Σελίδα 71 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 2161666768697071727374757681 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.051 έως 1.065 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #1051
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2020
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ότι γράφει το προσπεκτ της εταιρείας.
    Έχεις αντίστοιχου μεγέθους μικρό δίσκο σε αυτό που έχεις τώρα;
    αν ναι βάλε αυτόν και έλεγξε αν σε ικανοποιεί για κίνηση στην πόλη.
    Εννοείς να βάλω στο fuji μόνη μετάδοση μπροστά; αυτό έχω.

    https://www.kolesarskiservis.si/prod...-7-zelen-2020/

  2. #1052
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sisos Προβολή μηνύματος
    Εννοείς να βάλω στο fuji μόνη μετάδοση μπροστά; αυτό έχω.

    https://www.kolesarskiservis.si/prod...-7-zelen-2020/
    Εννοει πως τα mtb με μονο δισκο εχουν συνηθως 34 δοντια, οσα και ο μεσαιος στο δικο σου. Οποτε κανε βολτα στο δρομο με το μεσαιο δισκο μπρος για να δεις το κατα ποσο θα σε εξυπηρετησει ενα τετοιο ποδηλατο στο δρομο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #1053
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Εννοώ να βαλεις το μικρό δίσκο για να δεις στο περίπου αν σε εξυπηρετεί για καθημερινή μετακίνηση.

    @DrBig στο mαrlin και γενικα στα ht που κοιταει νομίζω πως είναι 28 δόντια

  4. #1054
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Εννοώ να βαλεις το μικρό δίσκο για να δεις στο περίπου αν σε εξυπηρετεί για καθημερινή μετακίνηση.

    @DrBig στο mαrlin και γενικα στα ht που κοιταει νομίζω πως είναι 28 δόντια
    Μαλιστα. Παραειναι λιγα για χρηση στο δρομο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #1055
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2020
    Μηνύματα
    215
    Ευχαριστώ παιδιά. Αυτά που χάνει η μόνη μετάδοση μπροστά. Δεν τα κερδίζει πίσω με τα περισσότερα γρανάζια;

  6. #1056
    Με 1.78 εισαι οριακα μεασα στο large ε πολλες εταιριες .
    Στην cube ας πουμε ενα mtb medium(Νο 17) σου πεφτει μικρο.
    Αν πας σε TREK που μου αρεσουν πιο πολυ απο ολα δες και τη σειρα Xcaliber με μεταδοση 1/12.
    Η trek εχει και το Νο 18.5 ,που λογικα θα καθεσαι ακριβως ,πραγμα που η cube δεν εχει (εχω cube 19αρι και εχω καβαλησει φιλου τρεκ 18.5 ε ιδιο υψος με εσενα).
    Το 1/12 θα σε περιορισει μονο στην περιπτωση που θα θες ναπας στο δρομο γρηγορα ή σε μια κατηφορα.
    Επειδη ειναι φτιαγμενο για βουνισιες διαδεομες και ανηφορες εχει δοθει η ενταση ολη στις μικρες ταχυτητες.
    Στον γυρισμο απο το βουνο ..στις κατηφορες μπορεις ευκολα να μην κανεις πεταλι αφου θα ειναι αεραςχωρις αντισταση ....θα θες δηλαδη να αλλαξεις ταχυτητα και δεν θα εχεις αλλη .Μεχρι εκει παει .Ομως στο βουνο τα πλεονεκτηματα ειναι πολλα ,αφου δεν εχεις το νου σου να αλαζεις και μπροστα συν οτι δεν εχεις μπροστα ντεραγιε και οτι δεν υπαρχει ,δε χαλαει...
    Ενα ακομα αρνητικο του μονου δισκου μπροστα ειναι οτι στην καθημερερινη μετακινηση ,αν δεν εχεις το νου σου και δεν φορας μαυρο παντελονι ,θα δεις το μπατζακι σου χαλια ,αφου δεν υπαρχει καμια προστασια .ολος ο δισκος ελευθερος και ...λαδωνει ευκολα.


    Εχοντας δουλεψει ολους τους αλους συνδιασμους , πιστευω καλυτερος συνδιασμος ειναι ο μονος που δεν εχω κανει ακομα ... η μεταδοση 2×11 με μπροστα δυο δισκους 26 και 36 και πισω 11αρα με 11 /42 που μπορεις να την εχειςμε τη λογικη του μονοδισκου εχοντας κουμπωσει μπροστα τον μικρο δισκο και παιζεις μονο τις πισω και οταν βγεις κατηφορικα κομματια ή ευθειες σε πολη ,βαζεις μπροστα το μεγαλυτερο.

  7. #1057
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Με 1.78 εισαι οριακα μεασα στο large ε πολλες εταιριες .
    Στην cube ας πουμε ενα mtb medium(Νο 17) σου πεφτει μικρο.
    Αν πας σε TREK που μου αρεσουν πιο πολυ απο ολα δες και τη σειρα Xcaliber με μεταδοση 1/12.
    Η trek εχει και το Νο 18.5 ,που λογικα θα καθεσαι ακριβως ,πραγμα που η cube δεν εχει (εχω cube 19αρι και εχω καβαλησει φιλου τρεκ 18.5 ε ιδιο υψος με εσενα).
    Το 1/12 θα σε περιορισει μονο στην περιπτωση που θα θες ναπας στο δρομο γρηγορα ή σε μια κατηφορα.
    Επειδη ειναι φτιαγμενο για βουνισιες διαδεομες και ανηφορες εχει δοθει η ενταση ολη στις μικρες ταχυτητες.
    Στον γυρισμο απο το βουνο ..στις κατηφορες μπορεις ευκολα να μην κανεις πεταλι αφου θα ειναι αεραςχωρις αντισταση ....θα θες δηλαδη να αλλαξεις ταχυτητα και δεν θα εχεις αλλη .Μεχρι εκει παει .Ομως στο βουνο τα πλεονεκτηματα ειναι πολλα ,αφου δεν εχεις το νου σου να αλαζεις και μπροστα συν οτι δεν εχεις μπροστα ντεραγιε και οτι δεν υπαρχει ,δε χαλαει...
    Ενα ακομα αρνητικο του μονου δισκου μπροστα ειναι οτι στην καθημερερινη μετακινηση ,αν δεν εχεις το νου σου και δεν φορας μαυρο παντελονι ,θα δεις το μπατζακι σου χαλια ,αφου δεν υπαρχει καμια προστασια .ολος ο δισκος ελευθερος και ...λαδωνει ευκολα.


    Εχοντας δουλεψει ολους τους αλους συνδιασμους , πιστευω καλυτερος συνδιασμος ειναι ο μονος που δεν εχω κανει ακομα ... η μεταδοση 2×11 με μπροστα δυο δισκους 26 και 36 και πισω 11αρα με 11 /42 που μπορεις να την εχειςμε τη λογικη του μονοδισκου εχοντας κουμπωσει μπροστα τον μικρο δισκο και παιζεις μονο τις πισω και οταν βγεις κατηφορικα κομματια ή ευθειες σε πολη ,βαζεις μπροστα το μεγαλυτερο.
    Για μενα ο καλλιτερος συνδυασμος ειναι 3x10 με κασετα 11-36 και δισκοβραχιωνα 26-36-48 (η 22-32-44) γιατι κανεις τα παντα με φτηνα αλλα καλης ποιοτητας αναλωσιμα. Παντως το 1x εχει τα πλεονεκτηματα του. Ιδανικο σεταπ για μενα ειναι πισω κεντρο δυο ταχυτητων σε συνδυασμο με 1x.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #1058
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Δεν ξέρω πως οδηγούν HT πλέον.. μου φαίνονται λιγα και για το βουνό.

    Να μαι ειλικρινής με ενοχλεί απίστευτα η διαχείριση των "πελατών" με χρήση της αμαθειας ή του γενικα χαμηλού επιπέδου.
    Μονόδισκα φτιαχναμε απο τα μεσα του 90 ανάλογα την διαδρομή, δεν είναι κατι σύγχρονο ή κατι το οποίο πρέπει να ακολουθήσει καποιος
    αλλιώς είναι ξεπερασμένος.

    Είναι μια λύση για αθλητές που είναι σε τέτοιο επίπεδο ώστε να υπολογίζουν τα 500γρ λιγότερα...

    Με την εμφάνιση των 27,5" και αργότερα των 29" φάνηκε αμέσως το "μειονέκτημα" στις πωλήσεις των "χαλαρων" εισαγωγικών μοντέλων.
    Πλέον κάλυπταν εύκολα τα τύπου τρεκιν και σιτι, ενώ έκλειναν το πεδίο δρασης των ειδών που εισήγαγαν τα χειροποίητα όπως τα στεπας.

    Οι "λύσεις" ήρθαν βροχή και οι μοΔέρνοι τις κατάπιαν αμάσητες μη τυχόν και μείνουν πίσω.
    Πανάκριβες τεράστιες κασέτες που έχουν απώλεια δύναμης, βαραίνουν και θέλουν συχνότερα άλλαγμα αλυσίδας που πλέον λειτουργεί σε μεγαλύτερη γωνία
    "ειδικά" ντεραγιέ με μακρύ φορέα για τα pulley που βρίσκουν και σπάνε ευκολότερα, φθηνότεροι δισκοβραχίονες που αντιμετοπίζουν αρκετά μικρότερη δύναμη..

    Όλα ανάποδα ξαφνικά με έναν φιόγκο "νεο".

    Έτσι λοιπόν για να καλύψει κάποιος βουνό και χαλαρή μετακίνηση θα πρέπει να αγοράσει δύο ποδήλατα.

    Κατα τα άλλα, "με μονό δίσκο όπως τα ακριβότερα μοντέλα" και "ρεϊς ρεντυ"

  9. #1059
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Ένα video, του τι κάνουμε στη Κρήτη https://www.youtube.com/watch?v=tTAbrUR7Fnc

    Επίσης για όποιον τυχόν ενδιαφέρετε στις 22,23,24 Οκτωβρίου, θα γίνει ο Πανελλήνιος Αγώνας Greek Enduro Series.
    https://enduroseries.gr/races/

    Περισσότερα μπορεί να δείτε αν ακολουθήσετε στο fcb το https://www.facebook.com/thehubcrete


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	159646156_1579638668893617_6529866687885246306_o.jpg 
Προβολές:	169 
Μέγεθος:	83,8 KB 
ID:	426373

  10. #1060
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sisos Προβολή μηνύματος
    Σχετικά με την χρήση πελατών και την αμάθεια.δυστηχως έτσι είναι όταν δεν είσαι γνωστής του αντικειμένου
    Ναι, μην παρεξηγηθώ, δεν το γράφω για εσένα σχολιάζοντας εξαντλημένα στοκ.

    Γενικά κυριαρχεί μια τάση εμπιστοσύνης και αποδοχής κάθε τι καινούριου ως δεδομένα για το καλό μας
    και σε αυτό στηρίζονται πολλές οικονομικές εξαρτήσεις που δεν είχαμε και δεν υπάρχει λόγος να έχουμε.

    Ο κόσμος "κρίνει" την αξία των επιλογών του με βάση την άποψη των γύρω του, κάτι που είναι πέρα για πέρα παγίδα
    και μας "προσφέρει" επιλογές αντίστοιχου επιπέδου με τους "γυρω" μας, οι οποίοι συχνά ακολουθούν απλά ότι γυαλίζει.
    Έτσι φτάνουμε να αναγνωρίσουμε μια πολύ χειρότερη μερίδα πληθυσμού που πιστεύει πως είναι αντικείμενο κριτικής - σχολιασμού
    ή προσοχής γενικότερα απο τους "γύρω" της, ΧΩΡΙΣ να έχει συνάψει σχέσεις με αυτούς.

    Γίνομαι κουραστικός είμαι σίγουρος αλλά η ταχύτητα αφομοίωσης των "νέων" αγαθών ως επιτακτική ανάγκη, μας οδηγεί σε μια
    επιφανειακή ανάγνωση των πραγματικών αναγκών που ορίζουμε εμείς οι ίδιοι!
    Αυτό κατα την γνώμη μου σημαίνει λιγότερος αυτοσεβασμός και δημιουργεί ψευδείς αξίες που παρασύρουν εμάς και τους γύρω μας
    σε όλο και λιγότερη ελευθερία επιλογών σε κάθε έκφανση της ζωής μας.

    Σας έπρηξα, ζητώ συγνώμη.

    Στο θέμα του φίλου:
    ρεαλιστικά, όπως βλέπεις και στα επόμενα μοντέλα του μπατζετ που διαθέτεις, η γεωμετρία και το υλικό του σκελετού
    παραμένουν ίδια.
    Πρώτος εγώ καταλαβαίνω αν θες μια συνολική αλλαγή για να φτιάξεις την διάθεση σου.
    Είναι δικαίωμα σου και προσωπικά το επικροτώ. Όπως και να έχει, είσαι περισσότερο έμπειρος απο πρίν.

    Στην συγκεκριμένη περίοδο που τα ποδηλατάδικα έχουν ξεπουλήσει και του '21 αν, (λέω αν), δεν σου φαίνεται αποκρουστικό το χρώμα
    που έχει ο σκελετός σου, κάτι που θα ήταν δύσκολο και κοστοβόρο να αλλάξεις σε αυτό το επίπεδο, ίσως σε συμφέρει να δημιουργήσεις
    εσύ όπως οι εταιρείες, ένα καλύτερο ποδήλατο.
    Αναβαθμίζοντας τους τροχούς, το πιρούνι και ότι κριθεί απαραίτητο απο την μετάδοση (που είναι στα αναλώσιμα έτσι και αλλιώς), θα καταλήξεις
    με ένα ποδήλατο που θα μπορούσες να αγοράσεις με 2500ε-3000ε.

    Πρόσεχε το νούμερο σου, ζήτησε σωματομέτρηση σε κατάστημα που το παρέχει σαν υπηρεσία.
    Στο δικό μου βιβλίο" το ύψος σου σε συνδυασμό μακριών ποδιών σημαίνει μικρότερο μέγεθος σκελετού γιατί έχεις κοντύτερο κορμό
    άρα πρέπει να διαφυλάξεις την πρόσβαση στα χειριστήρια περισσότερο από το όποιο κέρδος "σταθερότητας" θα σου πρόσφερε να ταιριάξεις
    το μήκος των ποδιών με τον κάθετο.

    παιδιά χάθηκαν μυνήματα μόλις προσπάθησα να κάνω βρουμ στον φίλο!

  11. #1061
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2020
    Μηνύματα
    215
    Doctor John. Σε ευχαριστώ πολύ. Όντως υπάρχει θέμα σε διαθέσιμο στοκ ποδηλάτων. για τα scoot και cannondale τι γνώμη εχεις
    Τελευταία τροποποίηση από sisos; 17/03/2021 στις 16:44.

  12. #1062
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Καλά ποδήλατα και αυτά, εταιρεία με υπόσταση δική της η cannondale, προς το φασόν η scott

  13. #1063
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2020
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Καλά ποδήλατα και αυτά, εταιρεία με υπόσταση δική της η cannondale, προς το φασόν η scott
    Ευχαριστώ πολυ

  14. #1064
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2020
    Μηνύματα
    215
    Ο αντιπρόσωπος της trek εδώ στην ελλαδα ποιος ειναι

  15. #1065
    Το cyclist φέρνει trek, στη Μεσογείων.
    Εγώ πρόσφατα, επειδή δεν έβρισκα τίποτα Ελλάδα, πήρα από Αγγλία ένα Vitus Nucleus. Έχει αξιόλογα ποδήλατα, το θέμα είναι ότι τώρα με το Brexit δε θα συμφέρει.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 20:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 11:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 08:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF