Σελίδα 39 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 29343536373839404142434449 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 571 έως 585 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #571
    Oχι δεν κανει για πολλες ανηφορες . Εχει μεταδοση 1-8 και ειναι ενα γρηγορο πολεως.
    Ειναι ενα αναβαθμισμενο sirrus στα ελαστικα αφου φοραει φαρδυτερα απο τα φιτ του απλου και δεν ξερω και που αλλου .
    Εχουνε φτιαξει διαφορες εκδοσεις
    2.0 ,3.0 κτλ
    ...αλλα δεν εχω ιδεα

  2. #572
    Και μια για την αλητεια
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20200426_153857.jpg 
Προβολές:	189 
Μέγεθος:	109,5 KB 
ID:	417728

  3. #573
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Oχι δεν κανει για πολλες ανηφορες . Εχει μεταδοση 1-8 και ειναι ενα γρηγορο πολεως.
    Ειναι ενα αναβαθμισμενο sirrus στα ελαστικα αφου φοραει φαρδυτερα απο τα φιτ του απλου και δεν ξερω και που αλλου .
    Εχουνε φτιαξει διαφορες εκδοσεις
    2.0 ,3.0 κτλ
    ...αλλα δεν εχω ιδεα
    Φανταζομαι καλο θα ειναι, αλλα το βασικο θεμα ειναι ποσο κανει, γιατι το 1x8 ειναι αρκετα περιοριστικο. Προσωπικα θα το επερνα μονο σε τιμη ευκαιριας 2ο χερι.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #574
    Ακομα δεν εχει κυκλοφορισει καλα καλα .
    Οσοι το χουν ,βαζουν παραδωση Μάιο.
    Λεω να αφησω το μαυρο-κοκκινο cube της φωτο και να το παρω δινοντας την διαφορα .
    Υπαρχει αυτη η δυνατοτητα .
    Καπου στο 600αρι ειναι η τιμη ,αλλα δεν γνωριζω καθολου τα περιφεριακά .
    Εχει μεταδοση Advent .
    Την ξερεις την εταιρια ;

    Τωρα που κοιταγα τα περιφεριακα ,ειδα οτι τα ελαστικα κανουν ενα 50αρικο το ενα (δεν αναφερει τιμη μοναδας) και εχουν το logo της ιδιας της εταιριας

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20200426_172941.jpg 
Προβολές:	177 
Μέγεθος:	37,5 KB 
ID:	417733



    Υπαρχει μετα η άλλη λυση ...να πιασω και να χτισω ενα απο την αρχη .
    Αυτο το specialized ομως μου αρεσει πολυ
    Τελευταία τροποποίηση από Lioulios; 26/04/2020 στις 16:33.

  5. #575
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Το μεταξόνιο του είναι αντίστοιχο της χρήσης και δικαιολογεί το μονόδισκο.
    Το θέμα είναι τι θέλει να καλύψει κάποιος με αυτό. Σαν κατασκευή είναι καλή, έχει χρόνια που δοκιμάζεται.

  6. #576
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Ακομα δεν εχει κυκλοφορισει καλα καλα .
    Οσοι το χουν ,βαζουν παραδωση Μάιο.
    Λεω να αφησω το μαυρο-κοκκινο cube της φωτο και να το παρω δινοντας την διαφορα .
    Υπαρχει αυτη η δυνατοτητα .
    Καπου στο 600αρι ειναι η τιμη ,αλλα δεν γνωριζω καθολου τα περιφεριακά .
    Εχει μεταδοση Advent .
    Την ξερεις την εταιρια ;

    Τωρα που κοιταγα τα περιφεριακα ,ειδα οτι τα ελαστικα κανουν ενα 50αρικο το ενα (δεν αναφερει τιμη μοναδας) και εχουν το logo της ιδιας της εταιριας

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20200426_172941.jpg 
Προβολές:	177 
Μέγεθος:	37,5 KB 
ID:	417733



    Υπαρχει μετα η άλλη λυση ...να πιασω και να χτισω ενα απο την αρχη .
    Αυτο το specialized ομως μου αρεσει πολυ
    Θα ελεγα να ξεκινησεις απο το τι θελεις απο ενα ποδηλατο και μετα τι σου αρεσει εμφανισιακα.
    Advent ειναι σειρα της Microshift η οποια ειναι μια χαρα εταιρεια. Αυτο θα ειναι το wide range 1x8 με 12-42 δοντια που εχει το specialized. Ποιοτικο μεν αλλα με μεγαλα βηματα.
    Αν χτισεις ποδηλατο, τι ειδους ποδηλατο και για τι μπατζετ μιλαμε?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #577
    Εγω το σκεφτωμαι για καθημερινο γιατι το δικο μου φοραει 2.25 χωματινο και θα ηθελα καλυτερη κυληση μιας και ξεκινησα να κινουμαι αποκλειστικα με ποδηλατο .
    Και οχι λογω lockdown.Aυτο θα συνεχιστει.

    Θελω αν ειναι να χτισω ενα treking ,αλλα ειναι και το μπατζετ στη μεση και τωρα που ψαχνομαι ,βλεπω να βγαινει ακριβοτερα .
    Με λιγοτερα απο μονο φραγκεσταιν θα βγει.

    ****Τι ειναι τα μεγαλα βηματα ;

  8. #578
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Εγω το σκεφτωμαι για καθημερινο γιατι το δικο μου φοραει 2.25 χωματινο και θα ηθελα καλυτερη κυληση μιας και ξεκινησα να κινουμαι αποκλειστικα με ποδηλατο .
    Και οχι λογω lockdown.Aυτο θα συνεχιστει.
    Αλλαξε λαστιχα ρε συ, θα εντυπωσιαστεις απο την διαφορα. Βασικα μπορεις να βαλεις οτι θες. Δεν αξιζει μονο γι αυτο να αλλαξεις ποδηλατο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #579
    Nαι .το σκεφτηκα .

    Τα δεδομενα μου και οι παραμετροι.
    Εδω Κρητη επαρχια,παιζει να σκασει τηλ για χωματινη ανα πασα στιγμη.
    Ο μικρος οδηγαει και κανουμε μαζι καθημερηνα βολτες .
    Αργοτερα που θα ξαναπαω στη δουλεια θα πηγαινω με αυτο.
    Στην αρχη σκεφτηκα για ολοκληρες ροδες...ομως η τιμη με μτχ πραγματα(δισκοι ,λαστιχα κτλ) ξεφευγει απο το 300αρι.
    Μονο η κασετα μου κανει καινουρια 105 ευρω.
    Φοραω sram sx 1-12.
    Σκεφτωμουν να δοσω το mtb της γυναικας και με τη διαφορα να παρω αυτο στο δικο μου μεγεθος ...με τη λογικη οτι αυτη καβαλαει το ποδηλατο αν και εφοσον κοντα στο σπιτι και για λιγο και μονο μαι μονο για παρεα με τον μικρο.
    (Nα της χαμηλωνω τη σελα και να το παιρνει για λιγο)


    Το χωματινο δεν θελω να το χαλασω.

    ...Καλά το πάω ;

  10. #580
    Στη μεταδοση που εχω 1-12 και με την αλυσιδα που φοραω ,αν παρω καβατζα ροδες ,πρεπει η κασεττα να ειναι η ιδια ή μπορει να ειναι και μικροτερη ;
    Μιας και μεσα στην πολη που κινουμαι δεν κουμπωνω τις πρωτες καθολου.
    Ρωταω πραγματα γιατι ειμαι τελειως ασχετος με το θεμα και υπολογιζω πως αν βαλω μια μικροτερη ,9αρα ας πουμε ,δεν ξερω αν ειμαι οκ

  11. #581
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Nαι .το σκεφτηκα .

    Τα δεδομενα μου και οι παραμετροι.
    Εδω Κρητη επαρχια,παιζει να σκασει τηλ για χωματινη ανα πασα στιγμη.
    Ο μικρος οδηγαει και κανουμε μαζι καθημερηνα βολτες .
    Αργοτερα που θα ξαναπαω στη δουλεια θα πηγαινω με αυτο.
    Στην αρχη σκεφτηκα για ολοκληρες ροδες...ομως η τιμη με μτχ πραγματα(δισκοι ,λαστιχα κτλ) ξεφευγει απο το 300αρι.
    Μονο η κασετα μου κανει καινουρια 105 ευρω.
    Φοραω sram sx 1-12.
    Σκεφτωμουν να δοσω το mtb της γυναικας και με τη διαφορα να παρω αυτο στο δικο μου μεγεθος ...με τη λογικη οτι αυτη καβαλαει το ποδηλατο αν και εφοσον κοντα στο σπιτι και για λιγο και μονο μαι μονο για παρεα με τον μικρο.
    (Nα της χαμηλωνω τη σελα και να το παιρνει για λιγο)


    Το χωματινο δεν θελω να το χαλασω.

    ...Καλά το πάω ;
    Ok then.
    Μεγαλα βηματα ισον μεγαλες διαφορες σε αριθμο δοντιων απο μια ταχυτητα στην επομενη. Για ισιαδες ειναι οκ, αλλα ακομα και σε μικρες κλησεις θα αναγκαστεις να στροφαρεις σα τρελος στην πιο ελαφρια σχεση προκειμενου να μην ζοριζεσαι στην επομενη.

    Για κατι πιο γρηγορο απο το χωματινο θα σου προτεινα να βρεις ενα παλιο τρεκινγκ με v-brakes καλης και γνωστης μαρκας, να του πεταξεις το πηρουνι που θα ειναι της πλακας ετσι κι αλλιως και να του φορεσεις το πιο φτηνο σιδερενιο που θα βρεις. Σιδερενιο πηρουνι ακομα και του 20κου εχει πολυ καλη συμπεριφορα ακομα και σε χαλια δρομους. Του φορας κι ενα ζευγαρι δρομισια λαστιχα 700c-32 η 700c-28 και εισαι αρχοντας. Σε λιγο πιο πανω μπατζετ ενα φιτνεςς ειτε με σιδερενιο ειτε με καρμπον πηρουνι. Μη παρεις ποδηλατο με ξερο αλουμινενιο μονο.
    Ενα τυπικο γραναζωμα καλο για τα παντα ειναι κασετα 11-34 9ταχυτο η 11-32 8ταχυτο και δισκοβραχιωνας 28/38/48 η 26/36/48
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #582
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Δυστυχώς τα ελαστικά στα ποδήλατα πλησιάζουν ή και εύκολα ξεπερνάνε τιμές παπιολάστιχων . Εγω στο τρεκινγκ πέταξα την 3x8 acera που είχε και έβαλα μια τριπλέτα deore 9αρα 26-38-48 μπροστά και 11-34 πίσω . Για κάποιον με μέτρια φόρμα σαν εμένα είναι ότι καλύτερο με πλήθος σχέσεων . Ούτε στα ανηφορικά βλαστημάς , ούτε στις ευθείες μένεις πίσω . Κλειδωμένο πηρούνι και λαστιχάκι δρομίσιο μποστά Zaffiro Pro 32mm και πάει σφαίρα (παρά τα 15 κιλά του) . Ξεκλείδωμα το πηρούνι μπροστά και πάει και κατσαβραχα με συμβιβασμούς προφανώς . Λϊγο που το είχα κοιτάξει τότε ένα 9αρι σύστημα είναι ότι καλύτερο σαν vfm . Σχετικά φτηνά αναλώσιμα σε κασέτες και αλυσίδες χωρίς σοβαρούς συμβιβασμούς . Αν μπορείς βρες κάτι ξερό (χωρίς πιρούνι εμπρός) που να παίρνει λάστιχο 32mm -40mm . Μεταχειρισμένο κυκλοφορεί πολύ πράγμα αλλά θέλει ψάξιμο και παζάρι. Αντε κανονίστε να κάνουμε καμιά βόλταμοτο.γρ

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	giant.jpg 
Προβολές:	134 
Μέγεθος:	101,1 KB 
ID:	417748
    Modenas Kriss 125

  13. #583
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς τα ελαστικά στα ποδήλατα πλησιάζουν ή και εύκολα ξεπερνάνε τιμές παπιολάστιχων . Εγω στο τρεκινγκ πέταξα την 3x8 acera που είχε και έβαλα μια τριπλέτα deore 9αρα 26-38-48 μπροστά και 11-34 πίσω . Για κάποιον με μέτρια φόρμα σαν εμένα είναι ότι καλύτερο με πλήθος σχέσεων . Ούτε στα ανηφορικά βλαστημάς , ούτε στις ευθείες μένεις πίσω . Κλειδωμένο πηρούνι και λαστιχάκι δρομίσιο μποστά Zaffiro Pro 32mm και πάει σφαίρα (παρά τα 15 κιλά του) . Ξεκλείδωμα το πηρούνι μπροστά και πάει και κατσαβραχα με συμβιβασμούς προφανώς . Λϊγο που το είχα κοιτάξει τότε ένα 9αρι σύστημα είναι ότι καλύτερο σαν vfm . Σχετικά φτηνά αναλώσιμα σε κασέτες και αλυσίδες χωρίς σοβαρούς συμβιβασμούς . Αν μπορείς βρες κάτι ξερό (χωρίς πιρούνι εμπρός) που να παίρνει λάστιχο 32mm -40mm . Μεταχειρισμένο κυκλοφορεί πολύ πράγμα αλλά θέλει ψάξιμο και παζάρι. Αντε κανονίστε να κάνουμε καμιά βόλταμοτο.γρ

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	giant.jpg 
Προβολές:	134 
Μέγεθος:	101,1 KB 
ID:	417748
    Θα συμφωνησω απολυτα. Αν δεν εχεις κουρσα 3x8 η 3x9 ειναι ο,τι πρεπει και αντεχουν τα πανδηνα. Και μαλιστα δισκοβραχιωνας 22/34/44 ωστε να μη χρειαζεται να ανεβεις σε μεγεθος κασετας και να εχεις πυκνες σχεσεις.
    Στο θεμα λαστιχα βρισκεις αρκετα καλα, αρκετα φτηνα. Στα 25 ευρω το πολυ παιρνεις ο,τι θες, αρκει να μην εχεις κολλημα με το σουπερ ελαφρυ.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #584
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Στο θεμα λαστιχα βρισκεις αρκετα καλα, αρκετα φτηνα. Στα 25 ευρω το πολυ παιρνεις ο,τι θες, αρκει να μην εχεις κολλημα με το σουπερ ελαφρυ.
    25 αναφέρεσαι στο κομμάτι ή στο ζεύγος . Στα κουρσάρικα τα λεγόμενα "καλά" τύπου conti GP4000 ή 5000 πανε 70 με 90 συνήθως . Εγώ είχα και ξαναπήρα τα vittoria zafiro pro 32mm στα 38 το ζεύγος από Γερμανία . Στην κούρσα πάλι εχω τα rubinno pro 25 . Σε 32 χιλ χρήση street και με ένα ελάχιστο χάραγμα τι έχεις κατά νου σαν "αρκετά καλό και φτηνό" να το κοιτάξω ;
    Modenas Kriss 125

  15. #585
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    585
    Τα καλα λαστιχα στις τιμές που λένε ειναι για μια συγκεκριμενη χρήση όπως και στις μηχανές.
    Μαλακά λάστιχα για καλύτερη κύλιση και ελαφρύ, θέλεις ένα τέτοιο ελαστικό.
    Η θές ένα που να βγάζει χλμ και να μήν τρυπάει σκληρό και βαρύ.
    Στην κούρσα μου βαζω συρμάτινα και όχι διπλωτά σπανίως είχα σκασίματα και βγάζουν και χλμ ώστε να μου έρχονται οικονονικά.
    LIVE FREEEEE!!!!!

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 20:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 11:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 08:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF