Σελίδα 59 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 949545556575859606162636469 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 871 έως 885 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #871
    Δεν ξερω να σου απαντησω .Το πιθανοτερο ειναι οτι ετσι θα γινει.
    Το μονο σιγουρο ειναι πως δεν θα απευθυνθει στην cube για κατι
    που δεν κατασκευαζει αυτη και αυτο το αναφερει και στα σαιτ των ποδηλατομαγαζων .
    Εγω ας πουμε ειχα ενα θεμα με την sram , το πηγα απο κει που το πηρα και αυτος εβγαλε ακρη με τη sram και ολα καλα ...Δεν ηταν και κατι σοβαρο .

  2. #872
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	116794361_10218524916460078_7222246895123257403_o.jpg 
Προβολές:	372 
Μέγεθος:	94,2 KB 
ID:	420010

    Οφείλω ένα review. Μετά το Πήλιο που θα έχω πιάσει τα 1000χλμ σε βουνό-μονοπάτι θα γράψω ένα αναλυτικό.
    Προς το παρόν έχω να πω ότι τόσα χρόνια άδικα πολεμούσα με το KTM 400 EXC. Εξίσου και ίσως καλύτερα διασκεδαστικό ένα ηλεκτρικό σωστά σεταρισμένο ποδήλατο.

  3. #873
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	116794361_10218524916460078_7222246895123257403_o.jpg 
Προβολές:	372 
Μέγεθος:	94,2 KB 
ID:	420010

    Οφείλω ένα review. Μετά το Πήλιο που θα έχω πιάσει τα 1000χλμ σε βουνό-μονοπάτι θα γράψω ένα αναλυτικό.
    Προς το παρόν έχω να πω ότι τόσα χρόνια άδικα πολεμούσα με το KTM 400 EXC. Εξίσου και ίσως καλύτερα διασκεδαστικό ένα ηλεκτρικό σωστά σεταρισμένο ποδήλατο.

    Το λεω χρονια τωρα στην εντουροπαρεα και δε θελουν να ξερουν...
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 02/08/2020 στις 06:37.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #874
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	116794361_10218524916460078_7222246895123257403_o.jpg 
Προβολές:	372 
Μέγεθος:	94,2 KB 
ID:	420010

    Οφείλω ένα review. Μετά το Πήλιο που θα έχω πιάσει τα 1000χλμ σε βουνό-μονοπάτι θα γράψω ένα αναλυτικό.
    Προς το παρόν έχω να πω ότι τόσα χρόνια άδικα πολεμούσα με το KTM 400 EXC. Εξίσου και ίσως καλύτερα διασκεδαστικό ένα ηλεκτρικό σωστά σεταρισμένο ποδήλατο.
    Για δώσε καμία πληροφορία για το μέσο ρε μαν
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #875
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Λοιπόν. Εχθές πήγα μία δοκιμαστική βόλτα μετά από το φτιάξιμο που τού έκανα.
    ΜΟΥ ΈΒΓΑΛΕ ΤΗΝ ΠΊΣΤΗ.
    Η αλυσίδα είναι καινούργια.
    Το ντεραγιε πάλιο.
    Γιατί μού χάνει πεταλιες.?Μόλις ζοριστει λιγάκι.
    Όταν συμβαίνει αυτό τί φταίει?


    Το ποδήλατο θέλει
    Παπούτσια φρένων
    Λάστιχο μπροστά
    Το πρόβλημα πού ανέφερα
    Ρυθμισμα ταχυτήτων.
    Άν το πάω σε συνεργείο πόσο υπολογίζεται περίπου να δώσω?
    Ευχαριστώ.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #876
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    εχεις φθείρει τα δοντια της κασσετας. Αλλαξε την πριν χαλάσεις την αλυσίδα

    όλα μαζί 35 - 55 ανάλογα το κατάστημα.

  7. #877
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    εχεις φθείρει τα δοντια της κασσετας. Αλλαξε την πριν χαλάσεις την αλυσίδα

    όλα μαζί 35 - 55 ανάλογα το κατάστημα.
    Η κασέτα είναι?Δε παίζει να είναι το ντεραγιε ε?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #878
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν. Εχθές πήγα μία δοκιμαστική βόλτα μετά από το φτιάξιμο που τού έκανα.
    ΜΟΥ ΈΒΓΑΛΕ ΤΗΝ ΠΊΣΤΗ.
    Η αλυσίδα είναι καινούργια.
    Το ντεραγιε πάλιο.
    Γιατί μού χάνει πεταλιες.?Μόλις ζοριστει λιγάκι.
    Όταν συμβαίνει αυτό τί φταίει?


    Το ποδήλατο θέλει
    Παπούτσια φρένων
    Λάστιχο μπροστά
    Το πρόβλημα πού ανέφερα
    Ρυθμισμα ταχυτήτων.
    Άν το πάω σε συνεργείο πόσο υπολογίζεται περίπου να δώσω?
    Ευχαριστώ.
    Θα μπορούσε να φταίει η κασέτα, όπως είπε ο Γιάννης. Αν αργήσεις πολύ να αλλάξεις αλυσίδα, αυξάνεται το μήκος της και σου τρώει τα γρανάζια από την κασέτα και το δισκοβραχίωνα, επειδή καβαλάει πάνω στις αιχμές τους. Οπότε μετά πας για συνολική αλλαγή δισκοβραχίωνα, κασέτας, αλυσίδας. Γι' αυτό καθαρίζουμε και λιπαίνουμε την αλυσίδα συχνά και την αλλάζουμε χωρίς ενδοιασμούς. Άλλωστε 10€ κοστίζει η αλλαγή μιας απλής αλυσίδας.

    Παρόλα αυτά, το να "χάνεις πεταλιές", πιο πολύ μου φαίνεται σαν να σου πηδάει γρανάζι, μάλλον πίσω. Μπορείς να παρατηρήσεις αν συμβαίνει κάτι τέτοιο; Σε αυτή την περίπτωση το πρόβλημα μπορεί να οφείλεται σε γρανάζια ή περισσότερο στη ρύθμιση του οπίσθιου ή εμπρόσθιου εκτροχιαστή (ντεραγιέ).

    Επίσης, η αίσθηση που λαμβάνεις μπορεί να οφείλεται στη μεσαία τριβή.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #879
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Θα μπορούσε να φταίει η κασέτα, όπως είπε ο Γιάννης. Αν αργήσεις πολύ να αλλάξεις αλυσίδα, αυξάνεται το μήκος της και σου τρώει τα γρανάζια από την κασέτα και το δισκοβραχίωνα, επειδή καβαλάει πάνω στις αιχμές τους. Οπότε μετά πας για συνολική αλλαγή δισκοβραχίωνα, κασέτας, αλυσίδας. Γι' αυτό καθαρίζουμε και λιπαίνουμε την αλυσίδα συχνά και την αλλάζουμε χωρίς ενδοιασμούς. Άλλωστε 10€ κοστίζει η αλλαγή μιας απλής αλυσίδας.

    Παρόλα αυτά, το να "χάνεις πεταλιές", πιο πολύ μου φαίνεται σαν να σου πηδάει γρανάζι, μάλλον πίσω. Μπορείς να παρατηρήσεις αν συμβαίνει κάτι τέτοιο; Σε αυτή την περίπτωση το πρόβλημα μπορεί να οφείλεται σε γρανάζια ή περισσότερο στη ρύθμιση του οπίσθιου ή εμπρόσθιου εκτροχιαστή (ντεραγιέ).

    Επίσης, η αίσθηση που λαμβάνεις μπορεί να οφείλεται στη μεσαία τριβή.
    Όχι τη μεσαία τριβή την έχω αλλάξει.
    Θα το τσεκάρω και θα ενημερώσω.
    Η αλήθεια είναι ότι το οδηγώ πολύ καιρό χωρίς σέρβις και ίσως ήρθε ο καιρός να πάει σε κάποιο εξουσιοδοτημένο συνεργείο γιατί θέλει αρκετά μαζεματα.έτσι που το βλέπω ξενερώνω. Το φταίξιμο είναι δικό μου. Ακόμα και οί μπουκάλες μπροστά έχουν κολλήσει και το οδηγώ έτσι 2χρόνια. Το σκέφτομαι για καινούργιο. Αυτό το έχω 6χρόνια. Το πιο πιθανό είναι ότι αυτή τη φορά θα πάει στο μάστορα για εκτίμηση και αν τα μαρούλια είναι πολλά θα το διώξω. Αλλιώς το φτιάχνει ο μάστορας και έχω στο νου μου ότι κάθε 2 χρόνια θα πηγαίνει για σέρβις.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  10. #880
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Έχει κανείς άποψη για τα ηλεκτρικά ποδήλατα της ideal; και ειδικά για το Ideal Hillmaster 618/E9 29 2020;
    https://www.idealbikes.net/?section=...9&detail1494=1
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  11. #881
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από painterakis Προβολή μηνύματος
    Έχει κανείς άποψη για τα ηλεκτρικά ποδήλατα της ideal; και ειδικά για το Ideal Hillmaster 618/E9 29 2020;
    https://www.idealbikes.net/?section=...9&detail1494=1
    Πατατα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #882
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Πατατα.
    Τι εννοείς με το πατάτα;
    Στο μοτέρ, στο εμπρός πιρούνι;
    πχ παραπάνω στο cube επισημάνεις το εμπρός πιρούνι.

  13. #883
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από painterakis Προβολή μηνύματος
    Τι εννοείς με το πατάτα;
    Στο μοτέρ, στο εμπρός πιρούνι;
    πχ παραπάνω στο cube επισημάνεις το εμπρός πιρούνι.
    Δεν αξιζει τα λεφτα του σε σχεση με τον ανταγωνισμο (κακο πηρουνι, μετριο μοτερ) και επιπλεον ειναι κι ασχημο. Τα ideal εχουν μεινει πολυ πισω, ειδικα τα ηλεκτρικα.
    Κοιτα στο ποστ #858 ενα μοντελο της ctm, προσωπικα νομιζω δεν εχει ανταγωνισμο σε hardtail emtb κατω απο 2000. Δεν κανω διαφημιση, προσωπικη εκτιμηση βασει σπεκς εκφραζω.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 16/08/2020 στις 21:51.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #884
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2020
    Μηνύματα
    0
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Κοιτα στο ποστ #858 ενα μοντελο της ctm, προσωπικα νομιζω δεν εχει ανταγωνισμο σε hardtail emtb κατω απο 2000. Δεν κανω διαφημιση, προσωπικη εκτιμηση βασει σπεκς εκφραζω.
    Καλησπέρα,
    Γύρισα από διακοπές και βλέποντας τις λεπτομέρειες της επιδότησης, είναι προ ΦΠΑ οπότε σηκώνει μέχρι και 2500€, αρκεί να είναι pedelec.

    Πλέον το CTM Pulze Zero δεν το βλέπω διαθέσιμο, έχεις κάποιες άλλες προτάσεις; Μπορώ να κινηθώ σε όλο το εύρος τιμών, από 1000-2500, με ενδιαφέρουν τα πιο value for money.

    Ίσως κάποιο από αυτά τα Cube εδώ (π.χ. CUBE REACTION HYBRID PR0 500 2020) ή κάποιο από αυτά τα Scott εδώ (π.χ. SCOTT SUB TOUR E-RIDE 30 MEN 2020);

    ΥΓ: To 99% της χρήσης θα είναι για δουλειά, καθημερινό πηγαινέλα στο κέντρο της Αθήνας (πλατεια Αμερικής<->Πειραιάς, 11+11χμ).

  15. #885
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από batig0al Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,
    Γύρισα από διακοπές και βλέποντας τις λεπτομέρειες της επιδότησης, είναι προ ΦΠΑ οπότε σηκώνει μέχρι και 2500€, αρκεί να είναι pedelec.

    Πλέον το CTM Pulze Zero δεν το βλέπω διαθέσιμο, έχεις κάποιες άλλες προτάσεις; Μπορώ να κινηθώ σε όλο το εύρος τιμών, από 1000-2500, με ενδιαφέρουν τα πιο value for money.

    Ίσως κάποιο από αυτά τα Cube εδώ (π.χ. CUBE REACTION HYBRID PR0 500 2020) ή κάποιο από αυτά τα Scott εδώ (π.χ. SCOTT SUB TOUR E-RIDE 30 MEN 2020);

    ΥΓ: To 99% της χρήσης θα είναι για δουλειά, καθημερινό πηγαινέλα στο κέντρο της Αθήνας (πλατεια Αμερικής<->Πειραιάς, 11+11χμ).
    Η επιδοτηση ειναι 20% μεχρι 800 ευρω απ'ο,τι διαβαζω στα σημερινα ανακοινωθεντα.
    Μαρκες και μοντελα υπαρχουν ενα σωρο. Προσωπικη μου αποψη για χρηση στη πολη με λακουβες κλπ ειναι να επιλεξεις ενα ποδηλατο με 29ρηδες τροχους, 2.6 λαστιχα, πηρουνι με υδραυλικο συστημα αποσβεσης και οχι απλο ελατηριο (αν εχει αερα η ελατηριο δεν ειναι τοσο σημαντικο) και μοτερ ειτε γιαμαχα, ειτε bosch νεας γενιας, ειτε bafang. Αν το ctm δεν ειναι διαθεσιμο κοιτα οπως ειπες ειτε σε cube hybrid ειτε σε haibike. Τα haibike απο αποψη specs φαινονται καλλιτερα απο τα cube και εχουν και μοτερ γιαμαχα στην κατηγορια τιμης που σε ενδιαφερει, αλλα τα cube εχουν πιστευω πιο καλους σκελετους απο αποψη αντοχης και προδιαγραφων βαρους αναβατη. Ισως και πιο γρηγοροτερη καλυψη σε θεματα εγγυησης. Φιλος με σπασμενο σκελετο σε haibike ακομα περιμενει αντικατασταση και εχουν περασει 6 μηνες. Παρεπιπτοντως εχουν βγει τα cube 2021, οποτε δεν νομιζω να αξιζει να παρεις μοντελο 20 εκτος κι αν το βρεις με καλη εκπτωση.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 21:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 12:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 11:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 09:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 00:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF