Σελίδα 69 από 69 ΠρώτοΠρώτο ... 1959646566676869
Προβολή αποτελεσμάτων 1.021 έως 1.028 από 1028

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Ρεαλιστικά για έναν προπονημένο αστικό ποδηλάτη, δηλαδή για κάποιον που πατάει 150W χωρίς όριο χρόνου
    το σύνολο του ποδήλατου μέχρι τα 12,5-13kg είναι λογικό, απο εκεί και πέρα δυσκολεύει και επιβαρύνεσαι αρκετά
    ειδικά αν νομίζει πως το ζέσταμα και οι διατάσεις είναι υπερβολές κ.λπ.

Και εγώ δούλεψα κούριερ και κουβαλάω ότι χωρά ο ορειβατικός σάκος αλλά τα γόνατα, ο αυχένας κ.λπ. στέλνουν εξώδικο κάποια στιγμή.

Νέο μέλος
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Μπερδεύτηκα λίγο.
    Στο specialized δεν βγαίνει το μοτέρ αλλά όταν κλείνεις την υποβοήθηση είναι σαν κλασσικό ποδήλατο με μόνο συν 3 κιλά βάρος περίπου.
    Έχεις δίκιο, έκανα λάθος. Το μοτέρ στο Specialized μοιάζει με το Fazua αλλά δεν είναι το ίδιο, δεν είναι αποσπώμενο.

~15kg αντί για ~25 που είναι τα περισσότερα e-bikes όντως είναι σημαντική διαφορά. Εσυ ποια ακριβώς έκδοση πήρες; TURBO VADO SL 4.0 2021;

Για αυτό και αυτό έχει κανείς άποψη; Αξίζουν ή είναι μούφο-έκπτωση;
    Τελευταία τροποποίηση από batig0al; 12/01/2021 στις 18:34.

Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι, πως είναι το enduro/am με 24+ κιλά ποδήλατο? Μου φαίνονται παρα πολλα!

αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι, πως είναι το enduro/am με 24+ κιλά ποδήλατο? Μου φαίνονται παρα πολλα!
    Ειναι πολλα για ποδηλατο αλλα πολυ λιγα για μηχανοκινητο. Αναλογα πως θα δεις το ποτηρι.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εφόσον μιλάμε για ηλεκτρικό θα καταλάβεις διαφορά με απλό ποδήλατο μόνο σε ιδιαίτερα σκληρό downhill. Πάω βόλτες καθαρά enduro και dowhill με φίλους που κάποιοι έχουν παραδοσιακά ποδήλατα και σε διάφορες ανταλλαγές που έχουμε κάνει, μόνο σε ιδιαίτερα απαιτητικές κατεβασιές λέω αχ να είχα ένα απλό.

p.s Να γράψω ότι πριν το ποδήλατο είχα ένα EXC 400, οπότε το feeling που έχω στα μονοπάτια (αν και πιο κλειστά κομμάτια) είναι ότι είναι πούπουλο.

Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Εφόσον μιλάμε για ηλεκτρικό θα καταλάβεις διαφορά με απλό ποδήλατο μόνο σε ιδιαίτερα σκληρό downhill. Πάω βόλτες καθαρά enduro και dowhill με φίλους που κάποιοι έχουν παραδοσιακά ποδήλατα και σε διάφορες ανταλλαγές που έχουμε κάνει, μόνο σε ιδιαίτερα απαιτητικές κατεβασιές λέω αχ να είχα ένα απλό.

p.s Να γράψω ότι πριν το ποδήλατο είχα ένα EXC 400, οπότε το feeling που έχω στα μονοπάτια (αν και πιο κλειστά κομμάτια) είναι ότι είναι πούπουλο.
    Μάλιστα, ενδιαφέρον και το κατα πόσον τα περιφεριακά της απλής σειράς μπορούν να αντελεξέλθουν στο αυξημένο βάρος, απο άποψη flex και αίσθησης που δίνουν.
    Και εκεί που έλεγα καλύτερο το enduro και το pitch που είχα απο το scratch που ήταν 15,5 κιλά και μου φαινόταν βαρύ!

Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    MikeG σε θυμήθηκα την πρωτοχρονιά οχι γιατί έδωσες τζάμπα το exc400 και εκείνη την περίοδο δεν το χρειαζόμουν!! Αλλα για αυτό που είχες πεί κάποια στιγμή για το ηλεκτρικό ποδήλατο σε σχέση με το μηχανάκι.
    Καβάλησα ενα haibike της σειράς 9 enduro νομίζω δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα χώμα και ποδήλατο είμαι κουρσάς...
    Δεν ήθελα να κατέβω πραγματικά πήγαινε όπου ήθελες ακόμα και σε ορειβατικό πεζοπορικό μονοπάτι θεωρώ οτι θα μπορούσες να ανέβεις πολύ άνετα, το να κατέβεις το κάνεις εύκολα με ότι έχεις .
    Γενικά το ποδήλατο σε δοκιμαστική βόλτα μικρή που το έκανα ότι έβλεπες το σκαρφάλωνε και ανέβαινε ούτε να σπινιάρει ώστε να χάσεις το πετάλι και να σε κόψει ούτε να σε προβληματίσει πουθενά.
    Μου έκανε εντύπωση!!
    LIVE FREEEEE!!!!!

Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Μάλιστα, ενδιαφέρον και το κατα πόσον τα περιφεριακά της απλής σειράς μπορούν να αντελεξέλθουν στο αυξημένο βάρος, απο άποψη flex και αίσθησης που δίνουν.
    Και εκεί που έλεγα καλύτερο το enduro και το pitch που είχα απο το scratch που ήταν 15,5 κιλά και μου φαινόταν βαρύ!

Θα έλεγα ότι είναι λάθος να ψωνίσεις ebike με φτηνά περιφερειακά ώστε ας πούμε να το κάνεις πιο εύπεπτο οικονομικά. Τα 22 κιλά θέλουν αρκετά καλές αναρτήσεις και ακόμα πιο σοβαρά φρένα. Γι'αυτό και σε προηγούμενο ποστ μου είχα γράψει ότι αξιοπρεπές full suspension με κάτω από 4200€ δε βρίσκεις.

Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    MikeG σε θυμήθηκα την πρωτοχρονιά οχι γιατί έδωσες τζάμπα το exc400 και εκείνη την περίοδο δεν το χρειαζόμουν!! Αλλα για αυτό που είχες πεί κάποια στιγμή για το ηλεκτρικό ποδήλατο σε σχέση με το μηχανάκι.
    Καβάλησα ενα haibike της σειράς 9 enduro νομίζω δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα χώμα και ποδήλατο είμαι κουρσάς...
    Δεν ήθελα να κατέβω πραγματικά πήγαινε όπου ήθελες ακόμα και σε ορειβατικό πεζοπορικό μονοπάτι θεωρώ οτι θα μπορούσες να ανέβεις πολύ άνετα, το να κατέβεις το κάνεις εύκολα με ότι έχεις .
    Γενικά το ποδήλατο σε δοκιμαστική βόλτα μικρή που το έκανα ότι έβλεπες το σκαρφάλωνε και ανέβαινε ούτε να σπινιάρει ώστε να χάσεις το πετάλι και να σε κόψει ούτε να σε προβληματίσει πουθενά.
    Μου έκανε εντύπωση!!
    Πραγματικά όποιος enduraς καβαλήσει ποιοτικό ebike θα πουλήσει το enduro Με το δικό μου σκαρφαλώνω όπου σκεφτώ, τα uphill που κάνουμε είναι ιδιαίτερα τεχνικά ακόμα και για πεζό και όσον αφορά τα down, χέρια να έχεις και πας πραγματικά παντού.
    Δε μετανιώνω καθόλου για την αλλαγή που έκανα , το αντίθετο!

Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20210112_194901.jpg 
Προβολές:	82 
Μέγεθος:	90,7 KB 
ID:	424783

Σελίδα 69 από 69 ΠρώτοΠρώτο ... 1959646566676869

Παρόμοια θέματα

1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 21:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 12:30