Σελίδα 24 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 1419202122232425262728293474 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 346 έως 360 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #346
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Πάντως τα μηχανικά δικόφρενα που φοράει το AnyRoad, ΤRP Spyre-C, είναι εξαιρετικά, με πιο σημαντικό τους προσόν, το ότι ο μηχανισμός τους ενεργοποιεί και τα δύο τακάκια και όχι μόνο το ένα, όπως σε άλλα μηχανικά, όπου το μη κινούμενο τακάκι μένει να τρίβεται πάνω στον δίσκο συνέχεια, σαν γλύτρα.

    Από ισχύ πέδησης, είναι τα ίδια με τα Campagnolo Centaur που έχω στην κούρσα, απλά πιάνουν πολύ πιο αποτελεσματικά στην βροχή, σε σχέση με τα φρένα στεφάνης.

  2. #347
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.541
    Ερωτηση για να μην γραφομαι σε αλλο φορουμ..

    Ηρθε στα χερια μου ενα GIANT τουρισμου/πολης (μοιαζει με το escape αλλα εχει αναρτηση μπροστα) απο ενα συναδελφο που επεσε, εσπασε ενα ποδι και δεν θελει να το βλεπει..
    Καλο για γυρω γυρω, θυμηθηκα τα νιατα μου και ενα τριμηνο περιπου το κυκλοφορησα αρκετα...

    Απο την τελευταια φορα που ειχα να ασχοληθω με ποδηλατα (κουρσακια, ΜΤΒ και ΒΜΧ δηλαδη) εχουμε φτασει σε ολο αυτο τον χαμο με 10 κατηγοριες και αλλες τοσες υποκατηγοριες...

    Στο θεμα μας... Εδω που ειμαι εχει, πολλους ποδηλατοδρομους και αρκετους βατους χωματοδρομους, αλλα και βατους δασικους. Θελω να κυκλοφορω σε ολους αν γινεται, προτιμω ισιο τιμονι και σχετικα υπερηψωμενη θεση, σκοπος ειναι η ασκηση και ενδυναμωση κατα βαση, καθως και η εκτονωση απο τις πολλες ωρες στο γραφειο.

    Τι κοιταμε? προτασεις συγκεκριμενες καλοδεχουμενες.. Δεν θελω να δωσω μια περιουσια ωστοσο θα με ενδιεφερε να παρω κατι αξιολογο (αρκουν τα 600-700?)..

    Εχω προσβαση και σε ποδηλατα της DECATHLON (αναφερθηκαν καπου, ειναι πολυ οικονομικα αλλα δεν ξερω αν αξιζουν).
    Quod me nutrit... me destruit.....

  3. #348
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Αν θες να κινήσε γρήγορα και να μπορείς να κάνεις και χλμ άνω των 80 πάρε cyclocross. Απλα νομίζω οτι το budget σου είναι χαμηλό για cyclocross.
    Μέσα σε αυτά τα χρήματα πάρε ένα 29αρη mtb με μπροστά ανάρτηση ( αν υπάρχει κλείδωμα σε αυτήν ώστε να μήν λειτουργεί προτίμησε το ) και αν θές βάζεις και ένα πιο λεπτο λάστιχο και πάς παντού.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  4. #349
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Ερωτηση για να μην γραφομαι σε αλλο φορουμ..

    Ηρθε στα χερια μου ενα GIANT τουρισμου/πολης (μοιαζει με το escape αλλα εχει αναρτηση μπροστα) απο ενα συναδελφο που επεσε, εσπασε ενα ποδι και δεν θελει να το βλεπει..
    Καλο για γυρω γυρω, θυμηθηκα τα νιατα μου και ενα τριμηνο περιπου το κυκλοφορησα αρκετα...

    Απο την τελευταια φορα που ειχα να ασχοληθω με ποδηλατα (κουρσακια, ΜΤΒ και ΒΜΧ δηλαδη) εχουμε φτασει σε ολο αυτο τον χαμο με 10 κατηγοριες και αλλες τοσες υποκατηγοριες...

    Στο θεμα μας... Εδω που ειμαι εχει, πολλους ποδηλατοδρομους και αρκετους βατους χωματοδρομους, αλλα και βατους δασικους. Θελω να κυκλοφορω σε ολους αν γινεται, προτιμω ισιο τιμονι και σχετικα υπερηψωμενη θεση, σκοπος ειναι η ασκηση και ενδυναμωση κατα βαση, καθως και η εκτονωση απο τις πολλες ωρες στο γραφειο.

    Τι κοιταμε? προτασεις συγκεκριμενες καλοδεχουμενες.. Δεν θελω να δωσω μια περιουσια ωστοσο θα με ενδιεφερε να παρω κατι αξιολογο (αρκουν τα 600-700?)..

    Εχω προσβαση και σε ποδηλατα της DECATHLON (αναφερθηκαν καπου, ειναι πολυ οικονομικα αλλα δεν ξερω αν αξιζουν).
    Και εγώ ένα MTB με 29 τροχό προτείνω. Μην παρεις σε καμία περίπτωση Trekking / ATB, δεν κάνουν τίποτα απολύτως καλά, γ.τ.π.κ. είναι. Αν βρίσκεις την θέση του τιμονιού στα MTB χαμηλή, βάζεις ένα ρυθμιζόμενο stem με 15 ευρώ και το φέρνεις όπους θες. Για χρήση στους δικούς μας δρόμους τα ελαστικά των MTB είναι μια χαρά και οι κοντές σχέσεις θα σε βοηθήσουν πολύ στην αρχή. Δεν θα πηγαίνεις σφαίρα στην άσφαλτο βέβαια αλλά υποθέτω ότι δεν σε απασχολεί αυτό. Με 600-700 ευρώ βρίσκεις μια χαρά ποδήλατο.

  5. #350
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/09/2019
    Μηνύματα
    0
    Μήπως να έπαιρνες το Ideal Megisto ή ακόμη καλύτερα το Cube Hyde?

  6. #351
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.541
    Φαντάζομαι μιλάτε για hardtail.

  7. #352
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Φαντάζομαι μιλάτε για hardtail.
    Hardtail, ναι.

  8. #353
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    540
    Καλημέρα σε ολους. Εχω κοιμηθει ενα δυωρο και εχω να παω βολτα 50 χλμ με 600 μετρα αναβαση. Να παω η ειναι υπερβολικο; ( ειμαι 48χρ)

  9. #354
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.107
    Καλημέρα, να πας με λογικούς ρυθμούς, να πάρεις μαγνήσιο και χυμούς και να τρέφεσαι λίγο - λίγο κάθε 20'
    Εφόσον δεν έχεις αλκοόλ στο αίμα και κοιμήθηκες φυσιολογικά τις προηγούμενες ημέρες.

    Νερό σε τακτά χρονικά διαστήματα.

    600 υψομετρικά σε 50χλμ είναι στο όριο της χαλαρής βόλτας

  10. #355
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα σε ολους. Εχω κοιμηθει ενα δυωρο και εχω να παω βολτα 50 χλμ με 600 μετρα αναβαση. Να παω η ειναι υπερβολικο; ( ειμαι 48χρ)
    Εξαρταται τα γκαζια που θα δωσεις.

  11. #356
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.541
    https://www.fahrrad.de/fahrraeder/mo...fv1=29%7C29%2B

    Orbea, cube, trek και gt στον παραπάνω σύνδεσμο είναι αρκετά κάτω από τα 700.

    Να προτιμήσω κάποιο από αυτά σαν βάση και αν στο μέλλον χρειαστεί και ασχοληθώ, τότε φαντάζομαι αναβαθμίζω τα περιφερειακά τους?

  12. #357
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    https://www.fahrrad.de/fahrraeder/mo...fv1=29%7C29%2B

    Orbea, cube, trek και gt στον παραπάνω σύνδεσμο είναι αρκετά κάτω από τα 700.

    Να προτιμήσω κάποιο από αυτά σαν βάση και αν στο μέλλον χρειαστεί και ασχοληθώ, τότε φαντάζομαι αναβαθμίζω τα περιφερειακά τους?
    Ναι, μια χαρά το σκεπτικό σου. Απ΄όσο ξέρω τα Marlin της Trek έχουν παρόμοιας σχεδiασης πλαίσιο με την ακριβότερη σειρά μοντέλων XCaliber. Πιο σύγχρομνη γεωμετρια. Oι διαφορές στις τιμές σε σχέση με το Cyclist που τα εισάγει στην Ελλάδα είναι πολύ πολυ μικρές και ίσως σου βγει τελικά παραπάνω μαζί με τα μεταφορικά αν παραγγείλεις απ΄έξω, οπότε δεν υπάρχει λόγος. Τα παιδιά στο Cyclist είναι πολύ εξυπηρετικά και θα δεις και τα ποδήλατα από κοντά. Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω πολλά.

  13. #358
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.541
    Είμαι εκτός Ελλάδας Κώστα. Στην Γερμανία συγκεκριμένα, γι αυτό έβαλα και αυτό το site.
    Συγνώμη που δεν το ξεκαθάρισα πιο πάνω..
    Δεν ξέρω καθόλου από τιμές είναι η αλήθεια.
    Απλά σε αυτό μου φάνηκαν φυσιολογικές.

  14. #359
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Είμαι εκτός Ελλάδας Κώστα. Στην Γερμανία συγκεκριμένα, γι αυτό έβαλα και αυτό το site.
    Συγνώμη που δεν το ξεκαθάρισα πιο πάνω..
    Δεν ξέρω καθόλου από τιμές είναι η αλήθεια.
    Απλά σε αυτό μου φάνηκαν φυσιολογικές.
    Ναι μια χαρά είναι οι τιμές, στην Γερμανία παίζει πολύ ποδήλατο, απλά δεν ξέρω κατά πόσο επιτρέπεται να χώνεσαι στα δάση και στα μονοπάτια, φαντάζομαι ότι θα έχουν bike parks πάντως. Τσέκαρε και τα Canyon, αφού είσαι εκεί, εξαιρετικο value for money, ίσως το καλύτερο της αγοράς.

  15. #360
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος
    Και εγώ ένα MTB με 29 τροχό προτείνω. Μην παρεις σε καμία περίπτωση Trekking / ATB, δεν κάνουν τίποτα απολύτως καλά, γ.τ.π.κ. είναι. Αν βρίσκεις την θέση του τιμονιού στα MTB χαμηλή, βάζεις ένα ρυθμιζόμενο stem με 15 ευρώ και το φέρνεις όπους θες. Για χρήση στους δικούς μας δρόμους τα ελαστικά των MTB είναι μια χαρά και οι κοντές σχέσεις θα σε βοηθήσουν πολύ στην αρχή. Δεν θα πηγαίνεις σφαίρα στην άσφαλτο βέβαια αλλά υποθέτω ότι δεν σε απασχολεί αυτό. Με 600-700 ευρώ βρίσκεις μια χαρά ποδήλατο.
    Διαφωνώ κάθετα. Ένα τρέκινγκ ποδήλατο χρειάζεται σε κάθε σπίτι . Κάνει σχεδόν τα πάντα , σχεδόν μια χαρά . Με ένα πηρουνάκι 60 χιλ μπορείς να πας κακοτράχαλους δρόμους , τριμεντοστωμένους κλπ . Στην άσφαλτο ή στην ανηφόρα κλειδώνεις και πας ξερός. Συνήθως έχουν και βάσεις για λασπωτήρες , σχάρες κλπ .
    Με λάστιχάκι 32 είσαι και άνετος και γρήγορος . Με 35-40 είσαι λιγότερος γρήγορος , περισσότερο άνετος . Με 50αρι αν θες το παίζεις και ψευτό μαουντεν να γουστάρεις - με πάρα πολλούς περιορισμούς φυσικά- .

    Με 48/38/26 δίσκο και πίσω 11-34 μπορείς και μια γρήγορη βόλτα να πας , και ανηφοριές να καταπιεις με το 26-34 . Μιλάω για σύστημα 9-10 ταχυτήτων , 8αρια δεν ξέρω τι εύρος έχουν αλλά καλύτερα μην μπλέξει ο φίλος .

    Το μόνο αρνητικό στα τρεκινγκ , αν και δεν νομίζω να είναι θέμα , είναι πως επειδή δεν πρόκειται για καθαρόαιμη κατηγορία , δεν βρίσκεις το ίδιο ποδήλατο σε πολλά επιπέδα εξοπλισμού . Ειδικά στην Ελλάδα . Δεν θα βρεις δηλαδή XTR για trekking ούτε high end πλαίσια κλπ . Ουσιαστικά μιλάμε για MTB σκελετό , με κοντύτερο πηρούνι , λεπτότερα λάστιχα , πιο ίσια οδήγηση και δισκομανιβέλα που πάει και στο δρόμο αξιοπρεπώς . Και επειδή συνήθως τέτοια ποδήλατα είναι σχετικά οικονομικά , είναι συνήθως και βαριά 13,14,15 κιλά .




    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Ερωτηση για να μην γραφομαι σε αλλο φορουμ..

    Ηρθε στα χερια μου ενα GIANT τουρισμου/πολης (μοιαζει με το escape αλλα εχει αναρτηση μπροστα) απο ενα συναδελφο που επεσε, εσπασε ενα ποδι και δεν θελει να το βλεπει..
    Καλο για γυρω γυρω, θυμηθηκα τα νιατα μου και ενα τριμηνο περιπου το κυκλοφορησα αρκετα...

    .
    Εγω με αυτά που λες βλέπω πως θες ενα all around ποδήλατο , ανάγκη για την οποία ουσιαστικά υπάρχουν τα τρέκινγκ για όσους δεν θέλουν 2 ποδήλατα . Οσο για το Giant που λες αν εχει μπροστά πηρούνι 60αρι το πιθανότερο να είναι ROAM σαν το δικό μου . Το δικό μου ήταν ένα ποδήλατο των 430 ευρώ στο οποίο ευχαρίστως πέταξα άλλα περίπου 350 με 400 για να το κάνω πιο μάχιμο . Τόσο πολύ μου αρέσει σαν ποδήλατο και βολευτήκα με τον σκελετό και ας υπάρχει και κούρσα . Μύκονο που το έχω είναι ότι πρέπει για τους κατσικόδρομους . Αλλά και όπως ήταν η μόνη αλλαγή που οπωσδήποτε ήθελε ήταν ο δισκοβραχίωνας της Suntour . Τόσο ή 8αρα acera που είχε απάνω όσο και τα tektro μηχανικά μονοπίστονα ήταν μια χαρά για τη χρήση που προορίζεται να κάνει το ποδήλατο . ¨Οταν κλάσει το πηρούνι εντελώς μπορεί να το ξεράνω τελείως μια και την ανάρτηση πλην ορισμένων καταβάσεων δεν τη χρησιμοποιώ.

    Βασικά ότι και αν πάρεις καλό είναι . Δυο ρόδες να έχει .

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	roam.jpg 
Προβολές:	75 
Μέγεθος:	99,2 KB 
ID:	410916
    Modenas Kriss 125

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 20:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 11:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 08:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF