή . Αν ο μέσος καταναλωτής περιοριζόταν σε αυτά που έχει ανάγκη και όχι σε αυτά που επιθυμεί , θα είχε καταρρεύσει το παγκόσμιο οικονομικό στερέωμα . Ο ελιτισμός είναι υπαρκτός σε όλα τα χόμπι . Μην πάμε μακριά , πόσοι αλήθεια χρειάζονται 1000 και 1300 κ. εκ για τη μέση καθημερινή χρήση ; Πόσοι χρειάζονται φωτογραφικές μηχανές και φακούς μερικών χιλιάδων € για να βγάζουν τα παιδιά τους Χριστούγέννα και Πάσχα ; Όσοι χρειάζονται pinarello , cervello και τροχούς lightweight και zipp για να πάνε μέχρι του Μαγγίνα στα Καλύβια να φάνε γιαούρτι Κυριακή μεσημέρι .

    Τα δύο κιλά που λες βέβαια είναι θέμα . Και εγώ παλιότερα έλεγα ότι παρά να χάσω δύο κιλά απο αναβαθμίσεις καλύτερα να τα χάσω με δίαιτα . Στο πρώτο 200αρι μου όμως που κάτι κοιλαράδες να με περνάγανε στην ανηφόρα του 1000 μοδίου απο πάνω κατάλαβα πως και τα κιλά αυτά μετράνε , ειδικά στα πλαστικά . Και γω ψιλοκοιλαράς ήμουν τότε Η διαφορά είναι χαώδης . Έχω και ένα τρεκινγκ το οποίο λατρεύω και ας μην μπορώ να το σηκώσω εύκολα και σε σχέση με την κούρσα είναι στις ανηφόρες βραχνάς . Στο σιάδι αλλάζουν τα πράγματα ,στις κατηφόρες πετάει . Πρέπει να είναι 14 κιλά λέω . Κούρσα και εγώ δεν έχω δεν έχω τίποτα τρομερό , ένα kona zing του 2007 , αλουμίνιο με πλαστικό πηρούνι , 105 10 άρα όλο , 50/34 5701 πίσω με 11/32 και σαν upgrade έχω βάλει χειροποίητους τροχούς του BNS γύρω στο 1.5 κιλό με ενισχυμένα στεφάνια , κέντρα aivee και ακτίνες 20/28 για μπρεβετάδικη χρήση . Σε σχέση με τα σύγχρόνα ποδήλατα το λες και σκουπίδι , στην πράξη με σχετικά λίγα χρήματα κανω ευτυχισμένα 5000 χλμ το χρόνο περίπου . Η φάση με το ατσάλι , περισσότερο για urban myth το λαμβάνω και χιπστερισμό , παρά για πραγματικά γεγονότα . Μιλάω για ατσάλι γενικότερα και όχι τα πιο καλα επώνυμα ατσάλια που σε βάρος πλησιάζουν τα αλουμίνια .
    Modenas Kriss 125

  15. #285
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    H συζήτηση είναι μεγάλη, πράγματι. Κι εμένα μου αρέσει το ποιοτικό και πιστεύω πως πάντα σου δίνει ένα συν σε σχέση με τον ανταγωνισμό έστω και αν δεν το χρειάζεσαι πραγματικά. Προσπαθώ όμως να αντισταθώ -δεν το καταφέρνω πάντα- και να παίρνω αυτό που χρειάζομαι πραγματικά.

    Το να κάνει κάποιος 5000 χλμ το χρόνο κάθε χρόνο δεν είναι η ερασιτεχνική χρήση που εννοούσα εγώ. Εγώ μιλάω για ανθρώπους που ασχολούνται κάνοντας με το ζόρι 500 χλμ το χρόνο. Και φυσικά αν μπεις στο τρυπάκι και ασχολείσαι και συγκρίνεις θα δεις τη διαφορά όπως έγραφε κάπου και ο Dr. BIG.

    Δε μπορώ να διαφωνήσω μαζί σας και πάλι όμως καμιά φορά κάποια πράγματα μπορεί να είναι ένα switch στον εγκέφαλο μας. Νομίζω πως ο ερασιτέχνης αν δεν έχει πραγματικό λόγο να κυνηγάει τους χρόνους μπορεί κάθε επιπλέον δυσκολία (π.χ. λόγω βάρους) να την μεταφράσει σε ένα προσωπικό στοίχημα. Δεν επιμένω, τη σκέψη μου μεταφέρω.

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 21:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 12:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 11:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 09:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 00:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF