Σελίδα 53 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 343484950515253545556575863 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 781 έως 795 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #781
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Δυο μετρησεις ειναι οι βασικες, axle to crown και offset. Το πρωτο καθοριζει το υψος του μπροστινου και συνεπως και το head angle και το δευτερο καθοριζει αυτο που λεμε trail στην γεωμετρια των μοτοσυκλετων. Πριν συνεχισω ομως μια ερωτηση, το rst που εχεις τωρα κλειδωνει, και αν ναι, αν το συμπιεσεις και το κλειδωσεις παραμενει συμπιεσμενο η επανερχεται?
    Όχι δε κλειδώνει, μόνο preload έχει.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  2. #782
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Όχι δε κλειδώνει, μόνο preload έχει.
    Οκ....μειωσε preload στο min και ειτε με καποιο σχοινι ειτε μεγαλα tie wrap κρατησε το συμπιεσμενο σε διαφορετικα μηκη δενοντας crown με τιμονι. Πχ αν εχει διαδρομη 75μμ συμπιεσε το κατα 25 (αυτο επιτυγχανεται με απλη αποφορτιση) και 50 και κανε δυο πολυ μικρες βολτες ισα ισα να δεις πως πλασαρεται στις στροφες και πως αλλαζει η ευσταθεια του ποδηλατου. Αν εχεις κεφια δοκιμασε και αλλα μηκη.
    Ο γενικος κανονας ειναι πως οταν αλλαζουμε αναρτηση για ξερο πηρουνι το ξερο ειναι κοντυτερο απο την αναρτηση. Το θεμα ειναι πως το ποσο μηκος θα εχει το ξερο εξαρταται και απο το οφφσετ του. Αν πχ σου αρεσει η συμπεριφορα του ποδηλατου με συμπιεσμενο πηρουνι κατα 50μμ ψαξε για καποιο ξερο με axle to crown κοντυτερο κατα 50μμ. Μετα πρεπει να μετρησεις το οφφσετ. Βγαλτο απο το ποδηλατο, βαλε το πανω σε ενα οριζοντιο παγκο με καποια τακακια ωστε το steerer να ειναι οριζοντιο (τσεκαρε με αλφαδι) και μετα μετρα τις καθετες αποστασεις απο την επιφανεια του παγκου, του κεντρου του steerer και του κεντρου του αξονα του τροχου. Η διαφορα των δυο μετρησεων ειναι το οφφσετ. Επιβεβαιωσε πως το οφφσετ του ξερου ειναι κοντα σε αυτο του δικου σου. Οσο κοντυτερο το πηρουνι τοσο μικροτερο θα πρεπει να ειναι και το οφφσετ ωστε να μην ειναι ασταθες το ποδηλατο. Πρακτικα ψαχνεις για κατι με οφφσετ γυρω στα 40κατι χιλιοστα (παντως οχι μεγαλυτερο απο το οφφσετ του μαμα) και axle to crown αναμεσα σε 420-450. Η αναρτηση σου πρεπει να εχει a2c περιπου 470-480mm.
    Εγω ειχα αντιστοιχης διαδρομης πηρουνι με το δικο σου το οποιο αντικατεστησα με ξερο με a2c 41-42mm. Επειδη ηταν παμφθηνο δε μπηκα στη διαδικασια να μετρησω οφσετ κλπ, το εβαλα, επαιξε πολυ ωραια και τελος.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #783
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Οκ....μειωσε preload στο min και ειτε με καποιο σχοινι ειτε μεγαλα tie wrap κρατησε το συμπιεσμενο σε διαφορετικα μηκη δενοντας crown με τιμονι. Πχ αν εχει διαδρομη 75μμ συμπιεσε το κατα 25 (αυτο επιτυγχανεται με απλη αποφορτιση) και 50 και κανε δυο πολυ μικρες βολτες ισα ισα να δεις πως πλασαρεται στις στροφες και πως αλλαζει η ευσταθεια του ποδηλατου. Αν εχεις κεφια δοκιμασε και αλλα μηκη.
    Ο γενικος κανονας ειναι πως οταν αλλαζουμε αναρτηση για ξερο πηρουνι το ξερο ειναι κοντυτερο απο την αναρτηση. Το θεμα ειναι πως το ποσο μηκος θα εχει το ξερο εξαρταται και απο το οφφσετ του. Αν πχ σου αρεσει η συμπεριφορα του ποδηλατου με συμπιεσμενο πηρουνι κατα 50μμ ψαξε για καποιο ξερο με axle to crown κοντυτερο κατα 50μμ. Μετα πρεπει να μετρησεις το οφφσετ. Βγαλτο απο το ποδηλατο, βαλε το πανω σε ενα οριζοντιο παγκο με καποια τακακια ωστε το steerer να ειναι οριζοντιο (τσεκαρε με αλφαδι) και μετα μετρα τις καθετες αποστασεις απο την επιφανεια του παγκου, του κεντρου του steerer και του κεντρου του αξονα του τροχου. Η διαφορα των δυο μετρησεων ειναι το οφφσετ. Επιβεβαιωσε πως το οφφσετ του ξερου ειναι κοντα σε αυτο του δικου σου. Οσο κοντυτερο το πηρουνι τοσο μικροτερο θα πρεπει να ειναι και το οφφσετ ωστε να μην ειναι ασταθες το ποδηλατο. Πρακτικα ψαχνεις για κατι με οφφσετ γυρω στα 40κατι χιλιοστα (παντως οχι μεγαλυτερο απο το οφφσετ του μαμα) και axle to crown αναμεσα σε 420-450. Η αναρτηση σου πρεπει να εχει a2c περιπου 470-480mm.
    Εγω ειχα αντιστοιχης διαδρομης πηρουνι με το δικο σου το οποιο αντικατεστησα με ξερο με a2c 41-42mm. Επειδη ηταν παμφθηνο δε μπηκα στη διαδικασια να μετρησω οφσετ κλπ, το εβαλα, επαιξε πολυ ωραια και τελος.
    Ok, κατάλαβα. Το ποδήλατο το χρησιμοποιεί ο γιος μου τώρα, γιατί εμένα μου είναι μικρό (52 είναι), αλλά είναι οριακό και για αυτόν ( του χρόνου δε θα του κάνει). Θέλω να του κάνω μερικές μετατροπές (παλουκόσελο με οφσετ,πιο μακρύ στεμ ίσως) για να μπορώ να το παίρνω και γω. Του έχω προσθέσει ένα δαχτυλίδι στο λαιμό για να σηκωθεί λίγο το τιμόνι (και λόγω μικρού μεγέθους αλλά και λόγω κλασμένης ανάρτησης). Μήπως πρέπει να τα συνυπολογίσω όλα αυτά στο πιρούνι; Εννοώ πχ το οφσετ του πιρουνιού να είναι μεγαλύτερο. Το ξέρω ότι γίνεται σπαζοκεφαλιά λόγω πολλών παραμέτρων που αλλάζουν, αλλά στη τελική δε χάνω και τίποτα να πειραματιστώ (περιμένοντας τους μλκς τους αγγλους να στείλουν το vitus ), αν το κόστος του πιρουνιού είναι 20-30€.

    edit: Όντως το a2c είναι 470 περίπου και το οφσετ 40mm πάνω κάτω.
    Τελευταία τροποποίηση από MISKIN; 05/07/2020 στις 19:00.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  4. #784
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Ok, κατάλαβα. Το ποδήλατο το χρησιμοποιεί ο γιος μου τώρα, γιατί εμένα μου είναι μικρό (52 είναι), αλλά είναι οριακό και για αυτόν ( του χρόνου δε θα του κάνει). Θέλω να του κάνω μερικές μετατροπές (παλουκόσελο με οφσετ,πιο μακρύ στεμ ίσως) για να μπορώ να το παίρνω και γω. Του έχω προσθέσει ένα δαχτυλίδι στο λαιμό για να σηκωθεί λίγο το τιμόνι (και λόγω μικρού μεγέθους αλλά και λόγω κλασμένης ανάρτησης). Μήπως πρέπει να τα συνυπολογίσω όλα αυτά στο πιρούνι; Εννοώ πχ το οφσετ του πιρουνιού να είναι μεγαλύτερο. Το ξέρω ότι γίνεται σπαζοκεφαλιά λόγω πολλών παραμέτρων που αλλάζουν, αλλά στη τελική δε χάνω και τίποτα να πειραματιστώ (περιμένοντας τους μλκς τους αγγλους να στείλουν το vitus ), αν το κόστος του πιρουνιού είναι 20-30€.

    edit: Όντως το a2c είναι 470 περίπου και το οφσετ 40mm πάνω κάτω.
    Η εδραση της δαγκανας ειναι ακτινικου τυπου η απο τις αλλες που οι βιδες ειναι παραλληλες στον αξονα του τροχου? Το πηρουνι που πηρα εκτος απο vbrakes παιρνει και δισκοφρενο αλλα οχι με ακτινικη εδραση οποτε ισως χρειαστεις και ανταπτορα. Το πηρα απο gatsouli, θα το δεις στην σελιδα του, μαυρο χρωμα και καπου 20 ευρω.
    Το χαμηλωμα του μπροστινου σημαινει πως θα πρεπει να σηκωθει το τιμονι περαν αυτου που τωρα θα σου φαινεται επαρκες.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #785
    https://www.gatsoulis.gr/pd/pirouni-...ath=-840017462

    Αυτό, μάλλον είναι. Καλά θα ρωτήσω και στο μαγαζί. Δεν έχει ακτινική δαγκάνα οπότε λογικά θα κάνει.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  6. #786
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    https://www.gatsoulis.gr/pd/pirouni-...ath=-840017462

    Αυτό, μάλλον είναι. Καλά θα ρωτήσω και στο μαγαζί. Δεν έχει ακτινική δαγκάνα οπότε λογικά θα κάνει.
    Αυτο ακριβως και το ποδηλατο στο οποιο το εβαλα ειναι ενα GT Nomad Ltd του 07
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #787
    Ποδηλάτες την γνώμη σας.
    Ο μικρός μεγαλώνει. Αυτή τη στιγμή έχει ένα strider 12" που το πάει μπάλα. Ψάχνω πάλι για stider, αυτή τη φορά για 14" (με τα έξτρα πετάλια που έχει) αλλά δεν υπάρχει πουθενά Ελλάδα.
    μάλλον θα το παραγγείλω απο U S φακιν εϊ αλλά σκέφτομαι ότι μεταφορικά + τελωνείο δεν αξίζει.
    καμιά πρόταση ποιοτική και λογική στην τιμή υπάρχει; Ελλάδα ή εξωτερικό;
    Спасибо за внимание!
    MM#93

  8. #788
    Απο 12 πας καρφι για 16 .οχι 14 .
    Με την ιδια λογική από 16 ,δεν πας σε 18 αλλά σε 20 mtb

  9. #789
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Καλησπέρα σε όλους.
    Τελικά προχώρησα και εγώ σε αγορά. Trek FX 2 από ελληνικό μαγαζί.
    Ήμουν με το μηχανάκι σήμερα, οπότε θα περάσω αύριο να το πάρω.
    Ελπίζω να βοηθήσει λίγο με τα κιλά της καραντίνας.

  10. #790
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Απο 12 πας καρφι για 16 .οχι 14 .
    Με την ιδια λογική από 16 ,δεν πας σε 18 αλλά σε 20 mtb
    Το strider βολεύει γιατί είναι και ισορροπίας, συνεχίζει δλδ το ίδιο στυλ με τώρα, και μπορείς να του βάλεις και πετάλια
    MM#93

  11. #791
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Ρωτάω και εγώ γιατί τα έχω μπερδέψει λίγο.

    Ψάχνω ποδήλατο για τη γυναίκα μου.
    99% δρόμο βόλτες και αν τα καταφέρει να πηγαινο-έρχεται δουλειά (έχει μία μεγάλη ανηφόρα που απο προσωπική εμπειρία μετά απο λίγη εξάσκηση (100-200χλμ) θα τα καταφέρνει αλλά η αρχή είναι δύσκολη).
    Εγώ έχω ένα sirrus και έχω φτάσει μέγιστη διαδρομή 35 χλμ με μέση 18,3χλμ/ώρα και έχω ένα θέμα στην παλάμη κυρίως και λίγο στα οπίσθια.
    Το ποδήλατο είναι στα μέτρα μου και το είχαμε ρυθμίσει με τον ποδηλατά αλλά νιώθω ότι θα ήθελα το τιμόνι ένα κλικ πιο ψηλά.
    Δεν έχω αλλάξει κάτι ακόμα γιατί αντέχω!

    Για τη γυναίκα μου θα το ήθελα ένα κλικ πιο άνετο γιατί θα μου το πετάξει στο κεφάλι. Είπαμε χαλαρές βόλτες είτε οικογενειακά είτε μόνη της.

    Για το λόγο αυτό δεν σκέφτομαι το γυναικείο sirrus αλλά δεν ξέρω αν κάνω σωστά!

    Έχει κάποιος εμπειρία να με διαφωτίσει?
    Πήγα στα τοπικά ποδηλατάδικα αλλά δεν έχουν κάποιο fitness διαθέσιμο (οκ με αυτό) και με σπρώχνουν σε trekking...

  12. #792
    Head ridott 1 .Yπαρχει και το 2 με αναρρηση μπροστα.

    Παιδικο 20"αλουμινιου με κασετα 7αρα ...πλυ καλη επιλογη για πιτσιρικαδες

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20200709_132645.jpg 
Προβολές:	151 
Μέγεθος:	75,9 KB 
ID:	419563

  13. #793
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Μην το φοβάσαι, κινήσου κοντά στα 100 και θα δεις τεράστια διαφορά και στην πρόσφυση.
    Ανάλογα την τρόμπα χάνονται 7-10psi απο αυτά που βλέπεις.

    Για χρήση πόλης βάζω 110 - 120 σε 23mm φαντάζομαι ότι μιλάς για 25mm ή μεγαλύτερο που χρειάζονται λιγότερο.
    Σε 23mm για προπόνηση 130-140 είναι μονόδρομος.
    Μη δίνεις τόση σημασία στο τι γράφει πάνω εφόσον είναι επώνυμα τα ελαστικά.
    Αυτό έχω
    specialized sirrus elite 2017
    https://www.evanscycles.com/en-gr/sp...-bike-EV279731
    Tyres Espoir Sport Reflect, 700x30mm, 60TPI, double BlackBelt protection

    Στο 75 (σε σχέση με το 50-55) είδα χαοτική διαφορά. Μου κακοφάνηκε που κοπανούσε (είχα συνηθίσει διαφορετικά) αλλά τσουρλούσε μόνο του που λέει ο λόγος.
    Η τρόμπα που έχω φουσκώνει λίγο παραπάνω ώστε όταν σταματάει να φτάνει στην πίεση που της βάζεις.
    Έχω και έξτρα μανόμετρο που τώρα που έχω αντάπτορα για την presta βαλβίδα μπορεί να κάνω μία επαλήθευση.


    Στο επόμενο φούσκωμα θα δοκιμάσω με 90-95 να αποφασίσω τί μου κάνει.


    Παραπάνω έγραψα για έναν πόνο στις παλάμες. Άλλαξα λίγο τις μοίρες στις μανέτες και έβαζα παραπάνω δύναμη στην κοιλιά για να μειώσω το βάρος στο τιμόνι και στη 1 ώρα βόλτας δεν ένιωσα κανέναν πόνο.

    Σέλα πώς διαλέγουμε? Όχι ότι έχω μεγάλο πρόβλημα (στη 1 ώρα δεν ενοχλούμε) αλλά αν βρώ μία ανετότερη θα κάνω περισσότερα χιλιόμετρα ευκολότερα.

  14. #794
    Πρέπει να μετρήσεις τα κόκαλα του ισχίου σου. Υπάρχουν βίντεο στο σωλήνα που δείχνουν ένα μπακάλικο τρόπο με αλουμινόχαρτο. Ψάξε για width bone seat.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  15. #795
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Καλησπέρα.
    Έχω ένα Carrera comp tr1000 όπου έσπασε ο μεταλακτης πίσω. Το ποδήλατο έχει μείνει με την αλυσίδα πάνω που χωρίς μεταλακτη έχει κάνει μία τεράστια κοιλιά και ακουμπάει κάτω. Έχω την εντύπωση ότι την έχει ακούσει και η αλυσίδα. Ψάχνω για κουμπωμα αλλά τζίφος. Θα αναγκαστώ να τη κόψω.
    Ερώτηση. Πώς βγαίνει μια αλυσίδα χωρίς κουμπωμα.
    Υπάρχει περίπτωση τη καινούργια αλυσίδα πού θα παρω να μη μπορώ να τη βάλω μόνος μου εφόσον δε θα έχει και αυτή κουμπωμα?
    Πώς ελέγχω τη αλυσίδα αν την έχει ακούσει.?
    Μεταλακτη βρήκα από ένα πάλιο ποδήλατο πού έχω πετάξει και έχω κρατήσει ανταλλακτικα.
    Ευχαριστώ...
    καθε μερα ...νεα μερα.

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 20:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 11:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 08:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF