Σελίδα 50 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 40454647484950515253545560 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 736 έως 750 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #736
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Η βασική μου ένσταση είναι ότι παρουσιάζονται σαν "ποδήλατα " ενώ στην πραγματικότητα πρόκειται για ηλεκτρικά μοτοποδήλατα . Δεν διαφέρουν και πολύ από τα διάφορα ηλεκτρικά σκούτερ που κυκλοφορούν μια και ο περισσότεροι έτσι θα τα χρησιμοποιούν . Απλά βολεύει εξαιρετικά που α) δεν θα θέλουν δίπλωμα και β) δεν θα καίνε βενζίνη . Οπότε φοβάμαι ότι θα δούμε στον δρόμο ένα σωρό άσχετους . Αν κάποιος θέλει πραγματικά να ασχοληθεί με το ποδήλατο είτε σαν χόμπι , είτε σαν όργανο γυμναστικής παίρνει ένα κανονικό και σιγά σίγα βελτιώνεται . Πλην πολύ βαριών παθολογικών καταστάσεων , όλοι μπορούμε να ξεκινήσουμε με μερικά χιλιόμετρα στην αρχή και σίγα σιγα να ανεβάζουμε . Αν πάρει ηλεκτρικό , είναι επίσης σχεδόν σίγουρο ότι στο παραμικρό ζόρι θα βαζει το μοτέρ οπότε η άσκηση πάει περίπατο . Αναγκαστικά μάλλον γιατι στις ανηφορες ειδικά τόσα κιλά πως τα ανεβάζεις ; Προσωπικά δεν βλέπω να περπατάει το μέτρο ιδιαίτερα και για πρακτικούς λόγους . Πχ κάποιος που μένει στο κέντρο θα ανεβάζει 20 και 25 κιλά γομάρι στο μπαλκόνι ; Το ότι κάποιοι φραγκατοι θα δώσουν 3-4 χιλιάρικα , ίσα για να βγούνε 5 φωτογραφίες στο instagram , είναι σίγουρος , αλλά πόσοι να είναι αυτοί ;
    Δεν ειναι μοτοποδηλατα, ποδηλατα ειναι με μοτερ που προσθετει ποσοστιαια μια ροπη σε αυτην που ηδη εσυ βαζεις με το πεταλι. Αλλα πραγματικα τι σημασια εχει πως τα λενε και τι ειναι. Σημασια εχει πως ειναι ο πιο φτηνος και πιο οικολογικος τροπος μετακινησης σε μια συγχρονη πολη. Επισης, γιατι θα πρεπει να απευθυνεται σε "ποδηλατες"?, γιατι θα πρεπει να κανεις ντε και καλα ασκηση? Με αυτη την λογικη ενας δρομεας θα εχει ενσταση στη μετακινηση με ποδηλατο γιατι το ποδηλατο "κλεβει" σε σχεση με το τρεξιμο οταν διανυεις μια αλφα αποσταση.
    Γιατι για τα παντα πρεπει να βρισκουμε κατι αρνητικο ακομα κι αν δεν μας αφορα? Δεν προσβαλλει κανεις την "ποδηλασια" αν εγω που ειμαι καρεκλακιας εκμεταλλευτω την επιδοτηση και παρω ενα ηλεκτρικο πεςτοπωςθες για να πηγαινω στο περιπτερο για τσιγαρα αντι να παρω το παπι.
    Και να κλεισω λεγοντας πως εγω προσωπικα ειμαι ποδηλατης μονο οταν κανω ποδηλατο. Οταν μ@λ@κιζομαι ειμαι μ@λ@κ@ς και οταν οδηγω μηχανακι ειμαι μηχανοβιος. Οταν καβαλαω ηλεκτρικο ποδηλατο μαλλον (?) ειμαι ηλεκτροποδηλατης. Ειμαστε πολλα πραγματα και το οτι καβαλαμε και ποδηλατο δε σημαινει πως ανηκουμε σε καποιου τυπου "ελιτ" ουτε αυτο μας προσδιοριζει με καποιο τροπο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  2. #737
    ΜΑΚΡΥΥΥΥ ΜΕΕΛΛΛΛΟΟΣΣΣ
    Εγγραφή
    15/06/2009
    Μηνύματα
    71
    Update για την αγορα mtb.Σε καινουριο δεν βρισκω τιποτα ουτε Ελλαδα ουτε εξωτερικο sto budget μου.Βρηκα ομως ενα scott scale 970 του 19 μεταχειρο σε αριστη κατασταση.Εχει και πιρουνι αερα.Πολυ ομορφο μαυρο πορτοκαλι χρωμα.Το μεγεθος του ειναι xxl.Το βολταρα και μου καθοταν καλα σαν μεγεθος.Νομιζω μου ηταν καλυτερο απο ενα xl scott ενος φιλου που δοκιμασα.Στο site της scott για το συγκεκριμενο bike με βγαζει οτι θελω xxl .Τιμη 750 ευρω μπορει και λιγο παρακατω.Ti λετε ειναι καλο ποδηλατo να προχωρισω???
    Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΑΝΤΗ...ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΟΧΙ!!!!!!!!

  3. #738
    Καινούριο ειχε 950 .
    ΑΝ είναι σε άριστη κατάσταση , η τιμη ειναι οκ νομίζω ....ειναι και 13 κιλα .Μια χαρά.

  4. #739
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Και να κλεισω λεγοντας πως εγω προσωπικα ειμαι ποδηλατης μονο οταν κανω ποδηλατο. Οταν μ@λ@κιζομαι ειμαι μ@λ@κ@ς και οταν οδηγω μηχανακι ειμαι μηχανοβιος. Οταν καβαλαω ηλεκτρικο ποδηλατο μαλλον (?) ειμαι ηλεκτροποδηλατης. Ειμαστε πολλα πραγματα και το οτι καβαλαμε και ποδηλατο δε σημαινει πως ανηκουμε σε καποιου τυπου "ελιτ" ουτε αυτο μας προσδιοριζει με καποιο τροπο.
    Καμία σχέση με ελιτ . Ίσα ίσα που η ελιτ θα πάρει το "ηλεκτρικό" . Ο λαουτζίκος δεν ξέρω πόσο εύκολα θα πάρει ακόμα και το φτηνό του διχίλιαρου . Έξω υπάρχει ο όρος pedelec που εύστοχα τα διαχωρίζει από τα κανονικά ποδήλατα . Είναι καθαρά θέμα οπτικής . Και γενικότερα προβληματίζομαι σαν πολίτης από την κατάσταση . Δίνουν κίνητρα σε ηλεκτρικά - οχι σε συμβατικά - χωρίς να υπάρχουν ακόμα ξεκάθαρες ποδηλατικές υποδομές . Ποδηλατοδρόμοι δηλαδή . Αν υπήρχα 3-4 ποδηλατόδρρομοι να διασχίζουν την Αττική , θα έλεγα ότι και σε συνδυασμό με τα ηλεκτρικά , ένας μεγάλος αριθμός αυτοκίνητων θα μείνει στα γκράζ . Δυστυχώς στην Ελλαδα λειτουργούμε ανάποδα , πρώτα θα πρέπει να εμφανιστεί το πρόβλημα και να ανοίξουν μερικά κεφάλια και μέρα παίρνουμε κάποια μέτρα-ασπιρινες .
    Modenas Kriss 125

  5. #740
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Τα μεγέθη ειναι πάντα σχετικά σε ένα βαθμό . Αν στο site σε δίνει για ένα νούμερο και ειδικά είσαι κάπου στην μέση του εύρους , και εφόσον το δοκιμάσες και ήσουν οκ , ούτε πολύ σκυφτός , ούτε πολύ τσολιάς τότε δεν βλέπω γιατι να μην προχωρήσεις . Κοιτά το για κάνα άσχημο κοπάνημα , κάποιο ράγισμα ίσως στις ενώσεις. Για αυτό μιλάμε ; https://www.scott-sports.com/gb/en/p...scale-970-bike
    Modenas Kriss 125

  6. #741
    ΜΑΚΡΥΥΥΥ ΜΕΕΛΛΛΛΟΟΣΣΣ
    Εγγραφή
    15/06/2009
    Μηνύματα
    71
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Καινούριο ειχε 950 .
    ΑΝ είναι σε άριστη κατάσταση , η τιμη ειναι οκ νομίζω ....ειναι και 13 κιλα .Μια χαρά.
    To ποδηλατο ειναι πρακτικα καινουριο.Ειναι σε αριστη κατασταση και εχει γινει ελαχιστη χρηση.Η τιμη ειναι ενα θεμα γιατι ειχα βρει το ιδιο μοντελο του 20 στην Ιταλια 850 καινουριο!!!Αλλα κλασικα δεν το προλαβα και εφυγε....Αν καταφερω και το παρω κοντα στα 700 νομιζω ειναι οκ...
    Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΑΝΤΗ...ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΟΧΙ!!!!!!!!

  7. #742
    ΜΑΚΡΥΥΥΥ ΜΕΕΛΛΛΛΟΟΣΣΣ
    Εγγραφή
    15/06/2009
    Μηνύματα
    71
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Τα μεγέθη ειναι πάντα σχετικά σε ένα βαθμό . Αν στο site σε δίνει για ένα νούμερο και ειδικά είσαι κάπου στην μέση του εύρους , και εφόσον το δοκιμάσες και ήσουν οκ , ούτε πολύ σκυφτός , ούτε πολύ τσολιάς τότε δεν βλέπω γιατι να μην προχωρήσεις . Κοιτά το για κάνα άσχημο κοπάνημα , κάποιο ράγισμα ίσως στις ενώσεις. Για αυτό μιλάμε ; https://www.scott-sports.com/gb/en/p...scale-970-bike
    Ναι αυτο ακριβως.Το εκανα βολτα και μου καθοταν πολυ καλα σαν μεγεθος.Βεβαια αν το δεις στατικα ειναι τεραστιο αλλα και εγω 195 ειμαι!!!!Δεν εχω ξανακανει χωμα αλλα μου φανηκε πολυ καλο στο να καταπινει τις ανωμαλιες του εδαφους...Σαν ποδηλατο και σαν περιφερειακα πως σου φενεται γιατι εγω δεν εχω ιδεα???
    Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΑΝΤΗ...ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΟΧΙ!!!!!!!!

  8. #743
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Καμία σχέση με ελιτ . Ίσα ίσα που η ελιτ θα πάρει το "ηλεκτρικό" . Ο λαουτζίκος δεν ξέρω πόσο εύκολα θα πάρει ακόμα και το φτηνό του διχίλιαρου . Έξω υπάρχει ο όρος pedelec που εύστοχα τα διαχωρίζει από τα κανονικά ποδήλατα . Είναι καθαρά θέμα οπτικής . Και γενικότερα προβληματίζομαι σαν πολίτης από την κατάσταση . Δίνουν κίνητρα σε ηλεκτρικά - οχι σε συμβατικά - χωρίς να υπάρχουν ακόμα ξεκάθαρες ποδηλατικές υποδομές . Ποδηλατοδρόμοι δηλαδή . Αν υπήρχα 3-4 ποδηλατόδρρομοι να διασχίζουν την Αττική , θα έλεγα ότι και σε συνδυασμό με τα ηλεκτρικά , ένας μεγάλος αριθμός αυτοκίνητων θα μείνει στα γκράζ . Δυστυχώς στην Ελλαδα λειτουργούμε ανάποδα , πρώτα θα πρέπει να εμφανιστεί το πρόβλημα και να ανοίξουν μερικά κεφάλια και μέρα παίρνουμε κάποια μέτρα-ασπιρινες .
    Στην λεξη ελιτ δεν δινω την οικονομικη διασταση αλλα αυτη του exclusive club. Κατι σαν, "εμεις και οι αλλοι". Αν το μετρο ειχε να κανει με συμβατικα ποδηλατα, τοτε ειναι που θα αφορουσε μονο μια μικρη μεριδα των ανθρωπων, τους "ποδηλατες" που λες κι εσυ. Καθως ομως αφορα σε ηλεκτρικα θα βαλει στο κολπο και αυτους που δεν θεωρουν πως θα μπορουσαν να καταφερουν ενα συμβατικο ποδηλατο, ειτε γιατι ειναι αγυμναστοι, υπερβαροι, μενουν σε περιοχες οπου με το καλημερα εχουν ανηφορα, ανθρωπους με καποιους τραυματισμους κοκ. Κακως το βλεπεις απο την σκοπια του ποδηλατη, προτεινω να το δεις απο την σκοπια της φτηνης και οικολογικης μετακινησης για ανθρωπους που δεν φοβουνται τους δυο τροχους. Η ηλεκτρικη μετακινηση ειναι δυναμη της φυσης, δεν εχει νοημα οποιαδηποτε αντισταση, οπως δεν εχει νοημα να αντιστεκεσαι στο ιντερνετ, τους κβαντικους υπολογιστες κλπ.
    Τελος, αν δεν ανοιγαν κεφαλια οπως λες, δεν θα ειχαμε ασπιρινες. Ποτε η ανθρωποτητα δεν υπηρξε proactive, μεχρι τωρα εδω και εκατονταδες χιλιαδες χρονια μαθαινει απο τα λαθη της.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #744
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgio7 Προβολή μηνύματος
    Ναι αυτο ακριβως.Το εκανα βολτα και μου καθοταν πολυ καλα σαν μεγεθος.Βεβαια αν το δεις στατικα ειναι τεραστιο αλλα και εγω 195 ειμαι!!!!Δεν εχω ξανακανει χωμα αλλα μου φανηκε πολυ καλο στο να καταπινει τις ανωμαλιες του εδαφους...Σαν ποδηλατο και σαν περιφερειακα πως σου φενεται γιατι εγω δεν εχω ιδεα???
    Τσίμπα το , εφόσον ξέρεις τι θες , γιατι τέτοια μεγέθη πολύ δύσκολα βρίσκονται . Τώρα μεταξύ μας για μτχ πολλά είναι ακόμα και για καινούργιο , αλλά λόγω της περιόδου , το λες και λογική τιμή .

    Οσο αφορά στα περιφεριακά το πράγμα είναι πιο πολύπλοκο και πάντα υποκειμενικό . Έχει βλέπω shifters Deore 10 ταχυτήτων , αλλά φρένα acera τα οποία η ίδια η shimano τα κατατάσσει 2 κατηγοριες χαμηλότερα https://bike.shimano.com/en-EU/components/mtb.html .Εχει ένα πήρουνι 100 mm με κλείδωμα στο τιμόνι που φαντάζομαι σε αυτή την κατηγορία απλά θα κάνει τη δουλειά του . Το γρανάζωμα ειναι βλεπω 36/26 μπροστά και 11/34 πίσω . Το λες και γραναζωμα για όλες τις δουλειές με τους απαραίτητους συμβιβασμούς . Επίσης είναι και shimano ο δισκοβραχίωνας . Καλό αυτό γιατι συχνά για οικονομία βάζουν suntur .

    Το εμφανές αδύναμο σημείο είναι τα φρένα του . Αυτά σχετικά οικονομικά (μτχ) τα αλλάζεις αν και εφόσον δεις οτι στην πράξη δεν σε φτάνουν . Πρακτικα, αν κινείσαι στο επίπεδο θα σε φτάσουν . Επίσης δεν μου αρέσουν oi press fit μεσαίες τριβες αλλά κάπως δύσκολο να βρεις πλέον βιδωτή . Επίσης 13 κιλά μια χαρά ειναι . Το δικό μου πρέπει να είναι 15 !!
    Ελπίζω να βοήθησα . Καλές βόλτες .
    Modenas Kriss 125

  10. #745
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    η φθηνοτερη και οικολογικοτερη μετακινηση σημερα σε σχεση με την αυτονομια και τη δυνατοτητα μεταφορας φορτιου ειναι ενας μικρος τετραχρονος μεκ σε διτροχο
    η ηλεκτροκινηση θα υπερισχυσει καποτε που θα το επιτρεψει η τεχνολογια των μπαταριων
    δεν εχει ερθει ακομα αυτη η ωρα
    σε σχεση με ενα παπι 125 κυβικων ενα σημερινο ηλεκτρικο ποδηλατο ειναι παραλογα ακριβο σε αγορα, αδυναμο, δυσχρηστο και με πολυ συντομη διαρκεια ζωης
    το μονο πλεονεκτημα ειναι το διπλωμα οδηγησης με το οποιο ομως ασχολεισαι μια φορα στη ζωη σου
    αν θελουμε να δημιουργησουμε μια νεα αγορα για να κονομησουμε η καλυτερη διαφημηση ειναι να βαλουμε το κρατος να επιδοτησει
    αγοραζω χονδρικη 500 ευρω πουλαω λιανικη 2000 επιδοτει το κρατος τα 300 και ειμαστε ολοι χαρουμενοι

  11. #746
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    η φθηνοτερη και οικολογικοτερη μετακινηση σημερα σε σχεση με την αυτονομια και τη δυνατοτητα μεταφορας φορτιου ειναι ενας μικρος τετραχρονος μεκ σε διτροχο
    η ηλεκτροκινηση θα υπερισχυσει καποτε που θα το επιτρεψει η τεχνολογια των μπαταριων
    δεν εχει ερθει ακομα αυτη η ωρα
    σε σχεση με ενα παπι 125 κυβικων ενα σημερινο ηλεκτρικο ποδηλατο ειναι παραλογα ακριβο σε αγορα, αδυναμο, δυσχρηστο και με πολυ συντομη διαρκεια ζωης
    το μονο πλεονεκτημα ειναι το διπλωμα οδηγησης με το οποιο ομως ασχολεισαι μια φορα στη ζωη σου
    αν θελουμε να δημιουργησουμε μια νεα αγορα για να κονομησουμε η καλυτερη διαφημηση ειναι να βαλουμε το κρατος να επιδοτησει
    αγοραζω χονδρικη 500 ευρω πουλαω λιανικη 2000 επιδοτει το κρατος τα 300 και ειμαστε ολοι χαρουμενοι
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #747
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος
    Τα πιο VFM MTB στο 700άρι, είναι τα Vitus Nucleus VR σε εκδόσεις 27.5 & 29 τα οποία γίνονται ανάρπαστα και πρέπει να είσαι απίκο όταν σκάει παρτίδα γιατί φεύγουν αμέσως. Με κάτω από 700 ευρώ παίρνεις πιρούνι αέρα και thru axle μπροστά μαζί με αξιοπρεπέστατα περιφερειακά. Aξίζει να το ψάξεις!

    https://www.chainreactioncycles.com/.../rp-prod181494

    Τα διαθέτει και το Wiggle και ίσως και άλλοι... κάνε ένα search.
    Μόλις έσκασε. Το ερώτημα είναι να πάω σε large (έχω ύψος 185 πες) ή σε XL (έχω καβάλο 89)....

    Πιστεύετε ότι στα 650€ είναι καλή περίπτωση;

    https://www.chainreactioncycles.com/.../rp-prod181494


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Στιγμιότυπο 2020-06-15, 16.24.47.jpg 
Προβολές:	106 
Μέγεθος:	48,8 KB 
ID:	418911
    Τελευταία τροποποίηση από MISKIN; 15/06/2020 στις 15:26.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  13. #748
    Πωωωωωω

    Το έβαλα στο καλάθι και μέχρι να το αποφασίσω εξαντλήθηκε. Τι μλκς είμαι....
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  14. #749
    Είχε το VRS σε απόθεμα αλλά τα 750€ είναι πολλά.

    https://www.chainreactioncycles.com/.../rp-prod181450
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  15. #750
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.131
    Δεν είναι πολλά, σε τρελή προσφορά τα δίνουν, το μεταξόνιο του είναι υπερβολικό για 29αρι αν ειναι να το χρησιμοποιείς στο βουνό.

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 20:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 11:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 08:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF