Σελίδα 22 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 1217181920212223242526273272 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 316 έως 330 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #316
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    562
    Καλώς ήρθες φίλε στο φόρουμ. Όλα αυτά τα χλμ με το mountain τα κάνεις με πρώτο σκοπό την μετακίνηση ή την άσκηση;

  2. #317
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/09/2019
    Μηνύματα
    0
    Καλώς σας βρήκα!
    Για άσκηση είναι ο σκοπός μου. Δεν σημαίνει όμως ότι ακόμη και εάν καταλήξω σε road bike θα τρέχω να σπάσω τα κοντέρ. Θέλω να κάνω τις βόλτες μου ευκολότερα με την επιλογή νέου ποδηλάτου.
    Το χρησιμοποιώ επίσης για τις μικρομετακινησεις σπίτι - γραφείο που είναι 1 km απόσταση.

  3. #318
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παρε κουρσα μιας και εχεις ηδη μτβ. Αλλη αισθηση και λογω στασης σωματος αλλα και λογω θεσης των χειριστηριων στο dropbar τιμονι που σου επιτρεπουν αμεσες αντιδρασεις στα φρενα και στις αλλαγες ταχυτητων χωρις να μετακινεις τα χερια.
    Για κουρσες κατω απο το χιλιαρικο ακουγονται πολυ καλα σχολια για τα triban του decathlon.

  4. #319
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    και εγώ κούρσα προτείνω για λόγους ασφάλειας και άνεσης, απλά αν θες μια γνώμη μην ψάχνεις για 28mm και πάνω.
    Σου παίρνουν περισσότερα από όσα σου δίνουν.
    Η κατάλληλη σέλα είναι αυτό που ψάχνεις αν κοιτάς την άνεση και ένα ζευγάρι γάντια

  5. #320
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    587
    doctor είσαι ο γνωστός καλλιτέχνης βαφής ποδηλατών και όχι μόνο απο καματερό μεριά?
    Τωρα συνδύασα αυτό το σηματακι!!
    Τα είχαμε πεί απο κοντά κανα 2 φορές όταν χρειάστηκα "άνοιγμα" σε ψαλίδι ενός οικονομικού πλήν τίμιου παλιού clermont.
    Χαρηκά που παλέυεις ακόμα!
    LIVE FREEEEE!!!!!

  6. #321
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Καλησπέρα στην παρέα,

    Πριν λίγο καιρό έπεσε στα χέρια μου ένα μεταχειρισμένο sector zero mtb, σε ψηλο άθλια κατάσταση. Οι γνώσεις μου από ποδήλατα είναι ελάχιστες. Ο απότερος στόχος είναι να πηγαίνων με την κόρη μου (ο καθένας με το δικό του ποδήλατο) χαλαρές βόλτες, περισσότερο να κάνουμε πράγματα μαζί, μέχρι... να μην θέλει να κάνουμε πράγματα μαζί.

    Σκέφτομαι γενικά στον υπάρχον σκελετό να κάνω κάποια αναβάθμιση στα περιφεριακά πχ σαζμάν, τροχούς μπροστά ανάρτηση / πηρούνι κτλ, έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού μου πως εάν τελικά μου αρέσει και κολλήσω με το ποδήλατο, αυτά τα κομμάτια να τα μεταφέρω σε κάποιο καλύτερο σκελετό αργότερα.

    Γνωρίζω πως, η όλη κουβέντα στην παρέα έχει ανέβει σε πολύ υψηλό επίπεδο, αλλά θα ήθελα τις συμβουλές σας, εάν έχει νόημα να ασχοληθώ με αυτόν τον σκελετό, ποιές αναβαθμίσεις θα μπορούσα να κάνω και το κυριότερο που μπορώ να βρώ μεταχειρισμένα περιφεριακά χωρίς να τα κλαίει κάποιος.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  7. #322
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bmwr1100gs Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στην παρέα,

    Πριν λίγο καιρό έπεσε στα χέρια μου ένα μεταχειρισμένο sector zero mtb, σε ψηλο άθλια κατάσταση. Οι γνώσεις μου από ποδήλατα είναι ελάχιστες. Ο απότερος στόχος είναι να πηγαίνων με την κόρη μου (ο καθένας με το δικό του ποδήλατο) χαλαρές βόλτες, περισσότερο να κάνουμε πράγματα μαζί, μέχρι... να μην θέλει να κάνουμε πράγματα μαζί.

    Σκέφτομαι γενικά στον υπάρχον σκελετό να κάνω κάποια αναβάθμιση στα περιφεριακά πχ σαζμάν, τροχούς μπροστά ανάρτηση / πηρούνι κτλ, έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού μου πως εάν τελικά μου αρέσει και κολλήσω με το ποδήλατο, αυτά τα κομμάτια να τα μεταφέρω σε κάποιο καλύτερο σκελετό αργότερα.

    Γνωρίζω πως, η όλη κουβέντα στην παρέα έχει ανέβει σε πολύ υψηλό επίπεδο, αλλά θα ήθελα τις συμβουλές σας, εάν έχει νόημα να ασχοληθώ με αυτόν τον σκελετό, ποιές αναβαθμίσεις θα μπορούσα να κάνω και το κυριότερο που μπορώ να βρώ μεταχειρισμένα περιφεριακά χωρίς να τα κλαίει κάποιος.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Ασχολησου μαζι του για να μαθεις να ασχολεισαι μαζι τους, αλλα μη ξοδεψεις παραπανω χρηματα απ ο,τι χρειαζονται για:
    ενα ζευγαρι λαστιχα,
    ντιζες,
    σαμπρελες,
    τακακια
    ενα σπρευ βαφης.
    Ακτινολογηση τροχων
    Μια σελα αν η δικη του ειναι χαλι.

    Ολα αυτα υπο την προυποθεση πως το μεγεθος του σκελετου ειναι καταλληλο γι αυτον που θα το χρησιμοποιησει.


    Επενδυσε σε ενα δυο βασικα εξιδικευμενα εργαλεια οπως:
    Καρυδακια μεσαιας τριβης και κασετας
    Κοφτης αλυσιδας
    Λεβιεδακια ξεζανταρισματος ελαστικου
    και μια αξιοπρεπη τρομπα χειρος που να δεχεται και τα δυο ειδη βαλβιδων.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 02/10/2019 στις 14:11.

  8. #323
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/09/2019
    Μηνύματα
    0
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    και εγώ κούρσα προτείνω για λόγους ασφάλειας και άνεσης, απλά αν θες μια γνώμη μην ψάχνεις για 28mm και πάνω.
    Σου παίρνουν περισσότερα από όσα σου δίνουν.
    Η κατάλληλη σέλα είναι αυτό που ψάχνεις αν κοιτάς την άνεση και ένα ζευγάρι γάντια
    Δοκίμασα με 25μμ ελαστικο και ένοιωθα όλες τις ανωμαλίες του εδάφους.
    Θα προτιμήσω πιο φαρδύ ελαστικό. Χάνω από ταχύτητα, το ξέρω, αλλά δεν είναι η προτεραιότητα μου.
    Η κούρσα έχει 3 θέσεις για να πιανεσαι. Σημαντικό. Προτέρημα σε σχέση με το fitness.

  9. #324
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/09/2019
    Μηνύματα
    0
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Παρε κουρσα μιας και εχεις ηδη μτβ. Αλλη αισθηση και λογω στασης σωματος αλλα και λογω θεσης των χειριστηριων στο dropbar τιμονι που σου επιτρεπουν αμεσες αντιδρασεις στα φρενα και στις αλλαγες ταχυτητων χωρις να μετακινεις τα χερια.
    Για κουρσες κατω απο το χιλιαρικο ακουγονται πολυ καλα σχολια για τα triban του decathlon.
    Triban το είδα και μου άρεσε η ιδέα. Αλλά δεν το φέρνει ο ποδηλατας μου και έχει μηχανικά δισκόφρενα.
    MTB που λες, δεν έχει ίδια θέση οδήγησης με fitness.

  10. #325
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PERIKLIS1 Προβολή μηνύματος
    Triban το είδα και μου άρεσε η ιδέα. Αλλά δεν το φέρνει ο ποδηλατας μου και έχει μηχανικά δισκόφρενα.
    MTB που λες, δεν έχει ίδια θέση οδήγησης με fitness.
    Το triban το παραγγελνεις και στο φερνουν. Αν θυμαμαι καλα εχει μηχανο/υδραυλικα δισκοφρενα.
    Τα mtb ποτε δεν ειχαν ιδια θεση οδηγησης με fitness, αλλα εχουν τα ιδια χειριστηρια.

  11. #326
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PERIKLIS1 Προβολή μηνύματος
    Δοκίμασα με 25μμ ελαστικο και ένοιωθα όλες τις ανωμαλίες του εδάφους.
    Θα προτιμήσω πιο φαρδύ ελαστικό. Χάνω από ταχύτητα, το ξέρω, αλλά δεν είναι η προτεραιότητα μου.
    Η κούρσα έχει 3 θέσεις για να πιανεσαι. Σημαντικό. Προτέρημα σε σχέση με το fitness.
    Δεν είναι πόση ταχύτητα χάνεις, είναι πόση από την δύναμη σου δίνεις για να κουβαλάς 28mm ελαστικά και πάνω.
    Άλλες ζάντες, άλλα διάκενα, άλλο μεταξόνιο.. αξίζει τον κόπο όταν με μια καλή σέλα και προσεγμένη ταινία τιμονιού
    - γάντια έχεις την ίδια αίσθηση;

    Ότι θέλεις εσύ θα κάνεις απλά έχε υπόψιν πως σε 2-3 εβδομάδες η έδρα σου συνηθίζει και θα "νιώθεις" όλο
    και λιγότερα.

    'Αντε άλλο ένα μικρό αβανταζ το γεγονός πως με περισσότερα απο 100psi που έχεις στα 25mm έχεις λιγότερες πιθανότητες
    για σκάσιμο σε σχέση με τα μεγαλύτερα που θέλουν 85-90

  12. #327
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ασχολησου μαζι του για να μαθεις να ασχολεισαι μαζι τους, αλλα μη ξοδεψεις παραπανω χρηματα απ ο,τι χρειαζονται για:
    ενα ζευγαρι λαστιχα,
    ντιζες,
    σαμπρελες,
    τακακια
    ενα σπρευ βαφης.
    Ακτινολογηση τροχων
    Μια σελα αν η δικη του ειναι χαλι.

    Ολα αυτα υπο την προυποθεση πως το μεγεθος του σκελετου ειναι καταλληλο γι αυτον που θα το χρησιμοποιησει.


    Επενδυσε σε ενα δυο βασικα εξιδικευμενα εργαλεια οπως:
    Καρυδακια μεσαιας τριβης και κασετας
    Κοφτης αλυσιδας
    Λεβιεδακια ξεζανταρισματος ελαστικου
    και μια αξιοπρεπη τρομπα χειρος που να δεχεται και τα δυο ειδη βαλβιδων.
    Σ ευχαριστώ πάρα πολύ.

    Για το κατάλληλο μέγεθος, υπάρχει τρόπος να διαπιστώσω, σύμφωνα με τον σωματότυπο; Φαντάζομαι πως εμπλέκονται και άλλοι παράμετροι εκτός από το υψος - βάρος.

  13. #328
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι πόση ταχύτητα χάνεις, είναι πόση από την δύναμη σου δίνεις για να κουβαλάς 28mm ελαστικά και πάνω.
    Άλλες ζάντες, άλλα διάκενα, άλλο μεταξόνιο.. αξίζει τον κόπο όταν με μια καλή σέλα και προσεγμένη ταινία τιμονιού
    - γάντια έχεις την ίδια αίσθηση;

    Ότι θέλεις εσύ θα κάνεις απλά έχε υπόψιν πως σε 2-3 εβδομάδες η έδρα σου συνηθίζει και θα "νιώθεις" όλο
    και λιγότερα.

    'Αντε άλλο ένα μικρό αβανταζ το γεγονός πως με περισσότερα απο 100psi που έχεις στα 25mm έχεις λιγότερες πιθανότητες
    για σκάσιμο σε σχέση με τα μεγαλύτερα που θέλουν 85-90
    Οι περισσοτερες κουρσες endurance με δισκοφρενα και 28ρια χωρανε και 32ρια ελαστικα στα ιδια στεφανια με 19mm (συνηθως) εσωτερικο διακενο, που ειναι αρκετο και για αρκετα φαρδυτερα ελαστικα.
    32/33ρια απο την μανα τους εχουν μονο τα cyclocross ετσι κι αλλιως, η κανα gravel τυπου.
    Τα λαστιχα τωρα 28 νς 32 εχουν γυρω στα 50gr διαφορα που υποθετω θα θες ακριβο ποδηλατο για να την καταλαβεις. Παντως την ανεση 100 νς 90psi την νοιωθεις και σε φτηνο ποδηλατο. Στο κατω κατω για ελληνικους δρομους μιλαμε.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 02/10/2019 στις 15:43.

  14. #329
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bmwr1100gs Προβολή μηνύματος
    Σ ευχαριστώ πάρα πολύ.

    Για το κατάλληλο μέγεθος, υπάρχει τρόπος να διαπιστώσω, σύμφωνα με τον σωματότυπο; Φαντάζομαι πως εμπλέκονται και άλλοι παράμετροι εκτός από το υψος - βάρος.
    Σε πρωτη φαση μετρα τον καβαλο της κορης, πολλαπλασιασε το νουμερο επι το 0.88 και ΠΟΛΥ χοντρικα εχεις την σωστη αποσταση απο το κεντρο της μεσαιας τριβης μεχρι την ανω επιφανεια της σελας. Βαλε την σελα σε αυτο το υψος και δες πως τεντωνεται για να πιασει το τιμονι και ποσο ανετα νοιωθει σε αυτην την σταση.

  15. #330
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Σε πρωτη φαση μετρα τον καβαλο της κορης, πολλαπλασιασε το νουμερο επι το 0.88 και ΠΟΛΥ χοντρικα εχεις την σωστη αποσταση απο το κεντρο της μεσαιας τριβης μεχρι την ανω επιφανεια της σελας. Βαλε την σελα σε αυτο το υψος και δες πως τεντωνεται για να πιασει το τιμονι και ποσο ανετα νοιωθει σε αυτην την σταση.
    Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ.

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 20:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 11:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 08:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF