Σελίδα 23 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 1318192021222324252627283373 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 331 έως 345 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #331
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Από το φετινό ποδηλατικό μου ταξίδι. Διάσχιση Αυστρίας, από το Μόναχο μέχρι την Μπρατισλάβα...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20190629_104444.jpg 
Προβολές:	160 
Μέγεθος:	97,7 KB 
ID:	410723

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20190705_132834.jpg 
Προβολές:	160 
Μέγεθος:	101,5 KB 
ID:	410724

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20190705_183844.jpg 
Προβολές:	159 
Μέγεθος:	63,2 KB 
ID:	410725
    Travel, Grow, Share

  2. #332
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Διάρκεια 10 ημέρες, περίπου 800χλμ

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20190630_112738.jpg 
Προβολές:	161 
Μέγεθος:	102,5 KB 
ID:	410726

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20190702_112155.jpg 
Προβολές:	158 
Μέγεθος:	85,7 KB 
ID:	410727

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20190703_144955.jpg 
Προβολές:	159 
Μέγεθος:	78,2 KB 
ID:	410728
    Travel, Grow, Share

  3. #333
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antsoar Προβολή μηνύματος
    Διάρκεια 10 ημέρες, περίπου 800χλμ

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20190630_112738.jpg 
Προβολές:	161 
Μέγεθος:	102,5 KB 
ID:	410726

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20190702_112155.jpg 
Προβολές:	158 
Μέγεθος:	85,7 KB 
ID:	410727

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20190703_144955.jpg 
Προβολές:	159 
Μέγεθος:	78,2 KB 
ID:	410728
    Ωραιος!
    GT nomad?

  4. #334
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ωραιος!
    GT nomad?
    Ένα GT aggressor 2.0 είναι με πολύ λίγες και φτηνές παρεμβάσεις
    Travel, Grow, Share

  5. #335
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/09/2019
    Μηνύματα
    0
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Το triban το παραγγελνεις και στο φερνουν. Αν θυμαμαι καλα εχει μηχανο/υδραυλικα δισκοφρενα.
    Τα mtb ποτε δεν ειχαν ιδια θεση οδηγησης με fitness, αλλα εχουν τα ιδια χειριστηρια.
    Θέλω να προτιμήσω τον τοπικό ποδηλατά.

  6. #336
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/09/2019
    Μηνύματα
    0
    Έχουμε καμία άποψη για τα παρακάτω ποδήλατα; Προσθέτω και το Cube Attain με 25μμ ελαστικό αφού λέτε να μην απορρίψω τέτοια διάσταση ελαστικού.
    Έχω ξεχωρίσει το Merida Speeder 200 2020 μοντέλο και το Cube SL Road 2020 μοντέλο (δεν έχει carbon πιρουνι) από Fitness.

    Από κούρσα αν θα πάρω θέλω 28μμ ελαστικό και πάνω. Βρήκα το Scott Speedster 30 2020 μοντέλο (28 μμ ελαστικά) και το Fuji Sportif 2.3 2020 μοντέλο (30mm ελαστικά).

  7. #337
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/09/2019
    Μηνύματα
    0
    Φίλε Antsoar πραγματικά είσαι τυχερός που έκανες τέτοιο ταξίδι. Θα γεμισες σίγουρα υπέροχες εικόνες...
    Θα ηθελα κάποια στιγμή να κάνω κάτι αντίστοιχο, έστω και διήμερο.

  8. #338
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PERIKLIS1 Προβολή μηνύματος
    Φίλε Antsoar πραγματικά είσαι τυχερός που έκανες τέτοιο ταξίδι. Θα γεμισες σίγουρα υπέροχες εικόνες...
    Θα ηθελα κάποια στιγμή να κάνω κάτι αντίστοιχο, έστω και διήμερο.
    Ευχαριστώ!
    Στο εύχομαι, το ταξίδι με ποδήλατο είναι μοναδική εμπειρία.
    Travel, Grow, Share

  9. #339
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PERIKLIS1 Προβολή μηνύματος
    Έχουμε καμία άποψη για τα παρακάτω ποδήλατα; Προσθέτω και το Cube Attain με 25μμ ελαστικό αφού λέτε να μην απορρίψω τέτοια διάσταση ελαστικού.
    Έχω ξεχωρίσει το Merida Speeder 200 2020 μοντέλο και το Cube SL Road 2020 μοντέλο (δεν έχει carbon πιρουνι) από Fitness.

    Από κούρσα αν θα πάρω θέλω 28μμ ελαστικό και πάνω. Βρήκα το Scott Speedster 30 2020 μοντέλο (28 μμ ελαστικά) και το Fuji Sportif 2.3 2020 μοντέλο (30mm ελαστικά).
    Θα σου έλεγα να αποφύγεις τα fitness και να πας σε κούρσα. Τα περισσότερα endurance φοράνε 28άρια ελαστικά, αυτά τα δύο που έχεις τσεκάρει είναι μια χαρά. Mην σκας με τα τεχνικά χαρακτηριστικά και πολύ, σε αυτή την τάξη τιμών πάνω κάτω τα ίδια είναι όλα. Δες και τη σειρά Contend της Giant όπως και τα Synapse της Cannondale.

    Eπίσης αυτό τον καιρό παίζει τρελό ξεστοκάρισμα σε μοντέλα 2019, οπότε με λίγο ψάξιμο σε Tredz, Chain Reaction και Evans, μπορείς να βρεις πολύ καλές ευκαιρίες.

  10. #340
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/09/2019
    Μηνύματα
    0
    Σήμερα είδα το Fuji από κοντά. Δεν μου άρεσε.
    Είδα όμως το Orbea Avant H60 μοντέλο 2018 και μου άρεσε όπως και το Bianchi Nirone 7! Ο ποδηλατας μου είπε οτι το Bianchi έχει πολύ καλό σκελετό, ιδανικό για αναβαθμίσεις στο μέλλον. Για το Orbea δεν ξέρω αν ισχύει αυτό.
    Μαζί με το Scott 20 και το Cube Attain μπαίνουν στην εξίσωση.

    Είδα στα μεγάλα internetika καταστήματα που αναφέρεις φίλε μου αλλά δεν βρήκα κάτι.

  11. #341
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PERIKLIS1 Προβολή μηνύματος
    Σήμερα είδα το Fuji από κοντά. Δεν μου άρεσε.
    Είδα όμως το Orbea Avant H60 μοντέλο 2018 και μου άρεσε όπως και το Bianchi Nirone 7! Ο ποδηλατας μου είπε οτι το Bianchi έχει πολύ καλό σκελετό, ιδανικό για αναβαθμίσεις στο μέλλον. Για το Orbea δεν ξέρω αν ισχύει αυτό.
    Μαζί με το Scott 20 και το Cube Attain μπαίνουν στην εξίσωση.

    Είδα στα μεγάλα internetika καταστήματα που αναφέρεις φίλε μου αλλά δεν βρήκα κάτι.

    https://www.chainreactioncycles.com/.../rp-prod173023

    Αυτό είναι μια χαρά ποδήλατο για παράδειγμα, μια αλλαγλή σε κασέτα θέλει, με 11-34 για να μην μασάς στα ανηφόρια (μικρό κόστος). Είναι αλήθεια ότι οι σκελετοί είναι ίδιοι και αλλάζουν τα περιφερειακά για να προκύψουν διάφορες εκδόσεις οπότε μπορείς να αγοράσεις μια προσιτή κούρσα τώρα και μελλοντικά να την τουμπανιάσεις όσο θες. Η καλυτερη αναβάθμιση σε μια κούρα είναι οι τροχοί και μετά όλα τα άλλα, δεν έχει τεράστια διαφορά αν ένα ποδήλατο έχει Sora σασμάν ή Tiagra, τουλάχιστόν σε ερασιτεχνικό επίπεδο. Τα ORBEA είναι εξαιρετικά ποδήλατα. To ίδιο και όλα τα άλλα που κοιτάς, πάρε αυτό που σου αρέσει περισσότερο και δώσε μεγάλη προσοχή στο μέγεθος.

  12. #342
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος
    https://www.chainreactioncycles.com/.../rp-prod173023

    Αυτό είναι μια χαρά ποδήλατο για παράδειγμα, μια αλλαγλή σε κασέτα θέλει, με 11-34 για να μην μασάς στα ανηφόρια (μικρό κόστος). Είναι αλήθεια ότι οι σκελετοί είναι ίδιοι και αλλάζουν τα περιφερειακά για να προκύψουν διάφορες εκδόσεις οπότε μπορείς να αγοράσεις μια προσιτή κούρσα τώρα και μελλοντικά να την τουμπανιάσεις όσο θες. Η καλυτερη αναβάθμιση σε μια κούρα είναι οι τροχοί και μετά όλα τα άλλα, δεν έχει τεράστια διαφορά αν ένα ποδήλατο έχει Sora σασμάν ή Tiagra, τουλάχιστόν σε ερασιτεχνικό επίπεδο. Τα ORBEA είναι εξαιρετικά ποδήλατα. To ίδιο και όλα τα άλλα που κοιτάς, πάρε αυτό που σου αρέσει περισσότερο και δώσε μεγάλη προσοχή στο μέγεθος.
    Με αφορμή και αυτό που έβαλες από πάνω να κάνω την ερώτηση του άσχετου. Γιατί στης κούρσες δεν βλέπεις συχνά δισκόφρενα;
    Travel, Grow, Share

  13. #343
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.123
    Γιατί τις κοιτάς από κοντά.
    Αν κάνεις 2-3 βήματα πίσω θα δεις πως έχουμε δισκόφρενα 622mm, αεριζόμενα, με πολύ ελαφρές και αποδοτικές δαγκάνες, τυλιγμένα με λάστιχο.

    Οτιδήποτε άλλο είναι βαρύτερο, χάνει σε ανάλυση που σε συνδυασμό με την επιφάνεια πρόσφυσης πολλαπλασιάζεται, έχει ρίσκο για αγωνιστική
    χρήση όπου συχνά πέφτει ο ένας πάνω στον άλλο και οι τροχοί διπλώνουν πρώτοι αφήνοντας ένα τροχό κοπής να κτυπά τον άλλο.

    Πολύ σημαντικό είναι πως αλλοιώνει τον χαρακτήρα αυτονομίας των ποδηλάτων δρόμου, προσθέτοντας κόστος, την ανάγκη
    υποστήριξης από επαγγελματία και ακριβά ανταλλακτικά εκεί που δεν υπήρχε.

    Θα βρεις εκατομμύρια λέξεις γραμμένες σε αυτό τον πόλεμο για το αν έχει νόημα ή όχι η χρήση τους σε κούρσες.

    Οι εταιρείες βρίσκουν έδαφος να κερδοσκοπήσουν και να δέσουν τον ποδηλάτη με αστείες τεχνολογίες
    και πολλοί φίλοι νομίζουν πως θα δείξουν νεώτεροι, ανοικτόμυαλοι , προοδευτικοί, φραγκάτοι κλπ υποστηρίζοντας τα.

    Η αλήθεια κρύβεται κάπου ανάμεσα: πρώτα από όλα "κούρσες" υπάρχουν σε πολλά είδη και είναι αδύνατον να τις συζητάμε
    όλες μαζί. Σίγουρα για κάποιον που κινείται συνήθως μόνος μέσα στην πόλη, έχει νόημα αν το επιλέξει να χρησιμοποιεί δισκόφρενα.
    Επίσης για κάποιον που κάνει τουρισμό εφόσον έχει την διαύγεια να διαλέξει με συρματόσχοινα.

    Στο cyclocross επίσης έχει νόημα.

    Μια που πιάσαμε τις αλήθειες να σου πω πως είμαι γνωστός εδώ και πολλά χρόνια, ως πολέμιος των δισκόφρενων σε αγωνιστικά ποδήλατα δρόμου
    και έχω αφιερώσει μεγάλο κομμάτι της ζωής μου σε αυτό.

  14. #344
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antsoar Προβολή μηνύματος
    Με αφορμή και αυτό που έβαλες από πάνω να κάνω την ερώτηση του άσχετου. Γιατί στης κούρσες δεν βλέπεις συχνά δισκόφρενα;
    Έχουν αρχίσει και βάζουν και στις κούρσες πλέον δισκόφρενα. Απλά η τρόμπα τους βρίσκεται μέσα στα STI (λεβιεδομανέτες) τα οποία γίνονται μεγαλύτερα, βαρύτερα, πολυπλοκότερα και ακριβότερα, ενώ η ρύθμιση τους είναι μεγάλο μανίκι.

    Μπροστά σε αυτό το θέμα είναι η GIANT, η οποία έχει εξελίξει το Conduct, ένα hub στο κέντρο του τιμονιού που μετατρέπει την μηχανική τάση από το συρματόσχοινο σε υδραυλική πίεση. Έτσι δεν χρειάζεται να έχει κανείς τα STI με ενσωματωμένες τρόμπες και σε περίπτωση πτώσης δεν κλαις ένα σκασμό χρήματα.

    Προσωπικά δεν βλέπω λόγο να έχει μια κούρσα δισκόφρενα, τα δισκόφρενα είναι για βροχή, λάσπες και καταβάσεις του θανάτου. Αν είναι να βγαίνει κανείς μόνο με καλό καιρό για βόλτες, μια χαρά είναι τα κλασικά φρένα που πιάνουν στο στεφάνι.

  15. #345
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antsoar Προβολή μηνύματος
    Με αφορμή και αυτό που έβαλες από πάνω να κάνω την ερώτηση του άσχετου. Γιατί στης κούρσες δεν βλέπεις συχνά δισκόφρενα;
    Δε βλεπεις δισκοφρενα συχνα γιατι ειναι πιο ακριβα και πιο βαρια. Αλλα σιγα σιγα αυτο αλλαζει.
    Τωρα, αν οι βολτες σου ειναι μονο ευθειαδικες και με στεγνο καιρο, τοτε καλλιτερα χωρις δισκοφρενα.
    Αν ομως εισαι παντος καιρου και ανεβοκατεβαινεις μπολικα, τοτε τα δισκοφρενα θα ειναι και πιο ασφαλη και πολυ πιο φτηνα στη χρηση, γιατι με τα αλλα θα θες τακακια καθε βδομαδα.
    Οσον αφορα το φρεναρισμα, τα φτηνοτερα υδραυλικα δισκοφρενα της shimano ειναι αρκετα ανωτερα απο μεσαιες σειρες κλασσικων φρενων.

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 20:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 11:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 08:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF