Σελίδα 5 από 89 ΠρώτοΠρώτο 123456789101555 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Όμορφο και νοσταλγικό. Το χρώμα κατά τη γνώμη μου δε πρέπει να πειραχτεί καθόλου, ίσως μια μικρή περιποίηση.

    Τα υπόλοιπα μπορείς και μόνος σου αν πιάνει λίγο το χέρι σου και έχεις χώρο και χρόνο.

    Ειδάλλως με ένα ψάξιμο στο internet μπορείς να δεις δουλειές επαγγελματιών και να αποφασίσεις αν το πας κάπου για ριζική ανανέωση.

    Μετά θα πρέπει να κρεμαστεί σε τοίχο.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Συρμα κατσαρολας με το μετρο απο μαγαζι χρωματων και ξεκινας τριψιμο. Τον σκελετο τον αφηνεις οπως ειναι.
    Αλλαγμα ντιζων καλωδιων ελαστικων σαμπρελες. Και βγηκε βολτα. Κοστος κανα 30 ευρω. Αυτο θα εκανα εγω.
    Απο εκει και περα αν θες να το δουλευεις θα πας για δισκοβραχιονα πεταλια σελα πισω γραναζι και ισως καποιο ντεραγιε.
    Αν χρειαστεις και ζαντες αναλογα με την κατασταση τους.
    Εκει το κοστος αναλογα με το τη παιρνεις.
    Καλες βολτες.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  3. #63
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Οπως σου είπαν και παραπάνω με προσωπική δουλειά και μερικά ανταλλακτικά θα μπορείς να το πας βόλτα.
    Μην ασχοληθείς και πολύ παραπάνω και δώσεις χρήματα, μια και είναι το τελείως βασικό μοντέλο της Motobecane για την εποχή.
    Οι αλλαγές της Huret που έχει χωρίς να είναι ακριβές, είναι πολύ αξιόπιστες.
    Aν ο σκελετός ήταν έστω ο μεταγανέστερος enry level 2040 η ακόμα καλύτερα Reynolds η Columbus τότε θα άξιζε και να το αναπαλαιώσεις κανονικά.
    Τα 500 Ευρώ που ανέφερες δεν παίζουν ουτε για τελείως βιτρίνας unrestored.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Ενα diy βάσης ποδηλάτου που έκανα.
    Με υλικά ένα κομμάτι στρατζαριστο, ένα κομμάτι λάστιχο και φυσικά βίδες για να την στηρίξουμε.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 20170401_102042-1664x1248.jpg‎   20170401_104618-1664x1248.jpg‎   20170401_155823-1664x1248.jpg‎  
    The only easy day was yesterday.

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Τι να περιγράφω, κόβουμε τις διαστάσεις που μας εξυπηρετούν επενδύουμε με λαστιχάκι για να μην γρατζουνάμε το ποδήλατο,ανοίγουμε τρύπες βιδώνουμε και voila!
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 20170401_155858-1664x1248.jpg‎   20170401_160347-1664x1248.jpg‎   20170404_155304-1664x1248.jpg‎  
    The only easy day was yesterday.

  6. #66
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Χαζεύω από καιρό για καμία κουρσα μτχ με πιο χαλαρή γεωμετρία από 2010 και μετά με tiagra/105 10 αρες και από τις "θεωρητικά" καλές μάρκες (Specialized , trek , giant κλπ ) ώστε να έχει και μια πιθανότητα μεταπώλησης σε περίπτωση που δεν την παλέψω. Εχω ένα θέμα . Οι πιο πολλές αγγελίες στο car λένε ένα μέγεθος .Πχ 56 . Λίγο που το έψαξα κατάλαβα πως ο καθένας μετράει όπως περίπου θέλει . Στο λινκ ας πούμε που φαινεται η γεωμετρία (κλικ στο geometry ) https://www.giant-bicycles.com/gr/defy-1-disc-2016 της σειράς defy της giant στο νουμέρο 55 καμιά μέτρηση δεν είναι 55 . Το οριζόντιο είναι πχ 57.5 . Τι εννοεί λοιπόν 55 ? Είναι απλά μια συμβατική ονομασία ? Εννοεί το κάθετο ? Και στις μτρήσεις δεν το αναφέρει καν . Και πάλι το κάθετο αλλού βλέπω να το μετράνε ολοκλήρο απο την μεσαία τριβή ενώ αλλού το μετράνε μέχρι το άνω σημείο που σημείο που βρίσκει το οριζόντιο . Τελικά στο car.gr τι σημαίνει διάσταση ?

    Και ακόμα μια απορία για όσους έχουν κούρσες . Στην giant στο πινακάκι μέγεθος/'υψος https://www.giant-bicycles.com/_uplo...frame_size.pdf στα ποδήλατα road , σειρά defy πινακάκι εγώ σαν 1.88 παίζω στο άκρο του μεγέθους M/L (53.5) και αρχές του L (55) . Αν καταλήξω να παραγγείλω απέξω που σε κάποια μοντέλα προκύπτει μεγάλο όφελος , χωρίς να το δοκιμάσω τι μέγεθος ψάχνω , Μ/L ή L ?

    Ευχαριστώ
    Modenas Kriss 125

  7. #67
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Χαζεύω από καιρό για καμία κουρσα μτχ με πιο χαλαρή γεωμετρία από 2010 και μετά με tiagra/105 10 αρες και από τις "θεωρητικά" καλές μάρκες (Specialized , trek , giant κλπ ) ώστε να έχει και μια πιθανότητα μεταπώλησης σε περίπτωση που δεν την παλέψω. Εχω ένα θέμα . Οι πιο πολλές αγγελίες στο car λένε ένα μέγεθος .Πχ 56 . Λίγο που το έψαξα κατάλαβα πως ο καθένας μετράει όπως περίπου θέλει . Στο λινκ ας πούμε που φαινεται η γεωμετρία (κλικ στο geometry ) https://www.giant-bicycles.com/gr/defy-1-disc-2016 της σειράς defy της giant στο νουμέρο 55 καμιά μέτρηση δεν είναι 55 . Το οριζόντιο είναι πχ 57.5 . Τι εννοεί λοιπόν 55 ? Είναι απλά μια συμβατική ονομασία ? Εννοεί το κάθετο ? Και στις μτρήσεις δεν το αναφέρει καν . Και πάλι το κάθετο αλλού βλέπω να το μετράνε ολοκλήρο απο την μεσαία τριβή ενώ αλλού το μετράνε μέχρι το άνω σημείο που σημείο που βρίσκει το οριζόντιο . Τελικά στο car.gr τι σημαίνει διάσταση ?

    Και ακόμα μια απορία για όσους έχουν κούρσες . Στην giant στο πινακάκι μέγεθος/'υψος https://www.giant-bicycles.com/_uplo...frame_size.pdf στα ποδήλατα road , σειρά defy πινακάκι εγώ σαν 1.88 παίζω στο άκρο του μεγέθους M/L (53.5) και αρχές του L (55) . Αν καταλήξω να παραγγείλω απέξω που σε κάποια μοντέλα προκύπτει μεγάλο όφελος , χωρίς να το δοκιμάσω τι μέγεθος ψάχνω , Μ/L ή L ?

    Ευχαριστώ
    Mε 1.88 παίζεις Large σε όλα τα ποδήλατα.

  8. #68
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Χαζεύω από καιρό για καμία κουρσα μτχ με πιο χαλαρή γεωμετρία από 2010 και μετά με tiagra/105 10 αρες και από τις "θεωρητικά" καλές μάρκες (Specialized , trek , giant κλπ ) ώστε να έχει και μια πιθανότητα μεταπώλησης σε περίπτωση που δεν την παλέψω. Εχω ένα θέμα . Οι πιο πολλές αγγελίες στο car λένε ένα μέγεθος .Πχ 56 . Λίγο που το έψαξα κατάλαβα πως ο καθένας μετράει όπως περίπου θέλει . Στο λινκ ας πούμε που φαινεται η γεωμετρία (κλικ στο geometry ) https://www.giant-bicycles.com/gr/defy-1-disc-2016 της σειράς defy της giant στο νουμέρο 55 καμιά μέτρηση δεν είναι 55 . Το οριζόντιο είναι πχ 57.5 . Τι εννοεί λοιπόν 55 ? Είναι απλά μια συμβατική ονομασία ? Εννοεί το κάθετο ? Και στις μτρήσεις δεν το αναφέρει καν . Και πάλι το κάθετο αλλού βλέπω να το μετράνε ολοκλήρο απο την μεσαία τριβή ενώ αλλού το μετράνε μέχρι το άνω σημείο που σημείο που βρίσκει το οριζόντιο . Τελικά στο car.gr τι σημαίνει διάσταση ?

    Και ακόμα μια απορία για όσους έχουν κούρσες . Στην giant στο πινακάκι μέγεθος/'υψος https://www.giant-bicycles.com/_uplo...frame_size.pdf στα ποδήλατα road , σειρά defy πινακάκι εγώ σαν 1.88 παίζω στο άκρο του μεγέθους M/L (53.5) και αρχές του L (55) . Αν καταλήξω να παραγγείλω απέξω που σε κάποια μοντέλα προκύπτει μεγάλο όφελος , χωρίς να το δοκιμάσω τι μέγεθος ψάχνω , Μ/L ή L ?

    Ευχαριστώ
    Θα προσπαθήσω να στου εξηγήσω χωρίς να σε μπερδέψω.
    Παλιά για να βρούμε το μέγεθος του ποδηλάτου που χρειαζόμασταν αρκούσε να ξέρουμε το μήκος του οριζόντιου σωλήνα, την απόστασή του απ' το κέντρο των πεταλιών και την γωνία του σωλήνα της σέλας.
    Σήμερα όμως όλα αυτά τα gravel, fitnes, treking εκτός πολλών άλλων έχουν και διαφορετική γεωμετρία για να είναι πιο άνετα. Λόγο της πιο όρθιας θέσης η κεντρική δοκός έγινε μικρότερη (για το ίδιο μέγεθος ποδηλάτου) ενώ οι γωνίες λαιμού και σέλας ειναι διαφορετικές. Επίσης ο λαιμός είναι σε μεγαλύτερο ύψος πράγμα που με τη σειρά του επιβάλει η κεντρική δοκός να μην είναι οριζόντια αλλά να χαμηλώνει.

    Σε μια κούρσα το πραγματικό μήκος της κεντρικής δοκού είναι το effective toptube length ενώ η απόσταση της κεντρικής δοκού απ' απ' το κέντρο των πεταλιών (stack) είναι σταθερή.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.gif 
Προβολές:	201 
Μέγεθος:	25,1 KB 
ID:	381835

    Σε ένα φιτνες τρεκιν κτλ όμως, τα παραπάνω αλλάζουν ανάλογα με την γεωμετρία και όχι με το μέγεθος. Για να μετρήσουμε εδώ το δραστικό μήκος της κεντρικής δοκού μετράμε την οριζόντια απόσταση απ' το κέντρο του λαιμού μέχρι το κέντρο του παλουκόσελου.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	201 
Μέγεθος:	23,9 KB 
ID:	381836

    Και στα δύο σχήματα παραπάνω ανεξάρτητα από την γεωμετρία του ποδηλάτου αυτά που είναι σταθερά είναι το stack το reach. Στην ουσία ορίζουν με πολύ μεγάλη ακρίβεια το μέγεθος του σκελετού ανάλογα με το ύψος μας οπότε αυτά τα δύο είναι που μας ενδιαφέρουν και αναφέρονται σε όλα τα τεχνικά χαρακτηριστικά όλων των κατασκευαστών.

    Είναι πολύ πιο εύκολο να βρεις το σωστό μέγεθος για σένα σε μια κούρσα. Αφού το κάνεις δες το stack και το reach που έχει το μέγεθος σου. Μετά πήγαινε στο φιτνες τρεκιν που σου αρέσει και δες πιο μέγεθος έχει το stack και το reach που είχε και η κούρσα.

    Εκτός απ' τα σαιτ των κατασκευαστών το σωστό μέγεθος σε μια κούρσα μπορείς να το βρεις και ον-λινε από εδώ πχ.

    https://www.competitivecyclist.com/S...e.jsp#measures

    Οι περισσότεροι κατασκευαστές μετράνε το μέγεθος με το μήκος της κεντρικής δοκού και όχι της κάθετης δοκού στην οποία μπαίνει η σέλα. Όταν βλέπεις λοιπόν 56,59,61, αυτό είναι το μήκος της οριζόντιας κεντρικής δοκού. Αυτό που δεν ξέρω και δεν είμαι σίγουρος είναι αν στα φιτνες κτλ. μετράνε το πραγματικό μήκος ή το δραστικό μήκος (ίσως καποιοι το ξεκαθαρίζουν). Αυτό όμως δεν σε ενδιαφέρει γιατί σε μια κούρσα αυτά τα δύο είναι ίδια και το ζητούμενο για σένα ειναι βρεις το stack - reach.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 29/04/2017 στις 15:43.
    Sent from me using a computer.

  9. #69
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Σε κάποια ποδήλατα το 1,88 βρίσκεται ακριβώς ανάμεσα σε δυο διαφορετικά νούμερα σκελετού. πχ. το νο58 είναι μέχρι 1,88 ύψος και το νούμερο 60 είναι από 1,88 ύψος.

    Σε αυτή την περίπτωση μετράς το ύψος σου με την κλίμακα των πιθήκων.

    Δλδ μετράς το μέγιστο άνοιγμα των χεριών σου από την άκρη των δαχτύλων του αριστερού μέχρι την άκρη των δαχτύλων του δεξιού. Αν το άνοιγμα αυτό είναι μεγαλύτερο από 1,88 συνήθως πας στο μεγαλύτερο νούμερο (ειδικά αν είναι πολύ μεγαλύτερο). Αν είναι μικρότερο απ' το ύψος σου, στο μικρότερο νούμερο.
    Αυτό στην ουσία ορίζει το μήκος του κορμού σε συνδυασμό με το μήκος των ποδιών σου. Δλδ αν έχεις μακριά πόδια και κοντό κορμό ή το αντίθετο. Το πιο δύσκολο είναι να βρεις σωστό νούμερο αν έχεις μακριά πόδια και κοντό κορμό.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 29/04/2017 στις 17:34.
    Sent from me using a computer.

  10. #70
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Χαζεύω από καιρό για καμία κουρσα μτχ με πιο χαλαρή γεωμετρία
    Βλεπω ότι κοιτάς τα endurance λόγο γεωμετρίας... Αν θέλεις άνετη γεωμετρία με δυνατότητα να παίρνει και λίγο πιο χοντρό λάστιχο που να δίνει δυνατότητα για πατημένους χωματόδρομους ενώ να μην λέει όχι και σε μεγάλες αποστάσεις δες και τα gravel.

    Είναι ανάμεσα σε endurance και cyclocross. Έχουν τη γεωμετρία του endurance αλλά μπορούν να πάρουν και πιο χοντρό λάστιχο από 28μμ. Μην τα μπερδέψεις με τα adventure-turing όμως! Αν και έχουν αρκετά κοινά στοιχεία, τα turing συνήθως είναι πιο βαριά και γενικά έχουν διαφορετικες επιλογές στα γρανάζια.


    πχ. specialazed diverge.

    Επίσης έχουν τη δυνατότητα να πάρουν και λασπωτήρες για το χειμώνα ή σχάρα για μικρες adventure διαδρομές πράγμα που τα κάνει και ιδανικά και για την πόλη.

    Αν σε μπέρδεψαν όλες αυτές οι κατηγορίες δες στην specialized πχ. τις διαφορές ανάμεσα σε road, endurance, gravel, cyclocross, turing. To cyclocross είναι το crux, το adve-turing είναι το sequoia, το gravel είναι το diverge, το edurance είναι το rubaix και το road το allez.


    Edit..

    Επίσης τα gravel συνήθως έχουν δισκόφρενα ώστε όταν βρέχει ή όταν πατάς σε νερά και λάσπες να μην επηρεάζεται το φρενάρισμα. Η μεγάλη διαφορά ανάμεσα στα δισκόφρενα και στα κλασικά φρένα στην ζάντα είναι κυρίως στην βροχή.

    http://road.cc/content/buyers-guide/...bikes-are-home
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 29/04/2017 στις 21:16.
    Sent from me using a computer.

  11. #71
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    @daz να σαι καλά για την ανάλυση .

    κοιτάζω endurance γιατι θέλω και ταχύτητα και άνετα χιλιόμετρα . Στα cyclo που λες με λάστιχα 28 + που λες χάνεις σε ταχύτητα απο ότι κατάλαβα συν την επιπλέον κούραση λόγω τριβής . Για τέτοια μεικτή χρήση εχω ένα giant roam τρέκινγκ που τουλάχιστον στην Μύκονο που το έχω τώρα το εχω καταευχαριστηθεί . Κούρσα θέλω κάτι για αποστάσεις μέχρι 200 χλμ για κάνα μπρεβετ αν βρω παρέα . Και σιγά σιγά βλέπω τι μου χρειάζεται . Που οπως το βλέπω θέλω 3-4 ποδήλατα .
    Ωραίο το ρομπέ !!!!
    Modenas Kriss 125

  12. #72
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος

    Οι περισσότεροι κατασκευαστές μετράνε το μέγεθος με το μήκος της κεντρικής δοκού και όχι της κάθετης δοκού στην οποία μπαίνει η σέλα. Όταν βλέπεις λοιπόν 56,59,61, αυτό είναι το μήκος της οριζόντιας κεντρικής δοκού. Αυτό που δεν ξέρω και δεν είμαι σίγουρος είναι αν στα φιτνες κτλ. μετράνε το πραγματικό μήκος ή το δραστικό μήκος (ίσως καποιοι το ξεκαθαρίζουν). Αυτό όμως δεν σε ενδιαφέρει γιατί σε μια κούρσα αυτά τα δύο είναι ίδια και το ζητούμενο για σένα ειναι βρεις το stack - reach.
    Στο δικό μου αν κάνεις κλικ στο geometry γράφει γράφει L/21 . Το 21 τι να είναι τώρα ? Απο τον πίνακα βγάζεις κάποια άκρη ? Το συγκεκριμένο Large πάντως μου έχει κάτσει πραγματικά κουτί !!
    https://www.giant-bicycles.com/gr/roam-3-disc-2016
    Modenas Kriss 125

  13. #73
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Στο δικό μου αν κάνεις κλικ στο geometry γράφει γράφει L/21 . Το 21 τι να είναι τώρα ? Απο τον πίνακα βγάζεις κάποια άκρη ? Το συγκεκριμένο Large πάντως μου έχει κάτσει πραγματικά κουτί !!
    https://www.giant-bicycles.com/gr/roam-3-disc-2016
    Απ' τον πίνακα δεν βγάζω κάποια άκρη γιατί δεν έχει όλα τα στοιχεία. Το ποδήλατό σου πρέπει να είναι νούμερο 59 (efective top tube). Έλεος με αυτά τα large και τα medium, λες και αγοράζομε μπλούζες!

    Το 21 πρέπει να είναι οι ιντσες του σωλήνα της σέλας. Ίσως η giant μετράει ακόμα αυτό! Σε εκατοστά είναι καπου στα 54, μέτρησέ το να δεις αν είναι έτσι.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 30/04/2017 στις 00:50.
    Sent from me using a computer.

  14. #74
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Ωραίο το ρομπέ !!!!
    Ωραίο είναι αλλά βγαίνει μόνο σε κάρβουνο το γμνο!
    Sent from me using a computer.

  15. #75
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ωραίο είναι αλλά βγαίνει μόνο σε κάρβουνο το γμνο!
    Εχει και σισπασιόν στο τιμόνι !!!
    Καρμπον too much για εκδρομική χρήση .Βρίσκω και μτχ αλλά τρέχα γύρευε τι χαστούκια έχουνε φάει .Μια και το θρεντ είναι σχετικά χαλαρό και ψιλοασχολείσαι σαν καλό ποδήλατο με χαλαρή γεωμετρία μέχρι χιλιάρικο αλουμι/κάρμπον πηρούνι και 105 ή αντε Tiagra , σακούλα απο Ελλάδα ή εξωτερικό τι προτείνεις και γιατί . Βγάζει η CANYON κάποια AL , νομίζω το 6.0 στο χιλιάρικο . Κάποιο άλλο ?

    Θενξ
    Modenas Kriss 125

Σελίδα 5 από 89 ΠρώτοΠρώτο 123456789101555 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 21:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 12:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 11:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 09:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 00:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF