Σελίδα 66 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 1656616263646566676869707176 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 976 έως 990 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #976
    Νέο μέλος Το avatar του/της orfeas92
    Εγγραφή
    03/11/2013
    Μηνύματα
    0
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά είναι Ορφέα, κλασικό και δοκιμασμένη ισορροπία 29er, καλές διαδρομές.
    Δεν έχει διαφορά που φτιάχνονται τα σκελετά, ότι παραγγείλουν παράγεται.
    Το συγκεκριμένο παράγεται παντού και έχει ακόμα δύο επίπεδα κατασκευής "προς τα επάνω"..
    Ψιλά γράμματα, μάθε να ποδηλατείς και να ντύνεσαι κατάλληλα να το απολαύσεις.
    Όντως έχει ακόμη δύο επίπεδα. Το ίδιο βέβαια ισχύει και στην cube που κοιτούσα κλπ. Σε αυτα τα χρήματα συνήθως παίρνεις την πρώτη κατηγορία πλαισίου. Όσο για την τιμή, αυτό είδα και εγώ. Με 700-800 το πολύ είσαι καλυμμένος σε όλα. Απλά αυτή τη στιγμή δεν μπορούσα δυστυχώς για περισσότερα. Επίσης ήθελα MTB γιατί εδώ οι δρόμοι δεν είναι καθόλου καλοί, και ειδικά εκεί που θέλω να κάνω ποδήλατο είναι ακόμη χειρότεροι. Είμαι και 95kg ζωή να χω, οπότε σκέφτηκα ότι τα mtb θα είναι λίγο ενισχυμένα ως προς τις ζάντες τουλάχιστον, με το ανάλογο τίμημα φυσικά στην άσφαλτο. Από την εμπειρία μου πάντως ως τώρα, το μόνο που με ενοχλεί λίγο είναι το πιρούνι και αυτό μόνο σαν ιδέα περισσότερο. Από ταχύτητες και φρένα είμαι πραγματικά κάτι παραπάνω από οκ. Αν και με 9αρα κασετα, τέλειε δεν ρυθμίζονται ποτέ, ή μάλλον πρέπει τις ρυθμίζεις συνέχεια. Το μόνο που μου κάνει εντύπωση είναι ότι μετά τη βόλτα βλέπω ένα διαφανο γρασσο πάνω στα καλαμια. Συνηθισμένος από το μηνανακι που έχει τσιμουχες και λαδια μέσα, και το πιρούνι είναι παντα καθαρο, μου έκανε εντύπωση και ας ξέρω ότι αυτά μέσα είναι πολύ απλά και έχουν δύο ελατήρια και γρασσο μόνο. Είναι φυσιολογικό αυτό σε αυτήν της σειράς τα πιρουνια? Χάρηκα πάντως που γνωρίζετε για το ποδηλατακι αυτό, και δεν επιβεβαιωσατε αυτά που άκουγα σε άλλο φόρουμ, καθαρά ποδηλατών.

  2. #977
    Νέο μέλος Το avatar του/της orfeas92
    Εγγραφή
    03/11/2013
    Μηνύματα
    0
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Προσωπικα πιστευω πως αγορα καινουργιου μτβ αυτης της κατηγοριας ειναι πεταμενα χρηματα, γιατι εν καιρω χρειαζονται αναβαθμιση σχεδον τα παντα. Πχ σε ενα μτβ 200 ευρω παραπανω μπορει να μη χρειαστει τιποτα αναβαθμιση εκτος κι αν το κυνηγας. Την επομενη φορα παρε κατι που ο σκελετος τουλαχιστον να αξιζει να κρατηθει. Οι καλες μαρκες πχ προσφερουν πολυ καλους σκελετους (ο σκελετος, οι σκελετοι @ dr_john ) και τους ντυνουν με περιφερειακα αναλογα την κατηγορια τιμης. Αυτα ισχυουν αν το βλεπεις το μτβ μερακλιτικα. Αν οχι, τοτε fine, καλα εκανες.
    Μερακλίτικα δεν μπορώ να το δω ακριβώς γιατί δεν έχω αυτήν την περίοδο τα χρήματα και την παρέα να πάω βουνό και να το δω σοβαρά. Ωστόσο είναι κάτι που μου αρέσει σαν εικόνα, να βλέπω όταν το κάνουν άλλοι. Το πήρα γιατί είπαν ότι ίσως κάποια στιγμή πάω να δοκιμάσω, αλλά και γιατί είναι σύνηθες στις βόλτες που κάνω να πηγαίνω από χάλια δρόμους, τσιμεντο ή χωμα και να αναπτυσω κάποια ταχύτητα. Με 95km που ζυγιζω, φοβάμαι ότι ένα treking θα το έστελνα συνέχεια για ακτινολόγιση. Πιστεύω πάντως ότι με αυτό(https://rebike-art.gr/%CE%B5%CE%BC%C...x-xc30-tk.html), θα έχει κάποια διαφορά στο χώμα και δεν νομίζω να είναι ένα πιρούνι overkill γι αυτό το ποδήλατο. Δεν ξέρω ποια είναι η γνώμη σας.
    Τελευταία τροποποίηση από orfeas92; 13/12/2020 στις 18:19.

  3. #978
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Θα ρυθμιστούν όταν πατήσουν οι φωλιές καλά, δεν έχει θέμα (άλλο απο μοντάρισμα επιπέδου και όχι απλά βιδώστε τα να μπουν στο κουτί).
    Κάτι σιλικονούχο θα είναι αυτό που βλέπεις στο πιρούνι, δεν έχω ιδέα τι μπορεί να έχουν βάλει μέσα.

    Παλιότερα αγόραζα ένα "φθηνό" κοντά στα 200ε μαγνησιου και του άλλαζα τα ελατήρια, γράσα, "πιστόνια" με άλλα και είχα
    λογικό πιρούνι για XC. Τώρα υπάρχει πολύ τεχνολογία διαθέσιμη, με ~300ε βρίσκεις καλό πιρούνι μεταχειρισμένο.
    Αρκεί να ξέρεις τι θέλεις να κάνεις με το σύνολο.

    Μάθε να πεταλάρεις, να τρώς, να ντύνεσαι και το πιρούνι θα έρθει στην ώρα του.

    Βρες περιηγητική παρέα να σου μάθουν τα βασικά, ρύθμισε σωστά το ποδήλατο πάνω σου κ.λπ.

  4. #979
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Cleaning Nemo Trail

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20201212_142500.jpg 
Προβολές:	182 
Μέγεθος:	100,7 KB 
ID:	423575

  5. #980
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από orfeas92 Προβολή μηνύματος
    Μερακλίτικα δεν μπορώ να το δω ακριβώς γιατί δεν έχω αυτήν την περίοδο τα χρήματα και την παρέα να πάω βουνό και να το δω σοβαρά. Ωστόσο είναι κάτι που μου αρέσει σαν εικόνα, να βλέπω όταν το κάνουν άλλοι. Το πήρα γιατί είπαν ότι ίσως κάποια στιγμή πάω να δοκιμάσω, αλλά και γιατί είναι σύνηθες στις βόλτες που κάνω να πηγαίνω από χάλια δρόμους, τσιμεντο ή χωμα και να αναπτυσω κάποια ταχύτητα. Με 95km που ζυγιζω, φοβάμαι ότι ένα treking θα το έστελνα συνέχεια για ακτινολόγιση. Πιστεύω πάντως ότι με αυτό(https://rebike-art.gr/%CE%B5%CE%BC%C...x-xc30-tk.html), θα έχει κάποια διαφορά στο χώμα και δεν νομίζω να είναι ένα πιρούνι overkill γι αυτό το ποδήλατο. Δεν ξέρω ποια είναι η γνώμη σας.
    Στο δικο μου φτηνο μτβ εβγαλα την μαλακια suntour των 3 κιλων που φοραγε και εβαλα ενα καρμπον των 100ε και 500 γραμμαριων. Η μερα με την νυχτα, αλλα απο την αλλη φοραω 2.6 λαστιχα που οσο ναναι εχουν μια ενδοτικοτητα παραπανω.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #981
    Νέο μέλος Το avatar του/της orfeas92
    Εγγραφή
    03/11/2013
    Μηνύματα
    0
    Πολύ καλή και φτηνή λύση με μόνο κόστος τους κραδασμούς, που με 2.6 λάστιχα σίγουρα παλεύονται. Δεν ξέρω αν μπαίνουν τέτοια στη ζαντα μου. Τωρα φοραει shcwabe 2.1 νομίζω. Γνωρίζεις πως μπορώ να καταλάβω αν η ζαντα μου υποστηρίζει μετατροπή σε tubeless? Επίσης, γιατί μερικά ποδήλατα συνεχίζουν να χρησιμοποιούν την ειδική λεπτή βαλβίδα αέρα για τα ποδήλατα και όχι την generic για μοτο-μηχανες? Υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα? Πολλές ερωτήσεις, αλλά αρχάριος γαρ!

  7. #982
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από orfeas92 Προβολή μηνύματος
    Πολύ καλή και φτηνή λύση με μόνο κόστος τους κραδασμούς, που με 2.6 λάστιχα σίγουρα παλεύονται. Δεν ξέρω αν μπαίνουν τέτοια στη ζαντα μου. Τωρα φοραει shcwabe 2.1 νομίζω. Γνωρίζεις πως μπορώ να καταλάβω αν η ζαντα μου υποστηρίζει μετατροπή σε tubeless? Επίσης, γιατί μερικά ποδήλατα συνεχίζουν να χρησιμοποιούν την ειδική λεπτή βαλβίδα αέρα για τα ποδήλατα και όχι την generic για μοτο-μηχανες? Υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα? Πολλές ερωτήσεις, αλλά αρχάριος γαρ!
    Ολες οι ζαντες υποστηριζουν tubeless αρκει να υπαρχει κιτ με ταινια καταλληλου φαρδους για το εσωτερικο πλατος της ζαντας σου.
    Λεπτες βαλβιδες, μικροτερες τρυπες στη ζαντα, μεγαλυτερη αντοχη στεφανιου. 3πισης τα tubeless κιτ εχουν κατα κυριο λογο λεπτες βαλβιδες. Η βιομηχανια εχει σαφη προτιμηση προς τις λεπτες βαλβιδες.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #983
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από orfeas92 Προβολή μηνύματος
    Πιστεύω πάντως ότι με αυτό(https://rebike-art.gr/%CE%B5%CE%BC%C...x-xc30-tk.html), θα έχει κάποια διαφορά στο χώμα και δεν νομίζω να είναι ένα πιρούνι overkill γι αυτό το ποδήλατο. Δεν ξέρω ποια είναι η γνώμη σας.
    Εγω που φοραω αυτη στο δικο μου δεν εχω κανενα προβλημα σε χωματινα κομματια .
    Στην περιπτωση σου ομως ,μπορει να σε βολεψει και αυτο που λεει ο big με σταθερο πιρουνι και αισθητα λιγοτερο βαρος.
    Κοιτα το.
    Αν δεν πας για mtb, αλλα το θες απλα για μεταβαση σε δρομους με κακη ποιοτητα οπως ειπες ...τσιμεντα κτλ ,ίσως να μην θες αναρτηση καθολου

  9. #984
    Νέο μέλος Το avatar του/της orfeas92
    Εγγραφή
    03/11/2013
    Μηνύματα
    0
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ολες οι ζαντες υποστηριζουν tubeless αρκει να υπαρχει κιτ με ταινια καταλληλου φαρδους για το εσωτερικο πλατος της ζαντας σου.
    Λεπτες βαλβιδες, μικροτερες τρυπες στη ζαντα, μεγαλυτερη αντοχη στεφανιου. 3πισης τα tubeless κιτ εχουν κατα κυριο λογο λεπτες βαλβιδες. Η βιομηχανια εχει σαφη προτιμηση προς τις λεπτες 3βαλβιδες.
    Κατάλαβα. Εμένα είχε την κλασική πάνω, του αυτοκινήτου. Χρήσιμες οι συμβουλές σου, μιας και μελλοντικά τη σκέφτομαι τη μετατροπή. Ευχαριστώ πολύ!

  10. #985
    Νέο μέλος Το avatar του/της orfeas92
    Εγγραφή
    03/11/2013
    Μηνύματα
    0
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Εγω που φοραω αυτη στο δικο μου δεν εχω κανενα προβλημα σε χωματινα κομματια .
    Στην περιπτωση σου ομως ,μπορει να σε βολεψει και αυτο που λεει ο big με σταθερο πιρουνι και αισθητα λιγοτερο βαρος.
    Κοιτα το.
    Αν δεν πας για mtb, αλλα το θες απλα για μεταβαση σε δρομους με κακη ποιοτητα οπως ειπες ...τσιμεντα κτλ ,ίσως να μην θες αναρτηση καθολου
    Σε ποιο ποδήλατο την έχεις? Ως προς την ποιότητα και αντοχή είσαι ευχαριστημένος? Έχει remote lock? Θα το έχω υπόψιν μου το σταθερό πιρουνι, αν και η ιδέα την ανάρτησης μπροστά μου αρέσει. Κάποιες φορές κολλάμε με πράγματα ενώ ξέρουμε ότι δεν υπάρχει η λογική από πίσω. Επίσης έχεις να προτείνεις κάποιο καλό degreaser και dry lube? Έχω καταληξει σε dry, γιατί δεν το βγάζω ποτέ σε βροχή, και δεν με ενοχλεί ότι στο πλύσιμο ίσως φεύγει πιο εύκολα. Θέλω να το χρησιμοποιώ σε αλυσίδα και στις αρθρώσεις των ντεραγιε. Είμαι ψυχαναγκαστικός με την συντήρηση οχημάτων.

  11. #986
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Nα ασχολείσαι με την συντήρηση όσο θέλεις. Να σε πείθουν προϊόντα που ξεκάθαρα στοχεύουν στην πάθηση σου για να πουλήσουν
    δεν δημιουργεί τις συνθήκες που δημιουργείς με την χρήση ποδήλατου ή μοτό, αντιτίθεται.

    Τα "degreaser" σε μεγάλο ποσοστό χρηστών είναι απλά ένα πρόσθετο κόστος, το παραφινέλαιο πχ λειτουργεί πάρα πολύ καλά
    και είναι πολύ φιλικότερο με τις βαφές.
    "Dry-lube";; όσα τεφλονούχα κυκλοφορούν ήδη 20 χρόνια έγιναν wet ξαφνικά; Μήπως τό ότι με 15ε βγάζεις 2 χρόνια τους πέφτει αργό;
    Μήπως το φίλμ που αφήνουν προστατεύει καλύτερα και "καθυστερεί" και άλλους κλάδους;

    Τι να σου πώ, με σπρέϋ τεφλονούχα λιπαντικά πλένω όταν δεν έχω εύκαιρο παραφινέλαιο, με το ίδιο λιπαίνω, δεν λερώνει
    και οι αλυσίδες μου ξεπερνάνε τα όρια ζωής του κατασκευαστή τους.

    Επίσης και συγχώρα με αλλά θα το έβλεπα υποκριτικό απο μέρους μου να μην το σχολιάσω:
    Διάφοροι φίλοι λένε "δεν το βγάζω σε βροχή" και στις μοτό όχι μόνο στα ποδήλατα.
    Για μένα αυτό δηλώνει πως δεν πολυκυκλοφορώ, καβαλάω μισάωρα μαξ.
    Δεν το χωρά ο νους μου, δηλαδή τι; θέλω να κάνω κάτι και λόγο βροχής αλλάζω αυτό που θέλω να κάνω;
    Θα με ρωτήσει ο καιρός αν στη μέση της διαδρομής μου ξεκινήσει να βρέχει;
    Τα λάστιχα σηκώνουν νερά και χωρίς βροχή, το βράδυ, τα ξημερώματα, τα νερά του κάθε ενός στο δρόμο, τα χορτάρια στις σκιές κ.λπ.

    Βρέχει και βρέχεσαι, τι αλλάζει; εκτεθειμένος είσαι και με το ποδήλατο και με το καμπριο, πεζοπόρος κ.λπ. κατάλληλο ντύσιμο
    θέλει που στα ποδήλατα είναι πολύ κοντά στο τυπικό ντύσιμο γιατί έτσι και αλλιώς λούτσα γίνεσαι και η υγρασία είναι ο παράγοντας
    που ορίζει την τεχνολογία στα ρούχα αυτά.

  12. #987
    Στο analog cube 2020 την φοραω απο μαμα.Εχει και κλειδωμα απο το τιμονι.

    Καθαριζω με παραφινελαιο ,καθαριστικο αλυσιδας μοτο , wd 40 ...με οτι βρω ...αλλα λυπαινω μονο με ειδικο λυπαντικο για αλυσιδα ποδηλατου.

    Το βγαζω μονο για mtb βολτες με φιλους (εκτος απο συνοδεια του 5χρονου στη γειτωνεια ) και σε αντιθεση με ολους τους δικους μου , κουβαλαω 1-2 σαμπρελες μαζι μου και εχω και το τρομπακι σε περιπτωση στραβης . Δεν εχει κατσει ακομη ,αλλα και αν κατσει οκ .
    Δεν μπαινω στη διαδικασια τουμπλες γιατι εχω φτασει στο μαξ των χρηματων που ηθελα να διαθεσω .
    Δεν ξερω αν θα αλλαξω γνωμη αργουερα , αλλα αυτη τη στιγμη δεν με απασχολει καθολου .
    Στην αρχη αναλωνόμουν με γκατζετακια ,σκατουλακια ,μλκες και εχανα το δασος.
    Τωρα το μονο που θελω ειναι να βρεθω με 2-3 αλλους και να παρω τα βουνα .Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20201214_000836.jpg 
Προβολές:	143 
Μέγεθος:	106,9 KB 
ID:	423585

  13. #988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Στο analog cube 2020 την φοραω απο μαμα.Εχει και κλειδωμα απο το τιμονι.

    Καθαριζω με παραφινελαιο ,καθαριστικο αλυσιδας μοτο , wd 40 ...με οτι βρω ...αλλα λυπαινω μονο με ειδικο λυπαντικο για αλυσιδα ποδηλατου.

    Το βγαζω μονο για mtb βολτες με φιλους (εκτος απο συνοδεια του 5χρονου στη γειτωνεια ) και σε αντιθεση με ολους τους δικους μου , κουβαλαω 1-2 σαμπρελες μαζι μου και εχω και το τρομπακι σε περιπτωση στραβης . Δεν εχει κατσει ακομη ,αλλα και αν κατσει οκ .
    Δεν μπαινω στη διαδικασια τουμπλες γιατι εχω φτασει στο μαξ των χρηματων που ηθελα να διαθεσω .
    Δεν ξερω αν θα αλλαξω γνωμη αργουερα , αλλα αυτη τη στιγμη δεν με απασχολει καθολου .
    Στην αρχη αναλωνόμουν με γκατζετακια ,σκατουλακια ,μλκες και εχανα το δασος.
    Τωρα το μονο που θελω ειναι να βρεθω με 2-3 αλλους και να παρω τα βουνα .Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20201214_000836.jpg 
Προβολές:	143 
Μέγεθος:	106,9 KB 
ID:	423585
    Μια χαρά το ποδηλατακι για all around , ενα drop post νομιζω ειναι η καλυτερη επενδυση για ενα HD mtb .. αμα λιγο θες να κανεις περισσοτερο ανετη τη καταβαση σου

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  14. #989
    Νέο μέλος Το avatar του/της orfeas92
    Εγγραφή
    03/11/2013
    Μηνύματα
    0
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Nα ασχολείσαι με την συντήρηση όσο θέλεις. Να σε πείθουν προϊόντα που ξεκάθαρα στοχεύουν στην πάθηση σου για να πουλήσουν
    δεν δημιουργεί τις συνθήκες που δημιουργείς με την χρήση ποδήλατου ή μοτό, αντιτίθεται.

    Τα "degreaser" σε μεγάλο ποσοστό χρηστών είναι απλά ένα πρόσθετο κόστος, το παραφινέλαιο πχ λειτουργεί πάρα πολύ καλά
    και είναι πολύ φιλικότερο με τις βαφές.
    "Dry-lube";; όσα τεφλονούχα κυκλοφορούν ήδη 20 χρόνια έγιναν wet ξαφνικά; Μήπως τό ότι με 15ε βγάζεις 2 χρόνια τους πέφτει αργό;
    Μήπως το φίλμ που αφήνουν προστατεύει καλύτερα και "καθυστερεί" και άλλους κλάδους;

    Τι να σου πώ, με σπρέϋ τεφλονούχα λιπαντικά πλένω όταν δεν έχω εύκαιρο παραφινέλαιο, με το ίδιο λιπαίνω, δεν λερώνει
    και οι αλυσίδες μου ξεπερνάνε τα όρια ζωής του κατασκευαστή τους.

    Επίσης και συγχώρα με αλλά θα το έβλεπα υποκριτικό απο μέρους μου να μην το σχολιάσω:
    Διάφοροι φίλοι λένε "δεν το βγάζω σε βροχή" και στις μοτό όχι μόνο στα ποδήλατα.
    Για μένα αυτό δηλώνει πως δεν πολυκυκλοφορώ, καβαλάω μισάωρα μαξ.
    Δεν το χωρά ο νους μου, δηλαδή τι; θέλω να κάνω κάτι και λόγο βροχής αλλάζω αυτό που θέλω να κάνω;
    Θα με ρωτήσει ο καιρός αν στη μέση της διαδρομής μου ξεκινήσει να βρέχει;
    Τα λάστιχα σηκώνουν νερά και χωρίς βροχή, το βράδυ, τα ξημερώματα, τα νερά του κάθε ενός στο δρόμο, τα χορτάρια στις σκιές κ.λπ.

    Βρέχει και βρέχεσαι, τι αλλάζει; εκτεθειμένος είσαι και με το ποδήλατο και με το καμπριο, πεζοπόρος κ.λπ. κατάλληλο ντύσιμο
    θέλει που στα ποδήλατα είναι πολύ κοντά στο τυπικό ντύσιμο γιατί έτσι και αλλιώς λούτσα γίνεσαι και η υγρασία είναι ο παράγοντας
    που ορίζει την τεχνολογία στα ρούχα αυτά.
    Δεν ανήκω σε αυτήν την κατηγορία ευτυχώς. Το ποδήλατο θα λερωθεί, θα φθαρεί κλπ. Απλά αυτή τη στιγμή το έχω μόνο για βόλτα μισής - μίας ώρας για γυμναστική. Οπότε δεν το ευχαριστιέμαι να βγω με βροχή, να λασπωθώ, να με κάνουν τα αυτοκίνητα που θα περνάνε δίπλα μου ακόμη χειρότερα κλπ. Τώρα ξεκίνησα δειλά - δειλά, δεν είμαι φτασμένος ποδηλάτης. Χρήσιμα όλα αυτά. Η πιο απλή μέθοδος απ οτι είδα για να βγάλεις το παλιο λάδιο είναι με χαρτί και wd-40. Μετά εφαρμόζεις ενα λαδάκι φτηνό ή παραφινέλαιο όπως λες. Απλά βλέποντας μεγάλα κανάλια για να πάρω μια ιδέα, είδα τι παίζει στην αγορά και μπερδεύτηκα. Φυσικά και αυτοί θα τα δείξουν γιατι βγαίνει χρήμα και απο αυτά.

  15. #990
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Σίγουρα εκτός το παραφινέλαιο για λίπανση, σαν απολιπαντικό έχε το υπόψιν.
    Σε όλα τα ποδηλατάδικα θα βρεις ένα πράσινο σπρεϋ με ένδειξη Teflon.

    Είτε Shimano είτε κάποιας άλλης, είναι αυτό που αναφέρομαι.
    Με αυτό 2 κουταλιές σούπας, κάνεις και την συνταγή με 2 "καρύδια" παραφίνη και βουτάς την καθαρή αλυσίδα μέσα, έτσι ώστε να κρατήσει η λίπανση για ~500χλμ.

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 20:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 11:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 08:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF