Σελίδα 70 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 2060656667686970717273747580 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.036 έως 1.050 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #1036
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2020
    Μηνύματα
    215
    Καλησπέρα παιδιά. Ψάχνω mtb μέχρι 1000 ευρώ.εχω αυτή τη στιγμή ένα fuji Nevada που το είχα πάρει 500,και θέλω να κάνω μια αναβάθμιση.ποιο μου προτείνετε. Ευχαριστώ πολύ.

  2. #1037
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Καλησπέρα, τι θες να κάνεις με αυτό;
    Αναβάθμιση μπορείς να επενδύσεις και στο fuji, η περίοδος βολεύει με τα μοντέλα που σε ενδιαφέρουν να είναι προπωλημένα.

    Για να πεις ότι αλλάζεις ποδήλατο θα πρέπει να ξέρεις τι δεν σου αρέσει στο προηγούμενο.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 15/03/2021 στις 17:05.

  3. #1038
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2020
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, τι θες να κάνεις με αυτό;
    Αναβάθμιση μπορείς να επενδύσεις και στο fuji, η περίοδος βολεύει με τα μοντέλα που σε ενδιαφέρουν να είναι προπωλημένα.

    Για να πεις ότι αλλάζεις ποδήλατο θα πρέπει να ξέρεις τι δεν σου αρέσει στο προηγούμενο.
    Καλησπερα.δεν θέλω να κάνω αναβάθμιση στο υπάρχων ποδήλατο. Θέλω ένα καινούργιο καλυτερα

  4. #1039
    Τι ακριβως θα κανεις με το ποδηλατο;
    Θα πηγαινεις βουνο ;
    Μονο βουνο;
    Βουνο και καθημερινο ;

  5. #1040
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2020
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Τι ακριβως θα κανεις με το ποδηλατο;
    Θα πηγαινεις βουνο ;
    Μονο βουνο;
    Βουνο και καθημερινο ;
    60%βουνο. 40% καθημερινο
    Τελευταία τροποποίηση από sisos; 15/03/2021 στις 20:23.

  6. #1041
    Τι υψος εχεις ;

  7. #1042
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2020
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Τι υψος εχεις ;
    γύρω στο 1,78.

  8. #1043
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Eίναι λίγο δύσκολο αυτή την εποχή, έχουν πωληθεί τα περισσότερα κοντά στα 1000-1500ε αφήνοντας λίγα φασόν, σε λίγα νούμερα.
    Απο την άλλη θες να φρεσκαριστείς αλλά δεν αναφέρεις κάτι για το τι θα ήθελες στο επόμενο bike. To να έχει μια εισαγωγική ανάρτηση
    με κλείδωμα ή δισκόφρενα είναι κάτι πολύ γενικό, θα τα βρείς στα περισσότερα.

    Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στο τι υπάρχει διαθέσιμο στο νούμερο σου (πιθανά M) και καταλήγοντας σε 1-2 που θα σε ενδιαφέρουν
    να σου πούμε μια γνώμη.
    Νομίζω πως στην παρούσα, το σημαντικότερο είναι να σου αρέσει μιας και με το προηγούμενο δεν έχεις κάποιο feedback πχ για τους τροχούς
    ή την γεωμετρία του κ.λπ.

    Σίγουρα με 1000ε μπορείς να βρεις και αξιόλογο μεταχειρισμένο.

    Έχε υπόψιν πως αν αυτό που λες "βουνό 60%" σημαίνει δασικός και μονοπάτια με μικρά νεροφαγώματα και γενικά τερέν που περπατιέται
    είσαι κοντά στο είδος treking και όχι στο mtb για να περνάς καλύτερα.
    Αν εννοείς όντως σκληρό τερέν με κροκάλες, ρίζες, νεροφαγώματα βαθιά, άλματα κ.λπ. απομακρύνεσαι αρκετά από ένα ποδήλατο
    που θα μπορεί να σε βολεύει στο υπόλοιπο 40% που αναφέρεις.

    Ρίξε μια ματιά και βάλε μερικά που σου αρέσουν, θα είναι ευκολότερο

  9. #1044
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2020
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Eίναι λίγο δύσκολο αυτή την εποχή, έχουν πωληθεί τα περισσότερα κοντά στα 1000-1500ε αφήνοντας λίγα φασόν, σε λίγα νούμερα.
    Απο την άλλη θες να φρεσκαριστείς αλλά δεν αναφέρεις κάτι για το τι θα ήθελες στο επόμενο bike. To να έχει μια εισαγωγική ανάρτηση
    με κλείδωμα ή δισκόφρενα είναι κάτι πολύ γενικό, θα τα βρείς στα περισσότερα.

    Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στο τι υπάρχει διαθέσιμο στο νούμερο σου (πιθανά M) και καταλήγοντας σε 1-2 που θα σε ενδιαφέρουν
    να σου πούμε μια γνώμη.
    Νομίζω πως στην παρούσα, το σημαντικότερο είναι να σου αρέσει μιας και με το προηγούμενο δεν έχεις κάποιο feedback πχ για τους τροχούς
    ή την γεωμετρία του κ.λπ.

    Σίγουρα με 1000ε μπορείς να βρεις και αξιόλογο μεταχειρισμένο.

    Έχε υπόψιν πως αν αυτό που λες "βουνό 60%" σημαίνει δασικός και μονοπάτια με μικρά νεροφαγώματα και γενικά τερέν που περπατιέται
    είσαι κοντά στο είδος treking και όχι στο mtb για να περνάς καλύτερα.
    Αν εννοείς όντως σκληρό τερέν με κροκάλες, ρίζες, νεροφαγώματα βαθιά, άλματα κ.λπ. απομακρύνεσαι αρκετά από ένα ποδήλατο
    που θα μπορεί να σε βολεύει στο υπόλοιπο 40% που αναφέρεις.

    Ρίξε μια ματιά και βάλε μερικά που σου αρέσουν, θα είναι ευκολότερο
    Ευχαριστώ. Κοιτάζω το trek marlin 7 του 21.αν σε αυτό το στυλ.και με τα ίδια χρήματα μπορώ να βρω κάτι καλύτερο σε fuji..cube..giant κτλ. Τότε. Καλοδεχουμενο

  10. #1045
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Ωραίο, ρώτησε αν υπάρχει διαθέσιμο.
    Σε fuji (Tahoe) και giant (talon - fathom) είναι πιθανό να βρεις κάτι αντίστοιχο.

    Έχε υπόψιν πως με μονόδισκο στημένο για βουνό, είναι ένα αρκετά "βουνίσιο" σύνολο για να καλύψεις αποστάσεις σε πόλη.

  11. #1046
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2020
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ωραίο, ρώτησε αν υπάρχει διαθέσιμο.
    Σε fuji (Tahoe) και giant (talon - fathom) είναι πιθανό να βρεις κάτι αντίστοιχο.

    Έχε υπόψιν πως με μονόδισκο στημένο για βουνό, είναι ένα αρκετά "βουνίσιο" σύνολο για να καλύψεις αποστάσεις σε πόλη.
    Ευχαριστώ. Η cube έχει κι αυτή κάποια πρόταση σε αυτό το εύρος?ποια κατά την γνώμη σου είναι καλητερη μάρκα από αυτες που αναφεραμε
    Τελευταία τροποποίηση από sisos; 16/03/2021 στις 13:06.

  12. #1047
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/03/2021
    Μηνύματα
    0
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από batig0al Προβολή μηνύματος
    Αναδιπλούμενο με μεγάλες ρόδες δεν έχω δει και δεν νομίζω να αξίζει. Με μέτριες ρόδες τρέχει τώρα μια καλή προσφορά στο banggood Fiido D4S από Τσεχία ~550€ αν το παραγγείλεις μέσω της εφαρμογής τους, συν κανα 30αρι οι επίσημοι λασπωτήρες. Η επιδότηση δεν το συμπεριλαμβάνει καθώς έχει μεν pedal assist αλλά έχει και χειρόγκαζο. Για low budget, value for money, σπαστό, μικρές αποστάσεις, όχι βαρυά χρήση κτλ. είναι καλή επιλογή. Γραπτό review και video review.

    Για κανονικό ποδήλατο, τα CTM με Bafang μοτέρ είναι super επιλογή και ενδιαφερόμουν και εγώ αλλά δεν κατάφερα να τα βρώ κάπου να τα αγοράσω. Ίσως στη Θεσσαλονική να είναι διαφορετικά από την Αθήνα. Δεν ξέρω ακριβώς τους λόγους (μικρή παραγωγή, covid, μεγάλη ζήτηση, συνδυασμός) αλλά γενικά δεν βρίσκεις εύκολα vfm ebike επιλογή, ειδικά προσφορά, όχι μόνο στην Ελλάδα, γενικά στην Ε.Ε. To Kellys θα έλεγα ότι είναι μια ok λύση από εγχώρια, δύσκολα θα βρεις κάτι καλύτερο και δύσκολα θα βρεις κάτι χειρότερο. Εκεί στα 2000-2500€ παίζουν διάφορα μοντέλα: (πολύ) Cube, Giant, Scott, Moustache, Haibike κ.α. Έχε υπόψη ότι η διαδικασία επιδότησης έχει κάποια γραφειοκρατεία, το αγοράζεις με δικά σου λεφτα και αργείς πολύ να πάρεις τα λεφτά της επιδότησης. Από όσο ξέρω, ακόμη και αυτοί που αγόρασαν με το καλημέρα τον Σεπτέμβριο δεν έχουν επιδοτηθεί ακόμη.
    Υπάρχει μεγάλο backlog και το κράτος ψάχνει ιδιώτες για να το διαχειριστεί.

    Τέλος, υπάρχει η επιλογή για αγορά από το εξωτερικό, δύο από τα πιο γνωστά είναι το bike24 και το bike-discount. Μπορείς να ρίχνεις και εκεί μια ματιά για να συγκρίνεις τιμές ή ακόμη και να αγοράσεις. Θεωρητικά η επιδότηση τα περιλαμβάνει όπως και όλες τις αγορές μέσω Ε.Ε. αλλά πρακτικά είναι μυστήρια η κατάσταση με την έξτρα γραφειοκρατία για μεταφράσεις δικαιολογητικών κτλ.
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις παρατηρήσεις/διευκρινίσεις. Καθώς δεν είναι κάτι επείγον και δεδομένων των συνθηκών της πανδημίας, φαντάζομαι ότι η αγορά είναι ακόμη μουδιασμένη και ότι θα υπάρξει μεγαλύτερη κινητικότητα από άποψη προσφορών και νέων μοντέλων με τη λήξη της. Μέχρι τότε θα έχει λυθεί φαντάζομαι και το θέμα διαχείρισης της επιδότησης ενώ θα αναπτύσσεται ακόμη περισσότερο η εφαρμογή ηλεκτρικής υποβοήθησης ως εξέλιξη αιχμής σε μια εποχή που σταδικά η ηλεκτροκίνηση καθιερώνεται παντού.

  13. #1048
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sisos Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ. Η cube έχει κι αυτή κάποια πρόταση σε αυτό το εύρος?ποια κατά την γνώμη σου είναι καλητερη μάρκα από αυτες που αναφεραμε

    Eίμαι μακριά σπο cube και τέτοιου τύπου εταιρείες διαχείρισης όπως η drag κ.λπ.
    Απο τις υπόλοιπες εταιρείες που αναφέρεις το "καλύτερο" είναι σχετικό. Είναι πολύ δυνατές και οι τρεις
    πιο αναγνωρίσιμη απο το κοινό είναι η TREK με την Giant να ακολουθεί και την FUji μετά.
    Ρεαλιστικά η Giant είναι 10 φορές μεγαλύτερη και απο τις δύο αλλά δεν ξέρω πόσο χρήσιμη θα σου είναι η πληροφορία.

  14. #1049
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2020
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Eίμαι μακριά σπο cube και τέτοιου τύπου εταιρείες διαχείρισης όπως η drag κ.λπ.
    Απο τις υπόλοιπες εταιρείες που αναφέρεις το "καλύτερο" είναι σχετικό. Είναι πολύ δυνατές και οι τρεις
    πιο αναγνωρίσιμη απο το κοινό είναι η TREK με την Giant να ακολουθεί και την FUji μετά.
    Ρεαλιστικά η Giant είναι 10 φορές μεγαλύτερη και απο τις δύο αλλά δεν ξέρω πόσο χρήσιμη θα σου είναι η πληροφορία.
    TREK λοιπόν.το marlin 7 του 21 είναι καθαρά για mtb?

  15. #1050
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Ότι γράφει το προσπεκτ της εταιρείας.
    Έχεις αντίστοιχου μεγέθους μικρό δίσκο σε αυτό που έχεις τώρα;
    αν ναι βάλε αυτόν και έλεγξε αν σε ικανοποιεί για κίνηση στην πόλη.

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 20:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 11:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 08:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF