Σελίδα 26 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 1621222324252627282930313676 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 376 έως 390 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Ο άνθρωπος θα δώσει κάποια χρήματα . Πολλά , λίγα , άλλο καπέλο . Δεν γνωρίζει . Να μην του ανοίξουμε λίγο τα μάτια ; Και γω την πρώτη φορά που μπήκα σε ποδηλατάδικο δεν ήξερα , με τυλίξανε οι πωλητές και μου δώσανε ποδήλατο νούμερο 52 . 1.87 εγώ όταν κατάλαβα τι είχε γίνει και το πήγα πίσω μου δείχνανε το size chart του αντιπρόσωπου . Που δεν ήταν του κατασκευαστή αλλά ο αθεόφοβος για να μην φέρνει νούμερα , είχε συμψηφίσει πολλά ύψη σε ένα νούμερο . Εμένα με έδειχνε ο κατασκευαστής για no 62 στο site του για το συγκεκριμένο ποδήλατο και ο εισαγωγέας με είχε σε δικό του πίνακα οριακά στο 54 . Και μάλιστα στο μαγαζί ,πονηρήδηδες , μου το είχανε δώσει να το κάνω μια βόλτα στο πεζοδρόμιο και μένα μου φάνηκε ΟΚ . Οταν όμως έκανα μια βόλτα πιο καλή και βλαστήμησα και το έψαξα μου είπαν " ενα νούμερο μικρότερο σου δώσαμε που συνηθίζεται γιατι βολεύει πολύ κόσμο , και αφού το δοκίμασες και σου έκανε που να ξέραμε "



    Κατα προτίμηση 29 . Εμφανίστηκε ένα ωραίο spesialized sirrus sport στο market place του FB στα 250 όμως μεγέθους L το οποίο το δίνει η specialized μέχρι 1.82 . Άλλη κατηγορία ποδηλάτου βέβαια σε σχέση με carrera ,ballistic κλπ . Δεν νομίζω να πέσει και πολύ αυτός γιατί το έχει σαν καινούριο . Δε μπορώ να σου βάλω και λινκ γιατί δεν εχω FB στον υπολογιστή .
    εψαξα στο marketplace αλλα δυστυχως δεν το βρηκα.Αν καποιος βρει καποια ευκαιρια στις αγγελιες θα του ημουν υποχρεος αν κανει ενα ποσταρισμα εδω.Μαλλον για κατηγορια trekking ειμαι,σε μαρκες,ποιες θεωρουνται καλες?

  2. #377
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Μεγάλες ζάντες:

    -Καλύτερο momentum, διατήρηση της ταχύτητας
    -Πιο αργή επιτάχυνση
    -Καλύτερη προσπέλαση ανωμαλιών - κακοτεχνιών
    -Μικρότερη ευελιξία
    -"Μακραίνουν" δεδομένο γρανάζωμα

    Μικρές ζάντες:

    -Πιο άμεση επιτάχυνση
    -Καλύτερη ευελιξία
    -Μικρότερο momentum
    -Την ακούς περισσότερο σε λακκούβες κτλ
    -"Κονταίνουν" δεδομένο γρανάζωμα
    -Βρισκεις σαμπρέλες και ίσως και λάστιχα, σε καφενείο ξεχασμένου χωριού των Αγράφων

    Τα ανωτέρω είναι η θεωρία, στην πράξη (με εξαίρεση το γρανάζωμα και την δημοφιλία) πολλά μπορούν να αλλάξουν και το θέμα είναι πολυπαραγοντικό, με πολλές άλλες συνισταμένες να επηρρεάζουν άνεση, ευελιξία και "επιδόσεις". Ελαστικά και πιέσεις, χάραξη, γόμα σε αυτά, βάρος (ζάντας και ελαστικών), ύπαρξη σαμπρέλας ή όχι, γεωμετρία πλαισίου, είδος ποδηλάτου, τερέν κτλ-κτλ.

    Η διάμετρος των ζαντών, στα ποδήλατα ενηλίκων και με εξαίρεση τα σπαστά και τα BMX, είναι τρεις βασικές: 559 χλστ. (26"), 584 χλστ. (27.5" ή 650B) και 622 χλστ, (700C ή 29").

    Το μπέρδεμα προκύπτει στο ότι αυτές οι διαστάσεις, τα χιλιοστά, αναφέροναι στην διάμετρο του στεφανιού (της ζάντας). Οι ίντσες από την άλλη, αφορούν στην διάμετρο μετρημένη μαζί με το ελαστικό. Μια κούρσα με ελαστικά 700C και ένα MTB με ελαστικά 29", έχουν το ίδιο μέγεθος ζάντας αλλά τελικά διαφορετική διάμετρο τροχού, αφού το προφιλ του κουρσάδικου ελαστικού, είναι μικρότερο από το προφιλ του MTB ελαστικού.

    Στο χώμα, τα πράγματα είναι πιο μπερδεμένα, ένα MTB με 26+ ελαστικά (δηλαδη 26 Χ 2.8 - 3.0) έχει ίδια διάμετρο τροχού με ένα MTB με 27.5 τροχούς και ελαστικά 2.2, όχι plus δηλαδή.
    Αντίστοιχα, τα 27.5+ MTB, έχουν ίδια διάμετρο τροχού με τα "απλά" 29"...

    Έχουν γίνει ατελειωτες αναλύσεις, συζητήσεις και test, για να διαπιστώσουν τελικά ποια διάμετρος τροχού είναι πιο γρήγορη ή συγκεντρώνει τα περισσότερα πλεονεκτήματα. Το αυτό και με τα ελαστικά κούρσας, σε ότι αφορά σε πιέσεις και διαστάσεις τους. Άκρη δεν έχει βγει, κάπου χάνει το ένα και κάπου κερδίζει το άλλο, οι γνώμες ακόμα και pro αθλητών είναι διαφορετικές και ανάλογα το πεδίο και την χρήση, βγαίνουν διαφορετικά αποτελέσματα. Πιάσε το αυγό και κούρευτο.

  3. #378
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από atithasos2 Προβολή μηνύματος
    εψαξα στο marketplace αλλα δυστυχως δεν το βρηκα.Αν καποιος βρει καποια ευκαιρια στις αγγελιες θα του ημουν υποχρεος αν κανει ενα ποσταρισμα εδω.Μαλλον για κατηγορια trekking ειμαι,σε μαρκες,ποιες θεωρουνται καλες?
    Για κοίτα εδώ https://www.facebook.com/marketplace...6382283776963/

    Τις καλές μάρκες στα 150 € τις ξεχνάς δυστυχώς . Οταν ένα καλούτσικο επώνυμο trekking ξεκινάει στα 450 με 500 για να κατέβει στα 150 θα πρέπει να περάσουν κάποια χρόνια Στα λεφτά που θες ίσως βρεθεί κάτι σε Cube / Ideal / Giant / Kona εισαγωγικό πάντα και παλιούτσικο . Όχι ότι αυτές είναι κακές . Προσωπικά είμαι και ιδιοκτήτης Giant . Ideal κυκλοφορεί επίσης πολύ μεταχειρισμένο .

    Επίσης μην κολλάς στο trekking . Αν βρεις τίποτα ξερό σαν αυτό της αγγελίας , το μόνο που έχει ένα ενδιαφέρον είναι να έχεις μια ευελιξία στο θέμα του ελαστικού , δηλαδή να παίρνει ας πούμε από 32 μέχρι 40 χιλ ή και κάτι παραπάνω . Το πήρουνι μπροστά , ειδικά σε φτηνά ποδήλατα μπελάς είναι κυρίως και περιττό βάρος . Ολη η ανάρτηση μετά είναι στα "χέρια , πόδια και λάστιχα " .
    Τελευταία τροποποίηση από Anritsu; 10/10/2019 στις 09:04.

  4. #379
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Μερικές προτάσεις ακόμα μια και άνοιξα τις αγγελίες . Φυσικά λίγο πιο ψηλά :

    https://www.facebook.com/marketplace...4358045874853/

    https://www.facebook.com/marketplace...7010238082358/

    https://www.facebook.com/marketplace...8602638705909/

    https://www.facebook.com/marketplace...1250675479867/

    Το stevens δεν ξέρω τι καπνό φουμαρει αλλά για να λέει ότι κάνει τριπλάσια δεν θα ναι και για πέταμα . Δεν αναφέρει και μέγεθος.

    Έχει και άλλα χρεπια μέσα με 60 και 80 ευρώ αλλά για μένα μην ασχολείσαι .

  5. #380
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Δεν παρακολουθησα τα θεμα απο την αρχη.....η αγγελια ειναι δικη μου αλλα δυστυχως για υποψηφιο αγοραστη ειμαι Μυτιληνη..

    https://www.facebook.com/marketplace...1309838280986/

    αγοραστηκε καινουργιο το 2002 800 ευρω τοτε....αμορτισερ αεριου πισω.....χωμα δεν πηγα ποτε λογω μεσης...ολες οι βολτες σε ασφαλτο και χορταρι....
    δεκτα ΒΤC
    Τελευταία τροποποίηση από Μανολης67; 10/10/2019 στις 20:49.

  6. #381
    Ευχαριστω πολυ τους φιλους για τις προτασεις.Τουλαχιστον τωρα εχω μια ιδεα τι να κοιταξω περιπου...

  7. #382
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    137
    Καλημερα στα τσακαλια. Χρειαζομαι τα φωτα σας. Ψαχνομαι για ποδηλατακι που η χρηση του θα ειναι 80-100% πολη και 0-20% βουνο. Οπτικα μου αρεσουν mtb με τροχο 26". Εχω βρει καποια μοντελα που πιστευω υπερκαλυπτουν την light χρηση που θα κανω, θελω ομως λιγο τη γνωμη σας ως προς το μεγεθος τροχου. Θα ειναι πολυ "χειροτερος" το τροχος 26" απο εναν 27.5 ή 29"? Τοσο που να αξιζει να κοιταξω κατι που οπτικα δεν με τρελαινει και τοσο παιρνοντας σαν ανταλλαγμα ευκολια/ποιοτητα κυλισης/ταχυτητα/ δενξερωγωτι;

  8. #383
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mike_4 Προβολή μηνύματος
    Καλημερα στα τσακαλια. Χρειαζομαι τα φωτα σας. Ψαχνομαι για ποδηλατακι που η χρηση του θα ειναι 80-100% πολη και 0-20% βουνο. Οπτικα μου αρεσουν mtb με τροχο 26". Εχω βρει καποια μοντελα που πιστευω υπερκαλυπτουν την light χρηση που θα κανω, θελω ομως λιγο τη γνωμη σας ως προς το μεγεθος τροχου. Θα ειναι πολυ "χειροτερος" το τροχος 26" απο εναν 27.5 ή 29"? Τοσο που να αξιζει να κοιταξω κατι που οπτικα δεν με τρελαινει και τοσο παιρνοντας σαν ανταλλαγμα ευκολια/ποιοτητα κυλισης/ταχυτητα/ δενξερωγωτι;
    Απάντησες μόνος σου 80-100% πολη και 0-20% βουνο . Οι 26αρηδες εκτός ότι είναι από άλλη εποχή , εχουν ένα σαφές ας πούμε πλενέκτημα στο βουνό . Οταν λέμε βουνό εννοούμε βουνό και όχι πατημένα μονοπάτια , χωματόδρομους .Βουνό και ανεβοκατεβαίνεις του σκοτωμού . Που θες και αλλα πράγματα όπως καλές αναρτήσεις κλπ που δεν γνωρίζω εφόσον δεν ασχολούμαι . Εγω παραδοσιακά όταν με ρωτάνε πάντα προτείνω ένα τ;yπου τρέκινγκ ή ξερό που να πάιρνει λάστιχα απο 32 εώς 40 με 45 χιλ . Νομίζω κάτι τέτοιο σε καλύπτει αν το βουνό που αναφέρεις δεν ειναι βουνό - βουνό αλλά χωματάκι κλπ . Για αλματα , και λοιπές καγκουριές πρέπει να δεις κάτι πιο καθαρόμαιμο MTB .

    Τι ακριβώς έχεις δει ;

    Επίσης καλό είναι , αν πρόκειται για καινούριο πρώτο ποδήλατο , να πάρεις κάτι που i) να είναι σχετικά εμπορικό ii) να είναι ένα κλικ πάνω απο αυτό που αρχικά θες ώστε αν κολλήσεις το μικρόβιο να το κρατήσεις παραπάνω iii) μην είναι πολλά κλικ παραπάνω γιατί αν δεν σου κάτσει καλά ή βαρέθεις γρήγορα , στην μεταπώληση θα χάσεις πολλά χρήματα . Προσωπικές απόψεις αυτά .
    Modenas Kriss 125

  9. #384
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mike_4 Προβολή μηνύματος
    Καλημερα στα τσακαλια. Χρειαζομαι τα φωτα σας. Ψαχνομαι για ποδηλατακι που η χρηση του θα ειναι 80-100% πολη και 0-20% βουνο. Οπτικα μου αρεσουν mtb με τροχο 26". Εχω βρει καποια μοντελα που πιστευω υπερκαλυπτουν την light χρηση που θα κανω, θελω ομως λιγο τη γνωμη σας ως προς το μεγεθος τροχου. Θα ειναι πολυ "χειροτερος" το τροχος 26" απο εναν 27.5 ή 29"? Τοσο που να αξιζει να κοιταξω κατι που οπτικα δεν με τρελαινει και τοσο παιρνοντας σαν ανταλλαγμα ευκολια/ποιοτητα κυλισης/ταχυτητα/ δενξερωγωτι;



    Μια χαρά θα είσαι με 26". To ίδιο και με 27.5" και με 29" αλλά αφού σου αρέσουν τα 26" οπτικά, πήγαινε για ένα τέτοιο, δεν ξέρω βέβαια ποιοι βγάζουν ακόμα MTB 26. Θα έχεις καλές επιταχύνσεις και αρλετή ευελιξία. Μπρείς να βρεις φθηνές αξιοπρεπέστατες ζάντες 26", να τους βάλεις ελαστικά πόλης και να είσαι όλη την εβδομάδα άρχοντας στην πόλη και το ΣΚ ή όποτε θες να πας στο χώμα, βάζεις τις μαμά με τα τρακτερωτά ελαστικά. Το έκανα για χρόνια σε ένα Ideal Pro Rider που είχα. Αλλά μιλάμε για V-Brakes, με δισκόφρενα το κόστος είναι πιο μεγάλο για έξτρα ζεύγος τροχών.

  10. #385
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά θα είσαι με 26". To ίδιο και με 27.5" και με 29" αλλά αφού σου αρέσουν τα 26" οπτικά, πήγαινε για ένα τέτοιο, δεν ξέρω βέβαια ποιοι βγάζουν ακόμα MTB 26. Θα έχεις καλές επιταχύνσεις και αρλετή ευελιξία. Μπρείς να βρεις φθηνές αξιοπρεπέστατες ζάντες 26", να τους βάλεις ελαστικά πόλης και να είσαι όλη την εβδομάδα άρχοντας στην πόλη και το ΣΚ ή όποτε θες να πας στο χώμα, βάζεις τις μαμά με τα τρακτερωτά ελαστικά. Το έκανα για χρόνια σε ένα Ideal Pro Rider που είχα. Αλλά μιλάμε για V-Brakes, με δισκόφρενα το κόστος είναι πιο μεγάλο για έξτρα ζεύγος τροχών.
    θες και 2η κασέτα που δεν θα είναι ίδια και κάτσε ρύθμιζε πίσω ντεραγιέ κλπ . Δεν είναι κακή ιδέα αλλά μάλλον δύσκολα εφαρμόσιμη για πρωτάρη . Πάντως εφόσον λέει ότι το θέλει για πόλη δεν ξέρω η εμπλοκή με mtb και 26αρες τι νόημα έχει . Αν του αρέσει ωστόσο κάποιο συγκεκριμένο ποδήλατο , πάω πασο .
    Modenas Kriss 125

  11. #386
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    θες και 2η κασέτα που δεν θα είναι ίδια και κάτσε ρύθμιζε πίσω ντεραγιέ κλπ . Δεν είναι κακή ιδέα αλλά μάλλον δύσκολα εφαρμόσιμη για πρωτάρη . Πάντως εφόσον λέει ότι το θέλει για πόλη δεν ξέρω η εμπλοκή με mtb και 26αρες τι νόημα έχει . Αν του αρέσει ωστόσο κάποιο συγκεκριμένο ποδήλατο , πάω πασο .

    Εννοείται ότι κασέτα και κέντρα (διαστασιακά) είναι τα ίδια αλλίως είναι μπέρδεμα μεγάλο. Τότε που δούλευα το σύστημα δεν χρειαζόταν ρύθμιση το ντεραγιέ, βάλε - βγάλε και έπαιζαν όλα μια χαρά και μάλιστα με Alivio. Αλλά ξαναγράφω, μιλάμε για V-Brakes, με τοςυ δίσκους τώρα ακριβαίνουν ακόμα και οι απλές ζάντες.

  12. #387
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/09/2019
    Μηνύματα
    0
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mike_4 Προβολή μηνύματος
    Καλημερα στα τσακαλια. Χρειαζομαι τα φωτα σας. Ψαχνομαι για ποδηλατακι που η χρηση του θα ειναι 80-100% πολη και 0-20% βουνο. Οπτικα μου αρεσουν mtb με τροχο 26". Εχω βρει καποια μοντελα που πιστευω υπερκαλυπτουν την light χρηση που θα κανω, θελω ομως λιγο τη γνωμη σας ως προς το μεγεθος τροχου. Θα ειναι πολυ "χειροτερος" το τροχος 26" απο εναν 27.5 ή 29"? Τοσο που να αξιζει να κοιταξω κατι που οπτικα δεν με τρελαινει και τοσο παιρνοντας σαν ανταλλαγμα ευκολια/ποιοτητα κυλισης/ταχυτητα/ δενξερωγωτι;
    Γνώμη μου είναι να αποφύγεις το 26αρι ΜΤΒ. Δεν βλέπω να υπάρχει λόγος να πας σε τέτοια διάσταση όταν μπορείς να πάρεις σύγχρονο ποδήλατο με 27.5 και 29'. Εγώ θα απέρριπτα ακόμη και ΜΤΒ με 27.5".
    Μία καλή λύση είναι το Kona Dew. Το έχει φίλος και κάνει ακριβώς την ίδια χρήση που θέλεις και εσύ. Βουνό βέβαια εννοώ τα κλασικά πατημένα μονοπάτια και όχι hardcore καταστάσεις.
    Άλλη καλή λύση αν ανέβεις χρηματικά είναι το Cube Hyde. Ποδηλαταρα είναι θα το ευχαριστηθείς.

  13. #388
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    137
    Κατ αρχην ευχαριστω για τις απαντησεις, βοηθανε ολες.

    Το οτι εκει που μενω εχει πολλες και μεγαλες ανηφορες συνηγορει μηπως υπερ ή κατά ενος συγκεκριμενου μεγεθους τροχου;

    Εχω σταμπαρει το merida matts 20 οπως και διαφορες εκδοσεις του scott aspect παλαιοτερων ετων με 26" τροχο. Ολα με v brakes, που μου αρεσει σαν ιδεα καθως τα φτιαχνω-αλλαζω-συντηρω μονος μου. Το merida εχει και κλειδωμα στο μπροστινο.

    Στο φιλο που προτεινει το kona dew, απανταω πως το οδηγησα απο γνωστο και πραγματι ηταν πολυ ανετο και μου φανηκε και ελαφρυ και "ευκολο". Ομως δεν μου αρεσει καθολου οπτικα. Το cube ξεφευγει απο το μπατζετ αρκετα.

  14. #389
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mike_4 Προβολή μηνύματος
    Κατ αρχην ευχαριστω για τις απαντησεις, βοηθανε ολες.

    Το οτι εκει που μενω εχει πολλες και μεγαλες ανηφορες συνηγορει μηπως υπερ ή κατά ενος συγκεκριμενου μεγεθους τροχου;

    Εχω σταμπαρει το merida matts 20 οπως και διαφορες εκδοσεις του scott aspect παλαιοτερων ετων με 26" τροχο. Ολα με v brakes, που μου αρεσει σαν ιδεα καθως τα φτιαχνω-αλλαζω-συντηρω μονος μου. Το merida εχει και κλειδωμα στο μπροστινο.

    Στο φιλο που προτεινει το kona dew, απανταω πως το οδηγησα απο γνωστο και πραγματι ηταν πολυ ανετο και μου φανηκε και ελαφρυ και "ευκολο". Ομως δεν μου αρεσει καθολου οπτικα. Το cube ξεφευγει απο το μπατζετ αρκετα.
    Για τις ανηφόρες κοιτάς κυρίως το γρανάζωμα . Τις ρόδες δευτερευόντως . Προφανώς μία mountain μετάδοση υπερτερεί σε ακραίες ανηφόρες με γρανάζωμα πχ 24- 42 ή περισσότερα δόντια πίσω, αλλά πλέον μιλάμε για τοίχους και στροφάρισμα ανελέητο . Αντίθετα στις ευθείες και ειδικά στις κατηφορές με τέτοιο γρανάζωμα θα ξεμένεις γρήγορα .

    Εγω στο δικό μου τρέκινγκ με 26-34 , Μύκονο που ειιναι μόνιμα ανηφοροκατηφορα και δεν κολλάω πουθενά . Φαντάσου σε κούρσες με compact δισκοβραχίωνες το ελαφρύτερο πάτημα 34-28 θεωρείται αρκετό για αναβάσεις (προσωπικά εχω 32 πίσω) . Το dew το είχα δοκιμάσει και εγώ κάποτε και από σπόντα κατελήξα σε Giant . Dew με δισκόφρενα , ακόμα και μηχανικά είναι καλή επιλογή . Kona εχω κούρσα .

    Και πάλι σε όλα αυτά παρανομαστής είναι η χρήση που θα κάνεις όπως επίσης τα κιλά σου και η φυσική σου κατάσταση . Αυτό που παραδοσιακά συμβαίνει , και το έχει δει άπειρες φορές , είναι να ξεκινάμε με MTB τρεκινγκ και να καταλήγουμε σε κούρσες .

    Οτι αλλο θες ρώτα . Τωρα φυσικά αν έχεις καψούρα με κάποιο ποδήλατο μην στην χαλάσουμε .
    Modenas Kriss 125

  15. #390
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Σε ανθρώπους που τώρα ξαναπιάνουν ποδήλατο, η πιο σημαντική παράμετρος είναι το γρανάζωμα, όλα τα άλλα δεν έχουν σημασία. Γιατί ακόμα και η υπερποδηλατάρα με το καλύτερο v f m, αν έχει κανά μακρύ γρανάζωμα, θα κουράσει σε ανηφόρες και θα απογοητεύσει. Ας μην θεωρούμε δεδομένο το πως ποδηλατεί ο κάθε ένας μας, μπορεί o compact δισκοβραχίονας με 11-34 κασέτα να θεωρείται πολύ άνετο πάτημα σε μια κούρσα, αλλά για κάποιον που ξεκινά τώρα, μπορεί να τον ξεθεώσει και εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό και το που ποδηλατεί κανείς.

    Το πόσο γρήγορα βελτιώνεται η φυσική κατάσταση με το ποδήλατο είναι εντυπωσιακό αλλά θέλει στην αρχή σίγα - σιγά και όχι πλακώματα, κυρίως για το καρδιαναπνευστικό, τα πόδια συνηθίζουν αμέσως. Ελαφριά πατήματα λοιπόν και στροφάρισμα στα πετάλια. Μετά, με τον καιρό, θα έρθουν τα βαρύτερα πατήματα. Γραναζώματα MTB είναι ιδανικά στην αρχή ακόμα και μέσα στην πόλη,

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 20:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 11:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 08:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF