Σελίδα 20 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 1015161718192021222324253070 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 286 έως 300 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #286
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Κούρσα carbon 5.000 ευρώ Vs Αλουμινένια κούρσα 1.000 ευρώ.

    Οι τύποι είναι αγωνιζόμενοι (ο ένας πρώην)

    https://www.youtube.com/watch?v=3HmVQCAjBE0

  2. #287
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.125
    Ακούγεται λίγο παραπλανητικό χωρίς να το θέλεις, έτσι όπως το γράφεις.
    Στην ουσία συγκρίνουν μια οικονομική κούρσα με μία που θα έτρεχε παγκόσμιο.

    Για να συγκρίνουν carbon vs αλουμίνιο χρειάζεται να έχουν τα ίδια ακριβώς περιφερειακά, τον ίδιο ποδηλάτη και βατόμετρα που θα διασφαλίζουν
    την αξιοπιστία της σύγκρισης, φυσικά στην ίδια ακριβώς διαδρομή με τις ίδιες καιρικές συνθήκες.

  3. #288
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Πιαδιά μια πρόταση για καθημερινό fitness και ΣΚ καμιά πιο μεγάλη βόλτα;
    Trek FX3 Disc?
    Specialized Sirrus Disc?
    Orbea Vector 20?
    Κάποιο άλλο;
    Τρέχω, κάνω κολύμπι, θα ήθελα να βάλω και το ποδήλατο σιγά σιγά στην ζωή μου, ειδικά για κοντινές βόλτες ή δουλειές αντί να παίρνω την μηχανή.

  4. #289
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    556
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    H συζήτηση είναι μεγάλη, πράγματι. Κι εμένα μου αρέσει το ποιοτικό και πιστεύω πως πάντα σου δίνει ένα συν σε σχέση με τον ανταγωνισμό έστω και αν δεν το χρειάζεσαι πραγματικά. Προσπαθώ όμως να αντισταθώ -δεν το καταφέρνω πάντα- και να παίρνω αυτό που χρειάζομαι πραγματικά.

    Το να κάνει κάποιος 5000 χλμ το χρόνο κάθε χρόνο δεν είναι η ερασιτεχνική χρήση που εννοούσα εγώ. Εγώ μιλάω για ανθρώπους που ασχολούνται κάνοντας με το ζόρι 500 χλμ το χρόνο. Και φυσικά αν μπεις στο τρυπάκι και ασχολείσαι και συγκρίνεις θα δεις τη διαφορά όπως έγραφε κάπου και ο Dr. BIG.

    Δε μπορώ να διαφωνήσω μαζί σας και πάλι όμως καμιά φορά κάποια πράγματα μπορεί να είναι ένα switch στον εγκέφαλο μας. Νομίζω πως ο ερασιτέχνης αν δεν έχει πραγματικό λόγο να κυνηγάει τους χρόνους μπορεί κάθε επιπλέον δυσκολία (π.χ. λόγω βάρους) να την μεταφράσει σε ένα προσωπικό στοίχημα. Δεν επιμένω, τη σκέψη μου μεταφέρω.
    Και πολύ σωστά σκέφτεσαι φίλε μου. Ποδηλασία δεν είναι μόνο ανταγωνισμός. Είναι και μετακίνηση από το Α στο Β σημείο.

    Έχουμε και λέμε:

    Ideal Multigo : περίπου 16 κιλά (όλα τα βάρη θα είναι στα περίπου)
    Μπρος σχάρα : 1 κιλό
    Κλειδαριά μηχανής Abus: 2,5 κιλά
    Βαλίτσα : 400 γρ
    Τάπερ με καρπούζι: 400 γρ
    Ταπερ με σάντουιτς: 300γρ
    2 λίτρα νερό : 2 κιλά
    Σετ επισκευής ελαστικών: 300 γρ
    Έξτρα φωτισμός ,κάνα χταποδι,
    Έξτρα μπλούζα αδιαβροχο,
    Σιδερένιο πηρούνι, αντιηκιακο
    Πορτοφόλι κ κλειδιά :όλα μαζί 700 γρ
    Κινητό 200 γρ
    Power bank : 400 γρ
    Πολυεργαλειο 400 γρ

    Όλα μαζί 24 κιλά περίπου και προχτές που έκανα τα 100 για 60 κουβαλαγα και ποδηλατικό χαρτοφύλακα 4,5 κιλών.

    Στον δρόμο με περνάνε φυσικά σχεδόν όλοι οι ποδηλατες. Παρ όλο που έχω καθρέφτη με τρομάζουν κιολας( τον καθρέφτη τον χρησιμοποιώ όταν ακούω αμάξι). Προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου γιατί εγώ έχω βγει να κάνω την δουλειά μου και όχι να αποδείξω κάτι σε κανεναν. Μπορώ να σου πω ότι χαίρομαι κιόλας που ο κόσμος επιβεβαιώνεται έτσι και που θα βγει και το άλλο ΣΚ με το ποδήλατο έξω. Βέβαια αν είχα ένα κουρσι και εγώ ( όχι τίποτα ακριβο...αλλά της σειράς) είμαι σιγουρος ότι θα γλενταγα πολλους που φοράνε κολάν και λυκρα και που το παίζουν pro ...αλλά δεν πειράζει καλή καρδια..... η κούρσα άλλωστε για την δουλειά μου είναι σαν να έχω ένα ss και να το χρησιμοποιώ σαν κούριερ...
    Τελευταία τροποποίηση από mia_zoi_kawa; 22/09/2019 στις 21:04.

  5. #290
    Μην υποτιμάς τους "κολαναδες" αδερφε,ρχει πολλα γεροντια που βαράνε 180 παλμους σταθερά σε ολο τον Διονυσο...
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  6. #291
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Προχτες στον γερμανό μπαίνει μέσα ένας 60αρης με ποδηλατικα παπούτσια κολαν και κράνος.Φυσικά ξένος.Ήθελε να του κανουν κάτι με το κινητό.Βγαίνοντας εξω είδα το ποδήλατο του αλλά δε θυμάμαι τη μάρκα.Είχε βαλίτσες πάντως.Ειμουν και εγώ με το ποδήλατο.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #292
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Δε μπορώ να διαφωνήσω μαζί σας και πάλι όμως καμιά φορά κάποια πράγματα μπορεί να είναι ένα switch στον εγκέφαλο μας. Νομίζω πως ο ερασιτέχνης αν δεν έχει πραγματικό λόγο να κυνηγάει τους χρόνους μπορεί κάθε επιπλέον δυσκολία (π.χ. λόγω βάρους) να την μεταφράσει σε ένα προσωπικό στοίχημα. Δεν επιμένω, τη σκέψη μου μεταφέρω.
    Η εμπειρια που εγω προσπαθω να μεταφερω ειναι πως το ποιοτικο και ελαφρυ στον "ερασιτεχνη" δεν εχει να κανει με χρονους, με αισθηση εχει να κανει, αυτην πληρωνεις.

  8. #293
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BabisStinson Προβολή μηνύματος
    Πιαδιά μια πρόταση για καθημερινό fitness και ΣΚ καμιά πιο μεγάλη βόλτα;
    Trek FX3 Disc?
    Specialized Sirrus Disc?
    Orbea Vector 20?
    Κάποιο άλλο;
    Τρέχω, κάνω κολύμπι, θα ήθελα να βάλω και το ποδήλατο σιγά σιγά στην ζωή μου, ειδικά για κοντινές βόλτες ή δουλειές αντί να παίρνω την μηχανή.
    Ριξε και μια ματια στην cube, στις σειρες "sl road" και "hyde". Το hyde στα νουμερα φαινεται βαρυ αλλα αυτο οφειλεται στο οτι εχει λαστιχα πανω απο 1 κιλο το καθενα.

  9. #294
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος
    Κούρσα carbon 5.000 ευρώ Vs Αλουμινένια κούρσα 1.000 ευρώ.

    Οι τύποι είναι αγωνιζόμενοι (ο ένας πρώην)

    https://www.youtube.com/watch?v=3HmVQCAjBE0
    Τα βίντεο του GCN είναι διασκεδαστικά και μεγάλη απώλεια ο Mat που πήγε στην sigma , αλλά μέχρι εκεί . Αυτα τα βιντεάκια σκοπό έχουν τα views και τον τζέρτζελο παρά την αντικειμενική ενημέρωση .
    Modenas Kriss 125

  10. #295
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BabisStinson Προβολή μηνύματος
    Πιαδιά μια πρόταση για καθημερινό fitness και ΣΚ καμιά πιο μεγάλη βόλτα;
    Trek FX3 Disc?
    Specialized Sirrus Disc?
    Orbea Vector 20?
    Κάποιο άλλο;
    Τρέχω, κάνω κολύμπι, θα ήθελα να βάλω και το ποδήλατο σιγά σιγά στην ζωή μου, ειδικά για κοντινές βόλτες ή δουλειές αντί να παίρνω την μηχανή.
    Πολύ καλά είναι αυτά που έχειε στην λίστα, όποιο και να πάρεις δεν θα έχεις κανένα θέμα. Αν θες όμως πολύ ευρύ φάσμα χρήσης, αυτή την στιγμή, νομίζω το πιο πολυχρηστικό ποδήλατο είναι το Marin Muirwοods. Aστάλινο, προσιτό, με περιφερειακά που κάνουν την δουλειά τους μια χαρά. Πάει στην πόλη, πάει βόλτες, με μια αλλαγή ελαστικών πάει και στο χώμα (δέχεται άνετα 29 X 2.0 θεόχοντρα ελαστικά MTB) και έχει ένα κάρο υποδοχές για να βάλεις σχάρες και ότι άλλο θέλεις, ακόμα και touring μπορείς να το κάνεις, άνετα. Μεγάλο εύρος ταχύτητων για να ανεβαίνεις πολύ δύσκολα ανηφόρια ή να γκαζώνεις στις κατηφόρες. Κομπλέ σε όλα.

    Το κακό είναι πως πρέπει να το παραγγείλεις από έξω, Marin δεν φέρνουν στην Ελλάδα επίσημα. Το καλό είναι ότι αυτή την εποχή ξεστοκάρουν τα 2019 μοντέλα και μπορείς να το βρείς σε τιμή χώμα.

    Τσέκαρε το εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=nYn3x0DkvNk

    Και στην επίσημη σελίδα της Marin: https://www.marinbikes.com/ww/bikes/20-muirwoods-29er

    Τώρα σε ότι αφορά στα fitness, κατά την προσωπική μου άποψη πάντα, είναι μια demi κατηγορία που δεν έχει πολύ νόημα. Κουρσάδικη γεωμετρία και αίσθηση, με ίσιο τιμόνι, δεν πάνε μαζί. Είναι σίγουρο ότι θα σου βγαίνει φυσικά να δώσεις περισσότερη κλίση στον κορμό μετά από λίγο. Προσωπική γνώμη πάντα, θα πρότεινα μια άνετη κούρσα και όχι ένα fitness.

  11. #296
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος
    Και στην επίσημη σελίδα της Marin: https://www.marinbikes.com/ww/bikes/20-muirwoods-29er
    Η ιδια ακριβως φιλοσοφια σε ποδηλατο ειναι το cube hyde σε αλουμινιο αντι ατσαλι και με λιγο καλλιτερα περιφερειακα.

  12. #297
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Η ιδια ακριβως φιλοσοφια σε ποδηλατο ειναι το cube hyde σε αλουμινιο αντι ατσαλι και με λιγο καλλιτερα περιφερειακα.
    Ναι, μόνο που το Μarin το βρίσκεις ήδη στα 620 ευρώ και αναμένεται να πέσει και άλλο.

  13. #298
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος
    Ναι, μόνο που το Μarin το βρίσκεις ήδη στα 620 ευρώ και αναμένεται να πέσει και άλλο.
    630 πηρα το hyde.

  14. #299
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    630 πηρα το hyde.
    Για δώσε link

  15. #300
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας, το Hyde το είδα κι εγώ, απλά είδα και τα κιλά λίγο και φοβήθηκα, ίσως με πιο λεπτά ελαστικά και ζάντες να βελτιώνεται αρκετά.
    Μου άρεσε που βγάζει και έκδοση με ιμάντα αντί για αλυσίδα, αν και ανεβαίνει λίγο σε τιμή.
    Το Marin πολύ ωραίο, αλλά δεν θα ήθελα να πάρω ποδήλατο χωρίς να το έχω δει live καθόλου ή χωρίς αντιπροσωπεία στην Ελλάδα.

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 20:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 11:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 08:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF