Σελίδα 33 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 2328293031323334353637384383 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 481 έως 495 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ποιά είναι καλύτερα πλαίσια;
    Ούτε για πλάκα, ας τα βάλουμε στα ίδια για να μην παρεξηγηθούν...
    Δε κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς. Πάντως για να μην μπερδευτώ με μικρολεπτομέρειες, να πω ότι δε με ενδιαφέρει το ποδήλατο να είναι πολεμική μηχανή της ασφάλτου. Κοιτάω τα endurance, που είναι πιο άνετα να πω; Πιο κοντά στον αρχάριο, ίσως.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  2. #482
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Εννοώ πως το bianchi είναι καλό και τίμιο default ευρείας παραγωγής που χαριστικά το βάζουμε
    μαζί με τα υπόλοιπα και το allez είναι όντως πρωτοποριακό και αξίζει να συμπεριληφθεί μαζί με τα υπόλοιπα.
    Είναι τέτοια η κατηγορία που έτσι και αλλιώς είναι πολεμικές μηχανές, θα ήμουν πολύ άδικος αν έλεγα το αντίθετο
    ή τελοσπάντων θα αναιρούσα μελέτες και εξέλιξη 30 χρόνων.

    Άσε τα άνετα και την άνεση για την στιγμή που θα μπορείς να διακρίνεις την έλλειψη της.
    Είναι μια τραγική πιπίλα του μαρκετινγκ που δεν έχει υπόσταση και απλά προμοτάρει τα συμφέροντα
    των επενδυτών.
    Θα το δεις και μόνος, όταν θα μπορείς να διακρίνεις την έλλειψη "άνεσης" η εμπειρία σου θα σε οδηγήσει
    να μην κάνεις αντίστοιχες επιλογές.

    Αν θες μια γνώμη, μην αναφέρεις 28mm ελαστικά σε κατάστημα.
    Και μόνο το γεγονός ότι χωράει αυτό το λάστιχο, καταστρέφει την γεωμετρία και σου στερεί
    πολλά περισσότερα από όσα σου προσφέρει.
    "Φαρδιά" 23mm και 25mm οριακά στον κάθετο είναι μιά χαρά, σου προσφέρουν αρκετά και δεν σου στερούν σχεδόν τίποτα.

  3. #483
    Σχετικά με το νούμερο, εκεί υπάρχει μια διχογνωμία μεταξύ εμού και του πωλητή. Είμαι 182 ύψος και 87 το καβάλο. Το 56 στο Specialized Allez είναι από 175 ως 183 και το 58 από 180 ως 188. Εγώ ήξερα ότι αν είσαι ανάμεσα σε δύο νούμερα, πας στο μεγαλύτερο όταν θες άνεση και στο μικρότερο όταν θες επιδόσεις. Ο πωλητής μου λέει ότι αυτό δεν ισχύει και ότι πάντα πας στο μικρότερο γιατί το μικρότερο μεγαλώνει, το μεγαλύτερο δε μικραίνει και γίνεται πιο επικίνδυνο αν το κάνεις, χάνεις τον έλεγχο όταν κόβεις το τιμόνι, ή κάτι τέτοιο, δε το κατάλαβα καλά. Έχετε άποψη για αυτό;
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2020-01-28-19-46-13-376_com.android.chrome.jpg 
Προβολές:	153 
Μέγεθος:	32,7 KB 
ID:	414608
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  4. #484
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Σχετικά με το νούμερο, εκεί υπάρχει μια διχογνωμία μεταξύ εμού και του πωλητή. Είμαι 182 ύψος και 87 το καβάλο. Το 56 στο Specialized Allez είναι από 175 ως 183 και το 58 από 180 ως 188. Εγώ ήξερα ότι αν είσαι ανάμεσα σε δύο νούμερα, πας στο μεγαλύτερο όταν θες άνεση και στο μικρότερο όταν θες επιδόσεις. Ο πωλητής μου λέει ότι αυτό δεν ισχύει και ότι πάντα πας στο μικρότερο γιατί το μικρότερο μεγαλώνει, το μεγαλύτερο δε μικραίνει και γίνεται πιο επικίνδυνο αν το κάνεις, χάνεις τον έλεγχο όταν κόβεις το τιμόνι, ή κάτι τέτοιο, δε το κατάλαβα καλά. Έχετε άποψη για αυτό;
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2020-01-28-19-46-13-376_com.android.chrome.jpg 
Προβολές:	153 
Μέγεθος:	32,7 KB 
ID:	414608
    Σωστο ειναι αυτο που σου λεει, αλλα εχε υποψιν το εξης, εχεις ψηλο καβαλο για το υψος σου, οποτε πιθανοτατα και κοντο κορμο. Αυτου του τυπου οι σωματοτυποι δε προσφερονται για κουρσες γιατι ο κοντος κορμος αναγκαζει τα χερια να ειναι πολυ απλωμενα προς τα μπροστα για να φτασουν το τιμονι. Το αποτελεσμα θα ειναι να θες ποδηλατο πχ 56 στο υψος αλλα 52 στο μηκος, πραγμα που δεν υπαρχει οπως καταλαβαινεις. Ασε που το 52 θα εχει ποκυ κοντο κουτελο με αποτελεσμα να εχεις σταση καμπουρη της νοτρ νταμ.

    Σ εχει πιασει τωρα βιδα με κουρσα, σε καταλαβαινω. Ειχα κι εγω αλλα εκανα μερικες βολτες με ποδηλατο φιλου και ευτυχως μου περασε. Η βιομηχανια κανει τα παντα να σε πεισει πως θες το ελαφρυτερο και πιο γρηγορο, αλλα αυτα ολα ειναι παπαριες. Τρια πραγματα εκανα σε ενα παλιο τρεκινγκ gt που εχω και το φχαριστιεμαι οσο δε λεγεται στο δρομο. 1) γρηγορα λαστιχα, 2) ακαμπτο πηρουνι απο προστυχοσιδηρο των 20ευ αντι της προστυχοαναρτησης που ειχε και 3) clipless πεταλια.

    ΥΓ το 2ο μου ποδηλατο το μετετρεψα σε ηλεκτρικο. Τα σχολια που ακουω οταν προσπερναω με τα χερια στις τσεπες τους κουρσαδες ειναι priceless!
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 29/01/2020 στις 10:40.

  5. #485
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Ίσως μπορεί να πάει στο μικρότερο και να σηκώσει τη σέλα.

    Στις ιστοσελίδες των κατασκευαστών ποδηλάτων υπάρχουν πίνακες μεγεθών, όπου υπολογίζεις ύψος καβάλου, ύψος κορμού, μήκος χεριών, για δεις τι σου ταιριάζει. Το συνολικό ύψος σου ως μοναδική παράμετρος, δεν αρκεί για την επιλογή ποδηλάτου δρόμου.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #486
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    @MISKIN
    Αυτό που λες ισχύει σε μερικές περιπτώσεις, στην δική σου ο πωλητής έχει δίκιο σαν πρώτη άποψη.
    Καλύτερα να μην πέφτεις κάτω από 110mm λαιμό στην φάση που είσαι χωρίς χλμ ακόμα και αν αυτό σημαίνει να ψάχνεις 140mm!
    για το αγωνιστικό σου στήσιμο.
    Δεν θα συμβεί αυτό βεβαια.
    Αν δεν έχεις μετρηθεί μόνος, δείχνεις πολύ αρμονικός με τα δυτικά πρότυπα και τα μεγέθη σου σε κρατάνε μακριά από αναγκαίους
    συμβιβασμούς.

    Φυσικά και μιλάω στον αέρα χωρίς να σε βλέπω, να ξέρω τα κιλά σου, το μήκος των χεριών, του λαιμού σου, κ.λπ.
    Βάλε ένα λινκ με τις γεωμετρίες του συγκεκριμένου μοντέλου - χρονιάς να σου πώ αν βλέπω κάτι παραπάνω γιατί
    τα έχουν μπερδέψει πολύ τελευταία και μπορεί να βλέπω λάθος πίνακα.

    @DRBIG
    Ο καβάλος του δεν είναι ψηλός αν είναι σωστά τα μέτρα, δείχνει άψογος. Αυτό που περιγράφεις θα συνέβαινε με καβάλο
    πάνω από 91cm. To μήκος των χεριών δεν είναι ανάλογο του κορμού τις περισσότερες φορές αλλά των ποδιών.

    Είναι πολλά και θα εκτεθούμε χωρίς να τον βλέπουμε πάνω σε ποδήλατο
    Ο πωλητής δείχνει να ξέρει την δουλειά, ας κάνουμε μια επαλήθευση να μην τους ταλαιπωρήσουμε.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 29/01/2020 στις 10:42.

  7. #487
    Ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές σας, τελικά πήρα το Bianchi. Εφόσον ήταν μπροστά στα μάτια μου και μπορούσα να το δοκιμάσω, δεν ήθελα να το ρισκάρω με τα υπόλοιπα. Συν ότι τρελάθηκε η κόρη μου με το χρώμα και με απείλησε με βδομάδες γκρίνιας αν δε το έπαιρνα (έχει την εντύπωση ότι θα της το δίνω όταν μεγαλώσει ).
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  8. #488
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    585
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Και μόνο το γεγονός ότι χωράει αυτό το λάστιχο, καταστρέφει την γεωμετρία και σου στερεί
    πολλά περισσότερα από όσα σου προσφέρει.
    "Φαρδιά" 23mm και 25mm οριακά στον κάθετο είναι μιά χαρά, σου προσφέρουν αρκετά και δεν σου στερούν σχεδόν τίποτα.
    Doctor τα έχουμε πει απο κοντά και γενικά συμμερίζομαι την άποψη σου για το ποδηλατο και τις τάσεις.
    Αφου σε βρήκα θα στα πώ απο εδώ αν και πρέπει κάποια στιγμή να βρεθούμε.
    Εχω αυτο το τίμιο και αρκετά δουλεμένο ταλαιπωρημένο de rosa των 2 δεκαετιών και κάτι.
    Μια ζωή φόραγα 23 ελαστικά και έτσι έμαθα. Σε διάφορες εταιρίες απο φθηνά συρμάτινα kenda μέχρι vittoria διπλωτα.
    Εβάλα πρίν κανα 2μηνο τα schwalbe lugano 700x23c k line guard και φέξε μου αυτα βρήκα στον τοπικό φίλο αυτά έβαλα δεν ψαχνομαι όταν είναι να καβαλήσω...
    Και ερχόμαστε στο θέμα μας αυτή είναι η απόσταση απο το clamp του εκτροχιαστή.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20200129_191636.jpg 
Προβολές:	264 
Μέγεθος:	55,1 KB 
ID:	414633

    Το κλασσικό φύλο Α4 ακουμπάει για να περάσει φαντάσου.
    Οταν το είχα δει το ελαστικό πραγματικά μου φαινότανε μεγάλο για 23 αλλα λέω θα είναι η ιδέα μου.
    Τελικά είναι 25+ νομίζω. Τι έχει γίνει επίτηδες τα φαρδένουν!
    LIVE FREEEEE!!!!!

  9. #489
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    γι'αυτό γράφω "φαρδιά" 23αρια ..

    Δεν τα φαρδένουν επίτηδες, είναι χρόνια που την κάνουν, συνήθως σε φτηνά ελαστικά και.. μισελέν
    Σχεδίασα για φασόν παραγωγή μεγάλου καταστήματος στην αγγλία το '09, συννενοημένοι οι άνθρωποι
    ένα πολύ του δε ποϊντ στήσιμο, είχαμε πεί 23mm μέγιστο, τα λέγαμε καλά με την βιοτεχνία στην ιταλία
    και του κάνουμε τρίκ να χωρά 24mm + 3mm για τις πέτρες στο ίδιο μεταξόνιο.

    Παραλαμβάνουν για την ομάδα τους, χαρές και πανηγύρια. Παραλαμβάνουν λάστιχα πιο οικονομικά για τα
    υπόλοιπα, bobber τα ποδήλατα με στεφάνια 19mm εσωτερικό!
    Τους γύρισαν πίσω παραγγελία 4000 κομμάτια και αυτοί τα διέθεσαν στα γερμανικά eshop...

    Το ότι να'ναι, μύλος έλεγε η γιαγιά μου..


    Υπάρχουν λίγο λεπτότερα clamp hanger από ακριβές εταιρείες αξεσουάρ αν θες να δοκιμάσεις.


    @ΜΙSKIN
    Mε 'γειές φίλε! καλά χιλιόμετρα!

  10. #490
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Καλά χλμ στον φιλό . Την Κυριακή έχει Λουτράκι . Προλαβαίνεις !!!
    Modenas Kriss 125

  11. #491
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20200130_105939.jpg 
Προβολές:	255 
Μέγεθος:	78,7 KB 
ID:	414669

    Σας ευχαριστώ όλους, ευχαριστώ και για την πρόσκληση αλλά προς το παρόν δε μπορώ να ακολουθήσω.

    Μπορείτε να μου προτείνετε ένα ζευγάρι πετάλια; Απλά χωρίς δέστρες και μαλακίες. Αλλά να και ποιοτικά, όχι ψεύτικα σαν αυτά που έχει πάνω τώρα.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  12. #492
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ όλους, ευχαριστώ και για την πρόσκληση αλλά προς το παρόν δε μπορώ να ακολουθήσω.

    Μπορείτε να μου προτείνετε ένα ζευγάρι πετάλια; Απλά χωρίς δέστρες και μαλακίες. Αλλά να και ποιοτικά, όχι ψεύτικα σαν αυτά που έχει πάνω τώρα.
    Μεγειά σου και καλά χιλιόμετρα.

    Κούρσα πήρες, νομίζω θα σου χρειαστούν πετάλια με καποιου είδους δέσιμο. Μπορεί να μην σου χρειάζονται πολύ στο standard δρομολόγιο αν έχει και πολύ σταμάτα-ξεκίνα αλλά αν πας καμμια καλή βόλτα χρειάζονται σίγουρα.
    Εγώ χρησιμοποιώ καλουπιέδες, τα κουμπωτα δεν τα χώνεψα ποτέ μου.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #493
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Καλουπιέ για καθε μέρα και εγώ. Πολύ βολικά, δεν γλυστράνε τα πόδια κ.λπ.
    Πετάλια welgo R110B, C089B με δοντάκια που προτιμώ, LU962 για απαράμιλο στυλ και τα πετάλια
    που έρχονται οι κούρσες της Giant, μάλλον welgo και αυτά

    Τα χαλαρά καλουπιέ είναι πανεύκολα στην χρήση και σώζουν ζωές.
    Ας μη χρειαστεί να το καταλάβεις με οποιονδήποτε τρόπο
    αρκέσου στο ότι σε πρίζουν οι υπόλοιποι μλκς που τα χρησιμοποιούν

    α! και τα ποδήλατα τα φωτογραφίζουμε απο δεξιά...

  14. #494
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20200130_105939.jpg 
Προβολές:	255 
Μέγεθος:	78,7 KB 
ID:	414669

    Σας ευχαριστώ όλους, ευχαριστώ και για την πρόσκληση αλλά προς το παρόν δε μπορώ να ακολουθήσω.

    Μπορείτε να μου προτείνετε ένα ζευγάρι πετάλια; Απλά χωρίς δέστρες και μαλακίες. Αλλά να και ποιοτικά, όχι ψεύτικα σαν αυτά που έχει πάνω τώρα.
    Οπωσδηποτε κουμποτα, ειδικα σε τετοιο ποδηλατο. Η ομορφια της αισθησης της ποδηλασιας επαυξανεται δραματικα. Επισης αυξανεται και το ανετο cadence που μπορεις να εχεις, η ανεση για να βγαλεις αποστασεις και ισως το βασικοτερο, αναγκαζεσαι να εχεις παντα τη σωστη θεση στο πατημα του πελματος. Απλα θα προτεινα τυπου spd γιατι τα παπουτσια για spd ειναι ανθρωπινα, μπορεις και να περπατησεις. Θα φας μια δυο χυμες στην αρχη οπως ολοι αλλα θα σου γινουν 2η φυση γρηγορα. Επισης θα σου παρει και λιγο χρονο να ρυθμισεις σωστα και την εργονομια τους.

    Αυτα με δεστρες που λεει ο sapilas ειναι επικινδυνα γιατι αν δε τα σφιξεις επαρκως δε δουλευουν καλα και αν τα σφιξεις τοτε δε βγαινει το ποδι ευκολα.

  15. #495
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Giant Anyroad V1.2

    Σέλα SQLab (η καλύτερη ποδηλατική αγορά που έχω κάνει)
    Λαιμός με δύο αρθρώσεις
    Κασέτα 11-40 με road link
    700 Χ 38 λάστιχα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	giant_any_road.jpg 
Προβολές:	219 
Μέγεθος:	100,5 KB 
ID:	414814

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 20:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 11:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 08:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF