Σελίδα 6 από 89 ΠρώτοΠρώτο 12345678910111656 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #76
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Δεν βγάζουν όλες οι μεγάλες μάρκες οικονομικά μοντέλα. Παλιότερα που κοιτούσα για edurance έψαχνα πιο πολύ το Giant defy που κοιτάς και εσύ και το Merida ride. Επίσης καλό και με alu-carbon πρέπει να είναι το Cannondale synapse. Το trek domane νομίζω ξεκινάει από πιο ψηλά αλλά όχι όπως το bianchi πχ ή το specialized. Δεν μπορώ να σου προτείνω κάποιο αλλά νομίζω πως ότι και να επιλέξεις απ' αυτά δε θα πέσεις έξω. Για τα περισσότερα θα βρεις και αρκετά reviews.

    Επίσης πάρα πολύ μ' αρέσουν τα bottechia. Παλιά εταιρία και ξέρει πολύ καλά, να φτιάχνει πλαίσια. Είχα διαβάσει ότι τα ακριβά της τα φτιάχνει ακόμα Ιταλία. To duello δεν είναι edurance (γεωμετρία) αλλά είχα διαβάσει ότι είναι αρκετά άνετο. Εδώ νομίζω.
    Το edurance της bottechia είναι το ottavio και μάλλον είναι απ' τα φθηνότερα καρμπον που μπορείς να βρεις, αν επιλέξεις tiagra.

    http://www.podilato.eu/etaireies/bot...ed-p_2973.html

    Ένα review που βρήκα τυχαία για την έκδοση με ultegra εδώ, αλλά είμαι σίγουρος ότι μπορείς να βρεις κι άλλα.

    duello kai 8avio εδώ. Το sait είναι λίγο μπουρδέλο και έχει μαζί και τα cyclocross.
    Sent from me using a computer.

  2. #77
    Τελικά κατέληξα και πήρα 2, ένα 24" ORIENT excel για τον μπόμπιρα και ένα 26" ORIENT matrix για τον υποφαινόμενο (να τον συνοδεύω στις βόλτες)

    Shimano και Promax σαζμάν και φρένα αντίστοιχα, Μας εύχομαι καλές βόλτες.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	canvas.jpg 
Προβολές:	246 
Μέγεθος:	94,5 KB 
ID:	381921

  3. #78
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δεν βγάζουν όλες οι μεγάλες μάρκες οικονομικά μοντέλα. Παλιότερα που κοιτούσα για edurance έψαχνα πιο πολύ το Giant defy που κοιτάς και εσύ και το Merida ride. Επίσης καλό και με alu-carbon πρέπει να είναι το Cannondale synapse. Το trek domane νομίζω ξεκινάει από πιο ψηλά αλλά όχι όπως το bianchi πχ ή το specialized. Δεν μπορώ να σου προτείνω κάποιο αλλά νομίζω πως ότι και να επιλέξεις απ' αυτά δε θα πέσεις έξω. Για τα περισσότερα θα βρεις και αρκετά reviews.

    Επίσης πάρα πολύ μ' αρέσουν τα bottechia. Παλιά εταιρία και ξέρει πολύ καλά, να φτιάχνει πλαίσια. Είχα διαβάσει ότι τα ακριβά της τα φτιάχνει ακόμα Ιταλία. To duello δεν είναι edurance (γεωμετρία) αλλά είχα διαβάσει ότι είναι αρκετά άνετο. Εδώ νομίζω.
    Το edurance της bottechia είναι το ottavio και μάλλον είναι απ' τα φθηνότερα καρμπον που μπορείς να βρεις, αν επιλέξεις tiagra.

    http://www.podilato.eu/etaireies/bot...ed-p_2973.html

    Ένα review που βρήκα τυχαία για την έκδοση με ultegra εδώ, αλλά είμαι σίγουρος ότι μπορείς να βρεις κι άλλα.

    duello kai 8avio εδώ. Το sait είναι λίγο μπουρδέλο και έχει μαζί και τα cyclocross.
    Ευχαριστώ , θα τα ψάξω .
    Modenas Kriss 125

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Καλημέρα στο φόρουμ

    Έχω το παρακάτω ποδήλατο, ένα GT Aggressive 2. Το θέμα είναι ότι πλέον σκοπεύω να το χρησιμοποιώ σαν Touring bike. Δηλαδή πολυήμερες διασχίσεις με φουλ εξοπλισμό, σκηνή υπόστρωμα sleeping bag και τα ρέστα. Πήγα λοιπών σε κανα δυο μαγαζιά να ρωτήσω τι αλλαγές θα άξιζε τον κόπο να κάνω προκειμένου να γίνει πιο κατάλληλο για τέτοια χρήση. Αλλά άκρη δεν έβγαλα, ο ένας μάλιστα μου λέει πούλα το δεν αξίζει να επενδύσεις.
    Γεια πείτε οι γνώστες

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20170405_182442.jpg 
Προβολές:	190 
Μέγεθος:	80,4 KB 
ID:	381961
    Travel, Grow, Share

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antsoar Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα στο φόρουμ

    Έχω το παρακάτω ποδήλατο, ένα GT Aggressive 2. Το θέμα είναι ότι πλέον σκοπεύω να το χρησιμοποιώ σαν Touring bike. Δηλαδή πολυήμερες διασχίσεις με φουλ εξοπλισμό, σκηνή υπόστρωμα sleeping bag και τα ρέστα. Πήγα λοιπών σε κανα δυο μαγαζιά να ρωτήσω τι αλλαγές θα άξιζε τον κόπο να κάνω προκειμένου να γίνει πιο κατάλληλο για τέτοια χρήση. Αλλά άκρη δεν έβγαλα, ο ένας μάλιστα μου λέει πούλα το δεν αξίζει να επενδύσεις.
    Γεια πείτε οι γνώστες

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20170405_182442.jpg 
Προβολές:	190 
Μέγεθος:	80,4 KB 
ID:	381961
    Δηλαδή τι σου πρότεινε ο τριςμέγιστος πωλητής?
    Μια χαρά είναι το aggressor,εχε παρέα και 3-4 σαμπρελες,φορά του και ένα καλό λάστιχο..
    Μαλλον θα χρειαστεις και κατι για να μεταφέρεις τον εξοπλισμό σου,αλλα,αυτο θα το βρεις εσύ ανάλογα με τις ανάγκες σου.
    The only easy day was yesterday.

  7. #82
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antsoar Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα στο φόρουμ

    Έχω το παρακάτω ποδήλατο, ένα GT Aggressive 2. Το θέμα είναι ότι πλέον σκοπεύω να το χρησιμοποιώ σαν Touring bike. Δηλαδή πολυήμερες διασχίσεις με φουλ εξοπλισμό, σκηνή υπόστρωμα sleeping bag και τα ρέστα. Πήγα λοιπών σε κανα δυο μαγαζιά να ρωτήσω τι αλλαγές θα άξιζε τον κόπο να κάνω προκειμένου να γίνει πιο κατάλληλο για τέτοια χρήση. Αλλά άκρη δεν έβγαλα, ο ένας μάλιστα μου λέει πούλα το δεν αξίζει να επενδύσεις.
    Γεια πείτε οι γνώστες

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20170405_182442.jpg 
Προβολές:	190 
Μέγεθος:	80,4 KB 
ID:	381961
    Θα πετούσα το ψαλίδι και θα έβαζα χωρίς ανάρτηση. Η αναρτηση είναι καλή σε μονοπάτι με ταχύτητα αλλά όχι για τη δουλειά που το θέλεις.
    Επίσης τα λαστιχα πρέπει να είναι το πολύ μέχρι 32, όχι πιο χοντρά. Και προσοχή στη χάραξη, θέλεις όσο πιο σλικ στο κέντρο και πιο άγρια στις άκρες.

    Οτιδήποτε άλλο θα είναι για αξιοπιστία και μείωση βάρους, αλλά δε νομίζω ότι αξίζει να προχωρήσεις παραπέρα.
    Sent from me using a computer.

  8. #83
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Όλο τον τελευταίο καιρό έχω κάνει συλλογή από site με θέμα τον ποδηλατικό τουρισμό, αυτό μου είχε ξεφύγει.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή τι σου πρότεινε ο τριςμέγιστος πωλητής?
    Μια χαρά είναι το aggressor,εχε παρέα και 3-4 σαμπρελες,φορά του και ένα καλό λάστιχο..
    Μαλλον θα χρειαστεις και κατι για να μεταφέρεις τον εξοπλισμό σου,αλλα,αυτο θα το βρεις εσύ ανάλογα με τις ανάγκες σου.
    Από αξεσουάρ έχει παίξει πολύ Κινέζος, το μπάτζετ είναι ...μνημονιακό

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Θα πετούσα το ψαλίδι και θα έβαζα χωρίς ανάρτηση. Η αναρτηση είναι καλή σε μονοπάτι με ταχύτητα αλλά όχι για τη δουλειά που το θέλεις.
    Επίσης τα λαστιχα πρέπει να είναι το πολύ μέχρι 32, όχι πιο χοντρά. Και προσοχή στη χάραξη, θέλεις όσο πιο σλικ στο κέντρο και πιο άγρια στις άκρες.

    Οτιδήποτε άλλο θα είναι για αξιοπιστία και μείωση βάρους, αλλά δε νομίζω ότι αξίζει να προχωρήσεις παραπέρα.
    Λάστιχα έβαλα την προηγούμενη εβδομάδα και ενώ εξήγησα στον πωλητή την χρήση δεν μου έδωσε αυτό που περιγράφεις
    Travel, Grow, Share

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Επίσης έχω δει ότι τα touring έχουν Drop Down τιμόνια Σκέφτηκα να βάλω δυο ακροτίμονα μήπως βελτιώσω λίγο την εργονομία στο δικό μου.
    Travel, Grow, Share

  10. #85
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή τι σου πρότεινε ο τριςμέγιστος πωλητής?
    Μπορεί να του τα είπε και καλά! Αν είναι να του ρίξει ένα σκασμό λεφτά καλύτερα να πάρει άλλο, πιο κατάλληλο για τη δουλειά που το θέλει.

    Πχ. Αυτό εδώ

    http://www.podilato.eu/etaireies/rom...28-p_3434.html

    είναι αρκετά φθηνό, ζυγίζει 10,500 αν θυμάμαι καλά και είναι πολύ πιο κατάλληλο για τη δουλειά που το θελει. Ο ίδιος σκελετός με διαφορετικά περιφεριακά βγαίνει σε διάφορες εκδόσεις, turing, urban κτλ. με λασπωτήρες, γυριστά τιμόνια, διπλό δίσκο εμπρός και την ασφάλτινη σειρά της shimano κ.α. Παρόλα αυτά δεν πιστεύω ότι αξίζουν όλες οι εκδόσεις τα λεφτά τους.

    Αυτό πχ δεν ξέρω αν αξίζει τα 630 ευρώ με τα περιφεριακά που έχει, (ίσως να κάνω και λάθος).

    http://www.podilato.eu/files/uploads...ikes-Romet.pdf

    Τα πιο κατάλληλα ποδήλατα γι αυτή τη δουλειά είναι τα gravel και τα turing. Κατά τη γνώμη μου όλα όσα έχουν άνετη γεωμετρία και μπορούν να δεχτούν σχάρα και λάστιχο μέχρι 32, μπορούν να μετατραπούν σε gravel adve ή light turing.

    Επίσης κάτι βασικό που θέλει προσοχή σε τέτοια χρήση είναι η μετάδοση. Και εννοώ πιο πολύ την επιλογή σωστών γραναζιών ώστε και στο δρόμο να μπορεί να πάρει γρήγορα και να έχει τη δυνατότητα να ανέβει σε απότομες ανηφόρες με χώμα και φορτωμένο. Το ποδήλατο πρέπει να μπορεί να καλύψει άνετα και μεγάλες αποστάσεις σε άσφαλτο και ανταπεξέλθει σε δύσκολες καταστάσεις στο χώμα.

    Το χειρότερο για τέτοια χρήση είναι τουλάχιστον η ανάρτηση. Ακόμα και αν κλειδώνει!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 03/05/2017 στις 14:59.
    Sent from me using a computer.

  11. #86
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antsoar Προβολή μηνύματος
    Λάστιχα έβαλα την προηγούμενη εβδομάδα και ενώ εξήγησα στον πωλητή την χρήση δεν μου έδωσε αυτό που περιγράφεις
    Δες λίγο πως εξοπλίζονται τα turing μοντελα της κάθε εταιρίας.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antsoar Προβολή μηνύματος
    Επίσης έχω δει ότι τα touring έχουν Drop Down τιμόνια Σκέφτηκα να βάλω δυο ακροτίμονα μήπως βελτιώσω λίγο την εργονομία στο δικό μου.
    Τα γυριστά τιμόνια είναι καλά γιατί σου δίνουν περισσότερες επιλογές αλλά δεν τα θεωρώ και μαστ. Υπάρχει λόγος πάντως που μπαίνουν σε αυτής της κατηγορίας ποδήλατα.
    Sent from me using a computer.

  12. #87
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δες λίγο πως εξοπλίζονται τα turing μοντελα της κάθε εταιρίας.
    Ελπίζω να μην το έγραψα λάθος, εννοώ πως ο πωλητής δεν ασχολήθηκε, όχι ότι πρότεινες εσύ κάτι λάθος
    Travel, Grow, Share

  13. #88
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antsoar Προβολή μηνύματος
    Ελπίζω να μην το έγραψα λάθος, εννοώ πως ο πωλητής δεν ασχολήθηκε, όχι ότι πρότεινες εσύ κάτι λάθος
    don't worry.


    ψαξε στο car για μτχ specialized sirrus. Το πιο οικονομικό μοντέλο έχει 500 ευρώ καινούριο, βρίσκεις σαν καινούριο με 300.


    Edit.

    Το βαρος του δεν αναφέρεται πουθενά αλλά το κόβω για γύρω στα 11 κιλά. To ατσάλινο ψαλίδι εμπρός είναι κάτι που το θέλεις.
    Sent from me using a computer.

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antsoar Προβολή μηνύματος
    Γεια πείτε οι γνώστες
    Φίλος γνώστης πήρε trek 520.
    Ταξιδιάρικη γεωμετρία ,φορτώνεται χωρίς αλλαγές στην συμπεριφορά στο δρόμο (μεγάλο θέμα), παίρνει σαμάρια μπροστά πίσω εύκολα (άλλο θέμα).
    Ψαγμένες επιλογές στα περιφερειακά.
    Βέβαια πρίν από αυτό είχε κάνει και 40000 χιλ με ένα ideal οπότε θεωρώ ότι μάλλον είναι θέμα διάθεσης.

  15. #90
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Βέβαια πρίν από αυτό είχε κάνει και 40000 χιλ με ένα ideal οπότε θεωρώ ότι μάλλον είναι θέμα διάθεσης.
    Αυτο!
    Εκτός από έναν αγώνα,σε όλες τις άλλες ερασιτεχνικές δραστηριότητες δεν νομίζω πως πρέπει να δίνουμε ένα σκασμό λεφτα για ποδήλατο η περιφερειακα ,υπαρχουν φθηνές και αξιόπιστες λύσεις.
    The only easy day was yesterday.

Σελίδα 6 από 89 ΠρώτοΠρώτο 12345678910111656 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 20:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 11:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 08:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF