Σελίδα 67 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 1757626364656667686970717277 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 991 έως 1.005 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #991
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/02/2018
    Μηνύματα
    12
    Καλησπερα παιδια!! Στην πρωτη καραντινα και χωρις να το σκεφτω πολυ αγορασα ενα ποδηλατο (Carrera T2000 MD). Μετα απο χρονια που ειχα να κανω ποδηλατο, κολλησα και εκτοτε κανω καθε μερα. Μαρεσουν περισσοτερο οι γρηγορες βολτες μεσα στην πολη (ανεβα-κατεβα πεζοδρομια κλπ), επισης να σας πω οτι πηρα το συγκεκριμενο ποδηλατο απο το ιντερνετ κατα τυχη χωρις να το δοκιμασω και χωρις να ξερω απο specs κλπ (τσεκαρα τουλαχιστον να ειναι σωστο size ο σκελετος), και για να μην καθυστερω να σας θεσω τις αποριες μου.
    1. Επειδη ειμαι και λιγο απροσεκτος σκεφτομαι την μετατροπη σε tubeless καθως ηδη μετραω 3 αλλαγες σαμπρελας (2 μπρος-1 πισω). Δεν εχω και ιδεα απο ¨μηχανικα¨ (δεν πιανουν τα χερια μου καθολου) οποτε καθε φορα τραβιομουν. Αξιζει?/Τι χρειαζεται να αλλαξω στο συγκεκριμενο ποδηλατο?/Ποσο περιπου στοιχιζει?
    2.Απο τις πρωτες βολτες εως και σημερα η αναρτηση του ποδηλατου δεν με ικανοποιουσε καθολου. Σε επιπεδα να νιωθω πως δεν λειτουργει και θελω επιτελους να κανω μια αναβαθμιση. Σε τι κατευθυνση να κινηθω μεχρι ποσα λεφτα αξιζει να δωσω?
    3. Περαν απο την αναρτηση τι αλλο περιφεριακο αξιζει να αναβαθμισω πχ τιμονι, σασμαν, τροχους, λαστιχα κλπ ωστε να νιωσω το ποδηλατο ακριβως στα μετρα μου και γενικα πιο On point?
    4. Η ερωτηση που μαλλον επρεπε να ειναι 1η: Αξιζει να δωσω π.χ. 150-200ε για αναρτηση η 50ε για τιμονι κλπ κλπ για ενα ποδηλατο που αγορασα 350ε? Και σταδιακα να το αναβαθμιζω περισσοτερο η οχι?

    Ευχαριστω παιδια περιμενω τις απαντησεις σας καθως ειμαι σχετικα ασχετος με τον τομεα

  2. #992
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SteliosDa1 Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα παιδια!! Στην πρωτη καραντινα και χωρις να το σκεφτω πολυ αγορασα ενα ποδηλατο (Carrera T2000 MD). Μετα απο χρονια που ειχα να κανω ποδηλατο, κολλησα και εκτοτε κανω καθε μερα. Μαρεσουν περισσοτερο οι γρηγορες βολτες μεσα στην πολη (ανεβα-κατεβα πεζοδρομια κλπ), επισης να σας πω οτι πηρα το συγκεκριμενο ποδηλατο απο το ιντερνετ κατα τυχη χωρις να το δοκιμασω και χωρις να ξερω απο specs κλπ (τσεκαρα τουλαχιστον να ειναι σωστο size ο σκελετος), και για να μην καθυστερω να σας θεσω τις αποριες μου.
    1. Επειδη ειμαι και λιγο απροσεκτος σκεφτομαι την μετατροπη σε tubeless καθως ηδη μετραω 3 αλλαγες σαμπρελας (2 μπρος-1 πισω). Δεν εχω και ιδεα απο ¨μηχανικα¨ (δεν πιανουν τα χερια μου καθολου) οποτε καθε φορα τραβιομουν. Αξιζει?/Τι χρειαζεται να αλλαξω στο συγκεκριμενο ποδηλατο?/Ποσο περιπου στοιχιζει?
    2.Απο τις πρωτες βολτες εως και σημερα η αναρτηση του ποδηλατου δεν με ικανοποιουσε καθολου. Σε επιπεδα να νιωθω πως δεν λειτουργει και θελω επιτελους να κανω μια αναβαθμιση. Σε τι κατευθυνση να κινηθω μεχρι ποσα λεφτα αξιζει να δωσω?
    3. Περαν απο την αναρτηση τι αλλο περιφεριακο αξιζει να αναβαθμισω πχ τιμονι, σασμαν, τροχους, λαστιχα κλπ ωστε να νιωσω το ποδηλατο ακριβως στα μετρα μου και γενικα πιο On point?
    4. Η ερωτηση που μαλλον επρεπε να ειναι 1η: Αξιζει να δωσω π.χ. 150-200ε για αναρτηση η 50ε για τιμονι κλπ κλπ για ενα ποδηλατο που αγορασα 350ε? Και σταδιακα να το αναβαθμιζω περισσοτερο η οχι?

    Ευχαριστω παιδια περιμενω τις απαντησεις σας καθως ειμαι σχετικα ασχετος με τον τομεα
    Δεν αξιζει.
    Αν ομως επιμενεις, πετα την αναρτηση μπροστα και βαλε ενα ακαμπτο πηρουνι, κατα προτιμηση πολυ φτηνο, του στυλ σιδερενιο των λιγων δεκαδων ευρω. Μη βαλεις φτηνο αλουμινενιο.
    Επισης μαθε να αλλαζεις σαμπρελα (η να μπαλωνεις) επιτοπου. Παιρνει 5 λεπτα. Την σαμπρελα δε την πεταμε επειδη τρυπησε. Την πεταμε μονο αν σκιστει.
    Τελος αλλαξε λαστιχα. Σε ενα τοσο φτηνο ποδηλατο τα λαστιχα θα ειναι φολα και θα αφαιρουν μεγαλο μερος της ευχαριστησης της κυλησης. Αναλογα την χρηση που κανεις ολο και καποιος θα εχει κατι να σου προτεινει.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #993
    Νέο μέλος Το avatar του/της orfeas92
    Εγγραφή
    03/11/2013
    Μηνύματα
    0
    Καλημέρα! Χθες επιτέλους πήρα τους τροχούς που είχα αφήσει για ακτινολόγηση. Σίγουρα είναι πολύ καλύτεροι, σχεδόν τέλειοι απ΄οτι είδα όταν ήταν πάνω στην ειδική βάση. Κατά την περιστροφή ίσως να χάνει λίγο το λάστιχο τελικά. Το ερώτημα είναι αν είναι σωστό να ην είναι ίσα σφιγμένες όλες οι ακτίνες. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, καμία δεν είναι χαλαρή, απλά οι περισσότερες είναι αρκετά τεντωμένες αλλά μερικές άλλες λιγότερο. Είναι πρόβλημα αυτό? Δεν έκανε σωστή δουλεία?

  4. #994
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.111
    Aν συγκρίνεις δεξιές με αριστερές στον πίσω τροχό έχει λογική.
    Στον εμπρός δεν έχει λογική αλλά αν συμβαίνει μπορεί να οφείλεται σε χαμηλή ποιότητα ακτίνων
    ή να τις ζόρισες αρκετά όταν ήταν αρρύθμιστες ή να είναι σε ανάποδες τρύπες του στεφανιού (δύσκολο).
    Αν η πέδηση των στεφανιών αρχικά δεν χάνει βάλε μερικά χλμ (~100) και έλεγξε ξανά την ευθυγράμμιση της.
    Όταν ελέγχεις έχε υπόψιν αν αλλάζει το ύψος στον κάθετο άξονα.

  5. #995
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SteliosDa1 Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα παιδια!! Στην πρωτη καραντινα και χωρις να το σκεφτω πολυ αγορασα ενα ποδηλατο (Carrera T2000 MD). Μετα απο χρονια που ειχα να κανω ποδηλατο, κολλησα και εκτοτε κανω καθε μερα. Μαρεσουν περισσοτερο οι γρηγορες βολτες μεσα στην πολη (ανεβα-κατεβα πεζοδρομια κλπ), επισης να σας πω οτι πηρα το συγκεκριμενο ποδηλατο απο το ιντερνετ κατα τυχη χωρις να το δοκιμασω και χωρις να ξερω απο specs κλπ (τσεκαρα τουλαχιστον να ειναι σωστο size ο σκελετος), και για να μην καθυστερω να σας θεσω τις αποριες μου.
    1. Επειδη ειμαι και λιγο απροσεκτος σκεφτομαι την μετατροπη σε tubeless καθως ηδη μετραω 3 αλλαγες σαμπρελας (2 μπρος-1 πισω). Δεν εχω και ιδεα απο ¨μηχανικα¨ (δεν πιανουν τα χερια μου καθολου) οποτε καθε φορα τραβιομουν. Αξιζει?/Τι χρειαζεται να αλλαξω στο συγκεκριμενο ποδηλατο?/Ποσο περιπου στοιχιζει?
    2.Απο τις πρωτες βολτες εως και σημερα η αναρτηση του ποδηλατου δεν με ικανοποιουσε καθολου. Σε επιπεδα να νιωθω πως δεν λειτουργει και θελω επιτελους να κανω μια αναβαθμιση. Σε τι κατευθυνση να κινηθω μεχρι ποσα λεφτα αξιζει να δωσω?
    3. Περαν απο την αναρτηση τι αλλο περιφεριακο αξιζει να αναβαθμισω πχ τιμονι, σασμαν, τροχους, λαστιχα κλπ ωστε να νιωσω το ποδηλατο ακριβως στα μετρα μου και γενικα πιο On point?
    4. Η ερωτηση που μαλλον επρεπε να ειναι 1η: Αξιζει να δωσω π.χ. 150-200ε για αναρτηση η 50ε για τιμονι κλπ κλπ για ενα ποδηλατο που αγορασα 350ε? Και σταδιακα να το αναβαθμιζω περισσοτερο η οχι?

    Ευχαριστω παιδια περιμενω τις απαντησεις σας καθως ειμαι σχετικα ασχετος με τον τομεα
    Ούτε € τσακιστό . Ενα ρίσκο της αγοράς καινούριου καρά- entry level ποδηλάτου είναι πως αν κολλήσεις σύντομα θα δεις τις αδυναμίες του. Σε σκελετό και περιφερειακά .
    Για μένα εφόσον το πήρες , χρησιμοποιήσε το να δεις τι θες τι θες που κινείσαι παραπάνω , δρόμο , βουνό ή μεικτή χρήση . Αν κινείσαι αποκλειστικά δρόμο θες ενα ξερό δρόμου , με δυνατότητα να παίρνει λάστιχα απο 25 έως και 32 mm . Αν πας βουνό θες καλό ΜΤΒ που ειναι εξ ορισμού ακριβό σπορ. Τωρα αν θες μεικτή χρήση και με ένα ποδηλάτο , πάμε αλλού .

    Για να λες γρήγορες βόλτες εκτιμώ πως κινείσαι σε άσφαλτο . Οπότε googlare "ποδηλατα fitness " ή κοίτα για trekking χωρίς πηρούνι κλπ . Κάτι σαν αυτό https://www.action-bikes.gr/shop/pod...al-funcore-28/ . Το πηρούνι στα φτηνά ποδήλατα είναι κατα κανόνα για πέταμα και δεν προσφέρει πουθενά .
    Κοιτάς και για μεταχειρισμένες κούρσες , αλλά αυτό είναι η επόμενη πίστα .

    Tubeless και τετοια μην ασχολεισαι καθόλου . Θα σου βγουν οι τροχοί πιο πολύ από το ποδήλατο το ίδιο και παλι θα κουβαλας σαμπρέλα και τρόμπα . Σαμπρέλες εξωλκείς και τρόμπα . Αυτα να έχεις μαζί σου . Στο youtube θα βρεις χιλιάδες βίντεο για αλλαγή σαμπρέλας .

    Αν μπορείς πούλα το . Είναι καλή περίοδος να χάσεις ελάχιστα χρήματα .
    Modenas Kriss 125

  6. #996
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2020
    Μηνύματα
    0
    Σχετικά με dry lube και λάστιχα γιατί και εγώ το είχα ψάξει πριν λίγο καιρό γιατί άρχισα να πηγαινοέρχομαι καθημερινά στη δουλειά με ποδήλατο.

    Για dry lube κατέληξα στο SQUIRT Lube το οποίο είναι κερί. Είναι πολύ οικονομικό (ειδικά με τη μεγάλη συσκευασία των 500ml), αποτελεσματικό και δεν λερώνει. Κάθε ~10 διαδρομές των 12χμ., σκουπίζω την αλυσίδα στα γρήγορα με ένα χαρτί κουζίνας και βάζω μια μικρή σταγονίτσα στο εσωτερικό σε κάθε link της αλυσίδας. Αν βρέξει πολύ, ψιλοχάνεται, οπότε κάνω το σκούπισμα-reapply. Αν όμως είναι συνεχόμενες μέρες βροχής όπως τη προηγούμενη βδομάδα στην Αθήνα, το αφήνω και όταν τελειώσουν οι βροχές, τότε ξαναβάζω. Την πρώτη πρώτη φορά που κάνεις τη μετάβαση από κανονικό λάδι αλυσίδας στο Squirt, προτείνεται καλό καθάρισμα, εγώ το έκανα με σαπουνάδα και σφουγγάρι. Όλες αυτές τις συμβουλές (συν άλλες) υπάρχουν στο site τους.

    Για λάστιχα, επειδή και εγώ είμαι άχρηστος για επισκευές και δεν θέλω απρόοπτα, κατέληξα στα Schwalbe Marathon, είναι βαριά αλλά 1 χρόνο κάθε μέρα στο κέντρο της Αθήνας, δεν έχουν σκάσει ποτέ. Δεν έχει εμπειρία για να κρίνω ποιότητα κύλισης κτλ. σε βροχή απλά θέλει προσοχή γιατί πέφτει αρκετά η πρόσφυση. Συγκεκριμένα πήρα αυτά Schwalbe Marathon Reflex Green Guard 2,0" Wire και για σαμπρέλες αυτά Schwalbe Tube AV 13 for 26" ώστε να φουσκώνουν παντού.

    Επίσης είχα αγοράσει:
    -για handles GP1-L Performance Comfort - Handles
    -για βροχή Vaude Valdipino - Rain Poncho & Vaude Bike Gaiter Long - Overshoes
    -αλυσίδα ασφαλείας Kryptonite Evolution Series 4 Integrated Chain 1090 & Kryptonite KryptoFlex Double Loop Cable

  7. #997
    Νέο μέλος Το avatar του/της orfeas92
    Εγγραφή
    03/11/2013
    Μηνύματα
    0
    Καλησπέρα και πάλι! Σήμερα είχα το πρώτο σκασμένο λάστιχο. Μάλλον φταίει ενα δέντρο που έχω στο σπίτι το οποίο βγάζει αγκάθια. Είχα πρόβλημα και με το προηγούμενο ποδήλατο, αλλά νόμιζα ότι με αυτά τα λάστιχα που έχει αυτό θα υα τα γλύτωνα αυτά. Το ερώτημα τώρα είναι, αξίζουν τα μπαλώματα σαμπρέλας? Αντέχουν? Σκέφτηκα να πάρω καινούρια που έχει μέσα υγρό, αλλά αργότερα σκέφτομαι να τα κάνω tubeless, οπότε ίσως είναι πέταμα χρημάτων.

  8. #998
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.111
    Τα "αυτόματα" μπαλώματα αξίζουν, χρειάζεται να είσαι λίγο επιμελής στην τοποθέτηση.
    Ζουμί υπάρχει σε συσκευασίες πλαστικού μπουκαλιού, δεν χρειάζεται να πάρεις σαμπρέλα.

    Tubeless λάστιχα σκάνε με τον ίδιο τρόπο, απλά ίσως δεν χάσουν άμεσα τον αέρα και γυρίσεις πίσω.

  9. #999
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από orfeas92 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και πάλι! Σήμερα είχα το πρώτο σκασμένο λάστιχο. Μάλλον φταίει ενα δέντρο που έχω στο σπίτι το οποίο βγάζει αγκάθια. Είχα πρόβλημα και με το προηγούμενο ποδήλατο, αλλά νόμιζα ότι με αυτά τα λάστιχα που έχει αυτό θα υα τα γλύτωνα αυτά. Το ερώτημα τώρα είναι, αξίζουν τα μπαλώματα σαμπρέλας? Αντέχουν? Σκέφτηκα να πάρω καινούρια που έχει μέσα υγρό, αλλά αργότερα σκέφτομαι να τα κάνω tubeless, οπότε ίσως είναι πέταμα χρημάτων.
    Φυσικα και αξιζουν τα μπαλωματα. Αυτο μας ελειπε να αλλαζουμε σαμπρελα καθε φορα που τρυπαει. Υπαρχουν δυο ειδων, τα "γρηγορα αυτοκολλητα" και τα παραδοσιακα. Εγω κουβαλαω αυτοκολλητα μαζι μου και στο σπιτι τα αντικαθιστω με κομματακια σαμπρελας με βενζινοκολλα. Τα υγρα μεσα στη σαμπρελα δε δουλευουν παντως εξισου καλα με tubeless.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #1000
    Νέο μέλος Το avatar του/της orfeas92
    Εγγραφή
    03/11/2013
    Μηνύματα
    0
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Τα "αυτόματα" μπαλώματα αξίζουν, χρειάζεται να είσαι λίγο επιμελής στην τοποθέτηση.
    Ζουμί υπάρχει σε συσκευασίες πλαστικού μπουκαλιού, δεν χρειάζεται να πάρεις σαμπρέλα.

    Tubeless λάστιχα σκάνε με τον ίδιο τρόπο, απλά ίσως δεν χάσουν άμεσα τον αέρα και γυρίσεις πίσω.
    Σίγουρα...Εννοείται όμως πως αν μπεις στη διαδικασία για tubeless, θα βάλεις κα υγρό μέσα. Πολύς λόγος έχει γίνει γι' αυτό, αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι για την αντοχή του στο χρόνο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Φυσικα και αξιζουν τα μπαλωματα. Αυτο μας ελειπε να αλλαζουμε σαμπρελα καθε φορα που τρυπαει. Υπαρχουν δυο ειδων, τα "γρηγορα αυτοκολλητα" και τα παραδοσιακα. Εγω κουβαλαω αυτοκολλητα μαζι μου και στο σπιτι τα αντικαθιστω με κομματακια σαμπρελας με βενζινοκολλα. Τα υγρα μεσα στη σαμπρελα δε δουλευουν παντως εξισου καλα με tubeless.
    Ωραία. Παράγγειλα εν κιτ της ventura που έχει παραδοσιακά μέσα, που πρέπει να τρίψεις λίγο τη σαμπρέλα και να βάλεις κόλλα, καθώς διάβασα οτι αντέχουν περισσότερο σε σχέση με τα αυτοκόλλητα όπως διάβασα που είναι λύση ανάγκης. Κάτι σαν την ένεση στο αυτοκίνητο. Δεν το γνώριζα είναι η αλήθεια. Σε ένα κόσμο που έχουν γίνει όλα αναλώσιμα και γεμίζουμε τον πλανήτη σκουπίδια, που να φανταστώ οτι δεν θα πετούσαμε τις σαμπρέλες! Νόμιζα οτι αυτά τα έκαναν στην εποχή του πατέρα μου. Ερώτηση, έχεις εμπειρία από tubless με υγρό? Το κιτ έχει περίπου ένα 40άρι. Το σκέφτομαι για αργότερα αλλά με προβληματίζει αν όντως δουλεύει και αντέχει το υγρό το χρόνο.

  11. #1001
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από orfeas92 Προβολή μηνύματος
    Σίγουρα...Εννοείται όμως πως αν μπεις στη διαδικασία για tubeless, θα βάλεις κα υγρό μέσα. Πολύς λόγος έχει γίνει γι' αυτό, αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι για την αντοχή του στο χρόνο.



    Ωραία. Παράγγειλα εν κιτ της ventura που έχει παραδοσιακά μέσα, που πρέπει να τρίψεις λίγο τη σαμπρέλα και να βάλεις κόλλα, καθώς διάβασα οτι αντέχουν περισσότερο σε σχέση με τα αυτοκόλλητα όπως διάβασα που είναι λύση ανάγκης. Κάτι σαν την ένεση στο αυτοκίνητο. Δεν το γνώριζα είναι η αλήθεια. Σε ένα κόσμο που έχουν γίνει όλα αναλώσιμα και γεμίζουμε τον πλανήτη σκουπίδια, που να φανταστώ οτι δεν θα πετούσαμε τις σαμπρέλες! Νόμιζα οτι αυτά τα έκαναν στην εποχή του πατέρα μου. Ερώτηση, έχεις εμπειρία από tubless με υγρό? Το κιτ έχει περίπου ένα 40άρι. Το σκέφτομαι για αργότερα αλλά με προβληματίζει αν όντως δουλεύει και αντέχει το υγρό το χρόνο.
    Δεν εχω προσωπικη εμπειρια με tubeless. Τα υγρα αντεχουν μερικους μηνες και ειναι λιγο μπελας αν δε μαθεις να κανεις μονος σου τα απαραιτητα. Παντως αν γινει καλα η δουλεια, ειναι σετ εντ φοργκετ για κανα 5μηνο και επισης μη εχοντας σαμπρελα βελτιωνεται πολυ η κυληση. Ειναι επισης και η πιο ασφαλης λυση. Το καλοκαιρι που μας περασε παρα τριχα γλυτωσα το νοσοκομειο απο μπροστινη σαμπρελα που ανοιξε στη βαλβιδα πηγαινοντας ταπα σε κατηφορα. Το καλο ειναι πως οπως διαπιστωσα ειμαι σε θεση να αλλαξω σαμπρελα με ελαφρα διασειση πρωτη φορα ξεκρανωτος εφαγα την ασφαλτο στο σωμα και το τιμονι στο κεφαλι.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #1002
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από orfeas92 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και πάλι! Σήμερα είχα το πρώτο σκασμένο λάστιχο. Μάλλον φταίει ενα δέντρο που έχω στο σπίτι το οποίο βγάζει αγκάθια. Είχα πρόβλημα και με το προηγούμενο ποδήλατο, αλλά νόμιζα ότι με αυτά τα λάστιχα που έχει αυτό θα υα τα γλύτωνα αυτά. Το ερώτημα τώρα είναι, αξίζουν τα μπαλώματα σαμπρέλας? Αντέχουν? Σκέφτηκα να πάρω καινούρια που έχει μέσα υγρό, αλλά αργότερα σκέφτομαι να τα κάνω tubeless, οπότε ίσως είναι πέταμα χρημάτων.
    Δεν ξέρω για τι λάστιχα μιλάμε , αλλά γενικά αν έχεις κάπως φαρδύ στεφάνι , ειναι σχετικά πολύ εύκολη η όλη διαδικασία . Πιο δύσκολο ίσως να βάλεις -βγάλεις ειδικά τον πίσω τροχό παρά να αλλάξεις την σαμπρέλα . Tubeless και λοιπά καλά και ωραία αλλά είναι για πιο σοβαρή ποδηλασία και λέει να τα αγοράσεις με το ποδήλατο . Να μετατρέπεις ζάντες ή ακομα χειροτέρα , να αγοράσεις καινούριες με λάστιχα , είναι μια επένδυση που δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να την κάνεις μόνο για τα σκασίμα . Και πόσα λάστιχα πια ; Κοιτάζω strava και στην κούρσα με 7000 χλμ και λάστιχα χωρίς κάποια ιδιαίτερη προστασία έχω να θυμάμαι ακριβώς 1 σκάσιμο !!! Θα μαι τυχερός ...
    Modenas Kriss 125

  13. #1003
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.111
    Eίναι τριπλάσιες οι πιέσεις στην κούρσα, τα περισσότερα τα διώχνει ή τα σπάει. Και να είμαστε ρεαλιστές, δεν παμε εκεί που πάνε τα mtb.

  14. #1004
    Νέο μέλος Το avatar του/της orfeas92
    Εγγραφή
    03/11/2013
    Μηνύματα
    0
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω για τι λάστιχα μιλάμε , αλλά γενικά αν έχεις κάπως φαρδύ στεφάνι , ειναι σχετικά πολύ εύκολη η όλη διαδικασία . Πιο δύσκολο ίσως να βάλεις -βγάλεις ειδικά τον πίσω τροχό παρά να αλλάξεις την σαμπρέλα . Tubeless και λοιπά καλά και ωραία αλλά είναι για πιο σοβαρή ποδηλασία και λέει να τα αγοράσεις με το ποδήλατο . Να μετατρέπεις ζάντες ή ακομα χειροτέρα , να αγοράσεις καινούριες με λάστιχα , είναι μια επένδυση που δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να την κάνεις μόνο για τα σκασίμα . Και πόσα λάστιχα πια ; Κοιτάζω strava και στην κούρσα με 7000 χλμ και λάστιχα χωρίς κάποια ιδιαίτερη προστασία έχω να θυμάμαι ακριβώς 1 σκάσιμο !!! Θα μαι τυχερός ...
    Είσαι τυχερός και μπορεί να μένεις σε πόλη. Εδώ στο νησί έχει πολλά δεντράκια που σκορπανε αγκάθια. Ένα ειδικά το έχω και στον κήπο. Στο scooter δεν είχα ποτέ θέμα με αυτά, αλλά μιλάμε για αλλά λάστιχα με άλλο πάχος. Αυτά που έχει το ποδήλατο τώρα είναι τα εργοστασιακα μιας και το έχω μόλις 20 ημέρες(Schwabe smart sam 29" 2.10). Δεν ξέρω αν αξίζει κατά τη γνώμη σου να κάνω τη μετατροπή.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Eίναι τριπλάσιες οι πιέσεις στην κούρσα, τα περισσότερα τα διώχνει ή τα σπάει. Και να είμαστε ρεαλιστές, δεν παμε εκεί που πάνε τα mtb.
    Η αλήθεια είναι ότι δεν κάνω σοβαρή χρήση σε βουνό, αλλά όπου βρω κατσαβραχα και χωματοδρομο μπαινω, γιατί εκεί καταλαβαίνω τις δυνατότητες του έστω και λίγο και το ευχαριστίεμαι που με πηγαίνει εκεί με άνεση.
    Τελευταία τροποποίηση από orfeas92; 22/12/2020 στις 19:38.

  15. #1005
    Νέο μέλος Το avatar του/της orfeas92
    Εγγραφή
    03/11/2013
    Μηνύματα
    0
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Δεν εχω προσωπικη εμπειρια με tubeless. Τα υγρα αντεχουν μερικους μηνες και ειναι λιγο μπελας αν δε μαθεις να κανεις μονος σου τα απαραιτητα. Παντως αν γινει καλα η δουλεια, ειναι σετ εντ φοργκετ για κανα 5μηνο και επισης μη εχοντας σαμπρελα βελτιωνεται πολυ η κυληση. Ειναι επισης και η πιο ασφαλης λυση. Το καλοκαιρι που μας περασε παρα τριχα γλυτωσα το νοσοκομειο απο μπροστινη σαμπρελα που ανοιξε στη βαλβιδα πηγαινοντας ταπα σε κατηφορα. Το καλο ειναι πως οπως διαπιστωσα ειμαι σε θεση να αλλαξω σαμπρελα με ελαφρα διασειση πρωτη φορα ξεκρανωτος εφαγα την ασφαλτο στο σωμα και το τιμονι στο κεφαλι.
    Με προβλημάτισες γιατί πίστευα ότι σίγουρα για κάνα χρόνο θα αντέχουν. Αν είναι κάθε 6 μηνο να τα ανανεωνω, καλύτερα μπαλωμα στη σαμπρέλα. Και από θέμα κόστους δηλαδή, και η διαδικασία είναι πάνω κάτω η ίδια. Ίσως στην αλλαγή ελαστικών να βάλω τα ενισχυμένα της schawabe, που απ ότι είδα έχουν μέσα ένα στρώμα προστασίας. Είναι ακριβά βέβαια τα άτιμα. Ούτε για μηχανάκι που λέει ο λόγος δεν θες 70€ για δύο λάστιχα.

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 20:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 11:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 08:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF