Σελίδα 52 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 242474849505152535455565762 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 766 έως 780 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #766
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα σύντροφοι . Ψάχνω για τη σύζυγο ένα ποδήλατο fitness , σαν αυτό https://www.liv-cycling.com/gb/thrive-2 . Ελαφρύ αλουμίνιο , δισκόφρενα , να παίρνει λάστιχο 32-35 και πίσω γρανάζι οπωσδήποτε 34αρι με 2x9 ή 32 με τριπλέτα . Πιρούνι κατα προτίμηση άνθρακα , αλλά και αλουμίνιο δεν πειράζει και τόσο μια το ποδήλατο θα κυκλοφορεί περιστασιακά . Περισσότερο θα τσουλήσει σε κάνα δύο χρόνια που θα την έχει φτάσει η μεγάλη μου κόρη . Η σύζυγος είναι compact διαστάσεων στο 1.58 . Τώρα της είχα ένα BH trekking που ακόμα και στο small έπρεπε να κατεβάσω την σέλα τέρμα κάτω και το τιμόνι για να νιώθει άνετα και ασφαλής . Το εχω βάλει αγγελία μια και είναι σχεδόν καινούριο .

    Συμπαθητικό είναι επίσης και αυτό : https://www.idealbikes.net/?section=...8&detail1494=1 αλλά στα μεγέθη δεν δεν φαίνεται να έχει νούμερο για το 1.58 αλλά δίνει το 44 cm για κάτω απο 1.65 . Φοβάμαι μην την πάθω όπως το BH . Είναι καλύτερο να κοιτάξω σε 650 τροχούς ; Χρήματα δεν θέλω να ξεπεράσω το 800αρι .
    Εχω φάει όλα τα οn line canyon , rose κλπ αλλά εκτός του ότι δεν ειχει μείνει τίποτα , είναι όλα από χιλιάρικο και πάνω . Κάποια πρόταση που μπορεί να μου έχει ξεφύγει ; Απο Ελλάδα ή εξωτερικό . Θα ήθελα κάτι σε Liv αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα η Giant κοιμάται .
    Θα πρότεινα να δεις και λύση από τη Merida. πχ https://www.merida-bikes.com/en/bike...way-urban-l-20

  2. #767
    Σε αυτά τα χρήματα εγώ θα έπαιρνα το cube sl road pro 2020 με μετάδοση 1/12

  3. #768
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Δες και το TREK FX 2 και το Specialized Sirrus και crosstrail

  4. #769
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Χεχ, όλα μαζί τα θες
    Απο το σημαντικό, το ύψος της, δυστυχώς δεν "καλύπτεται" απο τις βιοτεχνίες.
    Καλύπτεται από πολιτικά" ποδήλατα, σπαστά, βόλτας κ.λπ. με σπορ χαρακτηριστικά θα πρέπει να κοιτάξεις σε εφηβικά 650c.
    Το ποδήλατο που περιγράφεις λέγεται treking. Έχει χώρο για τα λάστιχα και περιφερειακά που υποστηρίζουν την κασέτα που θες.

    Καλύτερα κοίταξε σε μεγάλα καταστήματα με διάφορα ποδήλατα, οχι ένα label.
    Τρεκιν 650 υπάρχουν, τα βλέπω για ενοικίαση στην ευρώπη, cyclocross επίσης αν πετύχεις κάποιο εφηβικό.
    Θα είχα υπόψιν και hardtail 27.5" και 26", αν βρείς κάποιο με σφιγκτή γεωμετρία ή αλλαγή γίνεται εύκολα.

    Tα gravel επίσης είναι μια ωραία λύση σε 650Β, κοίταξε Soma Wolverine και Salsa Journeyman, καλές λύσεις που δεν κοστίζουν υπερβολικά.
    Αν έχεις διαβάσει και σου αρέσει να στήσεις ένα, τα gravel θα σε διδάξουν τι να χρησιμοποιείς από άλλα είδη για να φτιάξεις ένα.

    Ίσως τώρα που έχει την εμπειρία του ποδηλάτου, να το δείτε περισσότερο σαν επένδυση και να αυξηθεί λίγο και το μπατζετ.

    Σε πολύ αυστηρό οικονομικό πλάνο, θα βρεις τρεκιν απο ελληνικά label στα 200-300€. Καλά σκελετά, ποιότητας BH, τα αναβαθμίζεις μέχρι τα 800
    και σε καλύπτουν με προδιαγραφές.

    Αν σου αρέσει η αγορά μεταχειρισμένων ή ατσάλι, πες μου να σου γράψω αντίστοιχα.
    Τρεκινγ με μπροστινό αμορτισέρ έχω και το πουλάω . Δεν θέλω τόσο αχρείαστο βάρος . Στο thrive που έβαλα πιο πάνω το XS το δίνει για 5ft3" δηλάδη 1.60 συν πλην . Θεωρητικά την καλυπτει και η Liv ειναι μια μάρκα που υποτίθεται ράβει ποδήλατα για γυναικεία σώματα . Τώρα προφανώς εσύ αναφέρεσαι σαν τρεκινγκ ότι έχει τριπλέτα . Μην μπερδεύουμε στα λόγια . Θέλω να έχει οσο πιο ελαφρά πατήματα για δρόμο όμως και όχι βουνίσια . Τα gravel κλπ που είναι της μόδας δεν με απασχολούν γιατι δεν πάμε χώμα . Μόνο παραλιακή και κάνα Νιάρχο . Το Journeyman που λες με ισιο τιμόνι και μηχανικά δισκόφρενα πάει 1000 + δολλάρια και ειναι βλέπω μόνο στην Αμερική
    https://salsacycles.com/bikes/journe...t_bar_sora_700 .Καμία Βαλκανική πρόταση δεν έχουμε ;
    Απο τα άλλα που προτείνουν οι φίλοι το crossway φαίνεται ωραίο αλλά αδικαιολόγητα βαρύ στα σχεδόν 15 κιλά . Επειδή όπως προανάφερα έχω και δύο κόρες που αργά ή γρήγορα θα το καβαλήσουν θέλω να πάρω κάτι , ελαφρύ και αξιοπίστο για να το κρατήσω στο στάβλο . Να δίνω λεφτά για αναβαθμίσεις δεν θέλω γιατι δεν εχει κάνενα νόημα . Ειναι πάντα πιο φτηνό να το πάρεις με τη μία αναβαθμισμένο . Τωρα αναφέρομαι σε 21 μοντέλα γιατι δεν έχει μένει λέπι .
    Modenas Kriss 125

  5. #770
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Ποτε δε καταλαβα αυτη τη μανια με τα ελαφρια ποδηλατα ρε παιδια, το βρισκετε πια τοσο σημαντικο?
    Παρεπιπτοντως με 20 ευρω βρισκεις ατσαλινο πηρουνι που ναι μεν ειναι μισο κιλο βαρυτερο απο το καρμπον αλλα παιζει παρα πολυ καλα και κοστιζει 200 ευρω λιγοτερο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #771
    Banned
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ποτε δε καταλαβα αυτη τη μανια με τα ελαφρια ποδηλατα ρε παιδια, το βρισκετε πια τοσο σημαντικο?
    Παρεπιπτοντως με 20 ευρω βρισκεις ατσαλινο πηρουνι που ναι μεν ειναι μισο κιλο βαρυτερο απο το καρμπον αλλα παιζει παρα πολυ καλα και κοστιζει 200 ευρω λιγοτερο.
    άμα θες να πας μακριά όλα παίζουν ρόλο
    άμα το θες για φυσική κατάσταση είναι άλλο.

    Η μούρη όμως δε χάλασε ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ

  7. #772
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Επιδόσεις και μεταπώληση είναι οι βασικές αιτίες, απο εκεί και πέρα το μαρκετινγκ και η υστεροφημία το υποστηρίζουν επίσης.

    Όσον αφορά ένα δήθεν πιρούνι με ανάρτηση σε σχέση με ένα ξερό που λέει ο φίλος, έχει νόημα κατα τη γνώμη μου αλλάζει
    πολύ η συμπεριφορά προς το καλύτερο - πιο ευχάριστο.

    Για εμένα, κάθε είδος ποδηλάτου έχει ένα εύρος βάρους που μπορεί να κινηθεί έτσι ώστε να μην επηρεάζεται και να μην
    μας φαίνεται σαν ποδηλάτες.
    Τα αγωνιστικά δρόμου πχ απο 6,5 μέχρι 8+ είναι δύσκολο να τα ξεχωρίσεις και αν δεν μετράς δευτερόλεπτα καταντά υπερβολή.
    Τα τουρισμού δρόμου, μέχρι 11+ επίσης.

    Έχει γίνει και αυτή η μικρή επανάσταση οικονομίας στην βιοτεχνία με το καρμπον, δημοσιογράφοι και πωλητές
    αναμασούν τα "δεδομένα" στην προσπάθεια τους να εργαστούν... Δεν είναι δύσκολο να παρασυρθεί κάποιος
    όταν του μπερδεύουν έννοιες όπως η "άνεση" να μεταφράζεται στο μυαλό του καθενός ώς "μικρότερη προσπάθεια" κ.λπ.

    Γενικά για να μην σε κουράζω, το ποδήλατο έχει τόσο εύρος σαν αγορά και γίνεται τόσο προσωπικό, που ανακτά ιδιότητες
    της αγοράς φαγητού και ρούχων.
    Σε τόσο μεγάλο μέρος του πληθυσμού, είναι δύσκολο να περάσεις ξεκάθαρα δεδομένα ιδιοτήτων - χρήσης - κατασκευής.
    Πως να εξηγήσεις σε κάποιον ότι το ατσάλινο πιρούνι των 800γρ λειτουργεί σαν ανάρτηση με μικρή διαδρομή ενώ έχει την ακαμψία
    του κάρμπον αλλά τα διπλάσια γραμμάρια που δεν φαίνονται αλλά ζυγίζονται στο σύνολο;

    Ειδικά όταν το "ξεκάθαρο" και η "διάρκεια" είναι έννοιες που ανοικτά πολεμιούνται από την βιοτεχνία...
    Τι θα πεις σε κάποιον που νομίζει πως το κάρμπον είναι μοΔέρνο υλικό με όλα τα καλά χαρακτηριστικά
    ενώ το ατσάλι κάτι παλαιό και βαρύ, που σκουριάζει; (πολύ βασικό )

    Mην πάρεις το "καινούριο", το "καλό", αυτό που ζηλεύουν όλοι, που κοστίζει 120$ + 80$ μερίδιο καλουπιού και χρειάζεται
    απλούς εργάτες χωρίς να μιλάνε κάποια γνωστή γλώσσα, που αν γίνει λάθος το πετάς και δεν έχεις πισωγυρίσματα στην παραγωγή αλλά το πουλάς 4300€..
    Πάρε το παλιό, που σκουριάζει, με κόστος παραγωγής κοντά στα 650€ και με ανάγκη έμπειρων και εξειδικευμένων τεχνικών που αν συμβεί κάτι
    θα πρέπει να το "σώσουν" καθυστερώντας την παραγωγή κ.λπ.

    Δεν γίνεται, ειδικά σε ένα κοινό που στηρίζεται στην γνώμη των άλλων και επικροτεί τους φυγόπονους, χαλάς οξυγόνο.
    Θα το κάνεις, σε ανθρώπους κοντά σου ή σε κάποιον που βλέπεις ότι μπορεί να δει το σύνολο.
    Οι υπόλοιποι καλύτερα να πληρώσουν τις "σπουδές" τους γιατί στην ουσία είναι ο πιο γρήγορος τρόπος να μάθουν.

    Θα έρθουν σε μερικά χρόνια με τις ίδιες "ανακαλύψεις" γι'αυτούς ή δυστυχώς δεν θα έρθουν ποτέ γιατί τα σφάλματα και ο εγωισμός
    τους κράτησαν μακριά από μια εξαιρετική εφεύρεση που σε κρατά υγιή, σε διασκεδάζει, σε μετακινεί.

    Το '13 νομίζω, ντύσαμε με ίδια περιφερειακά ένα κορυφαίο κάρμπον του παγκοσμίου (~4500) και ένα κορυφαίο ατσάλινο (~3500)
    κρύβοντας τα. Ζητήσαμε από αθλητές κοντινενταλ να κάνουν τις ίδιες διαδρομές και με τα δύο...
    Με βατόμετρα πάνω, με ελέγχους οξυγόνου στο αίμα, σε ίδιες συνθήκες κ.λπ.
    Τα αποτελέσματα επιλογής κραυγαλέα, στην ερώτηση "ποιο θέλεις για φέτος;" ούτε ένας δεν επέλεξε το κάρμπον.
    Σου μιλάω για 5 αθλητές σε υψηλό επίπεδο, ορκισμένους στην λατρεία του "σύγχρονου", του "καινούριου", του "πόσο μας αγαπάει το εργοστάσιο" κ.λπ.

    Τα χρονόμετρα έδωσαν 5"-10" διαφορές σε ανηφορικές διαδρομές των 15χλμ υπέρ του κάρμπον, πάνω από 1' στις μικτές διαδρομές 120 χλμ υπέρ του ατσάλινου
    και διαφορές από 30" - 2' σε φλατ 80χλμ υπερ του ατσάλινου.

    Μας κόστισε περίπου 2500€ και δύο μήνες, συμφωνίες, οργάνωση, παρακάλια. Γράφτηκε αγγλικά, γερμανικά, ιταλικά και κοινοποιήθηκε συστημένο
    με υποστήριξη ομόγλωσσου αθλητή στα μεγάλα περιοδικά ποδηλασίας. Οι πραγματικά μεγάλοι, μας ενημέρωσαν ότι κάτι τέτοιο θα έκανε
    εχθρούς τους διαφημιζόμενους τους και φοβόντουσαν τον οικονομικό πόλεμο των μεγάλων εταιρειών όπως έκαναν στην UCI και στις μεγάλες
    ομάδες για να αναγκάσουν τον χώρο της αγωνιστικής ποδηλασίας δρόμου να δεχθεί τα δισκόφρενα...

    Είναι μεγάλη ιστορία να αποδείξεις κάτι ενάντια στα συμφέροντα και την υστεροφημία που χτίζουν πάνω στην ανασφάλεια του κοινού.
    Δεν υπάρχει λόγος, πληρώνουν, μαθαίνουν, συνεχίζουν ή όχι...

  8. #773
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ποτε δε καταλαβα αυτη τη μανια με τα ελαφρια ποδηλατα ρε παιδια, το βρισκετε πια τοσο σημαντικο?
    Παρεπιπτοντως με 20 ευρω βρισκεις ατσαλινο πηρουνι που ναι μεν ειναι μισο κιλο βαρυτερο απο το καρμπον αλλα παιζει παρα πολυ καλα και κοστιζει 200 ευρω λιγοτερο.
    Δεν λέω να πάρω για τη γυναίκα ποδήλατο 8 κιλά . Ούτε εγώ έχω , ούτε και μου χρειάζεται . Κάτι σε 11-12 κιλά θα ήταν μια χαρά . Απλά όχι 15 ΚΑΙ 16 . Δεν στέκομαι στο καρμπόν πιρούνι για το βάρος , αλλά για την οποία καλύτερη "θεωρητικά πάντα" απορρόφηση κραδασμών .
    Τα κιλά ενδεχομένως σε μία κλασσική flat βόλτα δεν θα καταλάβεις . σε ένα διακοσάρι που θα ήθελα κάποια στιγμή να πάρω γυναίκα ή κόρες , τα καταλαβαίνεις μια χαρά . Ειδικά σε παρατεταμένες ανηφόρες . Οπότε αφού θα πάρω κάτι , να πάρω κάτι καλό με τη μία . Αλλό που δεν το βρίσκω όπως το θέλω , ή αν το βρώ ξεφεύγουμε πολύ . Το Liv που έβαλα πιο πάνω είναι νομίζω στα 11.5 .
    Modenas Kriss 125

  9. #774
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Επιδόσεις και μεταπώληση είναι οι βασικές αιτίες, απο εκεί και πέρα το μαρκετινγκ και η υστεροφημία το υποστηρίζουν επίσης.
    .................................................................................................... ..................

    Είναι μεγάλη ιστορία να αποδείξεις κάτι ενάντια στα συμφέροντα και την υστεροφημία που χτίζουν πάνω στην ανασφάλεια του κοινού.
    Δεν υπάρχει λόγος, πληρώνουν, μαθαίνουν, συνεχίζουν ή όχι...
    Πολύ ωραία τα λες , αλλά τα ξέρω περίπου πρώτο χέρι . Ένα αλουμίνιο του 7 καβαλάω με δεκάρα 5700 . Και όποτε κοιτάζω για τίποτα καινούριο και βλέπω τιμή εκκίνησης τα διχίλιαρο , αλλάζω σελίδα .
    Απο τη στιγμή που υπάρχει κόσμος που τα δίνει για cervelo και pinarello και τροχούς lightweight που στοιχίζουν μίσο νεφρό , εμένα μου περισσεύει . Πάντα ήμουν της λογικής να αγοράζω ότι πραγματικά χρειάζομαι , άντε και λίγο παραπάνω αν μου αρέσει πολύ το αντικείμενο αγοράς . Και για τη σύζυγο , υπερβολή είναι το ποδήλατο που ψάχνω , απλά επειδή εχω δύο κόρες που ρίχνουν μπόι σιγά σιγά θέλω να πάρω κάτι καλούτσικο που θα μας μείνει . Η μεταπώληση δεν με απασχολεί καθόλου . Το μόνο πρόβλημα είναι ότι λογικά τα παιδιά θα γίνουν ψηλότερα , οπότε αν πάρω xs , κάποια στιγμή θα το ξεπεράσουν . Δύσκολο με ένα σμπάρο τρία τρυγόνια . Θυμάμαι ότι κάτι ασχολείσαι με ατσάλινα κλπ , αλλά το καλό ατσάλι δεν μπορώ να το πλησιάσω ούτε για μένα αν και θα ήθελα κάτι κάποια στιγμή .

    EDIT : Να κάτι τέτοιο ας πούμε σε ένα πιο "γυναικείο χρώμα " και οχι νοσταλγού της ΕΣΣΔ το τσίμπαγα . 11.5 κιλά και με γρανάζωμα με έμφαση στην ευκολία και λίγοτερο στην τελική ταχύτητα . Θα το προτιμούσα μάλιστα με κανονικό οριζόντιο που βάζεις και κανα ταγάρι επιπλέον . Αρκεί να βρεθεί μέγεθος : https://www.cyclist.gr/el/polhw-fitn...20-010559.html
    Τελευταία τροποποίηση από Anritsu; 04/07/2020 στις 11:51.
    Modenas Kriss 125

  10. #775
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Νομίζω πως είναι λίγο ασύμβατες οι μικρές σου με την μαμά τους.
    Στην ανάγκη, όλα τσουλάνε και πας στην δουλειά σου, αν θες όμως να τους μεταφέρεις την παιδεία πως ζούμε καλύτερα
    έχοντας πάντα ένα ποδήλατο ο καθένας, θέλει να το χτίσεις σαν προτεραιότητα στην καθημερινότητα τους.
    Εγώ θα ψώνιζα οικονομικά απλά μοντέλα μέχρι να σταθεροποιηθεί το ύψος τους. Ίσως και μεταχειρισμένα.

    Της μαμάς είναι άλλο, έχετε πολλές επιλογές και πολύ μεγαλύτερο διάστημα "απόσβεσης".
    Τα τρεκιν τα ανέφερα για τα διάκενα που έχουν στις γέφυρες για να χωράν τα ελαστικά που θες.
    Τα gravel επίσης αλλά και για το ότι μπορείς να φορτώσεις τα πάντα και να ταξιδέψεις.
    Δεν είναι απαραίτητο να κυκλοφορείς με χοντρά λάστιχα, πολλοί φίλοι έχουν τροχούς δρόμου σε αυτά.

    Τα ατσάλινα έχουν άλλο εύρος τιμών, ρεαλιστικά. Δεν είναι απαγορευτικά για κάποιον σαν εσένα (που ασχολείται εννοώ)
    αλλά πρέπει να έχεις το νου σου και να ασχοληθείς για ένα διάστημα ψάχνοντας χαμηλή τιμή.
    Βρίσκεις όμως, κοντά στα 900 -1500 υπάρχουν frameset πολύ καλοφτιαγμένα και με περιθώρια να είναι πάνω σου*

    * όσο είσαι ίδιος

  11. #776
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Νομίζω πως είναι λίγο ασύμβατες οι μικρές σου με την μαμά τους.
    Στην ανάγκη, όλα τσουλάνε και πας στην δουλειά σου, αν θες όμως να τους μεταφέρεις την παιδεία πως ζούμε καλύτερα
    έχοντας πάντα ένα ποδήλατο ο καθένας, θέλει να το χτίσεις σαν προτεραιότητα στην καθημερινότητα τους.
    Εγώ θα ψώνιζα οικονομικά απλά μοντέλα μέχρι να σταθεροποιηθεί το ύψος τους. Ίσως και μεταχειρισμένα.

    Της μαμάς είναι άλλο, έχετε πολλές επιλογές και πολύ μεγαλύτερο διάστημα "απόσβεσης".
    Τα τρεκιν τα ανέφερα για τα διάκενα που έχουν στις γέφυρες για να χωράν τα ελαστικά που θες.
    Τα gravel επίσης αλλά και για το ότι μπορείς να φορτώσεις τα πάντα και να ταξιδέψεις.
    Δεν είναι απαραίτητο να κυκλοφορείς με χοντρά λάστιχα, πολλοί φίλοι έχουν τροχούς δρόμου σε αυτά.

    Τα ατσάλινα έχουν άλλο εύρος τιμών, ρεαλιστικά. Δεν είναι απαγορευτικά για κάποιον σαν εσένα (που ασχολείται εννοώ)
    αλλά πρέπει να έχεις το νου σου και να ασχοληθείς για ένα διάστημα ψάχνοντας χαμηλή τιμή.
    Βρίσκεις όμως, κοντά στα 900 -1500 υπάρχουν frameset πολύ καλοφτιαγμένα και με περιθώρια να είναι πάνω σου*

    * όσο είσαι ίδιος
    Για τα παιδία δεν πολύκαιγομαι γιατί ειναι καλυμμένα . Εχω ενα energy 24 " 3Χ6 για την μεγάλη (8) και η μικρή κάνει τώρα με ένα 18 νομίζω αν και μπορεί και με το επόμενο (20) και εχω στην άκρη και ένα 22αρι .
    Για graveloποδηλατο ή τρεκινγκ που να γίνει τέτοιο δεν με απασχολεί γιατι ξέρω ότι δεν θα κάνει σπουδαία χλμ το ποδήλάτο . Το θέλω για ασφαλτο 95 % , την κλασσική βόλτα της Κυριακής και αν την βάλω στο μικρόβιο κάποιο brevet αργότερα .
    Προσωπικά με την graveloφάση γελάω . Τα τρεκινγ που όλοι τα βρίζουνε ειναι τα πρώτα γκραβελα αλλά εκεί ο κόσμος , να παρει άλλο ένα . Εχω δει grail της canyon να ερχεται σε 200αρι . Γιατι ;
    Τυχαία είδα εχει η τρεκ και ενα πιο Low specs fx https://www.cyclist.gr/el/polhw-fitn...20-009998.html . Πως το βλέπεις σαν πακέτο για την τιμή αυτή απο Ελληνικό φυσικό κατάστημα . Το ξέρω ότι πονάει στα περιφερειακά αλλα για μια απειρη οδηγό σαν την γυναίκα μου τα λες και υπέραρκετα . Το χρώμα ειναι για κλάματα .
    Modenas Kriss 125

  12. #777
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Ωραίο είναι, λογικά χρήματα,.. θα της έδειχνα το ίδιο με τον οριζόντιο, μπορεί να της αρέσει.
    Μην περιμένεις να αντέξει πάνω απο 2ωρο αυτό το τιμόνι κάποιος χωρίς εμπειρία, θα πιαστεί.

    Αν δείτε ότι της αρέσει και την απασχολεί το χρώμα, το αλλάζετε το χειμώνα.

  13. #778
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ωραίο είναι, λογικά χρήματα,.. θα της έδειχνα το ίδιο με τον οριζόντιο, μπορεί να της αρέσει.
    Μην περιμένεις να αντέξει πάνω απο 2ωρο αυτό το τιμόνι κάποιος χωρίς εμπειρία, θα πιαστεί.

    Αν δείτε ότι της αρέσει και την απασχολεί το χρώμα, το αλλάζετε το χειμώνα.
    Με ίδιο οριζόντιο ακόμα καλύτερα . Γιατι το λες αυτό για το τιμόνι ; Επειδή δεν έχει εναλλακτικά πιασίματα μάλλον . Προφανώς θα βάλουμε τα κλασσίκα grips με τα χερούλια . Τώρα βέβαια που το ξαναείδα με 3x7 δεν πολυψήνομαι ... Μάλλον για το FX 2 με βλέπω ή το 3 ανάλογα την τελική διαφορά στο ταμείο . Παραδόξως στο επίσημο της Trek , την σύζυγο τη δίνει για Small , το συγκεκριμένο χρωματάκι το λες και ωραίο : https://www.trekbikes.com/us/en_US/b...colorCode=teal

    Θα περάσω μία απο το cyclist να την μετρήσουν
    Modenas Kriss 125

  14. #779
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ποτε δε καταλαβα αυτη τη μανια με τα ελαφρια ποδηλατα ρε παιδια, το βρισκετε πια τοσο σημαντικο?
    Παρεπιπτοντως με 20 ευρω βρισκεις ατσαλινο πηρουνι που ναι μεν ειναι μισο κιλο βαρυτερο απο το καρμπον αλλα παιζει παρα πολυ καλα και κοστιζει 200 ευρω λιγοτερο.
    Επειδή θέλω να ξεφορτωθώ το πηρούνι (αχρείαστο ακόμη και όταν δούλευε) του Ideal Megisto που έχω, τι πρέπει να προσέξω στις διαστάσεις του ατσάλινου που λέω να βάλω;

    FORK RST Neon-Pro-T, alloy crown & lowers, 28.6mm steel black uppers, coil 75mm travel, preload adjustment

    Αυτό είναι το πηρούνι και φορά δισκόφρενα.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  15. #780
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Επειδή θέλω να ξεφορτωθώ το πηρούνι (αχρείαστο ακόμη και όταν δούλευε) του Ideal Megisto που έχω, τι πρέπει να προσέξω στις διαστάσεις του ατσάλινου που λέω να βάλω;

    FORK RST Neon-Pro-T, alloy crown & lowers, 28.6mm steel black uppers, coil 75mm travel, preload adjustment

    Αυτό είναι το πηρούνι και φορά δισκόφρενα.
    Δυο μετρησεις ειναι οι βασικες, axle to crown και offset. Το πρωτο καθοριζει το υψος του μπροστινου και συνεπως και το head angle και το δευτερο καθοριζει αυτο που λεμε trail στην γεωμετρια των μοτοσυκλετων. Πριν συνεχισω ομως μια ερωτηση, το rst που εχεις τωρα κλειδωνει, και αν ναι, αν το συμπιεσεις και το κλειδωσεις παραμενει συμπιεσμενο η επανερχεται?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 20:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 11:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 08:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF