Σελίδα 30 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 2025262728293031323334354080 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 436 έως 450 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #436
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από atithasos2 Προβολή μηνύματος
    Ξεχασα να αναφερω οτι το ποδηλατο το αγορασα με ελαφρυ παζαρακι απο 240Ε στα 180Ε.Θα ηθελα να ρωτησω,σε θεμα συντηρησης,εκτος απο το προφανες (λαδωμα αλυσιδας),τι αλλο πρεπει να εχω στο μυαλο μου να κανω σε τακτα χρονικα διαστηματα?
    Να μάθεις να ξεζαντάρεις λάστιχα και να επισκευάζεις σαμπρέλες, αυτό είναι το πιο χρήσιμο.

  2. #437
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από atithasos2 Προβολή μηνύματος
    Ξεχασα να αναφερω οτι το ποδηλατο το αγορασα με ελαφρυ παζαρακι απο 240Ε στα 180Ε.Θα ηθελα να ρωτησω,σε θεμα συντηρησης,εκτος απο το προφανες (λαδωμα αλυσιδας),τι αλλο πρεπει να εχω στο μυαλο μου να κανω σε τακτα χρονικα διαστηματα?
    Στα μέρη σου είναι αυτοί που χωρίς να τους ξέρω νομίζω βγάζουν ήπιες βόλτες . https://www.facebook.com/groups/413846712022532/ . Επισης μόλις αποκτήσεις άνεση εντός Αθήνας και εφόσον έχεις χρόνο κάθε Πέμπτη ήρεμες εως πολύ ήρεμες βόλτες εδώ : https://www.facebook.com/ptpns/ και Δευτέρες εδώ : https://www.facebook.com/%CE%A0%CE%B...9319077017167/ .Καλύτερα ξεκίνα με παρέες

    Σχετικά με συντήρηση λίγο την αλυσίδα , ίσως αν δεις τα σύρματα μια αλλαγή , φαντάζομαι τα φρένα απο τακάκια τα έχεις δει , και τίποτα άλλο . Φώτα βάλε να βλέπεις και να σε βλέπουν και ενα κράνος και είσαι έτοιμος .
    Modenas Kriss 125

  3. #438
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/09/2019
    Μηνύματα
    0
    Atithasos2, πολύ καλή επιλογή για πρώτο ποδήλατο. Άνετα θα βγάζεις βόλτες 30 χλμ. Το έχει γνωστός και το έχω τεστάρει 4-5 φορές σε τέτοιες βόλτες. Μεγάλο αβαντάζ ο τριπλός δισκοβραχιωνας μπροστά, τώρα που είσαι αρχάριος.
    Καλές βόλτες!!!

  4. #439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PERIKLIS1 Προβολή μηνύματος
    Atithasos2, πολύ καλή επιλογή για πρώτο ποδήλατο. Άνετα θα βγάζεις βόλτες 30 χλμ. Το έχει γνωστός και το έχω τεστάρει 4-5 φορές σε τέτοιες βόλτες. Μεγάλο αβαντάζ ο τριπλός δισκοβραχιωνας μπροστά, τώρα που είσαι αρχάριος.
    Καλές βόλτες!!!
    σε ευχαριστω πολυ!

  5. #440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Στα μέρη σου είναι αυτοί που χωρίς να τους ξέρω νομίζω βγάζουν ήπιες βόλτες . https://www.facebook.com/groups/413846712022532/ . Επισης μόλις αποκτήσεις άνεση εντός Αθήνας και εφόσον έχεις χρόνο κάθε Πέμπτη ήρεμες εως πολύ ήρεμες βόλτες εδώ : https://www.facebook.com/ptpns/ και Δευτέρες εδώ : https://www.facebook.com/%CE%A0%CE%B...9319077017167/ .Καλύτερα ξεκίνα με παρέες

    Σχετικά με συντήρηση λίγο την αλυσίδα , ίσως αν δεις τα σύρματα μια αλλαγή , φαντάζομαι τα φρένα απο τακάκια τα έχεις δει , και τίποτα άλλο . Φώτα βάλε να βλέπεις και να σε βλέπουν και ενα κράνος και είσαι έτοιμος .
    σε ευχαριστω Anritsu για τις πληροφοριες σχετικα με τα groups στο fb.Θα ηταν καλο να λιπανω και τις ντιζες φρενων και σασμαν με κανα WD40?

  6. #441
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.125
    όχι WD αν θες μια γνώμη. όταν χρειάζεσαι λίπανση προτίμησε λιπαντικό αλυσίδας με τεφλον και άφησε το κανα 8h να δημιουργήσει φιλμ.
    Ρεαλιστικά σε καινούριο ποδήλατο δεν χρειάζεσαι, είναι τεφλον τα εσωτερικά σωληνάκια των καλωδίων.

  7. #442
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    όχι WD αν θες μια γνώμη. όταν χρειάζεσαι λίπανση προτίμησε λιπαντικό αλυσίδας με τεφλον και άφησε το κανα 8h να δημιουργήσει φιλμ.
    Ρεαλιστικά σε καινούριο ποδήλατο δεν χρειάζεσαι, είναι τεφλον τα εσωτερικά σωληνάκια των καλωδίων.
    το ποδηλατο το αγορασα μεταχειρισμενο,ειναι σε καλη κατασταση,απλα ελεγα να κανω γενικο σερβις,λιπαντικο δηλαδη σε οποια σημεια θεωρητικα χρειαζεται.να ριξω λαδακι εκτος απο την αλυσιδα και στις ντιζες?(ρωταω για λαδι γιατι μου εδωσε ο προηγουμενος κατοχος ενα μπουκαλακι αγορασμενο)

  8. #443
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.125
    τι να σου πώ, αν ήταν κοντά σε θάλασσα ή έβγαινε με βροχή, τράβα μία τα συρματόσχοινα, λίπανε λίγο και ξαναβάλτα.
    Θα ρυθμισεις ντεραγιέ κάνε και μια λίπανση όπως μπορείς στα κέντρα, γράσο συναρμογής λέγεται αν δεν έχεις.
    Βγάλε και μια παλουκόσελο - λαιμό, πλύνε βάλε γράσο συναρμογής στο παλουκόσελο μόνο, μόνταρε.
    Αν είσαι για δρόμο ψηλά psi όσα λέει μαξ το ελαστικό και 10 απο μένα

  9. #444
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    556
    Καλημερα σε ολους. Αστεια αστεια το ποδηλατικο φορουμ του moto.gr ειναι απο τα ποιο δραστηρια αυτη την στιγμη στο internet η μηπως κανω λαθος;

  10. #445
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από atithasos2 Προβολή μηνύματος
    το ποδηλατο το αγορασα μεταχειρισμενο,ειναι σε καλη κατασταση,απλα ελεγα να κανω γενικο σερβις,λιπαντικο δηλαδη σε οποια σημεια θεωρητικα χρειαζεται.να ριξω λαδακι εκτος απο την αλυσιδα και στις ντιζες?(ρωταω για λαδι γιατι μου εδωσε ο προηγουμενος κατοχος ενα μπουκαλακι αγορασμενο)
    γενικά το ποδήλάτο , ειδικά για περιστασιακή αστική χρήση , δεν θέλει πολλά πολλά . Καμία σχέση με μοτοσικλέτα . Μια εισαγωγική αλυσίδα αν την πολυχαιδέυεις θα σου βγει πιο ακριβή τελικά να την συντηρείς με ακριβά αναλώσικα (degreasers , λάδια κλπ) παρά να την αφήσεις να χαλάσει όταν έρθει η ώρα της με ένα συντηρητικό λάδωμα . Εγω πχ στα δικά μου κάθε 500 χλμ ή στο τέλος του μήνα συνήθως κάνω ένα ψέκασμα και καθάρισμα με wd 40 αποβραδύς και ενα ψιλοπερασματάκι με λάδι ποδηλάτου (ένα της zefal έχω των 5€) το πρωί και να μείνει επάνω κάποιες ώρες . Βάζω και απο μία σταγόνα στα καλώδια και παίζω λίγο με τις ντίζες να πάει όσο πιο καλά μέσα . Αυτά .

    Σχετικά φτηνό και χρήσιμο εργαλείο είναι να πάρεις αυτό ή κάποιο ανάλογο ώστε να ξέρεις ακριβώς τι γίνεται με την αλυσίδα σου : https://www.ebay.com/itm/Bicycle-Cha...oAAOSwAn9cf48O
    Modenas Kriss 125

  11. #446
    Αρχαριος εδω .

    Cube Aim Pro 29" 2020


    Το εχει κανεις ;
    Σκεφτωμαι αυτο ή το Aim race,
    που εχει καλυτερα περιφερειακα και αναρτηση που κλειδωνει απο το τιμονι ...Σκεφτωμαι ...σκατα σκεφτωμαι ...την διαφορα σε ευρω σκεφτωμαι .

    Θα το χρειαστω αυτο ;

  12. #447
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Αρχαριος εδω .

    Cube Aim Pro 29" 2020


    Το εχει κανεις ;
    Σκεφτωμαι αυτο ή το Aim race,
    που εχει καλυτερα περιφερειακα και αναρτηση που κλειδωνει απο το τιμονι ...Σκεφτωμαι ...σκατα σκεφτωμαι ...την διαφορα σε ευρω σκεφτωμαι .

    Θα το χρειαστω αυτο ;
    Τα πηρουνια σε αυτα τα ποδηλατα ειναι τριβης, δεν εχουν καν υδραυλικο συστημα και ειναι πολυ βαρια, δηλαδη ειναι του κ@λου. Καλλιτερα με ακαμπτο παρα με αυτο το πραμα. Προσωπικα, ειτε θα μαζευα κατι παραπανω, ειτε θα κοιτουσα για κατι μεταχειρισμενο.
    Σε περιπτωση που παρεις κατι φτηνο με προοπτικη να το αναβαθμισεις μελλοντικα, κοιταξε τουλαχιστον ο σκελετος να ειναι tapered (μεγαλυτερα ρουλεμαν λαιμου στο κατω μερος απ οτι στο πανω).

  13. #448
    Τα καθαριστικά και λυπαντικά αλυσίδας μοτο , μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε ποδήλατα ;

    * Τελικα δεν μου εφτανε το ενα , πηρα δυο . Και κανουμε βολτες με την κυρα .

  14. #449
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Τα καθαριστικά και λυπαντικά αλυσίδας μοτο , μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε ποδήλατα ;
    Τα καθαριστικά ναι. Τα λιπαντικά όχι, διότι των μοτοσυκλετών είναι πιο παχύρευστα για να μην εκσφεδονίζονται φυγοκεντρικά στις μεγάλες ταχύτητες περιστροφής τροχού/γραναζιού/αλυσίδας.

    Στο ποδήλατο, χρειάζεσαι λιπαντικό με μικρότερο ιξώδες, ώστε να μη σου κόβει ισχύ, η οποία στο ποδήλατο είναι αισθητή, ενώ στις μοτοσυκλέτες αμελητέα, μπροστά στα δεκάδες άλογα που βγάζουν. Να φανταστείς, όταν μετράω χρόνο ανάβασης στο ποδήλατο, βλέπω διαφορά όταν έχω λιπάνει μόλις την αλυσίδα, οπότε καταλαβαίνεις ότι η όποια διαφορά στις τριβές, έχει συνέπεια στην ταχύτητα του ποδηλάτου ή στην άνεσή σου.

    Μάλιστα τα λιπαντικά αλυσίδας ποδηλάτου, έχουν κι αυτά διακρίσεις ανάλογα με την εποχή. Το χειμώνα είναι πιο παχύρευστα και προστατεύουν από την υγρασία και τη σκουριά, ενώ το καλοκαίρι πιο λεπτόρευστα ώστε να προσροφούν λιγότερη από τη σκόνη και το χώμα που αιωρείται στην ξηρή ατμόσφαιρα.

    Η λίπανση της αλυσίδας του ποδηλάτου πρέπει να έπεται πάντοτε του καθαρίσματός της, διότι η επικαθήμενη βρωμιά δεν εκσφενδονίζεται, σε αντίθεση με τις μοτοσυκλέτες, που μπορείς να λιπαίνεις τις αλυσίδες με μεγαλύτερη συχνότητα, σε σχέση με το καθάρισμά τους, αφού κατά κάποιο τρόπο "αυτοκαθαρίζονται" από μέρος της μπίχλας. Για παράδειγμα στη μοτοσυκλέτα μπορεί να κάνω 3 λιπάνσεις και ένα καθάρισμα στο ίδιο διάστημα, ενώ στο ποδήλατο, αν κάνω 3 λιπάνσεις, θα έχω κάνει και 3 καθαρισμούς.

    Κάποιοι προτείνουν λίπανση της αλυσίδας των ποδήλάτων ανά 200 χιλιόμετρα, αλλά το θεωρώ υπερβολικό. Αν δεν μπαίνεις σε χώμα, λάσπη και δεν τρώει βροχή ή νερό, τότε και κάθε 500 χιλιόμετρα να την καθαρίζεις και να τη λιπαίνεις, είναι ΟΚ. Αν φάει λάσπη, θέλει άμεσα καθάρισμα και λίπανση.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 10/11/2019 στις 17:23.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #450
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Για πόση απόκλιση σε ισχύ μιλάμε από τριβες? Η ερώτηση δεν έχει ίχνος ειρωνίας.
    Απλά μου ακούγεται υπερβολικό. Λογικά θα εχει εφαρμογή σε πολύ υψηλό επίπεδο ποδηλάτη, που εκεί μετράνε τα πάντα.

    Για κάποιον που ξεκινάει τώρα λίγο ποδήλατο παίζει τόσο ρόλο ?

    Δεν μιλάω φυσικά για αλυσίδα σωβρακο και συστημα ρδελο..

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 20:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 11:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 08:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF