Σελίδα 72 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 2262676869707172737475767782 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.066 έως 1.080 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #1066
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/04/2016
    Μηνύματα
    28
    Καλησπέρα.Θα ήθελα την βοηθεία σας στην επιλογή ποδηλάτου πόλης με λίγη ανηφόρα και όχι για καθημερινή χρήση.Θέλω να αγοράσω δύο ποδήλατα ένα για εμένα και ένα για την γυνάικα μου χωρίς να δαπανήσω μεγαλο ποσό και όπως προέιπα για σχετικά μικρή χρήση.Είμαστε 1.70 ύψος(πρώτο μπόι...) και προσπαθώ να δω ποιά μάρκα να κοιτάξω αλλά έχω χαθεί γιατί ποτέ δεν είχα ιδιαίτερη σχέση με τα ποδήλατα.

  2. #1067
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Καταρχήν δώσε μια τάξη μεγεθους χρημάτων.
    Απο εκεί και πέρα να ξέρεις οτι λόγω κατάστασης υπάρχει μεγάλη έλλειψη ποδηλάτων.
    Οπότε αρχίζεις το ψάξιμο στα τοπικά καταστήματα βλέπεις τι υπάρχει και προχωράς.
    Θεωρώ αξιόλογο ποσό τα 250 ευρω για να είναι κάτι που θα χρησιμοποιείς χωρίς να χρειάζεται να αντικαθιστάς εξαρτήματα και θα σε πάει και παραπέρα αν θές να κάνεις κατι παραπάνω σε βάθος χρόνου.
    Αν έχεις σκοπό να πατήσεις δύσκολο χωματόδρομο κοίτα για mountain 29¨ καλύτερα .
    Αλλίως κατι σε τύπου trekking με ανάρτηση εμπρός και πιο χοντρά ελαστικά 700Χ35 , city χωρίς ανάρτηση πιο λεπτα ελαστικα 700Χ32/28 , fitness ελαστικα 700Χ28/25 με ζάντες 28¨ θα κυλάει καλύτερα στο δρόμο .
    Αυτά χωρίς ανάρτηση της περισσότερες φορές είναι πιο ελαφριά , και οι αναρτήσεις σε αυτήν την κατηγορία τιμής δεν προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο. Χρηστικά για μένα αν δεν έχεις σκοπο να μπεις καθόλου χώμα μήν πάρεις με ανάρτηση εμπρός.
    Ταχύτητες κοίτα να έχει τουλάχιστον 8 πίσω και 3 δίσκους εμπρός. Τα 7 πίσω είναι απαρχαιωμένη τεχνολογία και χαμηλής τιμής <180€ οπότε έχε στο μυαλό σου.
    Οι περισσότερες μάρκες είναι πολύ κοντά σε θέματα σκελετού αυτό που αλλάζει ειναι τα περιφερειακά και οι ζάντες. Για μένα οι ζάντες είναι αυτό που πρέπει να κοιτάξεις περισσότερο.
    Χειριστήρια ταχυτήτων μην πάρεις αυτά που αλλάζουν σαν γκάζι μοτοσυκλετας είναι ότι πιο εισαγωγικό υπάρχει ( ελπίζω οτι σε τίμη 250€ δεν θα σου σπρώξουν τέτοια ) και πάσχουν.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  3. #1068
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Προτείνω on-road trekking, με λάστιχα πλάτους τουλάχιστον 32mm, ώστε να συγχωρούν τις κακοτεχνίες του δρόμου. Οι αρχάριοι καλό είναι να αποφύγουν κούρσες και fitness, διότι είναι πιο ευαίσθητα στις λακκούβες και δε συγχωρούν λανθασμένους ελιγμούς.

    Αν σκοπεύεις να δώσεις λιγότερα από 400€ ανά ποδήλατο, θα πρότεινα να ξεχάσεις τις αναρτήσεις. Σίγουρα όχι πίσω ανάρτηση, διότι σε τέτοια κατηγορία τιμής περισσότερο πρόβλημα θα είναι, παρά πλεονέκτημα.

    Θα πρέπει να αποφύγεις τα μηχανικά δισκόφρενα. Ιδανικό είναι να επιλέξεις V-brakes. Εκτός αν πας σε κατηγορία τιμής άνω των 500€ ανά ποδήλατο και πας σε υδραυλικά δισκόφρενα, που και αυτά τα θεωρώ περιττά για απλή χρήση και λίγο επικίνδυνα για αρχάριο, εξαιτίας της δύναμής τους και της μη γραμμικής λειτουργίας.

    Θα έλεγα να μείνεις μακριά από ποδήλατα super-market με τιμές 150-200€.

    Οπωσδήποτε κράνος, γάντια. Αν σκοπεύεις να κινηθείς έστω και λίγο τη νύχτα, χρειάζεσαι οπωσδήποτε φώτα. Πάρε μία φορητή τρόμπα και σαμπρέλες στις διαστάσεις των ελαστικών των ποδηλάτων που θα αγοράσεις, ώστε να μη χάσεις τη βόλτα σε ενδεχόμενο σκάσιμο ελαστικού. Έχε υπόψη ότι τα λάστιχα σκάνε πιο εύκολα αν δεν είναι καλά φουσκωμένα, καθώς και αν κινείσαι τελείως δεξιά στο δρόμο που μαζεύονται τα θραύσματα κρυστάλλων.

    Καλές βόλτες!
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #1069
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Προτείνω on-road trekking, με λάστιχα πλάτους τουλάχιστον 32mm, ώστε να συγχωρούν τις κακοτεχνίες του δρόμου. Οι αρχάριοι καλό είναι να αποφύγουν κούρσες και fitness, διότι είναι πιο ευαίσθητα στις λακκούβες και δε συγχωρούν λανθασμένους ελιγμούς.

    Αν σκοπεύεις να δώσεις λιγότερα από 400€ ανά ποδήλατο, θα πρότεινα να ξεχάσεις τις αναρτήσεις. Σίγουρα όχι πίσω ανάρτηση, διότι σε τέτοια κατηγορία τιμής περισσότερο πρόβλημα θα είναι, παρά πλεονέκτημα.

    Θα πρέπει να αποφύγεις τα μηχανικά δισκόφρενα. Ιδανικό είναι να επιλέξεις V-brakes. Εκτός αν πας σε κατηγορία τιμής άνω των 500€ ανά ποδήλατο και πας σε υδραυλικά δισκόφρενα, που και αυτά τα θεωρώ περιττά για απλή χρήση και λίγο επικίνδυνα για αρχάριο, εξαιτίας της δύναμής τους και της μη γραμμικής λειτουργίας.

    Θα έλεγα να μείνεις μακριά από ποδήλατα super-market με τιμές 150-200€.

    Οπωσδήποτε κράνος, γάντια. Αν σκοπεύεις να κινηθείς έστω και λίγο τη νύχτα, χρειάζεσαι οπωσδήποτε φώτα. Πάρε μία φορητή τρόμπα και σαμπρέλες στις διαστάσεις των ελαστικών των ποδηλάτων που θα αγοράσεις, ώστε να μη χάσεις τη βόλτα σε ενδεχόμενο σκάσιμο ελαστικού. Έχε υπόψη ότι τα λάστιχα σκάνε πιο εύκολα αν δεν είναι καλά φουσκωμένα, καθώς και αν κινείσαι τελείως δεξιά στο δρόμο που μαζεύονται τα θραύσματα κρυστάλλων.

    Καλές βόλτες!
    Οι "διπιστονες" μηχανικες δαγκανες οπως οι trp spyre, ειναι μια χαρα φρενα και ισαξιες των καλων φτηνων υδραυλικων (πχ shimano, tektro).
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #1070
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/04/2016
    Μηνύματα
    28
    Από μάρκες τι να κοιτάξω?Να υπολογίζω κοντά στα 400 ευρώ για κάθε ποδήλατο?Αν υπάρχει και κάτι πιο φθηνό μπόρει και να το δω.Ουτώς η άλλως η χρήση θα είναι για καμια βόλτα στο νησί να ξεσκάσουμε.

  6. #1071
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Στα 400 κανονικά ( λόγω καταστάσεων ) πέρνεις αξιόλογο ποδήλατο και αν μπορείς να πάς εκεί να πάς.
    Τίμια ειναι τα merida αλλά έχει και αρκετές μάρκες που είναι "αγνωστές' και ξανατονίζω είναι θέμα τι θα βρείς στην αγορά.
    Να εχεις στο μυαλό σου αν είσαι σε "κλειστό" μέρος καλύτερα να αγοράσεις απο τον ποδηλατά της γειτονιάς σου που θα σε εξυπηρετήσει άμεσα στα πρώτα μικροθέματα.
    Τα δισκόφρενα για μένα μόνο πρόβλημα δημιουργούν στον μέσο καθημερινό χρήστη.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  7. #1072
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    ...

    Θα πρέπει να αποφύγεις τα μηχανικά δισκόφρενα. Ιδανικό είναι να επιλέξεις V-brakes. Εκτός αν πας σε κατηγορία τιμής άνω των 500€ ανά ποδήλατο και πας σε υδραυλικά δισκόφρενα, που και αυτά τα θεωρώ περιττά για απλή χρήση και λίγο επικίνδυνα για αρχάριο, εξαιτίας της δύναμής τους και της μη γραμμικής λειτουργίας.

    ....

    Καλές βόλτες!
    ...

  8. #1073
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παιδια...εχω αυτο:
    https://www.cube.eu/en/2021/bikes/ur...de-greenngrey/

    Επισης εχω αυτο:
    https://www.cube.eu/en/2021/bikes/ro...ace-blacknred/

    Και αυτο:
    https://kolo.cz/clanek/gt-nomad-ltd-2007

    Και με τα τρια σταματαω με απολυτη ασφαλεια. Σε κανενα απο τα τρια δεν τιθεται θεμα αποτομης/επικινδυνης λειτουργιας.
    Με το τελευταιο παντως που εχει vbrakes λιγο ελειψε να σκοτωθω πριν απο ενα χρονο σε μια αποτομη σχετικα κατηφορα μηκους 7κμ οταν αναψε η μπροστινη ζαντα και αποσυντεθηκε η σαμπρελα με αποτελεσμα να χασω ακαριαια το μπροστινο ενω πηγαινα με καμια 50ρια κμ.
    Μεταξυ των υδραυλικων του πρωτου και των μηχανικων του δευτερου, οι διαφορες ειναι ακαδημαικες. Προτιμω ομως τα μηχανικα λογω απλοτητας.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #1074
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Ναι δεν δικαιολογώ αυτα΄που κανω quote, ειμαι τελείως αντιθετος. Τα αφησα ασχολίαστα μέχρι να ηρεμήσω..

  10. #1075
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    601
    εμενα ο γιος μου πηρε αυτο, το ΚΤΜ Ultra.
    Εχει λεει υδραυλικα δισκοφρενα μπρος-πισω, υδραυλικες αναρτησεις κτλ.
    ειναι και ελαφρυ, και γενικα, εμενα που δεν με ενθουσιαζει το σπορ, για ποδηλατο μου αρεσε πολυ, μεχρι ......που εκανα και εγω !!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	195 
Μέγεθος:	66,0 KB 
ID:	426540

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  11. #1076
    Δεν νομιζω πως το συγκεκρημενο μπροστινο εχει να κανει με υδραυλικα συστηματα.
    Φαινεται να ειναι η απλη ελατηριου με κλειδωμα απο το τιμονι της suntour το xcm .
    Παντως καλοριζικο .ωραιο ποδηλατο.

  12. #1077
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jiovani7 Προβολή μηνύματος
    Από μάρκες τι να κοιτάξω?Να υπολογίζω κοντά στα 400 ευρώ για κάθε ποδήλατο?Αν υπάρχει και κάτι πιο φθηνό μπόρει και να το δω.Ουτώς η άλλως η χρήση θα είναι για καμια βόλτα στο νησί να ξεσκάσουμε.
    Είμαι στην ίδια φάση με σένα με ίδιο ύψος. Αυτά που σου είπαν τα παιδιά είναι αλήθεια.
    Θες ποδήλατο χωρίς ανάρτηση αφού θα πηγαίνεις μόνο άσφαλτο όπως εγώ. Αυτά που πρέπει να κοιτάς είναι σαν το https://www.action-bikes.gr/shop/pod...run-700c-2018/ η το https://www.bike-elevated.gr/index.p...y-28-in-detail
    Κάτι σε αυτό το στυλ και σε αυτά τα λεφτά.
    Το θέμα είναι πως τα πιο πολλά είναι εξαντλημενα

  13. #1078
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Για πείτε εσείς που το κατεχετε,
    Θέλω να κάνω δώρο ένα ποδηλατο σε ένα παλικάρι που έρχεται με τα πόδια στη δουλειά, αλλά δεν έχω ιδέα από μεγέθη.
    Το παιδί έχει ύψος περίπου 1,80-1,85 και φυσιολογικές αναλογίες άκρων.
    Τι πρέπει να κοιτάξω?

  14. #1079
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Για πείτε εσείς που το κατεχετε,
    Θέλω να κάνω δώρο ένα ποδηλατο σε ένα παλικάρι που έρχεται με τα πόδια στη δουλειά, αλλά δεν έχω ιδέα από μεγέθη.
    Το παιδί έχει ύψος περίπου 1,80-1,85 και φυσιολογικές αναλογίες άκρων.
    Τι πρέπει να κοιτάξω?
    Ωραια κινηση

    Σε ποδηλατο δρομισιο που το μεγεθος ειναι σε μετρικα νουμερα γυρω στο 56
    Αν ειναι mountain bike με μεγεθος σε ιντσες 18-19
    Αλλιως large
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 25/03/2021 στις 10:15.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  15. #1080
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Για πείτε εσείς που το κατεχετε,
    Θέλω να κάνω δώρο ένα ποδηλατο σε ένα παλικάρι που έρχεται με τα πόδια στη δουλειά, αλλά δεν έχω ιδέα από μεγέθη.
    Το παιδί έχει ύψος περίπου 1,80-1,85 και φυσιολογικές αναλογίες άκρων.
    Τι πρέπει να κοιτάξω?
    Σωραίος!

    Αν και δυστυχώς τελείως εκτός μόδας, σε ποδήλατο που θα χρησιμοποιείται καθημερινά για μετακινήσεις προς τη δουλειά, χρήσιμοι είναι οι λασπωτήρες, για τις μέρες με βρεγμένους δρόμους. Διαφορετικά καταλήγεις με λάσπες σε πρόσωπο, οπίσθια και πλάτη.

    Θα πρότεινα ποδήλατο trekking, χωρίς αναρτήσεις.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 21:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 12:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 11:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 09:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 00:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF