Σελίδα 31 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 2126272829303132333435364181 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 451 έως 465 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #451
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    πολύ ωραίες αυτές οι πληροφορίες

    κάτι τεφλονουχα λάδια της σιμανο είναι οκ για συχνή χρήση σε φάση "συντήρηση πόλης χειμώνα" στη μοτό;

    τα αφήνεις σε καθαρή αλυσίδα 8h και δημιουργούν ένα φιλμ και καλά αντιτριβικό

  2. #452
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    πολύ ωραίες αυτές οι πληροφορίες

    κάτι τεφλονουχα λάδια της σιμανο είναι οκ για συχνή χρήση σε φάση "συντήρηση πόλης χειμώνα" στη μοτό;

    τα αφήνεις σε καθαρή αλυσίδα 8h και δημιουργούν ένα φιλμ και καλά αντιτριβικό
    Για το 8ωρο, δεν ξέρω. Χρόνος αναμονής μισή με μία ώρα ξέρω ότι υπάρχει στα σπρέι γράσου των μοτοσυκλετών, ώστε να εξατμιστεί το πτητικό διαλυτικό που επιτρέπει αρχικά στο λιπαντικό να πάει παντού. Αν κινηθείς, ακόμα και με μέτριες ταχύτητες, με μοτοσυκλέτα που μόλις έχεις λιπάνει, το διαλυτικό θα πετάξει μεγάλο μέρος του γράσου εκτός της αλυσίδας. Στα ποδήλατα αφενός οι ταχύτητες περιστροφής είναι μικρές, αφετέρου δεν υπάρχει διαλυτικό στο λιπαντικό, οπότε δε χρειάζεται χρόνος αναμονής μετά τη λίπανση. Χρόνος αναμονής υπάρχει μετά το πλύσιμο και πριν τη λίπανση, ώστε να στεγνώσει καλά η αλυσίδα και να μην παγιδευτεί υγρασία κάτω από το λιπαντικό.

    Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια το PTFE Lube της Shimano και είμαι ευχαριστημένος.

    Για καθαρισμό, κάποτε χρησιμοποιούσα πετρέλαιο, που κάνει εξαιρετική δουλειά, αλλά έχει πολλή ταλαιπώρια με πλύσιμο, ξέπλυμα του πετρελαίου με σαπούνι, ξαναπλύσιμο με νερό, στέγνωμα και κατόπιν λίπανση. Είχα διαπιστώσει ότι είχα αραιώσει τους καθαρισμούς, επειδή βαριόμουν. Οπότε το γύρισα σε σαπούνι ρούχων μόνο (των πιάτων είναι πολύ ήπιο, δεν καθαρίζει τίποτα...), το οποίο κάνει σχετικά καλή δουλειά και γρήγορα. Με τα χρόνια έχω διαπιστώσει ότι είναι πιο καλό να έχεις για μεγάλο χρονικό διάστημα την αλυσίδα σου σε καλή κατάσταση, παρά να την έχεις σε τέλεια κατάσταση για μικρό διάστημα και μετά να μένει καιρό ακαθάριστη. Πρέπει να βρεις τον τρόπο που ταιριάζει στο χρόνο και στη διάθεσή σου.

    Φίλιο χρησιμοποιούν καθαριστικά της Muc-Off και δηλώνουν ευχαριστημένοι, αλλά προσωπικά τα θεωρώ ακριβά.

    Πριν λιπάνεις την αλυσίδα, την καθαρίζεις πάντα, την αφήνεις να στεγνώσει, κατόπιν τη λιπαίνεις, κάνεις πολλές περιστροφές, σε διάφορες ταχύτητες για να πάει παντού το λιπαντικό και κατόπιν την σκουπίζεις καλά με χαρτί κουζίνας. Στο τέλος δεν πρέπει να υπάρχει πλεονάζον λιπαντικό στην επιφάνειά της, διότι προσροφά σκόνη και χώμα και θα βρομίσει πιο γρήγορα. Πρέπει να καθαρίσεις και τα γρανάζια, ειδικά τα δύο μικρά του πίσω εκτροχιαστή, διότι αυτά μαζεύουν μάκα.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 10/11/2019 στις 12:31.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #453
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Για πόση απόκλιση σε ισχύ μιλάμε από τριβες? Η ερώτηση δεν έχει ίχνος ειρωνίας.
    Απλά μου ακούγεται υπερβολικό. Λογικά θα εχει εφαρμογή σε πολύ υψηλό επίπεδο ποδηλάτη, που εκεί μετράνε τα πάντα.

    Για κάποιον που ξεκινάει τώρα λίγο ποδήλατο παίζει τόσο ρόλο ?

    Δεν μιλάω φυσικά για αλυσίδα σωβρακο και συστημα ρδελο..
    Η απόκλιση είναι αισθητή μόνο στο χρονόμετρο, όχι στο πετάλι. Π.χ. σε διαδρομή μίας ώρας, θα δω δύο λεπτά διαφορά. Η τριβή όμως κάνει την αλυσίδα να φθείρεται πιο γρήγορα, να επιμηκύνεται έστω και ελάχιστα και κατόπιν να τρώει τα γρανάζια. Μία αλυσίδα κοστίζει 10 ευρώ, αλλά τα γρανάζια πολύ περισσότερο. Αν βρωμίσει πολύ η αλυσίδα και κυρίως αν χάσει την ευκαμψία της, μπορεί να σπάσει το νύχι του πίσω εκτροχιαστή. Συνεπώς η συντήρησή της και η περιοδική αντικατάστασή της είναι σημαντική για να μην επιφέρει φθορές σε άλλα υποσυστήματα.

    Για κάποιον που δεν είναι προπονημένος, πολύ σημαντικότερο είναι να έχει τα λάστιχα στην κατάλληλη πίεση και τη σέλα στο σωστό ύψος. Η διαφορά με χαμηλή πίεση στα λάστιχα είναι πολύ μεγάλη. Κουράζεται περισσότερο ο ποδηλάτης και αυξάνει η πιθανότητα διάτρησης της σαμπρέλας. Επίσης, πολλοί άπειροι ποδηλάτες έχουν τη σέλα χαμηλά, ώστε να πατάνε καλά τα πόδια τους στο έδαφος, αλλά με αυτόν τον τρόπο ταλαιπωρούν άσκοπα τα γόνατά τους και δεν επιτρέπουν σωστή κίνηση των εμπλεκόμενων μυών, με αποτέλεσμα να εξαντλούνται γρηγορότερα.

    Συνοψίζοντας, για κάποιον που ξεκινάει να κάνει τώρα ποδήλατο χρειάζονται τα εξής:
    - Να το έχει καλά συντηρημένο.
    - Αν κυκλοφορεί νύχτα, να έχει δυνατά φώτα και ανακλαστικά.
    - Σωστή θέση σέλας και τιμονιού.
    - Κατάλληλη πίεση στα λάστιχα.
    - Προνοητική αλλαγή ταχυτήτων, πριν χρειαστεί να καταβάλει μεγάλη δύναμη σε ανηφόρες.
    - Μείωση ρυθμού, πριν φθάσει στο σημείο να λαχανιάσει.
    - Κράνος, γάντια, γυαλιά και κατάλληλη ένδυση, ώστε να μην κινδυνεύει να αφυδατωθεί ή να κρυώσει.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 10/11/2019 στις 18:43.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #454
    4 μερες το χω και σημερα εκανα μια βολτα 25 χλμ και ηθελα και αλλο .

    Αυτο με τις αλλαγες το καταλαβα απο 1ο χερι σε ευθεια με ελαφρια κλιση ανηφορα ...
    και καπακι στροφη και μεγαλη ανηφορα.
    Αυτα που λες ειναι οντως βασικα για αρχη .

    Ωραια φαση παντως ...

  5. #455
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Αυτο με τις αλλαγες το καταλαβα απο 1ο χερι σε ευθεια με ελαφρια κλιση ανηφορα ...
    και καπακι στροφη και μεγαλη ανηφορα.
    Αυξάνεται πολύ η εμβέλειά σου με τη σωστή χρήση των ταχυτήτων και την οικονομία δυνάμεων στα δύσκολα σημεία, μειώνοντας ρυθμό. Αυτό με το ρυθμό, ισχύει σε όλα τα αθλήματα, ειδικά στους ερασιτέχνες αθλητές. Πρέπει να μάθεις τα όριά σου και να κινείσαι κάτω από το αναερόβιο κατώφλι, αν θέλεις διάρκεια. Σε έμπειρους αθλητές, προφανώς εμπλέκονται διαλειμματικές προπονήσεις με αναερόβιες περιόδους υψηλής έντασης.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #456
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Ρε παλικαρια, οσοι εχετε και φιτνες τυπου ποδηλατο, ακα φλατμπαρ, και κουρσα, με τι μεγεθη οριζοντιου βολευεστε και για τα μεν και για τα δεν?

  7. #457
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Με το ίδιο αλλά πρέπει να υπολογίσεις πόσο μήκος σου κοστίζει το τιμόνι με πλάτος μεγαλύτερο από 46-48cm.
    Αν είναι σωστά πάνω σου ως κούρσα σημαίνει πως χρησιμοποιείς λαιμό μήκους 11-14
    Υπολογίζω ανα 6 cm φαρδύτερου τιμονιού πως μου στερεί 1cm μήκους λαιμού.

    Ανάλογα την χρήση - πλάτες - κιλά κλπ του ποδηλάτη επιλέγω τιμόνι που έτσι και αλλιώς δεν ξεπερνά εύκολα τα 62-64cm.

    Αν πεις το στήσιμο που έχει ως κούρσα και έχει επαληθεύσει ότι τον βολεύει, μπορώ να σου πω μια εκτίμηση.

  8. #458
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Με το ίδιο αλλά πρέπει να υπολογίσεις πόσο μήκος σου κοστίζει το τιμόνι με πλάτος μεγαλύτερο από 46-48cm.
    Αν είναι σωστά πάνω σου ως κούρσα σημαίνει πως χρησιμοποιείς λαιμό μήκους 11-14
    Υπολογίζω ανα 6 cm φαρδύτερου τιμονιού πως μου στερεί 1cm μήκους λαιμού.

    Ανάλογα την χρήση - πλάτες - κιλά κλπ του ποδηλάτη επιλέγω τιμόνι που έτσι και αλλιώς δεν ξεπερνά εύκολα τα 62-64cm.

    Αν πεις το στήσιμο που έχει ως κούρσα και έχει επαληθεύσει ότι τον βολεύει, μπορώ να σου πω μια εκτίμηση.
    Δεν με απασχολει το πλατος του τιμονιου οσο το μηκος του οριζοντιου. Ειμαι 1.84 με μακρια κανια και χερια και κοντο κορμο. Το φλατμπαρ ποδηλατο μου εχει οριζοντιο 580 με 90ρι λαιμο και μου ειναι οκ. Για να εχω ομως την ιδια αποσταση παλουκοσελου-hoods σε κουρσα θα πρεπει η κουρσα να εχει οριζοντιο της ταξης του 540 γκιβ ορ τεικ, και λαβαινοντας υποψιν πως το τιμονι θα ειναι χαμηλοτερα απ,οτι στο φλατμπαρ, μιλαμε για κουρσα μεγεθους s/m στο μηκος και ΧL στο υψος. Οεο?

    Εχω απλα καθισει πανω σε δυο τρεις κουρσες σε καταστηματα να παρω μια ιδεα και το 56ρι μου φαινεται μακρυ στα hoods, ιδανικο περιπου στο 53. Οπως καταλαβαινω, εχω ποδια και χερια ανθρωπου 1.90+ και κορμο ανθρωπου 1.70. (Καβαλος 90cm, ανοιγμα χεριων 1.97).
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 12/11/2019 στις 14:58.

  9. #459
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Όντως με τις αναλογίες που έχεις είσαι απο αυτούς που ξεφεύγουν από το μέσο όρο και πλησιάζουν τα κατα παραγγελία.

    Αν το στήσιμο που θες είναι σπορ ή τουρισμού αλλά όχι για αγώνες, θα σου πρότεινα να διατηρήσεις τα ύψη του συγκεκριμένου
    (το οποίο είναι μεγαλούτσικο) και να δοκιμάσεις να συμβιβάσεις τις διαφορές σε πλάτος που θα έχεις με τις διαφορές σε μήκος αντίστοιχα.

    Τώρα λογικά έχεις 62cm τιμόνι (ή 68!; ), όταν θα κλείσεις τα χέρια στο 46 ή 44 ανάλογα την πλάτη σου, θα σηκωθείς προς τα πίσω
    τουλάχιστον 3cm.
    Από αυτά θα αφαιρεθούν τα 7cm; του βάθους του επόμενου τιμονιού, οπότε στο ίδιο ύψος θα χρειαστεί να καλύψεις 4cm μήκους όπως επαληθεύεις.
    Πολύ πιθανά, λόγο μεγέθους, το headtube με τον κάθετο, συγκλίνουν προς τα κάτω. Αν αφαιρέσεις αποστάτες λαιμού, θα μαζέψει λίγο
    παράλληλα και με το γύρισμα του λαιμού στις -6° και θα δεις τα οφέλη του να έχεις μακριά χέρια

    Είναι δύσκολο να κρατήσουμε το λαιμό στα 9cm όπως καταλαβαίνεις και με προβληματίζει το ότι με μικρότερο λαιμό
    θα έχεις κάνει έναν πολύ περίεργο συμβιβασμό που συνήθως γίνεται από πολύ κοντύτερους.

    Πως και επέλεξες αυτό το νούμερο σκελετού εξαρχής;

    Μη σε απασχολεί το ύψος του παλουκόσελου με τις αναλογίες σου, καλύτερα να συμβιβάσεις τις στρεβλώσεις που ρεαλιστικά
    είναι δύσκολο να πετύχεις στο παλουκόσελο, παρά το μήκος του λαιμού που κάνει το ποδήλατο νευρικό και απόλυτο.
    Μη νομίζεις πως αν είχες ένα 54.5 σκελετό θα ήσουν οκ γιατί αν τα πόδια σου ξεπερνούν τα 90cm πολύ πιθανά το offset οποιασδήποτε
    ντιζας - σέλας δεν θα ήταν αρκετό για να πετύχεις γωνίες στα γόνατα και τον κάθετο επιγονατίδας - πεταλιού στις 3 που είναι σημαντικότερο...

    Βρές όσο πιο ρηχό τιμόνι κούρσας μπορείς και προσπάθησε να είναι 44 πλάτος αν δεν έχεις τεράστια πλάτη και ποντίκια να πρεσάρουν το στήθος σου.
    Θέλω να πιστεύω πως θα βρείς μια θέση συμβιβάζοντας λίγο την κατανομή βάρους στον πίσω άξονα...

  10. #460
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Όντως με τις αναλογίες που έχεις είσαι απο αυτούς που ξεφεύγουν από το μέσο όρο και πλησιάζουν τα κατα παραγγελία.

    Αν το στήσιμο που θες είναι σπορ ή τουρισμού αλλά όχι για αγώνες, θα σου πρότεινα να διατηρήσεις τα ύψη του συγκεκριμένου
    (το οποίο είναι μεγαλούτσικο) και να δοκιμάσεις να συμβιβάσεις τις διαφορές σε πλάτος που θα έχεις με τις διαφορές σε μήκος αντίστοιχα.

    Τώρα λογικά έχεις 62cm τιμόνι (ή 68!; ), όταν θα κλείσεις τα χέρια στο 46 ή 44 ανάλογα την πλάτη σου, θα σηκωθείς προς τα πίσω
    τουλάχιστον 3cm.
    Από αυτά θα αφαιρεθούν τα 7cm; του βάθους του επόμενου τιμονιού, οπότε στο ίδιο ύψος θα χρειαστεί να καλύψεις 4cm μήκους όπως επαληθεύεις.
    Πολύ πιθανά, λόγο μεγέθους, το headtube με τον κάθετο, συγκλίνουν προς τα κάτω. Αν αφαιρέσεις αποστάτες λαιμού, θα μαζέψει λίγο
    παράλληλα και με το γύρισμα του λαιμού στις -6° και θα δεις τα οφέλη του να έχεις μακριά χέρια

    Είναι δύσκολο να κρατήσουμε το λαιμό στα 9cm όπως καταλαβαίνεις και με προβληματίζει το ότι με μικρότερο λαιμό
    θα έχεις κάνει έναν πολύ περίεργο συμβιβασμό που συνήθως γίνεται από πολύ κοντύτερους.

    Πως και επέλεξες αυτό το νούμερο σκελετού εξαρχής;

    Μη σε απασχολεί το ύψος του παλουκόσελου με τις αναλογίες σου, καλύτερα να συμβιβάσεις τις στρεβλώσεις που ρεαλιστικά
    είναι δύσκολο να πετύχεις στο παλουκόσελο, παρά το μήκος του λαιμού που κάνει το ποδήλατο νευρικό και απόλυτο.
    Μη νομίζεις πως αν είχες ένα 54.5 σκελετό θα ήσουν οκ γιατί αν τα πόδια σου ξεπερνούν τα 90cm πολύ πιθανά το offset οποιασδήποτε
    ντιζας - σέλας δεν θα ήταν αρκετό για να πετύχεις γωνίες στα γόνατα και τον κάθετο επιγονατίδας - πεταλιού στις 3 που είναι σημαντικότερο...

    Βρές όσο πιο ρηχό τιμόνι κούρσας μπορείς και προσπάθησε να είναι 44 πλάτος αν δεν έχεις τεράστια πλάτη και ποντίκια να πρεσάρουν το στήθος σου.
    Θέλω να πιστεύω πως θα βρείς μια θέση συμβιβάζοντας λίγο την κατανομή βάρους στον πίσω άξονα...


    Τιμονια φλατμπαρ εχω απο 60 μεχρι 72 και με βολευουν ολα.
    Δεν εχω παρει καποιο σκελετο ακομα, απλα ψαχνω να δω τι θα παρω για να στησω ενα γκραβελοκουρσακι. Φλατμπαρ ποδηλατα ειχα καμποσα οποτε ξερω τι μου καθεται καλα σ'αυτα. Ενα πειραμα που εκανα με 42cm ντροπμπαρ τιμονι σε ενα σκελετο 58ρι μου εδωσε να καταλαβω πως πρεπει να κοιταω για σκελετο με οριζοντιο 54 και τιμονι 46-48 c-c. Επισης το θεμα των γονατων λυνεται με 165 δισκοβραχιωνα που ετσι κι αλλιως με βολευει λογω ευαισθησιας στα γονατα προκληθεισας απο μη εντιμο πρωθυστερο αθλητικο βιο. Το ρηχο τιμονι ειναι καλη ιδεα, δεν ηξερα πως εχει και τετοια!
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 12/11/2019 στις 16:05.

  11. #461
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Καλύτερα να κάνεις fitting πριν οτιδήποτε.
    Πολύ προσεκτικά, επίλεξε με γνώμονα να έχεις τουλάχιστον 10cm λαιμό.

    Καλύτερα να κάνεις πρόχειρα στατικά τεστ με ένα τιμόνι κούρσας (κοντό) σε υπάρχον ποδήλατο
    για να ξεκαθαρίσεις τα μέτρα με εμπειρία.

    Απέφυγε όσο μπορείς τα τεράστια τιμόνια, δεν θα χρειαστούν αν δεν χρειαστείς MTB.
    Καβαλάω πολλά χρόνια cc με τιμόνια 40-42 ενώ είμαι 45 πλάτη. Υπερβολή.
    Επίσης μη βιαστείς να παραγγείλεις 165 βραχίωνες, θα επιδεινώσεις αυτό που περιγράφω (δεν μας νοιάζει τόσο, ασφαλής θα είσαι)
    και θα μικρίνεις το μοχλό που αν έχεις δίσκους μεγαλύτερους από 40 θα σου φανεί...

  12. #462
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Καλύτερα να κάνεις fitting πριν οτιδήποτε.
    Πολύ προσεκτικά, επίλεξε με γνώμονα να έχεις τουλάχιστον 10cm λαιμό.

    Καλύτερα να κάνεις πρόχειρα στατικά τεστ με ένα τιμόνι κούρσας (κοντό) σε υπάρχον ποδήλατο
    για να ξεκαθαρίσεις τα μέτρα με εμπειρία.

    Απέφυγε όσο μπορείς τα τεράστια τιμόνια, δεν θα χρειαστούν αν δεν χρειαστείς MTB.
    Καβαλάω πολλά χρόνια cc με τιμόνια 40-42 ενώ είμαι 45 πλάτη. Υπερβολή.
    Επίσης μη βιαστείς να παραγγείλεις 165 βραχίωνες, θα επιδεινώσεις αυτό που περιγράφω (δεν μας νοιάζει τόσο, ασφαλής θα είσαι)
    και θα μικρίνεις το μοχλό που αν έχεις δίσκους μεγαλύτερους από 40 θα σου φανεί...
    Ελπιζω να μη σε κουραζω......στο θεμα του δισκοβραχιωνα με βολευει το 165 γιατι κανω πολυ ορθοπεταλια (γουστα ειναι αυτα) και με 175 την ακουνε λιγο τα γονατα. 170 δεν ετυχε να δοκιμασω. Το μονοταχυτο ειναι 165 με 46/16 και ειναι το καθημερινο μου μεσο μετακινησης. Γι αυτο θελω και φαρδυ τιμονι. Ανηφορα, ορθοπεταλια και στενο τιμονι δε με βολευει, αλλα ισως να συνηθιζεται οποτε δεν ειμαι απολυτος.

    Ο σκελετος που τεινω να καταληξω ειναι αυτος σε μεγεθος SM.
    https://nordestcycles.com/en/product/albarda-kit

  13. #463
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Είναι μικρούλης και έχει 74° κάθετο, δεν θα δεις διαφορά από τον Μ...
    θα το δώ σε μερικές ώρες λίγο πιο προσεκτικά και θα σου πω αν είμαι σίγουρος.

  14. #464
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Μες την αυθαιρεσία του ανυπαρκτου fitting στη θεση σου θα επερνα το Μ.
    Οταν σηκώνεσαι ορθοπέταλο ο μηρός παει πολύ εμπρός και ξεπερνά τον αξονα του πεταλιού
    με αποτελεσμα να μην επιβαρύνει τους χιαστούς - γόνατο όπως όταν είμαστε πιο πίσω από τον αξονα του πεταλιού (η επιγονατίδα στις 3 κουμπωμένος).
    Ο μεγαλύτερος βραχίονας κάνει την δουλειά ευκολότερη για όλα τα μέρη. Αν φοράς 44 και πάνω νούμερο προτείνω να δεις τον 175
    εφόσον δεν βρίσκει το παπούτσι στον εμπρός τροχό.

    Δεν βλέπω να τον γλυτώνεις τον 9... σε αυτόν τον τύπο δεν χρειάζεται να τον έχεις -19 μοιρες, ότι βγαίνει παράλληλο με το slopping, νομίζω -9 ή -10

  15. #465
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20191109235522_970765.jpg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	26,2 KB 
ID:	412706
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 21:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 12:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 11:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 09:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 00:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF