Σελίδα 27 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 1722232425262728293031323777 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 391 έως 405 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #391
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος
    Σε ανθρώπους που τώρα ξαναπιάνουν ποδήλατο, η πιο σημαντική παράμετρος είναι το γρανάζωμα, όλα τα άλλα δεν έχουν σημασία. Γιατί ακόμα και η υπερποδηλατάρα με το καλύτερο v f m, αν έχει κανά μακρύ γρανάζωμα, θα κουράσει σε ανηφόρες και θα απογοητεύσει. Ας μην θεωρούμε δεδομένο το πως ποδηλατεί ο κάθε ένας μας, μπορεί o compact δισκοβραχίονας με 11-34 κασέτα να θεωρείται πολύ άνετο πάτημα σε μια κούρσα, αλλά για κάποιον που ξεκινά τώρα, μπορεί να τον ξεθεώσει και εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό και το που ποδηλατεί κανείς.

    Το πόσο γρήγορα βελτιώνεται η φυσική κατάσταση με το ποδήλατο είναι εντυπωσιακό αλλά θέλει στην αρχή σίγα - σιγά και όχι πλακώματα, κυρίως για το καρδιαναπνευστικό, τα πόδια συνηθίζουν αμέσως. Ελαφριά πατήματα λοιπόν και στροφάρισμα στα πετάλια. Μετά, με τον καιρό, θα έρθουν τα βαρύτερα πατήματα. Γραναζώματα MTB είναι ιδανικά στην αρχή ακόμα και μέσα στην πόλη,
    Συμφωνώ .Εγώ στην κούρσα με 11-32 εγω πολλές φορές αγανακτήσει και σκεφτεί να πάω για 34 πίσω .
    Τα τρεκίνγ όμως που κατά μία έννοια είναι εισαγωγικά ποδήλατα έρχονται τα πιο φτηνά με πεταλιέρες suntour 28/38/48 ή τα πιο καλά με shimano 26/38/48 . Με 11/32 ή 11/34 πίσω στάνταρ έχεις αρκετά μεγάλο εύρος τόσο για ανηφόρες όσο και τελικές . Αν ο άνθρωπος δεν έχει σοβαρό πρόβλημα υγείας και δεν έχει και τρομερές ανηφόρες , δεν βλέπω λόγο να μπλέξει με κοντύτερα γραναζώματα . Το ιδάνικο θα ήταν να δοκιμάσει κάποια ώστε να πάρει μια ιδέα για τι πράγμα μιλάμε .
    Modenas Kriss 125

  2. #392
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Μια ερώτηση λοιπόν και από μένα αφού ξαναμπαίνω στο "κόλπο" σιγά σιγά.
    Το Giant Terrago 2 χαρίστηκε στον αδερφό και πλέον κοιτάω για electric MTB, μάλλον hardtail λόγο κόστους.

    Υπάρχει κάποια πρόταση σε ένα budget έως 2000? Κοιτάω και μτχ, εννοείται.

  3. #393
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ .Εγώ στην κούρσα με 11-32 εγω πολλές φορές αγανακτήσει και σκεφτεί να πάω για 34 πίσω .
    Τα τρεκίνγ όμως που κατά μία έννοια είναι εισαγωγικά ποδήλατα έρχονται τα πιο φτηνά με πεταλιέρες suntour 28/38/48 ή τα πιο καλά με shimano 26/38/48 . Με 11/32 ή 11/34 πίσω στάνταρ έχεις αρκετά μεγάλο εύρος τόσο για ανηφόρες όσο και τελικές . Αν ο άνθρωπος δεν έχει σοβαρό πρόβλημα υγείας και δεν έχει και τρομερές ανηφόρες , δεν βλέπω λόγο να μπλέξει με κοντύτερα γραναζώματα . Το ιδάνικο θα ήταν να δοκιμάσει κάποια ώστε να πάρει μια ιδέα για τι πράγμα μιλάμε .
    Κοίταξε, ελπίζω να μην παρεξηγηθώ γιατί ειλικρινά δεν έχω καμία πρόθεση αντιπαράθεσης, πιστεύω πως αν
    με 36 (ή 34) δίσκο με το 32 σε κάνουν να αγανακτείς ξεκάθαρα κάτι δεν πάει καλά.

    Δεν θέλω να εικάζω, αν θέλεις να δώσεις σε πμ, μερικά στοιχεία σου (βάρος - ύψος - ηλικία - μέγεθος πραγματικού οριζόντιου)
    μπορώ να σου πω την γνώμη μου για την διαχείριση που κάνεις.

    Να πλησιάζεις το 1/1 δεν μπορώ να το καταλάβω. Ακόμα και σε πολύ κακοφτιαγμένη ανηφόρα κοντά στις 18°
    οι στροφές που θα χρειαστείς για την ισορροπία και μόνο θα σου ανεβάσουν τόσους παλμούς που δεν ξέρω τι νόημα θα έχει
    να την ποδηλατήσεις εξαρχής και να μην πας περπατώντας.

    Τεχνικά, το μήκος της αλυσίδας και της ανάπτυξης των pulley στο ντεραγιέ για να σε καλύψουν θα κάνουν
    το σύνολο λίγο πιο νωχελικό σε οποιαδήποτε άλλη κλίση...

  4. #394
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Μια ερώτηση λοιπόν και από μένα αφού ξαναμπαίνω στο "κόλπο" σιγά σιγά.
    Το Giant Terrago 2 χαρίστηκε στον αδερφό και πλέον κοιτάω για electric MTB, μάλλον hardtail λόγο κόστους.

    Υπάρχει κάποια πρόταση σε ένα budget έως 2000? Κοιτάω και μτχ, εννοείται.
    'Αντε να βρεις στην Ελλάδα ικανό δείγμα E-MTB για να συγκρίνεις... μόνο από εξωτερικό. Έχω κάνει κάποιες βόλτες με HAIBIKE και Fantic FS και ένα γερμανικό hardtail, δεν θυμάμαι μάρκα. Άλλη φάση, άλλη προσέγγιση. Μια χαρά γυμνάζεσαι και ξεθεώνεσαι και με αυτά, όποιος ισχυρίζεται το αντίθετο απλά δεν έχει κανεί βόλτα να δει τις δυνατότητες τους. Απλά χαράζεις άλλες διαδρομές, που με συμβατικό πεταλάρισμα δεν θα τις πήγαινες ποτέ. Ως εκ τούτου, θα σου πρότεινα να ανεβάσεις λίγο το budget και να κοιτάξεις σε e-mtb με διπλές αναρτήσεις, ακριβώς γατί θα σου δώσει το ελευθερο να ανεβαίνεις "ανάποδα" τεχνικά μονοπάτια. Και μετά να τα κατεβαίνεις τάπα.

  5. #395
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Μια ερώτηση λοιπόν και από μένα αφού ξαναμπαίνω στο "κόλπο" σιγά σιγά.
    Το Giant Terrago 2 χαρίστηκε στον αδερφό και πλέον κοιτάω για electric MTB, μάλλον hardtail λόγο κόστους.

    Υπάρχει κάποια πρόταση σε ένα budget έως 2000? Κοιτάω και μτχ, εννοείται.
    Μεταχειρισμενα μονο εντος εγγυησης και μονο αν η εγγυηση μεταβιβαζεται.
    Ως 2000 υπαρχουν ελαχιστα που να αξιζουν τον κοπο στην ελληνικη αγορα, το εξης ενα, cube hybrid acid. Ισως και κανα haibike. Βεβαια μη περιμενεις κανα σοβαρο πηρουνι σε αυτες τις τιμες. Τα φουλ σασπενσιον της cube ξεκινανε απο 3400 και τα ας πουμε σοβαρα hardtail απο 2700 περιπου. Full suspension θες αν δεις το θεμα mtb πολυ σοβαρα (και γρηγορα) αλλιως hardtail σε καλυπτει. Τοσο τα 29ρια cube (οχι ομως το acid) οσο και τα haibike εχουν πλεον 2.6in τροχους που ειναι μαξιλαρια απο μονοι τους. Τα cube προσωπικα τα συμπαθω γιατι ειναι vfm. Η γνωμη μου αν θες το φτηνοτερο "καλο" hardtail ειναι να παρεις απο την σειρα reaction του 2020 το φτηνοτερο με πισω αξονα boost. Πηρουνια, τροχοι και μεταδοσεις αλλαζουν μελλοντικα, ο σκελετος οχι.

    Απο μοτερ αποφευγεις (απ οτι εχω διαβασει) τα shimano λογω προβληματικων ρουλεμαν και το προηγουμενης γεννιας bosch cx (το αναγνωριζεις λογω του πολυ μικρου μπροστινου γραναζιου) γιατι εχει απωλειες σε ταχυτητες περαν των 25κμ/ω που σταματαει η υποβοηθηση.

    Υγ
    Αν εισαι αυτοαπασχολουμενος αγοραζεις με τιμολογιο και παιρνεις πισω και το φπα και εκπιπτει το εξοδο απο το φορο εισοδηματος.

  6. #396
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Άσχετη παρατήρηση:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος

    Υγ
    Αν εισαι αυτοαπασχολουμενος αγοραζεις με τιμολογιο και παιρνεις πισω και το φπα και εκπιπτει το εξοδο απο το φορο εισοδηματος.
    Φοβάμαι ότι σε έλεγχο θα το πετάξουν έξω. Ίσως αν μπει το έξοδο με ποσόστοση χρήσης.

    https://www.taxheaven.gr/laws/view/i...30/paragraph/1
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  7. #397
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Κοίταξε, ελπίζω να μην παρεξηγηθώ γιατί ειλικρινά δεν έχω καμία πρόθεση αντιπαράθεσης, πιστεύω πως αν
    με 36 (ή 34) δίσκο με το 32 σε κάνουν να αγανακτείς ξεκάθαρα κάτι δεν πάει καλά.

    Δεν θέλω να εικάζω, αν θέλεις να δώσεις σε πμ, μερικά στοιχεία σου (βάρος - ύψος - ηλικία - μέγεθος πραγματικού οριζόντιου)
    μπορώ να σου πω την γνώμη μου για την διαχείριση που κάνεις.

    Να πλησιάζεις το 1/1 δεν μπορώ να το καταλάβω. Ακόμα και σε πολύ κακοφτιαγμένη ανηφόρα κοντά στις 18°
    οι στροφές που θα χρειαστείς για την ισορροπία και μόνο θα σου ανεβάσουν τόσους παλμούς που δεν ξέρω τι νόημα θα έχει
    να την ποδηλατήσεις εξαρχής και να μην πας περπατώντας.

    Τεχνικά, το μήκος της αλυσίδας και της ανάπτυξης των pulley στο ντεραγιέ για να σε καλύψουν θα κάνουν
    το σύνολο λίγο πιο νωχελικό σε οποιαδήποτε άλλη κλίση...
    Φανταζομαι εννοεις 18% και οχι 18° !!!!
    Παντως αν εισαι λιγο κουρασμενος, η λιγο φορτωμενος κλπ 1η σχεση της ταξης του 0.9 (το δικο μου ειναι 52/39/30 με 11-34) ειναι θεοσταλτη.

  8. #398
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Άσχετη παρατήρηση:



    Φοβάμαι ότι σε έλεγχο θα το πετάξουν έξω. Ίσως αν μπει το έξοδο με ποσόστοση χρήσης.

    https://www.taxheaven.gr/laws/view/i...30/paragraph/1
    Μιλαω για ποδηλατα, οχι για κατι αλλο. Προωθηση πρασινης ενεργειας κι ετσι.

  9. #399
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Ναί 18%

    Σε ποδήλατα τουρισμού, τρεκινγκ, κλπ. ο καθένας θα χρησιμοποιήσει αυτό που ταιριάζει στο τερέν που θα βρεθεί.
    Μη μου πεις πως στο παράδειγμά σου θα μίλαγες με το ίδιο πάθος για το 52/11... κάτι στερείσαι, κάτι σε εξυπηρετεί.
    Στα 29er για παράδειγμα, κασέτες με αντίστοιχο εύρος σου δίνουν την δυνατότητα να μειώσεις δίσκους,
    όχι όμως να ακολουθήσεις κάποιον με πυκνότερη ανάπτυξη σε διαδρομή χωρίς απότομες αλλαγές κ.λπ.

    Όταν όμως έχεις να κάνεις με κούρσα, προϋποθέτεται σπορ σύνολο γενικά. Δεν έχεις σαμάρια, δεν είναι βαρύ κλπ.
    Δεν υπάρχει λόγος να στερηθείς οποιαδήποτε ενδιάμεση σχέση για να πας στον Κώστα* όταν μπορείς
    απλά να μειώσεις την κλίση πηγαίνοντας διαγώνια δεξιά αριστερά.

    *φίλος μου που μένει σε κορφή λόφου με τρελή ανηφόρα που στα τελευταία 50μ γίνεται τοίχος

  10. #400
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    583
    Το σώμα σου θα σε πάει να ανέβεις κάπου όχι το γρανάζωμα.
    Αν δεν το έχεις δουλεψει ποδηλατικά δεν θα πάς να ανέβεις τον Διόνυσο θα κάνεις πίο βατά κομμάτια ευτυχώς στην αττική υπάρχουν τα πάντα.
    Αφου δουλέψεις και μπορείς θα ανέβεις παντού με ότι και να έχεις.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  11. #401
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Το σώμα σου θα σε πάει να ανέβεις κάπου όχι το γρανάζωμα.
    Αν δεν το έχεις δουλεψει ποδηλατικά δεν θα πάς να ανέβεις τον Διόνυσο θα κάνεις πίο βατά κομμάτια ευτυχώς στην αττική υπάρχουν τα πάντα.
    Αφου δουλέψεις και μπορείς θα ανέβεις παντού με ότι και να έχεις.
    Να επαυξησω λεγοντας πως ποδηλατικα ανεβηκα επιπεδο αφ'οτου αρχισα να κανω βολτες με μονοταχυτο.

  12. #402
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    A, 'γειά σου! εγώ σταμάτησα να βρίζω με το pista.

  13. #403
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Ένας τριπλός δισκοβραχίονας με μια 9άρα κασέτα, εξακολουθούν να δίνουν το μεγαλύτερο εύρος σχέσεων με το μικρότερο δυνατό κόστος. Οκ, ενδέχεται να βρίσκει λίγο σε κάποιος συνδυασμούς η αλυσίδα πάνω στον μπροστινό εκτροχιαστή, να θέλει πιο συχνό ρύθμισα το σύνολο γενικά και το βάρος να είναι μεγάλο. Αλλά για κάποιον που ξεκινά τώρα, είναι μια χαρά, από το να ανεβαίνει δύσκολα και παρατεταμένα ανηφόρια, μέχρι να γκαζάρει στις κατηφόρες.

  14. #404
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ .Εγώ στην κούρσα με 11-32 εγω πολλές φορές αγανακτήσει και σκεφτεί να πάω για 34 πίσω .
    Βάζεις 11-40 ακόμα και 11-42 αν θες και ανεβαίνεις τα πάντα.

    https://www.youtube.com/watch?v=P5G_KtK3LVk

  15. #405
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/09/2019
    Μηνύματα
    0
    Ε όχι και 11/40! Θα πρέπει να γυμναζομαστε και να προσαρμοζομαστε. Όχι να προσαρμοζουμε το ποδήλατο στα μέτρα μας. Ασκοπο βάρος με 11/40. 11/30 είναι ιδανικό. Τώρα βέβαια οι εισαγωγικές κουρσες κυκλοφορούν με 11/32.

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 20:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 11:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 08:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF